Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 19 από 19

Θέμα: Βελτίωση Innova 125i '12

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Και πανάκριβα....
    Κοίτα γενικά ισχύει ο κανόνας "ότι πληρώνεις παίρνεις", για τα πιστόνια πχ της narita που έχουν μισή τιμή από τα takegawa, έχω ακούσει κατα καιρούς για περιστατικά με σπασμένα πιστόνια. Ενώ για μηχανάκια που φορούσαν ανταλλακτικά της takegawa και ήταν φτιαγμένα όπως πρέπει, δεν έχω ακούσει προβλήματα. Και φυσικά και στις 2 περιπτώσεις οδηγοί ήταν νεαροί πιτσιρικάδες

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red_Shogun1998 Προβολή μηνύματος
    Είχα περάσει και εγω απο την ίδια φάση με εσένα να ψάχνομαι για το πως μπορώ να κάνω το Address μου πιο δυνατό κλπ κλπ. Κυλινδροπίστονα, προγράμματα, εκκεντροφόροι ιστορίες κλπ. Απλά το παράτησα απο ένα σημείο και μετά και αποφάσισα να το ρίξω στις βόλτες.

    Ότι και να κάνεις παπί είναι. Η αξία αυτών που θα πάρεις απο το μοτέρ σου θα είναι αρκετά μικρότερη σε σχέση με τα λεφτά που θα δώσεις, κρίμα δεν είναι να τα φας εκεί; Σε κάνα 2 μήνες μετά θα το βαρεθείς πάλι και θα ψάχνεσαι για πιο πολύ γκάζι. Άστο έτσι όπως είναι, εξάλλου όλα τα 125 στο ίδιο επίπεδο γκαζιού βρίσκονται. Αυτό που θα έκανα θα ήτανε μια VPR εξάτμιση να απελευθερωθεί λίγο το μοτέρ (με σιγαστήρα όμως μην σπας μπάλες), κόντινε 1Τ το γρανάζι μπροστά, φούλαρε βενζίνη και καλές βόλτες.

    Προσωπικά η καλύτερη βελτίωση που έκανα ήτανε όταν άλλαξα ζάντες (είχανε στραβώσει οι παλιές), νέα λάστιχα, YSS αμορτισέρ πίσω, σέρβις στα μπροστά και νέα δισκόπλακα. Πραγματικά τα καλύτερα λεφτά που έδωσα, γιατί όντως το μηχανάκι άλλαξε προς το καλύτερο στον δρόμο.

    Αν θες λοιπόν να δώσεις λεφτά για βελτίωση φρόντισε να το κάνεις καλύτερο στον δρόμο, και οχι απλά να γεμίζει πιο γρήγορα.
    Αν στο innova βάλεις εξάτμιση VPR θα χρειαστεί και ρύθμισμα βαλβίδων?

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Στο innova ο γνήσιος ο κύλινδρος μέχρι πόσα χιλιόστα παίρνει ρεκτιφιέ?

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2020
    Μηνύματα
    9
    Δεν νομίζω να θέλει ρύθμισμα στις βαλβίδες. Στο Address πάντως δεν μου είπανε ποτέ να ρυθμίσεις τις βαλβίδες αρκεί να είναι μια εξάτμιση για τα κυβικά του μοτέρ.

    Όταν είχα ένα τελικό Yoshimura (όχι γνήσιο προφανώς) το οποιο ήτανε κανονικά για 250-400cc οι βαλβίδες ξερυθμίζονταν πιο γρήγορα απο πριν για κάποιο λόγο. Με την Motorsport που έχω τώρα δεν έχω αυτό το πρόβλημα.

    Για ρεκτιφιέ δεν ξέρω...2mm παραπάνω το πολύ φαντάζομαι;

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2009, 12:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF