Φίλε Κυνόδοντα, δεν έχω σε καμία των περιπτώσεων την εμπειρία που έχουν οι σύντροχοι που έχουν απαντήσει παραπάνω στο Thread και θα ήθελα να το έχεις στο μυαλό σου αυτό διαβάζοντας την δική μου σκέψη.
Έχω οδηγήσει και παπί και σκούτερ και μηχανή. Το παπί το βγάζω από την εξίσωση γιατί δεν ενδιαφέρεσαι και κατανοώ τους λόγους. Σχετικά ,λοιπόν, για σκούτερ ή για μηχανή , προσωπικά θεωρώ τα Σκούτερ κομματάκι πιο επικίνδυνα, υπό την έννοια ότι δεν έχεις απόλυτο έλεγχο (αυτόματα γαρ) για να παίξεις με ταχύτητες σε κατηφόρες στροφές κλπ. Είναι επίσης η στάση του σώματος που δεν '' αγκαλίαζεις'' την μηχανή επομένως στο άπειρο επαναλαμβάνω μυαλό μου θεωρώ πιο εύκολη την πτώση ή την έλλειψη ισορροπίας.
Στα θετικά του είναι προφανώς η άνεση και η ευκολία με τις ταχύτητες για μέσα στην πόλη.
Έχοντας πει τα παραπάνω όταν πήρα το Α δίπλωμα έψαχνα καθαρά μοτοσυκλέτα.
Είχα ανοίξει και ένα μεγάλο thread που πολλοί σύντροχοι έχουν παραθέσει τις απόψεις τους. Κατέληξα ότι το On/off για εμένα ήταν μονόδρομος, ήθελα να έχω μπαγκαζιέρα , είμαι σχετικά ογκώδης και με ενδιέφερε και το φαίνεσθαι.
Στο ποσό που μπορείς να διαθέσεις μπορείς να κοιτάξεις τα κινέζικα σε καινούρια.
Σε μεταχειρισμένα όμως μπορείς να βρεις τρομερές ευκαιρίες σε πολύ καλή τιμή. Η άποψη μου είναι πως η πρώτη μηχανή είναι καλό να είναι μεταχειρισμένη ώστε στην περίπτωση που δεν σου κανει να μην έχεις απώλεια χρημάτων .
Εγώ κατέληξα σε Transalp 700V που την βρήκα με 28.000 χλμ και σε άριστη κατάσταση στα 3500.
Μέχρι τα 4000 που διαθέτεις μπορείς να παίξεις και σε V-strom που προσωπικά δεν το προτείνω καθώς την δοκίμασα και είναι πιο δυσκίνητη μέσα στην πόλη αλλά καλύτερη σε εθνική.
ΌΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΡΕ ABS είναι απίστευτα σημαντικό για έναν νέο οδηγό (με έχει σώσει 3 φορές μέχρι τώρα)
Σχετικά με εξοπλισμό ,
υπολόγιζε ένα καλό κράνος 200-300 ευρώ( πάρε carbon composite έκανα το λάθος να πάρω φθηνό και ο αυχένας μου με μισεί) , γάντια περίπου 30-40 ευρώ (είναι απαραίτητα , είναι το πρώτο που χτυπάς σε μια πτώση) , μπουφάν 150-250 ευρώ (μην πάρεις all season πάρε χειμερινό που να βγαίνει η επένδυση από μέσα) , για μπότες δεν έχω άποψη ακόμα δεν έχω αγοράσει ο ίδιος.
Τα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης κοστίζουν 160 ευρώ το κάθε σεμινάριο- μάθημα. Δεν το έχω κάνει ακόμα γιατί έχει κλείσει λόγω καραντίνας η σχολή και προσωπικά το θεωρώ MUST να το κάνει κάποιος.
Αυτά από εμένα , εύχομαι επιτυχία στην αγορά σου.