Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: Μπερδεμένος με απόκτηση μηχανής ή σκούτερ

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Στην αρχή, φίλε kynodontas ότι και να επιλέξεις ( σκουτερ-μοτοσικλετα) τις πρώτες μέρες θα έχεις ένα άγχος, μέχρι να το μάθεις.
    Μετά όμως...
    Όταν δείς την ευκολία που προσφέρει ένα δίκυκλο στην καθημερινότητα σου καθώς και την αίσθηση ελευθερίας που προσφέρει θα είσαι χαρουμενος που το επέλεξες.
    Αν και είμαι υπερ της μοτοσικλέτας, περισσότερο για την αίσθηση και ασφάλεια που προσφέρει θα σου πρότεινα αφου ξεκινάς από το 0 , σκουτερ 300cc. Που αν εξαιρέσεις τις αναρτήσεις, κάνει όλα αυτά που ζητάς.
    Καλη τυχη ότι και να παρεις.
    Αυτό με την αίσθηση ελευθερίας το χω νιώσει. Όταν ανέβηκα στο παπάκι του πατέρα μου (που παπάκι ήταν δν ήταν και τπτ τρομερό) όταν ένιωσα τον άερα ένιωσα πολύ ωραία. Και στου κολλητού μου τη μηχανή επίσης. Σε σκούτερ δεν έχω ανέβει ποτέ. Φοβάμαι αρκετά την ιδέα ότι απλά με το που το πιάσω θα πέσω κάτω, αλλά θεωρώ ότι όλα θα πάνε καλά γιατί 2 βασικά πράγματα θα τα μάθω στη σχολή, προσεκτικός θα είμαι, δεν είναι επικίνδυνη και η διαδρομή.. και με τον καιρό θα του πάρω τον αέρα.

  2. #47
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Επίσης μπορείς να λες το ''κουβούκλιο'' μπαγκαζιέρα ή έστω βαλίτσα πίσω
    Να μπαίνεις στο κλίμα σιγά σιγά !
    porca miseria.

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Επίσης μπορείς να λες το ''κουβούκλιο'' μπαγκαζιέρα ή έστω βαλίτσα πίσω
    Να μπαίνεις στο κλίμα σιγά σιγά !
    βαλίτσα δεν μαρέσει μου κάνει με ροδάκια και αεροδρόμιο χαχα
    μπαγκαζιέρα μου θυμίζει το "από το ψυγείο στην μπαγκαζιέρα ο λεβέντης μου" από τα εγκλήματα χαχα
    οκ θα το λεω μπαγκαζιέρα λοιπόν :P το οποίο στο beverly κάνει 180 ευρώ μόνο η μπαγκαζιέρα χωρίς τη βάση

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Αγαπητέ φίλε επειδή απ’ όσα γράφεις καταλαβαίνω ότι είσαι μετριοπαθής, low profile και έχεις τις φυσιολογικές αναστολές ενός πρωτάρη, θα σου πρότεινα τα εξής...

    Δεν είσαι για αγορά μοτοσικλέτας τουλάχιστον για τώρα στην αρχή.. ένα scooter είναι πολύ πιο βολικό για όλους λόγους που έχουν προαναφερθεί

    Πάρε κάποιο που σου αρέσει στα 300 κυβικά και με εξοπλισμό Μπαγαζιέρα και κουβέρτα για να μπορείς να μετακινείσαι και το χειμώνα χωρίς πρόβλημα

    Οπωσδήποτε θα επενδύσεις σε ένα καλό κράνος, γάντια, μπουφάν και αν θέλεις μποτάκια

    Θα πρότεινα ένα δυο μήνες αφού ξεκινήσεις δηλαδή να κυκλοφορείς και βλέποντας τις αδυναμίες σου που θα διορθώνονται μέρα με τη μέρα να προγραμματίσεις να περάσεις το riding school έτσι ώστε να σου δώσει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και να μάθεις να οδηγείς σωστά

    Τα υπόλοιπα έρχονται με το χρόνο, η εμπειρία σου και τα χιλιόμετρα που θα γράφεις καθημερινά θα σε βοηθάνε να χτίζεις το προφίλ του μοτοσικλετιστή

    Αν σου αρέσει... στην πορεία θα καταλάβεις μόνος σου αν πρέπει να πας στη μοτοσικλέτα ή όχι... ή αν το scooter ικανοποιεί τις ανάγκες σου Και τότε μένεις εκεί

  5. #50
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Αυτό με την αίσθηση ελευθερίας το χω νιώσει. Όταν ανέβηκα στο παπάκι του πατέρα μου (που παπάκι ήταν δν ήταν και τπτ τρομερό) όταν ένιωσα τον άερα ένιωσα πολύ ωραία. Και στου κολλητού μου τη μηχανή επίσης. Σε σκούτερ δεν έχω ανέβει ποτέ. Φοβάμαι αρκετά την ιδέα ότι απλά με το που το πιάσω θα πέσω κάτω, αλλά θεωρώ ότι όλα θα πάνε καλά γιατί 2 βασικά πράγματα θα τα μάθω στη σχολή, προσεκτικός θα είμαι, δεν είναι επικίνδυνη και η διαδρομή.. και με τον καιρό θα του πάρω τον αέρα.
    Διάβαζα τον haf απο πάνω και σε συνδιασμό με αυτό που γράφεις, μου ήρθε να σε ρωτήσω κάτι που θεωρώ σημαντικό.
    Πόσο άνετος είσαι να πάς μια βόλτα με οποιοδήποτε ποδήλατο;

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Διάβαζα τον haf απο πάνω και σε συνδιασμό με αυτό που γράφεις, μου ήρθε να σε ρωτήσω κάτι που θεωρώ σημαντικό.
    Πόσο άνετος είσαι να πάς μια βόλτα με οποιοδήποτε ποδήλατο;
    Παιδι ηξερα να κανω ποδηλατο. Τωρα πριν 2-3 χρονια μια φιλη μου αγορασε ποδηλατο και λεω ας κανω να δω αν οντως δεν ξεχνιεται και εκανα 100 μετρα χωρις να σκεφτομαι οτι θα πες. Η να προσπαθω να ισορροπησω.

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2019
    Μηνύματα
    8
    Χαιρετώ την παρέα!σχετικά με την απόκτηση μηχανής ή scooter! Είχα στην κατοχή μου versys 650 2019 καινούργιο και το πούλησα με 14000 χιλιόμετρα και 1000€ έξτρα! Πραγματικά το μηχανάκι ήταν για τα πάντα όλα πήγαινα βολτες, βουνά παντού! Το έδωσα λόγο πολύ προσωπικών λόγων και μάλιστα σε πιο καλή κατάσταση απ'οτι το πήρα! Πήγα και πήρα μετά forza 300 2020!! Πραγματικά πεταμένα λεφτά! 6500€ 300 κυβικά με κατανάλωση ίδια με το versys αν το πήγαινα χαλαρά Και τα service????? Αχαχαχα άστο μην επεκταθω! Το έδωσα το forza με λίγα χιλιόμετρα και ησύχασα!τα service του είναι πιο ακριβά απ'οτι δίνω σε γενικό service στο αυτοκίνητο! Όσο για τα ανταλλακτικά άστο γιατί θα κλάψετε! Άσε που δεν είχε κρατήματα χτυπούσαν τα καλάμια μπροστά όσο για τα λάστιχα??? Για πέταμα!! Τα φρένα ήταν αλλα νταλων! Και όταν το πήγα πίσω στην honda να το πουλήσω για να πάρω κάτι άλλο τους τα είπα τα παράπονα και κουνούσαν το κεφάλι μόνο γιατί τα ήξεραν!! Τώρα έχω ένα gtr 150! Για εμένα προσωπικά φαίνεται τίμιο μηχανάκι και μην ακούω βλακείες ότι είναι άβολο και χίλια άλλα δύο! Είχα στην κατοχή μου astrea grand και fx 125!! Για εμένα είναι μια χαρά!! Αααα και κάτι τελευταίο μην συγκρίνετε honda με sym! Είναι βλασφημία! Θα τρίζουν τα κόκκαλα του futziyama! Για να σας λυθούν οι απορίες για το πιο είναι καλύτερο παπί μπείτε car.gr γράψτε gtr 150 ιδιώτης να δείτε πόσα πουλιούνται σε όλη την Ελλάδα και γράψτε μετά και το vf185 και μετά τα ξαναλέμε! Μέχρι τότε καλές βόλτες και πάντα όρθιοι!

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    στο επομενο μνμ θα εχεις δωσει το gtr και θα εχεις παρει chaly

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2019
    Μηνύματα
    8
    Πούλησα το gtr και πήρα chally Χαχαχα

  10. #55
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2019
    Μηνύματα
    8
    Πλάκα πλάκα φίλε έχω ακόμα στην κατοχή μου town mate 80!!! Σεβασμός!

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    855
    Το forza το χει ο αδερφος μου και συμφωνώ φίλε.. Έχω διαβασει κόσμο να το αποθεώνει αλλά μάλλον δεν είναι κάτοχοι.. Για τα λεφτά του όχι δεν αξίζει και σε καμία περίπτωση δεν κάνεις οικονομία ζώντας μαζί του (σε σχέση πάντα με τον ανταγωνισμό στα ίδια κυβικά) και έχει αρκετά θεματακια για χοντα.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  12. #57
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2019
    Μηνύματα
    8
    Σωστά φίλε μου! Όλοι λένε τα καλύτερα μέχρι να το αποκτήσουν! Δεν θέλω να γίνομαι υπερβολικός αλλά για τα 6.500€ που ζητάει η Honda θα έπρεπε να έχει πιο μετρημένο στήσιμο και καλύτερα φρένα! Με τα λεφτά αυτά παίρνεις μεταχειρισμένο τανκς με λίγα χιλιόμετρα και πας όπου γουστάρεις!!

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2019
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    βαλίτσα δεν μαρέσει μου κάνει με ροδάκια και αεροδρόμιο χαχα
    μπαγκαζιέρα μου θυμίζει το "από το ψυγείο στην μπαγκαζιέρα ο λεβέντης μου" από τα εγκλήματα χαχα
    οκ θα το λεω μπαγκαζιέρα λοιπόν :P το οποίο στο beverly κάνει 180 ευρώ μόνο η μπαγκαζιέρα χωρίς τη βάση
    . Που να δεις του forza 300 που κάνει 500€ αχαχαχα γατάκια!

  14. #59
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.046
    Εγώ με το Downtown 350 ABS/TCS είμαι πολύ ευχαριστημένος για την πόλη που το θέλω.
    The mountain is you

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2019
    Μηνύματα
    8
    Αν σε βολεύει και αρέσει σε εσένα εμάς μας περισσεύει!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια με βάψιμο μηχανής
    από mangalord στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2010, 22:12
  2. Outlet με είδη μηχανής στη Σίνδο;
    από Lara_chris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2010, 11:44
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2008, 23:26
  4. θελω συμβουλή σχετικά με αγορά μηχανης
    από POEXANIA στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2008, 19:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF