Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: Μπερδεμένος με απόκτηση μηχανής ή σκούτερ

  1. #31
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Κοίτα το ιδανικό είναι να φοράς κράνος/μπουφάν/παντελόνι/παπούτσια/γάντια.
    Θα μου πεις ,μα καλά όλα αυτά για καθημερινή μετακίνηση ;Οτιδήποτε από αυτά απουσιάζει αυξάνει υπερβολικά τις πιθανότητες τραυματισμού σε περίπτωση ''χτυπα ξύλο'' κακιάς στιγμής.
    Δυστυχώς ο εξοπλισμός κοστίζει ,χρειάζεσαι το λιγότερο 100ε για ένα αξιοπρεπές κράνος, άλλα 100 για ένα μπουφάν ,άλλα 100 αν πεις να πάρεις ένα διάτρητο για το καλοκαίρι,100 για μποτάκια πόλης ενισχυμένα .
    Γαντάκια κανένα 50ρικο. Τα γόνατα μπορείς να τα προστατεύεις με επιγονατίδες αν δεν θέλεις να αγοράσεις παντελόνι,υπάρχουν ωραία τζινς αλλά κοστίζουν γύρω στα 150.
    Αν ψάξεις εδώ στο φόρουμ έχει πολλές κουβέντες για το θέμα όπως επίσης και για τα riding schools,κάτι που ίσως τονώσει την αυτοπεποίθηση σου.
    porca miseria.

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Κοίτα το ιδανικό είναι να φοράς κράνος/μπουφάν/παντελόνι/παπούτσια/γάντια.
    Θα μου πεις ,μα καλά όλα αυτά για καθημερινή μετακίνηση ;Οτιδήποτε από αυτά απουσιάζει αυξάνει υπερβολικά τις πιθανότητες τραυματισμού σε περίπτωση ''χτυπα ξύλο'' κακιάς στιγμής.
    Δυστυχώς ο εξοπλισμός κοστίζει ,χρειάζεσαι το λιγότερο 100ε για ένα αξιοπρεπές κράνος, άλλα 100 για ένα μπουφάν ,άλλα 100 αν πεις να πάρεις ένα διάτρητο για το καλοκαίρι,100 για μποτάκια πόλης ενισχυμένα .
    Γαντάκια κανένα 50ρικο. Τα γόνατα μπορείς να τα προστατεύεις με επιγονατίδες αν δεν θέλεις να αγοράσεις παντελόνι,υπάρχουν ωραία τζινς αλλά κοστίζουν γύρω στα 150.
    Αν ψάξεις εδώ στο φόρουμ έχει πολλές κουβέντες για το θέμα όπως επίσης και για τα riding schools,κάτι που ίσως τονώσει την αυτοπεποίθηση σου.
    Ναι έχω δει θα κοιτάξω.. Γάντια θαθελα ούτως ή άλλως γιατί το χειμώνα γενικά αλλάζω δέρμα από το κρύο ασε
    Στις μηχανές από έξτρας υπάρχουν κάποια must? πχ θελω κουβούκλιο για πίσω μάλλον (θα βάζω το κράνος αλλά ίσως μπαίνει και κάτω από το κάθισμα) και δεν ξέρω αν θέλει και τζάμι. Προσπαθώ γενικά ννα βγάλω ένα πόσο ννα ξέρω που κινούμαι.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Μηχανη: Πολυτελεια, καυλα, χομπυ..

    Σκουτερ: Θα σου λυσει τα χερια, θα γινει ο καλυτερος σου φιλος, θα μεταφερει οτι μπορεις να φανταστεις και θα το παρατας και πιο ευκολα.. Το σκουτερ ειναι ο ξεκαθαρος νικητης απεναντι σε ολα τα αλλα οχηματα (αμαξια μηχανες ποδηλατα κλπ) στην πολη για λογους πρακτικοτητας. Και οταν λεω σκουτερ εννοω ενα αυτοματο δικυκλο σε νορμαλ διαστασεις με ΠΑΤΩΜΑ και οχι μπανιερες καναπεδες πολυθρονες κλπ με 2 ροδες..

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Μηχανη: Πολυτελεια, καυλα, χομπυ..

    Σκουτερ: Θα σου λυσει τα χερια, θα γινει ο καλυτερος σου φιλος, θα μεταφερει οτι μπορεις να φανταστεις και θα το παρατας και πιο ευκολα.. Το σκουτερ ειναι ο ξεκαθαρος νικητης απεναντι σε ολα τα αλλα οχηματα (αμαξια μηχανες ποδηλατα κλπ) στην πολη για λογους πρακτικοτητας. Και οταν λεω σκουτερ εννοω ενα αυτοματο δικυκλο σε νορμαλ διαστασεις με ΠΑΤΩΜΑ και οχι μπανιερες καναπεδες πολυθρονες κλπ με 2 ροδες..
    Έκλαψα εκεί που λες μπανιέρες χαχα.. αλλά η αλήθεια είναι κυκλοφορούν κάτι δίκυκλα τα οποία μου φαίνεται υπερβολικά ογκώδη χωρίς λόγο.. τώρα σκέφτομαι μεταξύ meddley 150cc και beverly 300cc.. κυρίως λόγω κόστους εχω δίλημμα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Έκλαψα εκεί που λες μπανιέρες χαχα.. αλλά η αλήθεια είναι κυκλοφορούν κάτι δίκυκλα τα οποία μου φαίνεται υπερβολικά ογκώδη χωρίς λόγο.. τώρα σκέφτομαι μεταξύ meddley 150cc και beverly 300cc.. κυρίως λόγω κόστους εχω δίλημμα.
    Το πρωτο ειναι καινουργιο, το δευτερο στο τελος της ζωης του αφου αναμενεται ο αντικαταστατης του. Στην θεση σου θα κοιταζα και το SYM HD 300 που μοιαζει αρκετα στο Beverly οπως και το KYMCO PEOPLE 300. Ολα εντος budget ολα θα κανουν την δουλεια που θες, τα 300ρια θα σε πανε και πιο εξω.

    Πηγαινε στα μαγαζια, δες τα απο κοντα, καντα και βολτα να δεις πως σου φαινονται, μην παρεις "γουρουνι στο σακι".

  6. #36
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Έκλαψα εκεί που λες μπανιέρες χαχα.. αλλά η αλήθεια είναι κυκλοφορούν κάτι δίκυκλα τα οποία μου φαίνεται υπερβολικά ογκώδη χωρίς λόγο.. τώρα σκέφτομαι μεταξύ meddley 150cc και beverly 300cc.. κυρίως λόγω κόστους εχω δίλημμα.
    ..όταν ξεκίνησα και εγώ πριν μερικά χρόνια είχα τις ίδιες απορίες και προβληματισμούς όπως κι εσύ και σκεφτόμουνα αρχικά την επιλογή μεταξύ μηχανή η scooter,
    όταν δε κατέληξα στο σκούτερ εάν θα είναι 150 η 300 η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα 300 Μπέβερλί ή οτιδήποτε άλλο σου αρέσει για να μπορεί να ανταπεξέλθει και σε μία εθνική οδό η σε μια προσπέραση που θα θέλεις να κάνεις.. γιατί τώρα στην αρχή μπορεί κανένα για σένα να μην κάνει τη διαφορά λόγω απειρίας αλλά όταν αργότερα γίνεσαι πιο έμπειρος θα καταλάβεις ότι Ότι ιδανική λύση για μέσα και εκτός πόλης είναι ένα 300αρι

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Το πρωτο ειναι καινουργιο, το δευτερο στο τελος της ζωης του αφου αναμενεται ο αντικαταστατης του. Στην θεση σου θα κοιταζα και το SYM HD 300 που μοιαζει αρκετα στο Beverly οπως και το KYMCO PEOPLE 300. Ολα εντος budget ολα θα κανουν την δουλεια που θες, τα 300ρια θα σε πανε και πιο εξω.

    Πηγαινε στα μαγαζια, δες τα απο κοντα, καντα και βολτα να δεις πως σου φαινονται, μην παρεις "γουρουνι στο σακι".
    Εκεί που δουλεύω έχει ένα μαγαζί με σκούτερ της piaggio καιι κάθε φορά περνάω αργά για να τα χαζεύω.. αρκετά χρόνια γίνεται αυτή η ιστορία :P απλά δεν έχω κάποιον φίλο μου σχετικό να με κατευθύνει. Ο πατέρας μου ήξερε αλλά άντε βρες τον εκεί που είναι τώρα.

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    ..όταν ξεκίνησα και εγώ πριν μερικά χρόνια είχα τις ίδιες απορίες και προβληματισμούς όπως κι εσύ και σκεφτόμουνα αρχικά την επιλογή μεταξύ μηχανή η scooter,
    όταν δε κατέληξα στο σκούτερ εάν θα είναι 150 η 300 η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα 300 Μπέβερλί ή οτιδήποτε άλλο σου αρέσει για να μπορεί να ανταπεξέλθει και σε μία εθνική οδό η σε μια προσπέραση που θα θέλεις να κάνεις.. γιατί τώρα στην αρχή μπορεί κανένα για σένα να μην κάνει τη διαφορά λόγω απειρίας αλλά όταν αργότερα γίνεσαι πιο έμπειρος θα καταλάβεις ότι Ότι ιδανική λύση για μέσα και εκτός πόλης είναι ένα 300αρι

    Και παρέμεινες τελικά στο σκούτερ; Συμφωνώ μαζί σου για αυτό λέω απλά να μαζέψω λεφτά για να μπορέσω να πάρω τελικά το beverly. Βλέπω μηχανάκια στο δρόμο και ζηλεύω θέλω να το δοκιμάσω και εγώ να οδηγήσω. Σε σχέση με το λεωφορείιο η αίσθηση ανεξασρτησίας τείνει στο άπειρο. Κολλάω με κάτι χαζό. Όταν θα πάρω το δίπλωμα και θα πάω να αγοράσω το σκούτερ.. απλά θα μαι ένα γατάκι που πέραν του δασκάλου δεν θα χω πιάσει σκούτερ, το μάθημα εφόσον θα κάνω για το μεγαλύτερο δίπλωμα θα ναι σε καμια honda.. και εγώ θα πιάσω το σκούτερ και θα προσπαθήσω να μην πέσω ενώ είμαι ακόμα στο οπτικό πεδίο του πωλητή. Πέραν της πλάκας, το βρίσκω πολύ αγχωτικό να βγω έτσι στο δρόμο αλλά φαντάζομαι απλά θα το αντιμεμτωπίσω.

  9. #39
    Νέο μέλος Το avatar του/της TsipPower
    Εγγραφή
    11/10/2020
    Μηνύματα
    17
    Αν κοιτας και προς μοτοσυκλετα μερια θα μπορουσες να δεις και το SYM NH-T200 (183cc 18.4hp) το οποιο φοραει το μοτερ απο το υπερπαπι vf185 και ειναι οτι πρεπει, ειδικα στην τιμη των 2795 θα εχεις και ρεστα για εξοπλισμο εγω σε 3 μερες το παραλαμβανω επειτα απο παρα πολυ ψαξιμο, πραγματικα σε αυτα τα λευτα δεν καθεται τπτ διπλα του!

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsipPower Προβολή μηνύματος
    Αν κοιτας και προς μοτοσυκλετα μερια θα μπορουσες να δεις και το SYM NH-T200 (183cc 18.4hp) το οποιο φοραει το μοτερ απο το υπερπαπι vf185 και ειναι οτι πρεπει, ειδικα στην τιμη των 2795 θα εχεις και ρεστα για εξοπλισμο εγω σε 3 μερες το παραλαμβανω επειτα απο παρα πολυ ψαξιμο, πραγματικα σε αυτα τα λευτα δεν καθεται τπτ διπλα του!
    Όντως φαίνεται πολύ όμορφο, με έβαλες σε σκέψεις.Μεγειά!

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Για να σε βοηθησω οσο μπορω κι εγω στην επιλογη σου.
    Το πλεονεκτημα του scooter εναντι ολων των αλλων διτροχων ειναι οι χωροι και οτι δεν βρεχονται τα παπουτσια μου οταν παω στην δουλεια μου.
    Ολα τα σκουτερ το δευτερο το κανουν.
    Πια skooter ομως στην κατηγορια που θελω εχουν τους περισσοτερους χωρους?
    Εως 200cc το medley
    Απο 200 εως 400 sym gts
    Βεβαια οποιοδηποτε σκουτερ εχει περισσοτερο χωρο απο μια μηχανη αλλα πιστεψε με φιλε
    Οσο περισσοτερο χωρο εχεις τοσο πιο ευκολη γινεται η καθημερινοτητα σου

  12. #42
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Και παρέμεινες τελικά στο σκούτερ; Συμφωνώ μαζί σου για αυτό λέω απλά να μαζέψω λεφτά για να μπορέσω να πάρω τελικά το beverly. Βλέπω μηχανάκια στο δρόμο και ζηλεύω θέλω να το δοκιμάσω και εγώ να οδηγήσω. Σε σχέση με το λεωφορείιο η αίσθηση ανεξασρτησίας τείνει στο άπειρο. Κολλάω με κάτι χαζό. Όταν θα πάρω το δίπλωμα και θα πάω να αγοράσω το σκούτερ.. απλά θα μαι ένα γατάκι που πέραν του δασκάλου δεν θα χω πιάσει σκούτερ, το μάθημα εφόσον θα κάνω για το μεγαλύτερο δίπλωμα θα ναι σε καμια honda.. και εγώ θα πιάσω το σκούτερ και θα προσπαθήσω να μην πέσω ενώ είμαι ακόμα στο οπτικό πεδίο του πωλητή. Πέραν της πλάκας, το βρίσκω πολύ αγχωτικό να βγω έτσι στο δρόμο αλλά φαντάζομαι απλά θα το αντιμεμτωπίσω.
    Δεν παρέμεινα στο scooter γιατί αρκετά μετά κατάλαβα ότι οι ανάγκες μου δεν ήταν να καλύψω την καθημερινή μετακίνηση μου η να μειώσω το κόστος μετακίνηση.. προτιμώ το αμάξι για τις μετακινήσεις..

    Τελικά κατέληξα σε μοτοσυκλέτα BMW R850cc που καλύπτει τις cruise χαλαρές βόλτες και το καφεδάκι.

    Όχι ότι αν χρειαστεί να πάω στο γραφειο δεν το χρησιμοποιώ αλλά η συγκεκριμένη μηχανη μου δεν προορίζεται για αυτό τον λόγο.


    Επομένως όπως πρότεινα και παραπάνω θα σου ελεγα να βρεις ένα τίμιο scooter στα 300cc

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Γιώργης Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα σκούτερ στα 300 κυβικά και με περίπου 25 άλογα είναι αλήθεια πως είναι μπαλαντέρ. Κάνουν για τα πάντα. Και στην κίνηση είναι οικονομικά και εύχρηστα, και σε μεγάλη πόλη με λεωφόρους πάνε άνετα, και εκδρομούλα μπορείς να κάνεις, και έχουν χώρους και προστασία για να είσαι άνετος σε καθημερινότητα.
    Αν ο μοτοσυκλετισμός δεν είναι σκοπός, τότε με ένα τέτοιο όχημα καλύπτεις πάρα πολλές ανάγκες μετακίνησης μαζί. Πάρε ένα τέτοιο να δεις πως πάει κι αν σου αρέσει το άθλημα μπορείς αργότερα να πάρεις και μεγάλη μηχανή με ταχύτητες.
    Ακριβώς το ίδιο πιστεύω και εγώ Και όπως έδειξε η συσσώρευση εμπειρίας τα τελευταία χρόνια.. ξεκινά με κάτι απλό που θα σε εξυπηρετήσει και μετά όσο το αγαπάς πίστεψε με θα βρεις μόνος σου το δρόμο
    Τελευταία τροποποίηση από haf; 01/11/2020 στις 11:41.
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikospiaggio Προβολή μηνύματος
    Για να σε βοηθησω οσο μπορω κι εγω στην επιλογη σου.
    Το πλεονεκτημα του scooter εναντι ολων των αλλων διτροχων ειναι οι χωροι και οτι δεν βρεχονται τα παπουτσια μου οταν παω στην δουλεια μου.
    Ολα τα σκουτερ το δευτερο το κανουν.
    Πια skooter ομως στην κατηγορια που θελω εχουν τους περισσοτερους χωρους?
    Εως 200cc το medley
    Απο 200 εως 400 sym gts
    Βεβαια οποιοδηποτε σκουτερ εχει περισσοτερο χωρο απο μια μηχανη αλλα πιστεψε με φιλε
    Οσο περισσοτερο χωρο εχεις τοσο πιο ευκολη γινεται η καθημερινοτητα σου
    Οι χώροι όντως είναι μεγάλο πλεονέκτημα.Ας υπολογίσουμε όμως τη συνολική δυνατότητα φόρτωσης, όχι μόνο το χώρο κάτω από τη σέλα.
    Μιλωντας για καινούρια 300άρια με μεγάλους τροχούς και συνυπολογίζοντας 1.χώρο κάτω από τη σέλα, 2.πάτωμα/γάντζο και 3.βαλιτσάκι, νομίζω πως Beverly, Citycom,Agility έρχονται αρκετά ψηλά.
    Τα xmax 300, forza 300 έχουν πολύ χώρο κάτω από τη σέλα αλλά όχι γάντζο/πάτωμα.Το sh300(όπως και το People) αντιθέτως, έχει χώρο μόνο για ένα κράνος κάτω από τη σέλα αλλά διαθέτει πάτωμα.

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Οι χώροι όντως είναι μεγάλο πλεονέκτημα.Ας υπολογίσουμε όμως τη συνολική δυνατότητα φόρτωσης, όχι μόνο το χώρο κάτω από τη σέλα.
    Μιλωντας για καινούρια 300άρια με μεγάλους τροχούς και συνυπολογίζοντας 1.χώρο κάτω από τη σέλα, 2.πάτωμα/γάντζο και 3.βαλιτσάκι, νομίζω πως Beverly, Citycom,Agility έρχονται αρκετά ψηλά.
    Τα xmax 300, forza 300 έχουν πολύ χώρο κάτω από τη σέλα αλλά όχι γάντζο/πάτωμα.Το sh300(όπως και το People) αντιθέτως, έχει χώρο μόνο για ένα κράνος κάτω από τη σέλα αλλά διαθέτει πάτωμα.
    Βασικά δεν με νοιάζει τόσο ο χώρος. Δηλαδή θα βάζω το κράννος είτε κάτω από τη σέλα αν χωράει είτε στο κουβούκλιο και θα χω και τσάντα ώμου με το macbook και τα ρούχα της δουλειάς. Οπότε εκτός και αν υπολογίζω κάτι λάθος, δεν χρειάζομαι και κάτι ιδιαίτερο.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Στην αρχή, φίλε kynodontas ότι και να επιλέξεις ( σκουτερ-μοτοσικλετα) τις πρώτες μέρες θα έχεις ένα άγχος, μέχρι να το μάθεις.
    Μετά όμως...
    Όταν δείς την ευκολία που προσφέρει ένα δίκυκλο στην καθημερινότητα σου καθώς και την αίσθηση ελευθερίας που προσφέρει θα είσαι χαρουμενος που το επέλεξες.
    Αν και είμαι υπερ της μοτοσικλέτας, περισσότερο για την αίσθηση και ασφάλεια που προσφέρει θα σου πρότεινα αφου ξεκινάς από το 0 , σκουτερ 300cc. Που αν εξαιρέσεις τις αναρτήσεις, κάνει όλα αυτά που ζητάς.
    Καλη τυχη ότι και να παρεις.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια με βάψιμο μηχανής
    από mangalord στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2010, 23:12
  2. Outlet με είδη μηχανής στη Σίνδο;
    από Lara_chris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2010, 12:44
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2008, 00:26
  4. θελω συμβουλή σχετικά με αγορά μηχανης
    από POEXANIA στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2008, 20:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF