Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 61

Θέμα: Μπερδεμένος με απόκτηση μηχανής ή σκούτερ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39

    Μπερδεμένος με απόκτηση μηχανής ή σκούτερ

    Όπως είπα και σε ένα άλλο θέμα σκέφτομαι να πάρω σκούτερ. Στο μυαλό μου δεν είχα υπόψιν την διαφοροποίηση μεταξύ σκούτερ και μηχανήως καθώς ήμουν-έιμαι ψιλοάσχετος από αυτά. Όμως το να έχω δίκυκλο πέραν από την καυλα που έχει (συγγνώμη για την έκφραση) θεωρώ πως θαμεβολέψει πολύ. Ενδιαφέρομαι για κάτι τύπου beverly ή meddley 150-300 κυβικά. Το βασικό μου θέμα είναι το οικονομικό δεν μπορώ να δώσω πάνω από 4 χιλιάρικα (εννοώ για καινούριο όχι μεταχειρισμένο). Σε αυτή την τιμή υπάρχει περίπτωση να βρω μηχανή; Γιατί το θεώρησα μάλλον χωρίς λόγο ότι οι μηχανές θα ελιναι πολύ πιο ακριβές αλλά τελικά δεν ισχύει. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια μοντέλα; Κυβικά κάπου στα 300 και για κύρια χρήση εντός πόλης (Αθήνα). Από ασφάλεια υπάρχει κάποια διαφοροποίηση μεταξύ σκούτερ και μηχανής;

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Αν η χρήση που θα κάνεις είναι αυτή που περιγράφεις στο άλλο θέμα (δουλειά σπίτι), να πάρεις σκούτερ.

    Οτιδήποτε άλλο δεν θα σε βολέψει.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    ναι τέτοια θα είναι κυρίως η χρήση και καμιά βόλτα καφέ κτλ

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    MHXANAPA

    (τα σκούτερ στο σκουπίδια )

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Υπάρχει και η εναλλακτική των Sym VF 185 / GTR 150 για ευκολία, επιδόσεις, αξιοποστία και οικονομία.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Όπως είπα και σε ένα άλλο θέμα σκέφτομαι να πάρω σκούτερ. Στο μυαλό μου δεν είχα υπόψιν την διαφοροποίηση μεταξύ σκούτερ και μηχανήως καθώς ήμουν-έιμαι ψιλοάσχετος από αυτά. Όμως το να έχω δίκυκλο πέραν από την καυλα που έχει (συγγνώμη για την έκφραση) θεωρώ πως θαμεβολέψει πολύ. Ενδιαφέρομαι για κάτι τύπου beverly ή meddley 150-300 κυβικά. Το βασικό μου θέμα είναι το οικονομικό δεν μπορώ να δώσω πάνω από 4 χιλιάρικα (εννοώ για καινούριο όχι μεταχειρισμένο). Σε αυτή την τιμή υπάρχει περίπτωση να βρω μηχανή; Γιατί το θεώρησα μάλλον χωρίς λόγο ότι οι μηχανές θα ελιναι πολύ πιο ακριβές αλλά τελικά δεν ισχύει. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια μοντέλα; Κυβικά κάπου στα 300 και για κύρια χρήση εντός πόλης (Αθήνα). Από ασφάλεια υπάρχει κάποια διαφοροποίηση μεταξύ σκούτερ και μηχανής;
    Αν θέλεις να εξυπηρετησεις καθημερινές και βασικές ανάγκες μεταφοράς λόγω χρόνου και κόστους τότε πάρε scooter, θα εχει χωρο, ευκολια οδηγησης στην πολη και θα σε προφυλάξει καλύτερα στο κρύο και στην βροχή. Αν η χρήση δεν είναι τόσο καθημερινή οχι οτι το sccοter δεν εξυπηρετεί αλλά μια μηχανή για μενα ισως εχει πιο χαβαλε..
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    και καμιά βόλτα καφέ κτλ
    Αν το κτλ περιλαμβανει και τσαρκα το προσωπο σε ειδυλλιακες μαγευτικες ακρογιαλιες να χαζευετε τις βαρκουλες που κουνιουνται, χτυπα κανενα on-off ..
    (και στο caffee αποξω αραγμενο το κανει το κομματι του..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    αμα παιζει και θηλυκο το σκουτερ ειναι μονοδρομος.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Αν και πότε δεν τα συμπάθησα (τα θεωρώ άψυχα χωρίς χαρακτήρα) πάρε σκούτερ.. Κι εγώ πήρα πρόσφατα για τις ανάγκες που περιγράφεις. Μόλις το βαρεθείς φεύγει εύκολα, στα λ7 που διαθέτεις έχει καλές επιλογές σε καινούργιο και καλύτερες σε used.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Αυτά τα σκούτερ στα 300 κυβικά και με περίπου 25 άλογα είναι αλήθεια πως είναι μπαλαντέρ. Κάνουν για τα πάντα. Και στην κίνηση είναι οικονομικά και εύχρηστα, και σε μεγάλη πόλη με λεωφόρους πάνε άνετα, και εκδρομούλα μπορείς να κάνεις, και έχουν χώρους και προστασία για να είσαι άνετος σε καθημερινότητα.
    Αν ο μοτοσυκλετισμός δεν είναι σκοπός, τότε με ένα τέτοιο όχημα καλύπτεις πάρα πολλές ανάγκες μετακίνησης μαζί. Πάρε ένα τέτοιο να δεις πως πάει κι αν σου αρέσει το άθλημα μπορείς αργότερα να πάρεις και μεγάλη μηχανή με ταχύτητες.
    Όλα είναι δρόμος

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Καλα ολα αυτα για τα σκουτερ, αλλα σε δρομους ελληνικων πολεων πρεπει να εχεις σπονδυλικη ρομποκοπ για να αντεχει τις λακουβες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Αν θέλεις να εξυπηρετησεις καθημερινές και βασικές ανάγκες μεταφοράς λόγω χρόνου και κόστους τότε πάρε scooter, θα εχει χωρο, ευκολια οδηγησης στην πολη και θα σε προφυλάξει καλύτερα στο κρύο και στην βροχή. Αν η χρήση δεν είναι τόσο καθημερινή οχι οτι το sccοter δεν εξυπηρετεί αλλά μια μηχανή για μενα ισως εχει πιο χαβαλε..
    Βασικά για πηγαινέλα στη δουλειά το θέλω. Παγκράτι-Αμπελόκηποι φάση. Τώρα τι να σου πω, αν σταματήσω να δουλεύω όλο το 24ωρο ίσως θυμηθώ ότι μπορείς να πας και βόλτες και ν πάω πουθενά κανά ΣΚ :P

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αμα παιζει και θηλυκο το σκουτερ ειναι μονοδρομος.

    Δε θα παιρνα μηχανή ή σκούτερ με κριτήριο το αν έχω σχέση ή όχι.. αλλά μόνο αρσενικό παίζει προς το παρόν, ο εαυτός μου δηλαδή.. άντε και μια backpack :P

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Γιώργης Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα σκούτερ στα 300 κυβικά και με περίπου 25 άλογα είναι αλήθεια πως είναι μπαλαντέρ. Κάνουν για τα πάντα. Και στην κίνηση είναι οικονομικά και εύχρηστα, και σε μεγάλη πόλη με λεωφόρους πάνε άνετα, και εκδρομούλα μπορείς να κάνεις, και έχουν χώρους και προστασία για να είσαι άνετος σε καθημερινότητα.
    Αν ο μοτοσυκλετισμός δεν είναι σκοπός, τότε με ένα τέτοιο όχημα καλύπτεις πάρα πολλές ανάγκες μετακίνησης μαζί. Πάρε ένα τέτοιο να δεις πως πάει κι αν σου αρέσει το άθλημα μπορείς αργότερα να πάρεις και μεγάλη μηχανή με ταχύτητες.
    Επειδή είμαι ψιλοάσχετος θεώρησα το σκούτερ θα είναι πιο εύκολο στο οδήγημα. Στην ουσία σταμάτα ξεκίνα είναι δεν έχει ταχύτητες και φαντάζομαι η "τοποθέτηση" του οδηγού επί αυτού είναι πιο εύκολη. Επίσης δεν έχω σκοπόι να τρέχω οπότε να χω ένα θηρίο και να πάω ψιλοαργά θα είναι αστείο νομίζω.

    Κατα τ'αλλα σε ένα μαθημα οδήγησης που είδα onlne είδα μια μηχανή και ερωτεύτηκα αλλά δεν μπορώ να τη βρω πουθενά να δω πόσο κάνει καινούρια.
    https://www.youtube.com/watch?v=i07l4B3AHLY&t=161s

    αυτή τη μηχανή γουστάρω πολύ φοβάμαι θα είναι απλησίαστη.

  15. #15
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Για καινούργια λίγο δύσκολο γιατί δεν πωλείται πλέον.. Με 3.000-3.500 βρίσκεις όμως μια χαρά μεταχειρισμένη με ABS

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...=1&features=50

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια με βάψιμο μηχανής
    από mangalord στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2010, 23:12
  2. Outlet με είδη μηχανής στη Σίνδο;
    από Lara_chris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2010, 12:44
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2008, 00:26
  4. θελω συμβουλή σχετικά με αγορά μηχανης
    από POEXANIA στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2008, 20:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF