Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Ηρθε και η σειρα μου για μηχανη!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    10

    Ηρθε και η σειρα μου για μηχανη!

    Καλησπέρα για πρώτη φορα σε όλους.

    Ήρθε λοιπόν η στιγμή να μπώ και εγώ στο κλάμπ. Σύντομα βγάζω το δίπλωμα Α κατηγορίας (κοινώς απεριόριστο) και είμαι σε δίλλημα για το ποιά μηχανή να επιλέξω ως πρώτη μου μηχανή. Ξεκινάμε απο τα βασικά,
    Χαρακτηριστικά αναβάτη:
    1.85cm ύψος, 85kg, Ηλικία: 25

    Για τι χρήση:
    1. Ταξίδια (Λογικα θα το φορτώνω και με μπαγκαζιέρες; Θα δείξει)
    2. Μετακίνηση απο και προς τη δουλεια σε δρόμο υψηλής ταχύτητας
    3. Καλή κάλυψη απο τον αέρα
    4. Σταθερή
    5. Άνετη
    6. Δυνατότητα να βγεί και εκτός δρόμου
    (Άρα μιλάμε για On-Off)
    7. Μετακίνηση εντός πόλης περιορισμένη

    H κατανάλωση και οι επιδόσεις παίζουν κάποιο ρόλο. Έχω στο μυαλό μου τις εξής μηχανες. Μετα απο αρκετό ψάξιμο, εχω καταλήξει στις
    Africa Twin XRV 750 & Transalp XLV 700.
    Μου αρέσουν αισθητικά αρκετα. Είχα σχεδόν καταλήξει στην Africa, αλλά η Transalp έχει ψεκασμό, λογικά καλύτερη κατανάλωση, ABS, (δείκτη βενζίνης ). Η Africa απο την άλλη ειναι....Africa, "ρομαντική" μηχανή, έχει μεγαλύτερες διαδρομές, μου μοιάζει να έχει καλύτερη κάλυψη απο τον αέρα. Η διαφορα μεταξύ τους είναι κάπου στα +1000-1500€ για την Transalp. Αρχικά έλεγα να μην ξεπεράσω τις 2500€ για την πρώτη μου μηχανή. Αν αξίζει όμως, θα μπορούσα να ανέβω ως τα 3.500€ για την Transalp (χωρίς τον εξοπλισμό)

    Έχω απορρίψει, διότι δεν μου αρέσουν, τα: V-Strom 650, Versys, Transalp 650, F650GS, ενώ Super Tenere παρ'ότι μου αρέσει, δε βρίσκω πολλά. Επίσης δε θέλω μηχανες τύπου Varadero, V-Strom 1000, Caponord κ.τ.λ.

    Με χαρά φυσικα να ακούσω καθε πρόταση, αλλα με ενδιαφέρει η γνώμη σας κυρίως πάνω στις 2 που ανέφερα. Επισης, ποσο σημαντικό θεωρείτε το ABS;
    Τελευταία τροποποίηση από Thanos_P.; 30/10/2020 στις 18:02.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Εαν δεν υπαρχει προηγουμενη εμπειρια πας στα 125 κυβικα και βλεπεις μετα.. Για τις 2 μηχανες θα σου πουν αλλοι εγω δεν τις ξερω.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Καλός ήρθες στο φόρουμ.
    Όπως έγραψε και ο Parkaki δεν έχεις γράψει το σπουδαιότερο. Προηγούμενη εμπειρία από μότο έχεις;. Αν δεν έχεις, τότε νομίζω βιάζεσαι.
    Και οι δυο μηχανές είναι άνω των 200+ κιλών.
    Οχι ότι το βάρος και ο κυβισμός είναι αποτρεπτική παράγοντες για αγορά. Με προσεκτική οδήγηση όλα μαθαίνονται. Απλά με μια μοτοσικλέτα των 250cc κυβικών και με λιγότερο βάρος θα σου είναι πιο εύκολο. Μετά από 1-2 χρόνια πας σε 750-1000 cc.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Εαν δεν υπαρχει προηγουμενη εμπειρια πας στα 125 κυβικα και βλεπεις μετα.. Για τις 2 μηχανες θα σου πουν αλλοι εγω δεν τις ξερω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Καλός ήρθες στο φόρουμ.
    Όπως έγραψε και ο Parkaki δεν έχεις γράψει το σπουδαιότερο. Προηγούμενη εμπειρία από μότο έχεις;. Αν δεν έχεις, τότε νομίζω βιάζεσαι.
    Και οι δυο μηχανές είναι άνω των 200+ κιλών.
    Οχι ότι το βάρος και ο κυβισμός είναι αποτρεπτική παράγοντες για αγορά. Με προσεκτική οδήγηση όλα μαθαίνονται. Απλά με μια μοτοσικλέτα των 250cc κυβικών και με λιγότερο βάρος θα σου είναι πιο εύκολο. Μετά από 1-2 χρόνια πας σε 750-1000 cc.

    Ο αδερφός μου έχει μια DT 125 Motard την οποία και οδηγώ τακτικά. Αλλα η μηχανή δεν ειναι δική μου. Πλέον έχει έρθει η ώρα να πάρω μια δική μου μοτοσικλέτα
    Συμφωνω όμως σε αυτο που λέτε, και αυτος είναι ο λόγος που δεν μεταπηδώ απευθείας στα 1000 κυβικά, ή σε μηχανη με 100hp. Νομίζω οτι οι ίπποι της Africa και του Transalp είναι λογικοί και διαχειρίσιμοι.
    Τελευταία τροποποίηση από Thanos_P.; 01/11/2020 στις 08:57.

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Ωραίο το Αφρικα,το έχω κάνει κάποιες διαδρομές Καβάλα-Θεσσαλονίκη από Εγνατία και επαρχιακό.
    Έχει καλή άνεση,είναι σταθερό αλλά μου φάνηκε λίγο αργά τα ζώα που λένε .Από το τρανσαλπ δεν έχω καμία εμπειρία εκτός από την αισθητική ρύπανση στα μάτια μου βλέποντας κάθε πρωί ένα παρκαρισμένο απέναντι
    Πρακτικά λογικά είναι ''καλύτερο'' , ε πιο σύγχρονο,ανάμεσα στα 2 συγκεκριμένα θα διάλεγα την Αφρικα πάντως,όπως είπες μπαίνει και ο ρομαντισμός στην μέση.
    Δεν ξέρω τι εννοείς Offroad ακριβώς αλλά νέο παιδί είσαι, δες και το tdm 900.
    edit Το πατούσα λίγο το Αφρικα,την έπινε την βενζινούλα του
    Επίσης είναι ψηλό και αν και δεν είναι τόοοοοσο βαρύ είναι λίγο περίεργο .
    porca miseria.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ωραίο το Αφρικα,το έχω κάνει κάποιες διαδρομές Καβάλα-Θεσσαλονίκη από Εγνατία και επαρχιακό.
    Έχει καλή άνεση,είναι σταθερό αλλά μου φάνηκε λίγο αργά τα ζώα που λένε .Από το τρανσαλπ δεν έχω καμία εμπειρία εκτός από την αισθητική ρύπανση στα μάτια μου βλέποντας κάθε πρωί ένα παρκαρισμένο απέναντι
    Πρακτικά λογικά είναι ''καλύτερο'' , ε πιο σύγχρονο,ανάμεσα στα 2 συγκεκριμένα θα διάλεγα την Αφρικα πάντως,όπως είπες μπαίνει και ο ρομαντισμός στην μέση.
    Δεν ξέρω τι εννοείς Offroad ακριβώς αλλά νέο παιδί είσαι, δες και το tdm 900.
    edit Το πατούσα λίγο το Αφρικα,την έπινε την βενζινούλα του
    Επίσης είναι ψηλό και αν και δεν είναι τόοοοοσο βαρύ είναι λίγο περίεργο .
    Απ'οτι έχω καταλαβει, είμαι απο τους λίγους που του αρέσει το Transalp . Οταν αναφέρομαι σε offroad, μιλάω για ήπιες διαδρομές, οχι απαιτητικες. Δασικό δρομο, εως ελαφρά φαγωμένο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thanos_P. Προβολή μηνύματος
    Απ'οτι έχω καταλαβει, είμαι απο τους λίγους που του αρέσει το Transalp . Οταν αναφέρομαι σε offroad, μιλάω για ήπιες διαδρομές, οχι απαιτητικες. Δασικό δρομο, εως ελαφρά φαγωμένο.
    Transalp 700 . Ωραίο το Αφρικα αλλά θέλει χέρι να βάζεις .
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.677
    Μια χαρά είναι και τα δύο μηχανάκια (Africa, Transalp) για να ξεκινήσεις.

    Το ABS είναι καλό να υπάρχει. Σε μια δύσκολη φάση που θα τσαρουχώσεις τα φρένα θα σε ξελασπώσει.

    Προσωπικά θα προτιμούσα το Transalp λόγω του ότι είναι πιο νέο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thanos_P. Προβολή μηνύματος
    Ο αδερφός μου έχει μια DT 125 Motard την οποία και οδηγώ τακτικά. Αλλα η μηχανή δεν ειναι δική μου. Πλέον έχει έρθει η ώρα να πάρω μια δική μου μοτοσικλέτα
    Συμφωνω όμως σε αυτο που λέτε, και αυτος είναι ο λόγος που δεν μεταπηδώ απευθείας στα 1000 κυβικά, ή σε μηχανη με 100hp. Νομίζω οτι οι ίπποι της Africa και του Transalp είναι λογικοί και διαχειρίσιμοι.
    Πολύ ωραίο το DT 125 Motard και όλα τα λεφτά το βάρος του, μόλις 122 κιλά.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Πιο καινούρια ή μάλλον... λιγότερο παλιά και πιο βολική η Transalp και νομίζω καταλληλότερη για νέο οδηγό.

    Αν και πολλοί λένε "ξεκίνα από μια μηχανή 125 κυβικών αν δεν έχεις εμπειρία" κλπ., πιστεύω ότι μια χαρά είναι η Transalp για να μάθεις, αρκεί να είσαι προσεκτικός, ιδιαίτερα στο διάστημα... από τότε που θα νομίσεις ότι τα έμαθες όλα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    αρκεί να είσαι προσεκτικός, ιδιαίτερα στο διάστημα... από τότε που θα νομίσεις ότι τα έμαθες όλα.
    Εχω την εντυπωση οτι σε τετοιες μηχανες η πιο δυσκολη περιοδος ειναι στο ξεκινημα, μεχρι να μαθεις να διαχειριζεσαι τον ογκο και βαρος τους. Εκει μπορει να σου πεσει κανα δυο φορες στατικα. Κατα τ'αλλα η δυναμη ειναι πολυ διαχειρισιμη.

    Κοιτα να δεις σουξε το ΤΑ700 τελευταια στο φορουμ παντως... Και απο νεο κοσμο κιολας.

  12. #12
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εχω την εντυπωση οτι σε τετοιες μηχανες η πιο δυσκολη περιοδος ειναι στο ξεκινημα, μεχρι να μαθεις να διαχειριζεσαι τον ογκο και βαρος τους. Εκει μπορει να σου πεσει κανα δυο φορες στατικα. Κατα τ'αλλα η δυναμη ειναι πολυ διαχειρισιμη.

    Κοιτα να δεις σουξε το ΤΑ700 τελευταια στο φορουμ παντως... Και απο νεο κοσμο κιολας.
    λογικό δεν είναι;
    δεν ξέρουν ακόμα

  13. #13
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    λογικό δεν είναι;
    δεν ξέρουν ακόμα
    Εδώ αγόραζαν VSTROM χωρίς να τα χρησιμοποιούν όχι κάποιοι που αλλάξαν 3 σέλλες σε ΤΑ από τη χρήση....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  14. #14
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.830
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thanos_P. Προβολή μηνύματος
    Απ'οτι έχω καταλαβει, είμαι απο τους λίγους που του αρέσει το Transalp . Οταν αναφέρομαι σε offroad, μιλάω για ήπιες διαδρομές, οχι απαιτητικες. Δασικό δρομο, εως ελαφρά φαγωμένο.
    Πήρα Transalp 700, είμαι στο ίδιο ύψος με εσένα και αρκετά πιο βαρύς. Είναι και εμένα η πρώτη μου μηχανή. Μετά από 2 εβδομάδες μου φαίνεται σαν ποδήλατο. Είναι καλή για πολή, καλή για off road (με κατάλληλα λάστιχα) και στην εθνική είναι οκ.
    Λέω Οκ γιατι είναι 5 τάχυτη αλλά πας άνετα με 120-130 χωρίς να νιώσεις το παραμικρό. Εγώ μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την μηχανή. Η αφρικα είναι αρκετά πιο βαριά σαν μηχανή και πιο δυσκαμπτη για εντός πόλης.

  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Εδώ αγόραζαν VSTROM χωρίς να τα χρησιμοποιούν όχι κάποιοι που αλλάξαν 3 σέλλες σε ΤΑ από τη χρήση....
    ε εντάξει.... πάντα υπάρχουν κάποιοι που δεν μαθαίνουν ποτέ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ήρθε και η σειρά μου για μηχανή
    από Augotaraxos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2022, 11:31
  2. Ήρθε και η σειρά μας...
    από menos στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2011, 09:28
  3. Ηρθε και η σειρα μου...
    από el_hymador στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2010, 13:53
  4. ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ.....
    από BIG BLACK στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2007, 09:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF