Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Ηρθε και η σειρα μου για μηχανη!

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εχω την εντυπωση οτι σε τετοιες μηχανες η πιο δυσκολη περιοδος ειναι στο ξεκινημα, μεχρι να μαθεις να διαχειριζεσαι τον ογκο και βαρος τους. Εκει μπορει να σου πεσει κανα δυο φορες στατικα. Κατα τ'αλλα η δυναμη ειναι πολυ διαχειρισιμη.

    Κοιτα να δεις σουξε το ΤΑ700 τελευταια στο φορουμ παντως... Και απο νεο κοσμο κιολας.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    λογικό δεν είναι;
    δεν ξέρουν ακόμα
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Εδώ αγόραζαν VSTROM χωρίς να τα χρησιμοποιούν όχι κάποιοι που αλλάξαν 3 σέλλες σε ΤΑ από τη χρήση....
    Δεν ειναι οτι με ξετρελένει η εμφάνιση του. Αλλα για σχετικα καινούριο On-Off σε αυτα τα κυβικά και χρήματα νομιζω οτι δεν υπαρχουν πολλες επιλογές. Το V-Strom αν και ειναι ισως πιο λογικη επιλογη λόγω χρημάτων και χαρακτηριστικών στα χαρτιά, εμφανιασιακά δε μου αρέσει ουτε κατ'ελαχιστον. Και με χαλάει που το έχουν όλοι. Το F800GS θα το ήθελα παρα πολυ, αλλα με τιμές στα 5000+..... Και το ιδιο ισχύει για το Tiger 800.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Πήρα Transalp 700, είμαι στο ίδιο ύψος με εσένα και αρκετά πιο βαρύς. Είναι και εμένα η πρώτη μου μηχανή. Μετά από 2 εβδομάδες μου φαίνεται σαν ποδήλατο. Είναι καλή για πολή, καλή για off road (με κατάλληλα λάστιχα) και στην εθνική είναι οκ.
    Λέω Οκ γιατι είναι 5 τάχυτη αλλά πας άνετα με 120-130 χωρίς να νιώσεις το παραμικρό. Εγώ μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την μηχανή. Η αφρικα είναι αρκετά πιο βαριά σαν μηχανή και πιο δυσκαμπτη για εντός πόλης.
    Η απάντηση σου νομιζω οτι με βοηθάει πολύ. Καλοτάξιδο εννοείται, και να το χαρείς! Αν επιτρέπεται, πόσο το είχες αγοράσει το δικο σου; Τι είχες προσέξει πριν την αγορά;

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    αδελφέ εγω θα πήγαινα σε αυτό ...https://www.car.gr/classifieds/bikes...-pegaso-strada
    πολύ καλό απροβλημάτιστο μοτο -φρένα-φώτα-κρατήματα-κινητηρας πολύ καλός (ιδιος κ στο yamaha xt660)
    σημαντικότατο οτι ειναι χαμηλό κ ακουμπάς κ τα 2 πόδια κάτω ,(οπότε λιγοστεύεις πιθανότητες να φάς τούμπα σε φανάρι σε ανηφόρα η σε στροφή η ανεβαίνοντας πεζοδρόμιο αν σού σβήσει ) σύμφωνα με το υψος σου ....
    το 700 το ειχα για 1 χρόνο κ κάτι,πολύ καλό μού αρεσε παρα πολύ κ αυτό απροβλημάτιστο κ ασπαστο μοτο ,το μόνο μείον ειναι οτι εχει μόνο 5 ταχύτητες κ σε εθνική κουράζει ,αντι για vstrom θα πήγαινα πάλι σε suzuki στο https://www.car.gr/classifieds/bikes...uki-bandit-650 , εχει abs κεντρικό stand κ οσοι το εχουν λένε τα καλύτερα , κ τα 2 μοτο που σου εχω βάλει δεν τα ξέρω κ φυσικά οτι κ να πάρεις υποχρεωτικό ελεγχο σε δικό σου μάστορα...
    ,οσο για το africa μακρυά ... ουτε για αστείο δεν το κουβεντιάζω...
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 02/11/2020 στις 19:01.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    αδελφέ εγω θα πήγαινα σε αυτό ...https://www.car.gr/classifieds/bikes...-pegaso-strada
    πολύ καλό απροβλημάτιστο μοτο -φρένα-φώτα-κρατήματα-κινητηρας πολύ καλός (απο yamaha xt660)
    σημαντικότατο οτι ειναι χαμηλό κ ακουμπάς κ τα 2 πόδια κάτω ,(οπότε λιγοστεύεις πιθανότητες να φάς τούμπα σε φανάρι σε ανηφόρα η σε στροφή η ανεβαίνοντας πεζοδρόμιο αν σού σβήσει ) σύμφωνα με το υψος σου ....
    το 700 το ειχα για 1 χρόνο κ κάτι,πολύ καλό μού αρεσε παρα πολύ κ αυτό απροβλημάτιστο κ ασπαστο μοτο ,το μόνο μείον ειναι οτι εχει μόνο 5 ταχύτητες κ σε εθνική κουράζει ,το vstrom τέρας σαν σουλούπι κ πολύ βάρος βγάζει προβλήματα στην αντλία βενζίνης που ειναι κ πανακριβη η γνήσια ,αντί για vsrtrom πολύ καλύτερα το bandit 650 ,οσο για το africa ουτε για αστείο δεν το κουβεντιάζω...
    Για το Africa το λες λογω ηλικίας της μοτοσυκλέτας ή κατι άλλο; Το Pegaso παρ'οτι εχω ακούσει καλα λογια, δεν πιστεύω οτι θα εξυπηρετεί για τις εκτος δρόμου διαδρομές που θέλω να πηγαίνω (οχι τίποτα σπουδαιο, ήπιο χωματόδρομο)

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εχω την εντυπωση οτι σε τετοιες μηχανες η πιο δυσκολη περιοδος ειναι στο ξεκινημα, μεχρι να μαθεις να διαχειριζεσαι τον ογκο και βαρος τους. Εκει μπορει να σου πεσει κανα δυο φορες στατικα. Κατα τ'αλλα η δυναμη ειναι πολυ διαχειρισιμη.
    +1

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    αδελφέ εγω θα πήγαινα σε αυτό ...https://www.car.gr/classifieds/bikes...-pegaso-strada
    πολύ καλό απροβλημάτιστο μοτο -φρένα-φώτα-κρατήματα-κινητηρας πολύ καλός (απο yamaha xt660)
    σημαντικότατο οτι ειναι χαμηλό κ ακουμπάς κ τα 2 πόδια κάτω ,(οπότε λιγοστεύεις πιθανότητες να φάς τούμπα σε φανάρι σε ανηφόρα η σε στροφή η ανεβαίνοντας πεζοδρόμιο αν σού σβήσει ) σύμφωνα με το υψος σου
    Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κι εγώ όσο διάβαζα το post,ειδικά όταν είπε για το dt. Θα του φανεί το transalp και το africa σαν goldwing .

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thanos_P. Προβολή μηνύματος
    Για το Africa το λες λογω ηλικίας της μοτοσυκλέτας ή κατι άλλο; Το Pegaso παρ'οτι εχω ακούσει καλα λογια, δεν πιστεύω οτι θα εξυπηρετεί για τις εκτος δρόμου διαδρομές που θέλω να πηγαίνω (οχι τίποτα σπουδαιο, ήπιο χωματόδρομο)
    το africa πρώτα λόγω ηλικίας -επίσης πολύ βαρύ κ ογκοδέστατο ειδικά σε χωματόδρομο δυσκίνητο-φρένα μέτρια εκαιγε βενζίνη παρα πολύ - απο βλάβες βγάζει πηνία κ στα καρμπυρατέρ ειχε θέμα κ στη μίζα επίσης ,το ειχε φιλαράκι μου για 7 η 8 χρόνια ,το πήρα μιά φορά για να πάω στο εξοχικό μου στη σαρωνίδα κ ΔΕΝ το ξαναπήρα ,αυτό τα λέει ολα...κ οταν ηθελε να το πουλήσει δυσκολεύτηκε παρα πολύ,οσο για το aprilia strada του βάζεις 2 λάστιχα για χώμα κ εισαι αρχοντας,ο αδελφός του φίλου μου με το africa εχει το strada ,οταν μου το εδεινε να πάω στη σαρωνίδα γέλαγαν κ τα μουστάκια μου...πολύ καλό μοτό

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    το africa πρώτα λόγω ηλικίας -επίσης πολύ βαρύ κ ογκοδέστατο ειδικά σε χωματόδρομο δυσκίνητο-φρένα μέτρια εκαιγε βενζίνη παρα πολύ - απο βλάβες βγάζει πηνία κ στα καρμπυρατέρ ειχε θέμα κ στη μίζα επίσης ,το ειχε φιλαράκι μου για 7 η 8 χρόνια ,το πήρα μιά φορά για να πάω στο εξοχικό μου στη σαρωνίδα κ ΔΕΝ το ξαναπήρα ,αυτό τα λέει ολα...κ οταν ηθελε να το πουλήσει δυσκολεύτηκε παρα πολύ,οσο για το aprilia strada του βάζεις 2 λάστιχα για χώμα κ εισαι αρχοντας,ο αδελφός του φίλου μου με το africa εχει το strada ,οταν μου το εδεινε να πάω στη σαρωνίδα γέλαγαν κ τα μουστάκια μου...πολύ καλό μοτό
    Θα το εχω στα υπόψιν. Βεβαια αμα βάλω αυτο στην λίστα, μπορούν να μπουν και άλλα παρόμοια

  8. #23
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thanos_P. Προβολή μηνύματος
    Η απάντηση σου νομιζω οτι με βοηθάει πολύ. Καλοτάξιδο εννοείται, και να το χαρείς! Αν επιτρέπεται, πόσο το είχες αγοράσει το δικο σου; Τι είχες προσέξει πριν την αγορά;
    Προσωπικά το αγόρασα 3700 μαζί με μεταβίβαση. Δεν ξέρω τι να προσέξεις, ίσως τα χλμ και να το τσεκάρεις με μηχανικό εννοείται. Γενικά από όσο γνωρίζω τα Transalp δεν βγάζουν κάτι συγκεκριμένο σε προβλήματα και για αυτό τον λόγο πήγα σε Transalp 700. Πάρε με ABS , είναι ότι καλύτερο το ABS Honda.

  9. #24
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thanos_P. Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι οτι με ξετρελαίνει η εμφάνιση του. Αλλα για σχετικα καινούριο On-Off σε αυτα τα κυβικά και χρήματα νομιζω οτι δεν υπαρχουν πολλες επιλογές. Το V-Strom αν και ειναι ισως πιο λογικη επιλογη λόγω χρημάτων και χαρακτηριστικών στα χαρτιά, εμφανιασιακά δε μου αρέσει ουτε κατ'ελαχιστον. Και με χαλάει που το έχουν όλοι. Το F800GS θα το ήθελα παρα πολυ, αλλα με τιμές στα 5000+..... Και το ιδιο ισχύει για το Tiger 800.
    Σωστός.
    Το ΤΑ ποτέ σαν μηχανή δεν ξετρέλανε κανέναν. Για μηχανή μιας γενικής χρήσης ήταν-και πιστεύω είναι λόγω τιμής πια- ένα πολύ τίμιο all rounder : Και ταξίδια θα κάνει και τα ψώνια θα κουβαλήσει,και χώρους έχει είτε δικάβαλος είτε μόνος και χώμα αξιοπρεπώς θα πατήσει, και το κυριότερο είναι ο εχθρός των συνεργείων!!!...Πιο απροβλημάτιστο μηχανάκι δεν παίζει να υπάρχει!
    Σαν πρώην κάτοχος ΤΑ -βασικά το αγόρασα λόγω μεγέθους και αυτονομίας-είχα βαρεθεί να παίζω το κρυφτό σε βλέπω δε με βλέπεις μη με τσακίσουν με το BROS και να ψάχνω βενζινάδικα κάθε 3 και λίγο...
    Και γω το πήρα με ψιλοβαριά καρδιά με το σκεπτικό να το πουλήσω σύντομα και να πάρω κάνα στρητάδικο πάλι. Μέχρι να το πουλήσω πέρασαν 5 χρόνια και 90000 κμ...Μόνο με τα αναλώσιμα. βενζίνες λάδια και μπουζί κλπ ΜΟΝΟ...
    Και χώμα πήγα και ταξίδια και εξορμήσεις και trailride,και και και ..... Ποτέ δεν είπε όχι (εγώ έλεγα λόγω ύψους..)
    Κοντολογίς:
    Μια χαρά επιλογή είναι για μεγάλη μερίδα ατόμων που θέλουν κάτι σε ον όφ αλλά σε λογικές προς χαμηλές τιμές μεταχείρω.
    Καινούργιο όχι δε θα το έπαιρνα με τίποτα όπως και το Β-στρώμα,αλλά σαν μεταχείρω είναι πιο,εχμ value for money...ειδικά τα ΤΑ είναι λίγο πιο μανιτζέβελα σε χώμα και κίνηση,με το στρώμα να υπερτερεί σε ταχύτητα (+30κμ) στα ταξίδια και κατανάλωση-ειδικά σε σχέση με το παλιό ΤΑ650- ΑΛΛΑ όχι σε φρένα δυστυχώς....
    Το ΤΑ 700 είναι παραπλήσιο του στρώματος σε κατανάλωση αλλά και πάλι πιο φιλικό και πιο στενό χωρίς να χάνει σε άνεση. Τ0 700 είναι το ΤΑ που θα έπρεπε να υπάρχει πριν το στρώμα....Αλλά άργησε πολύ...

    Για τα GS Tiger καλύτερα που δεν ασχολήθηκες....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Σωστός.
    Το ΤΑ ποτέ σαν μηχανή δεν ξετρέλανε κανέναν. Για μηχανή μιας γενικής χρήσης ήταν-και πιστεύω είναι λόγω τιμής πια- ένα πολύ τίμιο all rounder : Και ταξίδια θα κάνει και τα ψώνια θα κουβαλήσει,και χώρους έχει είτε δικάβαλος είτε μόνος και χώμα αξιοπρεπώς θα πατήσει, και το κυριότερο είναι ο εχθρός των συνεργείων!!!...Πιο απροβλημάτιστο μηχανάκι δεν παίζει να υπάρχει!
    Σαν πρώην κάτοχος ΤΑ -βασικά το αγόρασα λόγω μεγέθους και αυτονομίας-είχα βαρεθεί να παίζω το κρυφτό σε βλέπω δε με βλέπεις μη με τσακίσουν με το BROS και να ψάχνω βενζινάδικα κάθε 3 και λίγο...
    Και γω το πήρα με ψιλοβαριά καρδιά με το σκεπτικό να το πουλήσω σύντομα και να πάρω κάνα στρητάδικο πάλι. Μέχρι να το πουλήσω πέρασαν 5 χρόνια και 90000 κμ...Μόνο με τα αναλώσιμα. βενζίνες λάδια και μπουζί κλπ ΜΟΝΟ...
    Και χώμα πήγα και ταξίδια και εξορμήσεις και trailride,και και και ..... Ποτέ δεν είπε όχι (εγώ έλεγα λόγω ύψους..)
    Κοντολογίς:
    Μια χαρά επιλογή είναι για μεγάλη μερίδα ατόμων που θέλουν κάτι σε ον όφ αλλά σε λογικές προς χαμηλές τιμές μεταχείρω.
    Καινούργιο όχι δε θα το έπαιρνα με τίποτα όπως και το Β-στρώμα,αλλά σαν μεταχείρω είναι πιο,εχμ value for money...ειδικά τα ΤΑ είναι λίγο πιο μανιτζέβελα σε χώμα και κίνηση,με το στρώμα να υπερτερεί σε ταχύτητα (+30κμ) στα ταξίδια και κατανάλωση-ειδικά σε σχέση με το παλιό ΤΑ650- ΑΛΛΑ όχι σε φρένα δυστυχώς....
    Το ΤΑ 700 είναι παραπλήσιο του στρώματος σε κατανάλωση αλλά και πάλι πιο φιλικό και πιο στενό χωρίς να χάνει σε άνεση. Τ0 700 είναι το ΤΑ που θα έπρεπε να υπάρχει πριν το στρώμα....Αλλά άργησε πολύ...

    Για τα GS Tiger καλύτερα που δεν ασχολήθηκες....
    Θυμάσαι τι κατανάλωση ειχε στα χέρια σου;

  11. #26
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    γιατί δεν κοιτάς κανα τέτοιο
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...4-honda-cb-500
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    γιατί δεν κοιτάς κανα τέτοιο
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...4-honda-cb-500
    Δυστυχώς δεν είναι για το πορτοφόλι μου :/ Ήδη θα κανω υπέρβαση αν διαλέξω το Transalp 700

  13. #28
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thanos_P. Προβολή μηνύματος
    Θυμάσαι τι κατανάλωση ειχε στα χέρια σου;
    Εντός ή εκτός πόλης?

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Εντός ή εκτός πόλης?
    Και στα δυο

  15. #30
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thanos_P. Προβολή μηνύματος
    Και στα δυο
    Για εντός ρουφάει λίγο , υπολόγιζε 15-20 ευρω την εβδομάδα για καθημερινή χρήση εντός πόλης και φουλ χλμ εντός.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ήρθε και η σειρά μου για μηχανή
    από Augotaraxos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2022, 11:31
  2. Ήρθε και η σειρά μας...
    από menos στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2011, 09:28
  3. Ηρθε και η σειρα μου...
    από el_hymador στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2010, 13:53
  4. ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ.....
    από BIG BLACK στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2007, 09:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF