Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: honda gtr 150 vs. sym nh t 200

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2020
    Μηνύματα
    1

    honda gtr 150 vs. sym nh t 200

    Γεια σας,
    Σκέφτομαι να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή/ παπί και είμαι ανάμεσα στο gtr 150 και το nh-t 200. Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο καθώς έχουν ABS και είναι προσιτά σε τιμή (2800Ε και 3500Ε) ενώ δε θα ήθελα να αγοράσω κάτι πάνω από 250cc (αν και με καλύπτει το δίπλωμα). Από την έρευνα την οποία έχω κάνει οι γνωστές μηχανές (suzuki, honda, yamaha) κάτω των 250cc με ABS είναι αρκετά πιο ακριβές ενώ φοβάμαι να πάρω κάποια κινέζικη (daytona, benelli). Έχω κοιτάξει και για μεταχειρισμένo αλλά κάτω από 250cc και με ABS κυριαρχούν τα scooter.
    Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας, λοιπόν, για αυτά τα δύο μοντέλα καθώς και πόσο περίπου να υπολογίζω ότι θα κοστίζει το service τους (π.χ. ανά 10.000km). Τέλος, αν μετά από κάποια χρονική περίοδο δω ότι έκανα λάθος επιλογή πόσο να υπολογίζω περίπου ότι θα μπορέσω να τα πουλήσω (π.χ. μετά από 30.000km);
    Σας ευχαριστώ πολύ για τον κόπο και το χρόνο σας.

  2. #2
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    230
    Όρεξη για διάβασμα έχεις; Έχεις.
    Για το GTR 150 διάβασε το παρακάτω, όλο ε;
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158445

    Για το SYM NH, εδώ.
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157877

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Και τα δυο είναι εξαιρετικά δημοφιλή με την μόνη διαφορά τους ότι το μεν είναι "παπί" το δε είναι "μοτοσυκλέτα"
    Όπου μοτοσυκλέτα νοείται το ρεζερβουαρ μπροστά ανάμεσα στα πόδια σου κι όχι κάτω απο την σέλα.Θα μου πείς σιγά την διαφορά. Απλά το ρεζερβουαρ μπροστά βοηθάει πάρα πολύ στην σωστή στήριξη του σώματος κατά την οδήγηση, αλλά το κυριότερο στο φρενάρισμα. Οπότε είναι ένας προθάλαμος σωστής εκμάθησης για μεγαλύτερες μοτοσυκλέτες μελλοντικά.

    Στα συν του ΝΗ η (περιορισμένη ομολογουμένως) δυνατότητα του για εκτός δρόμου διαδρομές. Μη φανταστείς τίποτα εντουροδιαδρομές, ούτε κάπου που δεν θα πήγαινε και ένα παπάκι. Απλά σε φάση διακοπούλες, νησι , χωματόδρομοι το ΝΗ θα τα περάσει με μεγαλύτερη άνεση και πολύ λιγότερο άγχος.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2020
    Μηνύματα
    9
    Είναι 2 διαφορετικά μηχανάκια. Το GTR ουσιαστικά είναι ένα παπί με μοτέρ απο CBR150 ενώ το ΝΗ είναι μια μικρή on-off μοτοσυκλέτα με το μοτέρ του VF185.

    Απο αξιοπιστία μοτέρ τα GTR μέχρι στιγμής είναι σκυλιά και πιστεύω ισχυεί το ίδιο και για το ΝΗ, δεν έχω ακούσει προβλήματα στα μοτέρ των VF και ουσιαστικά μοιράζονται το ίδιο μοτέρ. Επίσης το ΝΗ είναι και 2 άλογα πιο δυνατό απο το GTR, αν και δεν παίζει τόσο ρόλο η ιπποδύναμη, αλλά το πως την βγάζει στον δρόμο το μηχανάκι.

    Προσωπικά το ΝΗ θα διάλεγα. Για τον λόγο οτι δεν είναι παπί. Έιναι πιο "ταξιδιάρικο" σε σχέση με το GTR, και αν ποτέ θελήσεις να πατήσεις χώμα θα το κάνει πιο άνετα σε σχέση με το GTR. Εντάξει δεν θα βάλεις φωτιά και στις βουνοκορφές αλλά θα πατάει καλύτερα σε χώμα.

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της TsipPower
    Εγγραφή
    11/10/2020
    Μηνύματα
    17
    Κατοχος του NH-T 200 εδω καιμια βδομαδα και εχοντας γραψει περιπου 200 χλμ, ενα εχω να σου πω.. Αν ψαχνεις κατι all around και δεν θες να ειναι παπι, το περνεις με κλειστα τα ματια!!!!
    'Οποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Πραγματικά τα κάνει όλα.
    Λόγο χόμπι το έχω τεστάρει καλά.
    1400 χιλιόμετρα, πολυ ευχαριστημένος.

Παρόμοια θέματα

  1. Honda GTR 150 vs SYM VF 185
    από Nospecialname στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2021, 11:07
  2. Sym NH-T 200 vs Sym vf 185
    από CuckooDestroyer στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2021, 14:05
  3. Honda PCX 150 ή SYM Symphony 200i
    από 7mitskits στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2020, 16:26
  4. Suzuki Address UK 110 Vs Honda Vision 110 Vs Sym Symphony st200
    από manos81ath στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2019, 13:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF