Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 61

Θέμα: Μπερδεμένος με απόκτηση μηχανής ή σκούτερ

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    καθολου απλησιαστη, μεσα στο μπατζετ σου ειναι, απλα εχει πολυ περισσοτερα εξοδα συντηρησης...

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Θα θελα κάτι σε καινούριο.. μέχρι 4 χιλιάρικα έχετε να μου προτείνετε μηχανή για να συγκρίνω; Γενικά τα σκούτερ η οι μηχανές είναι πιο ακριβά για δεδομένα χαρακτηριστικά;

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα φίλε μου! Όπως σωστά σου έγραψαν πιο πάνω, ένα scooter 150-300cc είναι η ενδεδειγμένη και λογική λύση για τις ανάγκες σου. Διαθέτει πρακτικότητα, ευελιξία, χώρους και μερική προστασία από καιρικές συνθήκες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μια μοτοσυκλέτα δε θα σε πάει άνετα όπου θέλεις εντός(και εκτός, φυσικά) πόλης.
    Εδώ ο καθένας μας προτείνει κατηγορία ή μοντέλα ανάλογα με τα δικά του γούστα αλλά εσύ στην παρούσα φάση έχεις άγνοια, γι'αυτό και αμφιταλαντεύεσαι. Επιλέγοντας είτε το ένα είτε το άλλο και αποκτώντας εμπειρία με την καθημερινή χρήση, θα σταθμίσεις με τον καιρό τα + και τα - και θα γίνεις σοφότερος για την επόμενη αγορά σου.
    Στα χρήματα που διαθέτεις, μπορείς να κοιτάξεις για καινούριο scooter 150cc όπως τα Medley, sh150, Nmax ή και 300cc όπως τα Beverly, Citycom, HD, Agility.
    Σε καινούριες μοτοσυκλέτες οι επιλογές είναι πιο περιορισμένες και από την κινέζικη κυρίως αγορά: Daytona, Benelli, Voge, CFMOTO.
    Αν κινηθείς σε μεταχειρισμένο, οι επιλογές πολλαπλασιάζονται.

  4. #19
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Θα θελα κάτι σε καινούριο.. μέχρι 4 χιλιάρικα έχετε να μου προτείνετε μηχανή για να συγκρίνω; Γενικά τα σκούτερ η οι μηχανές είναι πιο ακριβά για δεδομένα χαρακτηριστικά;
    https://www.sym.gr/model/citycom-s-300i-abs-euro-4/

    αφου εισαι πρωταρης και κατα δηλωσιν σου ασχετος παρε το παραπανω ,να μην βρεχεσαι να μην κρυωνεις,να μην λασπωνεσαι,να μην λερωνεσαι ,να μην αλλαζεις ταχυτητες ναχεις ασφαλεια με ABS ,και να ταχεις και καλα με την γυναικα σου,καινουργιο με εγγυηση ,ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #20
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Φίλε μου καλησπέρα.
    Θα συμφωνήσω και εγώ με αυτούς που σου είπαν να δεις σκούτερ.Με 4κ έχει καλές επιλογές και νομίζω είναι ότι πρέπει για την χρήση που το θέλεις.
    Σίγουρα έχουν θετικά και αρνητικά αλλά νομίζω πως θα σε βολέψει περισσότερο,δεν δείχνεις άνθρωπος που θέλει να γίνει ''μηχανόβιος'',μου κάνεις σε κάποιον που θέλει ένα 2τροχο εργαλείο και μεταφορικό μέσο,που θα πάει στο σούπερ μάρκετ αλλά θα κάνει σχετικά άνετα και μια πιο μεγάλη βόλτα και το σκούτερ είναι αυτό.
    Από την άλλη αν θέλεις μοτοσυκλέτα καινούργια +- 300κε,εντός του χρηματικού σου ορίου νομίζω πως οι πιο αξιόλογες επιλογές είναι οι ποιοτικές-για κινέζικές Benelli - vogue
    porca miseria.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου καλησπέρα.
    Θα συμφωνήσω και εγώ με αυτούς που σου είπαν να δεις σκούτερ.Με 4κ έχει καλές επιλογές και νομίζω είναι ότι πρέπει για την χρήση που το θέλεις.
    Σίγουρα έχουν θετικά και αρνητικά αλλά νομίζω πως θα σε βολέψει περισσότερο,δεν δείχνεις άνθρωπος που θέλει να γίνει ''μηχανόβιος'',μου κάνεις σε κάποιον που θέλει ένα 2τροχο εργαλείο και μεταφορικό μέσο,που θα πάει στο σούπερ μάρκετ αλλά θα κάνει σχετικά άνετα και μια πιο μεγάλη βόλτα και το σκούτερ είναι αυτό.
    Από την άλλη αν θέλεις μοτοσυκλέτα καινούργια +- 300κε,εντός του χρηματικού σου ορίου νομίζω πως οι πιο αξιόλογες επιλογές είναι οι ποιοτικές-για κινέζικές Benelli - vogue
    Έγραψα μια απάντηση αλλά για κάποιο λόγο δεν εμφανίστηκε ποτέ :P

    Δεν ξέρω τι ακριβώς περιλαμβάνει ο όρος μηχανόβιος, αν εγώ δεν πείθω για μηχανόβιος γιατί δίνω την εικόνα φλώρου, δε θα το αρνηθώ. Ε βασικά για πηγαινέλα δουλειά και καμιά βόλτα. Τώρα αν καταφέρω να ξαναπάω διακοπές κάποτε θα ήθελα να έχω όχημα (δίκυκλο) για να κινούμαι εκεί. Αν έπρεπε να βγω εθνική, φοβάμαι θα έλεγα. Αλλά γενικά θα γούσταρα να μάθω να οδηγώ καλά, να ξεκινήσω από γατάκι που είμαι τώρα και να γίνω ένας καλός οδηγός. Ακούω και κάτι κακεντρεχείς που λένε ότι οι γιατροί δεν μαθαίνουμε ποτέ να οδηγούμε :P
    Αλλά μηχανή-σκούτερ πάντα ήθελα να οδηγώ. Και πριν αρχίσω να ψάχνομαι δεν είχα αντιληφθεί ότι υπάρχει διαφορά. Η μόνη διάκριση που είχα στο μυαλό μου είναι παπάκι μηχανή και το μόνο που δεν ήθελα ηταν παπάκι. Τώρα σουπερμαρκετ και γυμναστήριο και τέτοια με ταπόδια θεωρώ να πάω γιατί είναι κοντά και γενικά ψιλοπερπατάω. Απλά έχω αρχίσει να νιώθω άσχημα που δεν έχω όχημα και πάω με το λεωφορείο. Νιώθω σαν να έχω μείνει πίσω σε αυτό το κομμάτι λες και είμαι μαθητής.

  7. #22
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Φίλε μου συγνώμη αν ακούστηκα έτσι.
    Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ''φλώρος'' αλίμονο.Εννοούσα την κατηγορία ανθρώπου που μεγάλωσε διαβάζοντας περιοδικά,είχε αφίσες μηχανών σαν παιδί και έφηβος,αυτού που ναι του αρέσει η ταχύτητα,που θα αγοράσει μοτοσυκλέτα με βάση το πόσο καλό πλαίσιο ή αναρτήσεις έχει,που έχει σαν σκοπό να γυρίσει όλη την Ελλάδα με 2 ρόδες,που έχει ασχοληθεί ερασιτεχνικά με τις επισκευές/σερβις της μηχανής του και πολλά άλλα,δεν υπάρχει de facto ορισμός και συγνώμη αν ακούστηκε έτσι αυτό που έγραψα.
    Αυτός που δεν το βλέπει μόνο σαν μέσο μετακίνησης αλλά κάτι παραπάνω.
    Οι γιατροί γιατί να μην μάθουν να οδηγάνε; Δεν το καταλαβαίνω αυτό
    Πολύ πιθανό μετά την πρώτη σου επαφή με δίτροχο να αλλάξει ο τρόπος που βλέπεις τις μοτοσυκλέτες !
    porca miseria.

  8. #23
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Δεν έχεις μείνει πίσω, ιδανικά ο κάτοικος σύγχρονης πόλης οφείλει το μικρότερο ενεργειακό αποτύπωμα και εκτός αυτού έχεις πετύχει
    την καλύτερη δυνατή οικονομία για τις μετακινήσεις σου, πιθανά και την μέγιστη ασφάλεια.

    Αν για λόγους ευχαρίστησης κ.λπ. το πήρες απόφαση να έχεις δικό σου μέσο, τώρα πρέπει να είσαι υπομονετικός
    και να δοκιμάσεις όλα τα διαθέσιμα στις δυνατότητες σου.

  9. #24
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    ...

    Οι γιατροί γιατί να μην μάθουν να οδηγάνε; Δεν το καταλαβαίνω αυτό
    Πολύ πιθανό μετά την πρώτη σου επαφή με δίτροχο να αλλάξει ο τρόπος που βλέπεις τις μοτοσυκλέτες !
    Και καλά πως λειτουργούν μόνο με ήδη εφαρμοσμένες ρουτίνες, χωρίς φαντασία και χωρίς να προσέχουν ιδιαίτερα.
    Θέλω να πιστεύω ότι οι γιατροί σήμερα έχουν πολύ ευρύτερη αντίληψη, μη μου το χαλάσετε.

  10. #25
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εγώ το αντίθετο θα έλεγα.Η μοτοσυκλέτα είναι ένα ακριβό χόμπι αν το δεις σαν απόλαυση ,ίσα ίσα σαν γιατρός που είναι ένα επάγγελμα με καλές οικονομικές απολαβές μπορείς να το απολαύσεις στο έπακρο !!!
    porca miseria.

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου συγνώμη αν ακούστηκα έτσι.
    Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ''φλώρος'' αλίμονο.Εννοούσα την κατηγορία ανθρώπου που μεγάλωσε διαβάζοντας περιοδικά,είχε αφίσες μηχανών σαν παιδί και έφηβος,αυτού που ναι του αρέσει η ταχύτητα,που θα αγοράσει μοτοσυκλέτα με βάση το πόσο καλό πλαίσιο ή αναρτήσεις έχει,που έχει σαν σκοπό να γυρίσει όλη την Ελλάδα με 2 ρόδες,που έχει ασχοληθεί ερασιτεχνικά με τις επισκευές/σερβις της μηχανής του και πολλά άλλα,δεν υπάρχει de facto ορισμός και συγνώμη αν ακούστηκε έτσι αυτό που έγραψα.
    Αυτός που δεν το βλέπει μόνο σαν μέσο μετακίνησης αλλά κάτι παραπάνω.
    Οι γιατροί γιατί να μην μάθουν να οδηγάνε; Δεν το καταλαβαίνω αυτό
    Πολύ πιθανό μετά την πρώτη σου επαφή με δίτροχο να αλλάξει ο τρόπος που βλέπεις τις μοτοσυκλέτες !
    Ντάξει μηχανόβιος δεν είμαι και μάλλον δε θα γίνω γιατί όνως είμαι λίγο φλώρος θεωρώ :P Μου φαίνεται περίεργο από τη μια τόσα χρόνια να φοβόμουν/να μην προσπαθούσα να οδηγήσω και ταυτόχρονα να μ φοβάμαι να συμμετέχω σε χειρουργεία ασθενών αλλά είναι θέμα χαρακτήρα μάλλον
    Το ότι οι γιατροί δεν οδηγούν μάλλον είναι μια φήμη που τους ακολουθεί. Όταν μπήκα στη σχολή μου λέει η μητέραμου "νταξει βεβαιώθηκα ότι δεν θα οδηγήσεις ποτέ". Σημειώση και οι 2 γονείς μου οδηγούν αυτοκίνητο και μικροί οδηγούσαν και μηχανές (παπάκια βασικά). Οπότε μάλλον στο σκούτερ καταλήγω ότι θα είνναι καλύτερη λύση.

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις μείνει πίσω, ιδανικά ο κάτοικος σύγχρονης πόλης οφείλει το μικρότερο ενεργειακό αποτύπωμα και εκτός αυτού έχεις πετύχει
    την καλύτερη δυνατή οικονομία για τις μετακινήσεις σου, πιθανά και την μέγιστη ασφάλεια.

    Αν για λόγους ευχαρίστησης κ.λπ. το πήρες απόφαση να έχεις δικό σου μέσο, τώρα πρέπει να είσαι υπομονετικός
    και να δοκιμάσεις όλα τα διαθέσιμα στις δυνατότητες σου.

    Αυτό με το ενεργειακό αποτύπωμα το έχω κάνει με το παραπάνβω γιατί είμαι 28 και δεν έχω οδηγήσει :P To να μην έχεις δικό σου μέσα για μένα δεν παλεύεται. Αυτο το να περιμένεις το λεωφορείο, να μην έχει να κάτσεις, να ιδρώνεις, να μην μπορείς να κουνηθείς,να αλλάζεις λεωοφρεία να ψάχνεσαι ποια συγκοινωνία πάει εκεί, να απεργούν κτλ.. είναι κάτι που θέλω να φύγει από τη ζωή μου. Ο κολλητός μου που οδηγεί μηχανή δεν ξέρει που είνναι το μετρό και ζηλεύω λιγάκι (με την καλή έννοια)

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ το αντίθετο θα έλεγα.Η μοτοσυκλέτα είναι ένα ακριβό χόμπι αν το δεις σαν απόλαυση ,ίσα ίσα σαν γιατρός που είναι ένα επάγγελμα με καλές οικονομικές απολαβές μπορείς να το απολαύσεις στο έπακρο !!!

    Όταν θα έχω τις καλές απολαβές μάλλον δεν θα αντέχουν τα κόκαλα μου πολλά πολλά χαχαχα. Προς το παρόν δεν έχω καν λεφτά στην άκρη γιατί ενώ δουλευώ από τα 23 μου γενικά, κάλυπτα τρύπες της οικογένειας (γονιών, δεν έχω δικιά μου οικογένεια ακόμα :P)

  14. #29
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Προχώρα και μην φοβάσαι ,και μην δίνεις σημασία στις ταμπέλες,σκούτερ/μηχανή whatever.
    Επένδυσε σε εξοπλισμό ασφαλείας,κάνε και ένα μάθημα ασφαλούς οδήγησης αφού μένεις στην Αθήνα και όλα καλά θα πάνε!!
    porca miseria.

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Προχώρα και μην φοβάσαι ,και μην δίνεις σημασία στις ταμπέλες,σκούτερ/μηχανή whatever.
    Επένδυσε σε εξοπλισμό ασφαλείας,κάνε και ένα μάθημα ασφαλούς οδήγησης αφού μένεις στην Αθήνα και όλα καλά θα πάνε!!
    Τα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης πόσο πάνε; Επίσης σε εξοπλισμό τι ποσό να υπολογίζω; Μου έχουν πει για κράνος να κάνει γύρω στα 200 ευρώ για να ναι καλό. Για μπότες ψάχνω κάτι συγκεκριμένο;
    Επίσης κάτι άλλο που βλέπω και με ξεπερνάει είναι ότι οι περισσότεροι δεν φοράνε κράνος. Και οκ φοράνε και σαγιονάρες κάποιοι λίγοι ακόμα και τώρα. Καιπεςπόδι είνναι θα το σπάσεις κάποτε θα ξανακολλήσει. Το κεφάλι δεν το φοβούνται;

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια με βάψιμο μηχανής
    από mangalord στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2010, 23:12
  2. Outlet με είδη μηχανής στη Σίνδο;
    από Lara_chris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2010, 12:44
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2008, 00:26
  4. θελω συμβουλή σχετικά με αγορά μηχανης
    από POEXANIA στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2008, 20:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF