Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: διχρονοπιστονο

  1. #16
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αυτό είναι


    βρε μαστρο παναβουρ την επόμενη φορά γράφε επακριβώς τον τύπο του μηχανακίου εάν θελεις να σου βρει κάποιος λύση, έψαχνα και εγώ foresight ενώ είναι pantheon
    Επι της ουσιας υπαρχουν καποιοι κινεζοκατασκευαστες που εχουν 1 σετ πιστονιου (το στανταρ) μαζι με τα ελατηρια του.Φανταζομαι οτι ειναι πολυ χαμηλης ποιοτητας αν κρινω απο τις τιμες,και σιγουρα αφορουν μονο αν θες ν αλλαξεις πιστονι στην αρχικη του κατασταση.ΑΝ ο κυλινδρος σου ειναι φθαρμενος και χρειαζεται ρεκτιφιέ ΔΕΝ εχουν οβερσαιζ νουμερα.Τελος παντων ευχαριστω ολους για την βοηθεια τους.Εκεινο που δεν καταλαβαινω παντως απο τις εταιρειες ,και ΔΕΝ αναφερω μονο την χοντα,ειναι γιατι σταματουν την παραγωγη ενος τοσο φθηνου ανταλλακτικου οπως ειναι τα ελατηρια,που σαν αποτελεσμα εχει να βγαινει ΑΧΡΗΣΤΟ το μηχανακι .Την στιγμη μαλιστα που σε ενα ΔΙΧΡΟΝΟ μηχανακι αλλαζεις ελατηρια εν σχεσει με το πιστονι σε συχνοτητα απο 1/2 μεχρι 1/4.Τι να πω αλλο?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    μπορει η honda να σταματαει τη διαθεση του ''γνησιου'' ανταλλακτικου αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχει ως aftermarket

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    μπορει η honda να σταματαει τη διαθεση του ''γνησιου'' ανταλλακτικου αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχει ως aftermarket
    Αυτό είπα πιο πάνω....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Το καλύτερο είναι η αναζήτηση με το part number πχ.
    https://www.car.gr/parts/?ca=30&pg=1&q=13010KEY901

  5. #20

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    απο οσο γνωριζω οι κατασκευαστες ειναι υποχρεωμενοι να διαθετουν ανταλλακτικα για 30 χρονια
    αν καταργουν κατι νωριτερα σημαινει οτι υπαρχει διαθεσιμο απο προμηθευτες
    π.χ ελατηρια βρισκεις κι αλλου..... πλαινο πλαστικο καπακι οχι

  7. #22
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    μπορει η honda να σταματαει τη διαθεση του ''γνησιου'' ανταλλακτικου αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχει ως aftermarket
    δυστυχως ΔΕΝ υπαρχει ουτε ως αφτερμαρκετ απ οσο εψαξα ουτε με κωδικο ουτε τιποτα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #23
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    απο οσο γνωριζω οι κατασκευαστες ειναι υποχρεωμενοι να διαθετουν ανταλλακτικα για 30 χρονια
    αν καταργουν κατι νωριτερα σημαινει οτι υπαρχει διαθεσιμο απο προμηθευτες
    π.χ ελατηρια βρισκεις κι αλλου..... πλαινο πλαστικο καπακι οχι
    αμα μου βρεις κερναω μπυρες(θα στις στειλω με κούριερ)
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #24
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Αν τελικά είναι Pantheon 125 και θες γνήσια ελατηρια 0.25 https://www.neirottiricambi.it/prodo...13011-key-900/
    Edit, όσο έγραφα το έβαλε ο Στέφανος πιο πάνω


    Πάντως στα περισσότερα γνωστά Ευρωπαϊκά site ανταλλακτικων δεν έχουν τιμές για ελατήρια που φανερώνει ότι όντως δεν υπάρχουν πια (εκτός από κάνα στοκ σαν του λινκ που έβαλα).

    Αν δεν το έχεις κάνει πάρε ένα τηλέφωνο στον από κάτω, στο παρελθόν μου έχει φέρει κωδικούς ανταλλακτικών που δεν υπήρχαν καν στο Ελληνικό (ή Ευρωπαϊκό δεν ξέρω αν είναι κοινά) online σύστημα της Honda https://www.motosp.gr/partcategory.p...STON&year=2000
    RIDE MORE TALK LESS

  10. #25
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    το τελευταιο βρηκες ,και το πρωτο ρεκτιφιε κιολας ,θα το χτυπησω.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.347
    Έδωσες το μηχανάκι σου και ξεπεσες σε σκούτερ ? και δίχρονο ? Και πουθενά ανταλλακτικά ? Ε ρε νήματα που θα ανοίξουν.....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #27
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Έδωσες το μηχανάκι σου και ξεπεσες σε σκούτερ ? και δίχρονο ? Και πουθενά ανταλλακτικά ? Ε ρε νήματα που θα ανοίξουν.....
    οχι ρε του ξαδερφου μου ειναι ,αλλα αυτος δεν σκαμπαζει γρί,και αναλαμβανω εγω τα σχετικά της συντηρησης χρόνια τωρα,εν τω μεταξυ εχει φτασει 80.000 χλμ και παει για πρωτο ρεκτιφιε,και ενω η χοντα εχει πιστονι 1ο ρεκτιφιε,δεν εχει ελατηρια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #28
    Αν θες να μου στείλεις κωδικούς από τα γνήσια ελατήρια της Χόντα που ψάχνεις μπορώ να ρωτήσω εδώ Μπρίσμπαν που μένω και να δω αν τα έχουν και σε τι τιμή. Γενικά έχει καλό στοκ η εταιρεία εδώ Αυστραλία.

  14. #29
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Αν θες να μου στείλεις κωδικούς από τα γνήσια ελατήρια της Χόντα που ψάχνεις μπορώ να ρωτήσω εδώ Μπρίσμπαν που μένω και να δω αν τα έχουν και σε τι τιμή. Γενικά έχει καλό στοκ η εταιρεία εδώ Αυστραλία.
    13011-KEY-900
    13012-KEY-900.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #30
    Μόλις μίλησα με το εξουσιοδοτημένο και δεν υπάρχει ανταλλακτικό με αυτόν τον κωδικό στην χώρα. Θα στείλω μήνυμα σε φίλο που δουλεύει στα κεντρικά της Χόντα στην Ν.Ζηλανδία να δω αν μπορεί να βρει κάτι. Δεν τα παρατάμε ακόμη

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF