Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 90

Θέμα: Αγορά καινούριου Scooter

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Τα μεγαλύτερα Peugeot είναι είτε SYM είτε PIAGGIO με άλλα πλαστικά και σήμα.
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Φίλε αν έχεις θέμα με μέση και θες ΑΝΕΤΕΣ αναρτήσεις σε σκούτερ οι επιλογές είναι ελάχιστες στα λεφτά σου.

    Είτε θα πας σε Burgman 400 μεταχειρισμένο είτε σε integra.

    Προσωπικά θα σου πρότεινα να ανέβεις λίγο σε budget και να πάρεις κάποιο καλά συντηρημένο integra ή κάποιο NC που θα σου δώσει και την αίσθηση της μηχανής.

    Καίνε λίγο πάνω από τα 300αρια που κοιτάς και έχουν κινητήρα που δουλεύει σε χαμηλές στροφές για ΑΠΕΙΡΑ χιλιόμετρα.

    Καλή αγορά εύχομαι.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Τα 300άρια σκούτερ με μεγάλους τροχούς φημίζονται... για την έλλειψη άνεσης των αναρτήσεών τους - εκτός ίσως από το Beverly 300 και το SH 300 (πολύ ακριβότερο από τα άλλα) όπου πιθανόν να είναι καλύτερα τα πράγματα.

    Ενδεχομένως (δεν το ξέρω, το υποθέτω, ας γράψει σχετικά κάποιος που γνωρίζει) σε όσα σκούτερ έχουν δυο αμορτισέρ κι όχι μονοσόκ ανάρτηση να είναι εύκολη η αλλαγή αυτών των αμορτισέρ με κάποια καλύτερα, οπότε θα βελτιωθεί σημαντικά η κατάσταση.
    Οπότε να μην ..ανησυχήσω που επισκεπτόμενος πριν λίγες ώρες ένα μαγαζί μου έδωσαν να δοκιμάσω το Κymco 300i X Town(ο πωλητής μου είπε ότι είναι νούμερο 1 σε πωλησεις στην Ιταλία η Kymco)..πραγματικά μου άρεσε πολύ η καβάλα του..χάθηκα και χώθηκα στην άνεση αυτού του σκουτερ..στο τετράγωνο που το έκανα βόλτα δε κατάφερα να καταλάβω πολλά για το αμορτισέρ..με προβληματίζει που έχει 14αρες ζάντες (αν και χοντρο το πέλμα του)..αλήθεια, και αυτό ήταν πάντα απορία μου, αλλάζοντας αμορτισέρ προφανώς και επηρεάζεται η συμπεριφορά του οχήματος σωστά; Που απευθύνομαι για να παρω πληροφορίες υπεύθυνες αν γνωρίζετε;

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    35
    xexexe...ακριβώς όπως τα λες τελικά

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Φίλε αν έχεις θέμα με μέση και θες ΑΝΕΤΕΣ αναρτήσεις σε σκούτερ οι επιλογές είναι ελάχιστες στα λεφτά σου.

    Είτε θα πας σε Burgman 400 μεταχειρισμένο είτε σε integra.

    Προσωπικά θα σου πρότεινα να ανέβεις λίγο σε budget και να πάρεις κάποιο καλά συντηρημένο integra ή κάποιο NC που θα σου δώσει και την αίσθηση της μηχανής.

    Καίνε λίγο πάνω από τα 300αρια που κοιτάς και έχουν κινητήρα που δουλεύει σε χαμηλές στροφές για ΑΠΕΙΡΑ χιλιόμετρα.

    Καλή αγορά εύχομαι.
    Θα δω το integra..to burgman θα το δω καινουριο από βδομάδα..το ζαχάρωνα σήμερα και είδα ότι έχει αναρτήσεις μονοσοκ που είπε και ένας φίλος..όσο για το μεταχειρισμένο..το φοβάμαι τόσο πολύ αγαπητέ μου φίλε...εκτός αν είμαι τόσο τυχερός που βρω άτομο που γνωρίζω να το πουλάει..έχω καει από μεταχειρισμένα και τελικά στο σύνολο τα πλήρωσα στο παρελθόν σαν καινούρια..εσένα ποια η άποψή σου αν έπαιρνα π.χ το Κymco town x 300i και ψαχνόμουν να του αλλάξω αναρτήσεις ;;

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hectorlev Προβολή μηνύματος
    Θα δω το integra..to burgman θα το δω καινουριο από βδομάδα..το ζαχάρωνα σήμερα και είδα ότι έχει αναρτήσεις μονοσοκ που είπε και ένας φίλος..όσο για το μεταχειρισμένο..το φοβάμαι τόσο πολύ αγαπητέ μου φίλε...εκτός αν είμαι τόσο τυχερός που βρω άτομο που γνωρίζω να το πουλάει..έχω καει από μεταχειρισμένα και τελικά στο σύνολο τα πλήρωσα στο παρελθόν σαν καινούρια..εσένα ποια η άποψή σου αν έπαιρνα π.χ το Κymco town x 300i και ψαχνόμουν να του αλλάξω αναρτήσεις ;;
    Δεν είναι ανάγκη να του αλλάξεις αναρτήσεις από την αρχή!

    Μπορεί και να σε ικανοποιήσουν οι αναρτήσεις που ήδη έχει.

    Και σίγουρα θα περάσει πολύς καιρός μέχρι να δείξουν σημεία χειρότερης λειτουργίας κλπ.

    Αποφάσισε όμως πρώτα αν θέλεις σκούτερ με μεγάλους τροχούς ή "βαρκοειδές" με μικρότερους!

    Επίσης... το μπάτζετ σου φτάνει τελικά για να πάρεις καινούριο το Integra; διότι αν φτάνει... μην το πάρεις, περίμενε να έρθει το Honda Forza 750 που είναι καλύτερο σε όλα.

    Ακόμα, μια ας πούμε μέση λύση, καλή όπως γράφεται στα τεστ των περιοδικών και τίμια για τα λεφτά της, είναι το SYM Maxsym 600 TL.

  7. #22
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Στα 42 μου βρέθηκα να δουλεύω delivery σε ένα διαγνωστικό κέντρο όπου μετέφερα ιατρικά δείγματα (ανθρώπινα υγρά κάθε μορφής). Αυτή η εργασία δεν είχε καμία σχέση με το delivery που συνήθως εννοούμε τύπου pizza boy κτλ...
    Κάθε μέρα έκανα περί τα 250 χλμ και όχι σε αποστάσεις των 3-5 χλμ αλλά των 20-25 χλμ. Έφευγα από Άλιμο για Γέρακα και πίσω συνεχόμενα και αμέσως μετά κολλητά πήγαινα από τους Αμπελοκήπους προς Γλυφάδα και πάλι πίσω.... Τέτοιες παρόμοιες αποστάσεις από νωρίς το μεσημέρι μέχρι τις 21:00 το βράδυ. Οπότε το θέμα "μέση" με τσάκισε και σημειώνω πως δεν έχω κανένα πρόβλημα (αντιθέτως είμαι αυτό που λέμε σιδερόκωλος). Το θέμα "μέση" που προέκυψε ήταν καθαρά θέμα εργασιακής κόπωσης.
    Επειδή αναφέρθηκε ότι οι αναρτήσεις στα μικρομεσαία σκούτερ είναι παρόμοιες με ενός παπιού. Μπορεί να ισχύει αν είσαι μέχρι 25-30 χρονών... Στην ηλικία μας όμως αποδεδειγμένα δεν ισχύει και υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ παπιού και σκούτερ.
    Τότε δοκίμασα το Crypton, το Innova και ένα Kawasaki τα οποία τα είχαν φίλοι μου και κράτησα το καθένα από μια εβδομάδα. Τζίφος, η αναρτήσεις τους ήταν τραγικές (λίγο καλύτερο σε άνεση ήταν το Innova).
    Τη λύση τη βρήκα αγοράζοντας ένα μεταχειρισμένο Honda PCX125 το οποίο δε φημίζεται και τόσο για τις αναρτήσεις του, κυρίως αν είσαι της κατηγορίας 90-100 κιλά στην οποία ανήκω με 1.81 ύψος. Και όμως... θέλεις η φαρδιά-πλατιά του σέλα, θέλεις η ανάρτηση του (σε σχέση με αυτήν των παπιών)... εγώ ένα ξέρω, ΣΩΘΗΚΑ!

    Οπότε θεωρώ πως οποιοδήποτε από τα σκούτερ των 300cc θα είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Κοίτα να σου αρέσει, να έχει αξιοπρεπή αντιπροσωπεία και να είναι αξιόπιστο. Θα κοιτούσα SH300 ή το αντίστοιχο Beverly, οι μεγάλοι τροχοί συμβάλουν στη καλύτερη άνεση.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 31/10/2020 στις 17:11.

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    εγώ θα έλεγα να προσθέσεις και μια μοτοσυκλέτα στον παρονομαστή, η οποία απο πλευράς αναρτήσεων έχει καλύτερες απο σκουτερ λογω μονοσοκ και όπως λένε κάτοχοι που κάναν την μετάβαση απο σκουτερ το βρήκαν πιο άνετο, μπορείς να κάνεις ένα τεστ ραιντ και ο συμπλέκτης είναι σίγουρα πολύ πιο ελαφρύς σε σχέση με μοτοσυκλέτα 900cc
    2800ευρώ καινούργιο sym nht200
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Πάρε σιτικομ καινούργιο (και 3500 το βρισκεις με παζάρι χωρίς δώρα) , κι αν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα βάλε αργότερα το χέρι στη τσέπη και χτυπα ένα ζευγάρι από αυτές εδώ https://extraproducts.gr/index.php/e...t/1/lang/el-GR
    και τέλος.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Στα 42 μου βρέθηκα να δουλεύω delivery σε ένα διαγνωστικό κέντρο όπου μετέφερα ιατρικά δείγματα (ανθρώπινα υγρά κάθε μορφής). Αυτή η εργασία δεν είχε καμία σχέση με το delivery που συνήθως εννοούμε τύπου pizza boy κτλ...
    Κάθε μέρα έκανα περί τα 250 χλμ και όχι σε αποστάσεις των 3-5 χλμ αλλά των 20-25 χλμ. Έφευγα από Άλιμο για Γέρακα και πίσω συνεχόμενα και αμέσως μετά κολλητά πήγαινα από τους Αμπελοκήπους προς Γλυφάδα και πάλι πίσω.... Τέτοιες παρόμοιες αποστάσεις από νωρίς το μεσημέρι μέχρι τις 21:00 το βράδυ. Οπότε το θέμα "μέση" με τσάκισε και σημειώνω πως δεν έχω κανένα πρόβλημα (αντιθέτως είμαι αυτό που λέμε σιδερόκωλος). Το θέμα "μέση" που προέκυψε ήταν καθαρά θέμα εργασιακής κόπωσης.
    Επειδή αναφέρθηκε ότι οι αναρτήσεις στα μικρομεσαία σκούτερ είναι παρόμοιες με ενός παπιού. Μπορεί να ισχύει αν είσαι μέχρι 25-30 χρονών... Στην ηλικία μας όμως αποδεδειγμένα δεν ισχύει και υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ παπιού και σκούτερ.
    Τότε δοκίμασα το Crypton, το Innova και ένα Kawasaki τα οποία τα είχαν φίλοι μου και κράτησα το καθένα από μια εβδομάδα. Τζίφος, η αναρτήσεις τους ήταν τραγικές (λίγο καλύτερο σε άνεση ήταν το Innova).
    Τη λύση τη βρήκα αγοράζοντας ένα μεταχειρισμένο Honda PCX125 το οποίο δε φημίζεται και τόσο για τις αναρτήσεις του, κυρίως αν είσαι της κατηγορίας 90-100 κιλά στην οποία ανήκω με 1.81 ύψος. Και όμως... θέλεις η φαρδιά-πλατιά του σέλα, θέλεις η ανάρτηση του (σε σχέση με αυτήν των παπιών)... εγώ ένα ξέρω, ΣΩΘΗΚΑ!

    Οπότε θεωρώ πως οποιοδήποτε από τα σκούτερ των 300cc θα είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Κοίτα να σου αρέσει, να έχει αξιοπρεπή αντιπροσωπεία και να είναι αξιόπιστο. Θα κοιτούσα SH300 ή το αντίστοιχο Beverly, οι μεγάλοι τροχοί συμβάλουν στη καλύτερη άνεση.
    Η κατάθεση της εμπειρίας σου είναι ελπιδοφόρα και άκρως βοηθητική...αυτό ένιωσα και εγώ με τη σύντομη βόλτα που πήγα με το Kymco..σ ευχαριστώ πολύ..γνωρίζουμε τίποτα για την αντιπροσωπεία της Kymco?

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι ανάγκη να του αλλάξεις αναρτήσεις από την αρχή!

    Μπορεί και να σε ικανοποιήσουν οι αναρτήσεις που ήδη έχει.

    Και σίγουρα θα περάσει πολύς καιρός μέχρι να δείξουν σημεία χειρότερης λειτουργίας κλπ.

    Αποφάσισε όμως πρώτα αν θέλεις σκούτερ με μεγάλους τροχούς ή "βαρκοειδές" με μικρότερους!

    Επίσης... το μπάτζετ σου φτάνει τελικά για να πάρεις καινούριο το Integra; διότι αν φτάνει... μην το πάρεις, περίμενε να έρθει το Honda Forza 750 που είναι καλύτερο σε όλα.

    Ακόμα, μια ας πούμε μέση λύση, καλή όπως γράφεται στα τεστ των περιοδικών και τίμια για τα λεφτά της, είναι το SYM Maxsym 600 TL.
    Οι επιλογές σου είναι πραγματικά φανταστικές...μόλις χαλβάδιαζα το Honda Forza αλλά και το πολύ όμορφο στιλ του SYM Maxsym 600 TL..μακάρι να είχα τα χρήματα..μόνο που δε μπορώ να ξεπεράσω τα 4.000 ευρώ..γι αυτό και προσανατολίζομαι σε "βαρκοειδές"..το Kymco x Town έκλεισα και τεστ ντραιβ στην αντιπροσωπεία τους την επόμενη Πέμπτη

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Πάρε σιτικομ καινούργιο (και 3500 το βρισκεις με παζάρι χωρίς δώρα) , κι αν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα βάλε αργότερα το χέρι στη τσέπη και χτυπα ένα ζευγάρι από αυτές εδώ https://extraproducts.gr/index.php/e...t/1/lang/el-GR
    και τέλος.
    Τελικά kickstart εκεί πάει η φάση μεταξύ Sym citycom και Kymco Χ town...θα οδηγήσω και τα δύο προκειμένου να αποφασίσω..ωραίες αναρτήσεις πραγματικά..αλλά 900 ευρώ ε; φαντάζομαι ότι θα είναι πάρα πολύ καλές για να κοστίζουν τόσο. Σ ευχαριστώ πολύ Kickstart )

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εγώ θα έλεγα να προσθέσεις και μια μοτοσυκλέτα στον παρονομαστή, η οποία απο πλευράς αναρτήσεων έχει καλύτερες απο σκουτερ λογω μονοσοκ και όπως λένε κάτοχοι που κάναν την μετάβαση απο σκουτερ το βρήκαν πιο άνετο, μπορείς να κάνεις ένα τεστ ραιντ και ο συμπλέκτης είναι σίγουρα πολύ πιο ελαφρύς σε σχέση με μοτοσυκλέτα 900cc
    2800ευρώ καινούργιο sym nht200
    doctora αφού θα πάω για το citycom θα ζητήσω μια βόλτα και με αυτό όμως τόσο η σέλα του όσο και το εν γένει στιλάκι του δε με πείθει..όμως αν με βολέψει στην καβάλα λέει πολύ η τιμή του..σ ευχαριστώ πολυ ρε ντοκτορα

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Επίσης κάτι άλλο που με απασχολεί για την αγορά είναι η μεταπωλητική αξία των scooters π.χ της Sym και της Kymco. Σέρβις κάνουμε στις αντιπροσωπείες; Κοστίζουν πολύ; Μπορούμε και σε ιδιώτη; Ευχαριστώ παρέα

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Στο Σίτι που έχω εγώ από το καλοκαίρι τα σέρβις είναι της τάξεως των 20 ευρώ..(αλλαγή λάδιων) Το ακριβό είναι ο ιμάντας αλλά αυτό ισχύει για όλα τα σκούτερ και έρχεται κάθε 15-20.000 χιλιόμετρα περίπου.

    Και κάτι άλλο, αδερφέ κι εγώ στην ηλικία σου είμαι σχεδόν κι έχω τα ανατομικά μου κι εγώ... Όντως είναι ολίγον κούτσουρο τα σκούτερ πίσω.. Εγώ βελτίωσα την σέλα με 50 ευρώ και έσβησα αρκετό από το κοπανημα, επίσης τώρα που έχω πάνω από 2000 χιλιόμετρα διανύσει βλέπω ότι έχει μαλακώσει αρκετά η ανάρτηση σε σχέση με τα πρώτα χίλια.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 01/11/2020 στις 10:28.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμη για αγορά μηχανακίου/scooter
    από RedPixel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2014, 22:54
  2. Αγορα καινουριου 1000 ή 750?
    από konsttanttinos στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2009, 01:17
  3. Αγορα καινουριου,φθηνου scooter 125cc
    από iliasthess στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2008, 18:28
  4. επιτελους αγορα καινουριου κρανους..
    από 675 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2007, 23:34
  5. Ενφιαφέρομαι για αγορά καινούριου 50αριού
    από OzimBa στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 21:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF