Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 90

Θέμα: Αγορά καινούριου Scooter

  1. #31
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hectorlev Προβολή μηνύματος
    Επίσης κάτι άλλο που με απασχολεί για την αγορά είναι η μεταπωλητική αξία των scooters π.χ της Sym και της Kymco. Σέρβις κάνουμε στις αντιπροσωπείες; Κοστίζουν πολύ; Μπορούμε και σε ιδιώτη; Ευχαριστώ παρέα
    η μεταπωλητικη αξια ειναι ευθεως αναλογη της αρχικης αξιας της χρησης του ονοματος και της προελευσης.Π.Χ. χοντα μικρομεσαιο σκουτερ ιαπωνια μεγαλη μετ.αξια, απριλια,ντουκατι,σουπερ σπορ ιταλια μικρη μεταπωλητικη αξια.
    Οσο ειναι στην εγγυηση σερβις στην αντιπροσωπεια ή σε εξουσιοδοτημενο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Μακρια απο σκουτερ φιλε...η συγκεκριμενη κατηγορια ειναι επιρρεπη σε βλαβες και το ελντοραντο των αεριτζηδων μαστορων που ειναι και η πλειοψηφια στην Ελλαδα...κοινως στο μελλον θα σου κοστισουν σε βλαβες ο κουκος αηδονι ειδικα τα κινεζικα τυπου sym, kymco κλπ...μεινε στο παπι σου...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hectorlev Προβολή μηνύματος
    Τελικά kickstart εκεί πάει η φάση μεταξύ Sym citycom και Kymco Χ town...θα οδηγήσω και τα δύο προκειμένου να αποφασίσω..ωραίες αναρτήσεις πραγματικά..αλλά 900 ευρώ ε; φαντάζομαι ότι θα είναι πάρα πολύ καλές για να κοστίζουν τόσο. Σ ευχαριστώ πολύ Kickstart )
    Θα είναι φανταστικές αλλά η αλήθεια είναι πως είναι και πανάκριβες... σίγουρα όμως θα υπάρχουν και πιο φτηνές σε άλλες μάρκες, οι οποίες οπωσδήποτε θα είναι πολύ καλύτερες από τις εργοστασιακές.

    Όσο για τη μεταπωλητική αξία των SYM και KYMCO, από τη στιγμή που τα έχει όλη η Ελλάδα, δεν θα πρέπει να ανησυχείς ιδιαίτερα μάλλον.

    Η αλήθεια πάντως είναι ότι αν ήμουν στη θέση σου, θα προτιμούσα μια 300άρα μοτοσυκλέτα αντί για σκούτερ, αν εξαιρέσουμε το θέμα της τενοντίτιδας, που δεν ξέρω πόσο μπορεί να σε ταλαιπωρήσει, είναι ασύγκριτα καλύτερες στα πάντα από τα σκούτερ εκτός από την προστασία από τα νερά και από τους αποθηκευτικούς χώρους.
    Τελευταία τροποποίηση από TKM; 02/11/2020 στις 10:08.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εγώ θα έλεγα να προσθέσεις και μια μοτοσυκλέτα στον παρονομαστή, η οποία απο πλευράς αναρτήσεων έχει καλύτερες απο σκουτερ λογω μονοσοκ και όπως λένε κάτοχοι που κάναν την μετάβαση απο σκουτερ το βρήκαν πιο άνετο, μπορείς να κάνεις ένα τεστ ραιντ και ο συμπλέκτης είναι σίγουρα πολύ πιο ελαφρύς σε σχέση με μοτοσυκλέτα 900cc
    2800ευρώ καινούργιο sym nht200

    Όπως έγραψε και ο φίλος doctoras. Είχα σκουτερ έχω sym nht200. Καμιά σχέση στο θέμα, αναρτήσεις.
    Ξέχασα τι παει να πει" κοπανιμα στις λακούβες ".
    Στα 1350 χιλιόμετρα που έχω τώρα έχει μαλακώσει και συμπλέκτης και είμαι πραγματικά πολυ ευχαριστημένος.
    Πιστεύω έχεις δυο λύσεις.
    1) Αγοράζεις σκουτερ καινουριο και ψάχνεσαι για καλύτερες αναρτήσεις.
    2) Παίρνεις μια μοτοσικλέτα με σαφώς καλύτερες αναρτήσεις.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Όπως έγραψε και ο φίλος doctoras. Είχα σκουτερ έχω sym nht200. Καμιά σχέση στο θέμα, αναρτήσεις.
    Ξέχασα τι παει να πει" κοπανιμα στις λακούβες ".
    Στα 1350 χιλιόμετρα που έχω τώρα έχει μαλακώσει και συμπλέκτης και είμαι πραγματικά πολυ ευχαριστημένος.
    Πιστεύω έχεις δυο λύσεις.
    1) Αγοράζεις σκουτερ καινουριο και ψάχνεσαι για καλύτερες αναρτήσεις.
    2) Παίρνεις μια μοτοσικλέτα με σαφώς καλύτερες αναρτήσεις.
    3) Μην πάτε από τις λακουβες.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    4) Μην οδηγείτε στους δρόμους.
    Κακά τα ψέματα, ο μόνος τρόπος για να γλυτώσεις από τις λακούβες.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Μακρια απο σκουτερ φιλε...η συγκεκριμενη κατηγορια ειναι επιρρεπη σε βλαβες και το ελντοραντο των αεριτζηδων μαστορων που ειναι και η πλειοψηφια στην Ελλαδα...κοινως στο μελλον θα σου κοστισουν σε βλαβες ο κουκος αηδονι ειδικα τα κινεζικα τυπου sym, kymco κλπ...μεινε στο παπι σου...
    Δεν ειναι ολα ετσι....
    SYM 250GTS
    του 2012
    178.000κμ
    και παει μιαα χαρα.....λαδακια καθε 3000, και γενικα οτι προβλεπεται .....
    το μονο παραπονο ειναι οτι μετα απο τα τοσα χλμ, καποια πλαστικα κουμπωματα εχουν σπασει, και χρειαζονται καποια εξτρα δουλιτσα απο τον μηχανικο σου για να στηριχθουν.

    Γενικα ειναι πολυ οικονομικο, και πιστευω απο τα πιο τιμια οχηματα που ειχα.... σε σχεση παντα με σκουτερ ( ειχα beverly ).
    Κανω μεσο ορο, 100-120κμ την ημερα, και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Η αλήθεια είναι ότι την άνεση της μοτοσυκλέτας στο θέμα αναρτήσεις δεν θα την έχεις με σκούτερ. Προσωπικά, όταν ξεκίνησα να οδηγώ σκούτερ (το 2007 - μέχρι τότε μόνο μοτοσυκλέτα για καθημερινή μετακίνηση) την "άκουσα" στην αρχή με το κοπάνημα στις λακούβες. Πλέον είναι κάτι που έχω συνηθίσει/αποδεχθεί μιας και δεν υπερκαλύπτει όλες τις υπόλοιπες αρετές του στην αστική μετακίνηση.

    Προσωπικά, είμαι στο 2ο Beverly 300. Το πρώτο (2013 μοντέλο) το κράτησα μέχρι φέτος το καλοκαίρι, έκανα περίπου 75000χλμ και έμεινα πολύ ευχαριστημένος (τόσο ώστε να ξαναγοράσω το ΜΥ2020 που έτρεχε προσφορά στα 3890Ε). Συνολικά αποδείχθηκε πιο ποιοτικό στα πλαστικά του από το προηγούμενο ΧΜΑΧ 250 που είχα από το 2007 έως και το 2013 ενώ δεν με προβλημάτισε με βλάβες, ήμουν βέβαια τυπικός στην συντήρησή του. Ακόμα, ότι ανταλλακτικό χρειάστηκα υπήρχε πάντα διαθέσιμο ενώ ήταν και φθηνότερο από το Yamaha.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι ολα ετσι....
    SYM 250GTS
    του 2012
    178.000κμ
    και παει μιαα χαρα.....λαδακια καθε 3000, και γενικα οτι προβλεπεται .....
    το μονο παραπονο ειναι οτι μετα απο τα τοσα χλμ, καποια πλαστικα κουμπωματα εχουν σπασει, και χρειαζονται καποια εξτρα δουλιτσα απο τον μηχανικο σου για να στηριχθουν.

    Γενικα ειναι πολυ οικονομικο, και πιστευω απο τα πιο τιμια οχηματα που ειχα.... σε σχεση παντα με σκουτερ ( ειχα beverly ).
    Κανω μεσο ορο, 100-120κμ την ημερα, και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!
    Έκλεισα την Παρασκευή τεστ ride στο Sym cruisym 300 F4...μου είπαν ότι αν το οδηγήσω καλύπτει και το Joymax Z300. Ελπίζω να είναι το ίδιο σκυλιά και αυτά

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Θα πάω και από Piaggio να δοκιμάσω νέο Μπέβερλυ και ένας φίλος θα μου δώσει το Σάββατο για βόλτα το δικό του Χ9...γενικότερα θα προσπαθήσω να οδηγήσω 4 με 5 πρώτα σκουτεράκια πριν πάρω απόφαση

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι ολα ετσι....
    SYM 250GTS
    του 2012
    178.000κμ
    και παει μιαα χαρα.....λαδακια καθε 3000, και γενικα οτι προβλεπεται .....
    το μονο παραπονο ειναι οτι μετα απο τα τοσα χλμ, καποια πλαστικα κουμπωματα εχουν σπασει, και χρειαζονται καποια εξτρα δουλιτσα απο τον μηχανικο σου για να στηριχθουν.

    Γενικα ειναι πολυ οικονομικο, και πιστευω απο τα πιο τιμια οχηματα που ειχα.... σε σχεση παντα με σκουτερ ( ειχα beverly ).
    Κανω μεσο ορο, 100-120κμ την ημερα, και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!
    Παραείναι τίμιο λέμε...

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hectorlev Προβολή μηνύματος
    Έκλεισα την Παρασκευή τεστ ride στο Sym cruisym 300 F4...μου είπαν ότι αν το οδηγήσω καλύπτει και το Joymax Z300. Ελπίζω να είναι το ίδιο σκυλιά και αυτά
    Καλησπέρα! Έχε υπόψιν ότι η SYM παρουσίασε χθες τα μοντέλα της για το 2021 με ανανεωμένα Cruisym 300, Joymax Z+ 300 και το καινούριο Maxsym 400.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hectorlev Προβολή μηνύματος
    Θα πάω και από Piaggio να δοκιμάσω νέο Μπέβερλυ και ένας φίλος θα μου δώσει το Σάββατο για βόλτα το δικό του Χ9...γενικότερα θα προσπαθήσω να οδηγήσω 4 με 5 πρώτα σκουτεράκια πριν πάρω απόφαση
    πολλά πολλά μπράβο φίλε ,πού πρίν αγοράσεις το μοτο που σού αρέσει κάνεις test ride σε οσα πιο πολλά μοτο μπορείς ,
    οι πιό πολλοί δυστυχώς το βλέπουν μόνο απο φωτο κ το παραγγέλνουν κ οταν το παραλάβουν μετά ... δεν τούς αρέσει το μοτέρ-φρένα-κρατήματα κλπ,αντε πές για μοτο δίνεις 1500-3000-5000 ευρώ ,εδώ αλλοι πανέξυπνοι που ζούν ανάμεσά μας ..παίρνουν αμάξι 20-30-40000 ευρώ χωρίς ουτε κάν να εχουν μπεί μέσα να δοκιμάσουν το κάθισμα -το τιμόνι η την κονσόλα -το κιβώτιο κλπ (αν ειναι ψηλός η κοντός) για να δεί αν φαίνονται τα οργανα ανετα η θα κάνει συνέχεια δεξιά αριστερά το κεφάλι του...για να τα βλέπει...καλά για test ride μάλλον ντρέπονται ...να απαιτήσουν πρώτα test ride κ μετά να το κλείσουν με προκαταβολές κλπ ...κ για αυτό βλέπουμε π.χ. στο car.gr αυτοκίνητα με ελάχιστα χλμ να πωλούνται ,κ πάλι μπράβο σου φίλε ,δοκίμασε οσα πιο πολλά μπορείς

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Επειδη πριν σου ειπα οτι αν σε ενδιαφερουν οι αναρτησεις κοιτας μονο σε μονοσοκ σκουτερς (burgman και t max) τα οποια ομως ειναι καταπιολες σε βενζινα και ακριβα σε σερβις και ισως και στην αγορα. Και επειδη συνεχιζουν να σου προτεινουν σκουτερ που θα σε ταλαιπωρησουν γιατι ΔΕΝ εχουν αναρτησεις ακομη και οταν ειναι κανουργια.. και επειδη τα χρηματα θα φυγουν απο τη δικια σου τσεπη και οχι αλλων.. εχω να σου προτεινω να κοιταξεις και αυτο εδω https://www.bikeit.gr/scooter-papia-...ym-drg-160?m=1 το οποιο ειναι ενα νεο premium σκουτερ απο τη συμ και ανταγωνιζεται τα ακριβα μικρα της yamaha/honda σε τιμη 3100κατι και δεν εχει καμια σχεση με τα φθηνοτερα μοντελα οπως το sym symphony 200κλπ. 15 αλογα, ομορφο πολυ οικονομικο, πανε καντο μια βολτα γιατι λενε οτι εχει τρομερες αναρτησεις και δεν ειναι και μπαουλο με ροδες οπως αλλα που αναφερθηκαν..


    Ακομη ενα review εδω https://scooternet.gr/πλήρεις-δοκιμέ...-δοκιμή/


    Σε αυτο εδω το ελληνικο review αναφερει οτι η αναρτηση ειναι μονοσοκ

    https://m.youtube.com/watch?v=EE_KzrcR8tQ
    Τελευταία τροποποίηση από Parkaki; 04/11/2020 στις 23:09.

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2021
    Μηνύματα
    75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Επειδη πριν σου ειπα οτι αν σε ενδιαφερουν οι αναρτησεις κοιτας μονο σε μονοσοκ σκουτερς (burgman και t max) τα οποια ομως ειναι καταπιολες σε βενζινα και ακριβα σε σερβις και ισως και στην αγορα. Και επειδη συνεχιζουν να σου προτεινουν σκουτερ που θα σε ταλαιπωρησουν γιατι ΔΕΝ εχουν αναρτησεις ακομη και οταν ειναι κανουργια.. και επειδη τα χρηματα θα φυγουν απο τη δικια σου τσεπη και οχι αλλων.. εχω να σου προτεινω να κοιταξεις και αυτο εδω https://www.bikeit.gr/scooter-papia-...ym-drg-160?m=1 το οποιο ειναι ενα νεο premium σκουτερ απο τη συμ και ανταγωνιζεται τα ακριβα μικρα της yamaha/honda σε τιμη 3100κατι και δεν εχει καμια σχεση με τα φθηνοτερα μοντελα οπως το sym symphony 200κλπ. 15 αλογα, ομορφο πολυ οικονομικο, πανε καντο μια βολτα γιατι λενε οτι εχει τρομερες αναρτησεις και δεν ειναι και μπαουλο με ροδες οπως αλλα που αναφερθηκαν..


    Ακομη ενα review εδω https://scooternet.gr/πλήρεις-δοκιμέ...-δοκιμή/

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3E0CF187-0607-4268-A031-7F5AF8AC5FD3.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	426291
    Σε αυτο εδω το ελληνικο review αναφερει οτι η αναρτηση ειναι μονοσοκ

    https://m.youtube.com/watch?v=EE_KzrcR8tQ
    Ρίξε και μια μάτια σε αυτό... το πήρα χθες...μόλις 13klm δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά φαίνεται πολύ στιβαρό και αξιόπιστο σκουτερακι....Maxsym 400 euro5 tcs 2021
    Τελευταία τροποποίηση από Dimitris5940; 11/03/2021 στις 22:24.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμη για αγορά μηχανακίου/scooter
    από RedPixel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2014, 22:54
  2. Αγορα καινουριου 1000 ή 750?
    από konsttanttinos στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2009, 01:17
  3. Αγορα καινουριου,φθηνου scooter 125cc
    από iliasthess στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2008, 18:28
  4. επιτελους αγορα καινουριου κρανους..
    από 675 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2007, 23:34
  5. Ενφιαφέρομαι για αγορά καινούριου 50αριού
    από OzimBa στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 21:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF