Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 90

Θέμα: Αγορά καινούριου Scooter

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2021
    Μηνύματα
    75
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5B1026DF-0A35-46B3-BA6E-3032E4F50DA7.jpg 
Προβολές:	292 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	426293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimitris5940 Προβολή μηνύματος
    Ρίξε και μια μάτια σε αυτό... το πήρα χθες...μόλις 13klm δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά φαίνεται πολύ στιβαρό και αξιόπιστο σκουτερακι....
    Sym Maxsym 400 euro5 tcs

  2. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Καλησπερίζω όλη την παρέα...είχα ποστάρει τελευταία φορά τον Νοέμβρη πριν τον νέο εγκλεισμό μας και είχα προλάβει να τεστάρω μόνο το xtown 300 της kymco και το agility 300 της ίδιας εταιρείας. Να τονίσω πριν τη συνέχεια της αφήγησής μου ότι ακόμα δεν έχω αγοράσει σκούτερ. Πήρα όλον αυτόν τον καιρό τον χρόνο μου, διάβασα νέα και κριτικές όπως και εδώ στο φόρουμ διάφορα..εντωμεταξύ σε αυτό το διάστημα βγήκαν νέα μοντέλα (ευχαριστώ τον Δημήτρη για την ανατροφοδότηση με το Maxsym 400) και δε το μετανιώνω..έχω δώσει διορία στον εαυτό μου για αγορά τον Σεπτέμβρη που μας έρχεται..Έχουμε και λέμε λοιπόν: το test ride σχετικά με τα της kymco (όπως θυμάστε είχα ως προτεραιότητα τις ποιοτικές αναρτήσεις) ανέδειξε μια πολύ πολύ άνετη θέση οδήγησης (ειλικρινά ιδίως με το xtown 300 ευχαριστιέσαι τη μετακίνηση λες και είσαι σε πολυθρόνα σαλονιού) αλλά πολύ σκληρές αναρτήσεις που στις πρώτες ανωμαλίες του οδοστρώματος μου τις έσκαγε όλες με δύναμη στη μέση (καλά έγραψε φίλος σε αυτό το νήμα ότι η απόσβεση κραδασμών στο παπί (Ινοβα 125 έχω) είναι πολύ πιο ικανοποιητική. Αυτό που δε ρώτησα και δε γνωρίζω είναι αν με τον καιρό μαλακώνουν ή υπάρχει ρύθμιση για καλύτερη απόσβεση. ΠΑΜΕ λοιπόν σε αυτά που έχω καταλήξει εκ νέου με την πολύτιμη συνδρομή και του φόρουμ και διάφορων ποσταρισμάτων:
    Θα πάω σε σκούτερ λόγω χρήσης (λαϊκή, σούπερ μάρκετ, ιδιαίτερα μαθήματα σε διάφορες περιοχές, κίνηση σε αστικό περιβάλλον με κάποια χιλιόμετρα σε αττική οδό και σε Κατεχάκη, Ποτάμι μέχρι Πειραιά).
    Θέλω αραχτή θέση οδήγησης, να "χώνομαι" μέσα σε αυτή (το ύψος μου είναι 1.74).
    Αντιλαμβάνομαι ότι για τη χρήση που το θέλω δεν αξίζει να ξεπεράσω τα 400 κυβικά, οπότε θα κινηθώ ανάμεσα σε 300 - 400 κυβικά.
    Υποψήφια προς αγορά είναι το νέο kymco 300ct (θα δω μήπως άλλαξε κάτι σε αυτό τη νέα βελτιωμένη έκδοση του xtown 300, το honda forza 350 (ομολογουμένως πολύ όμορφο σχεδιαστικά), το maxsym 400.
    Φυσικά δε θέλω να ξεπουλιέμαι σε σέρβις κτλ αλλά αν αποφασίσω σε 5 χρόνια να αλλάξω να πιάσει και κάτι στην αγορά.
    Είμαι όλος αυτιά, μάτια μάλλον, για τη γνώμη σας και τις προτάσεις σας..θεωρώ πως αρκετοί από αυτούς που πρόκειται να αγοράσουν κάτι σε αυτή την κατηγορία νοιώθουν κάπως χαμένοι στη μετάφραση με τα μοντέλα που κυκλοφορούν.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα φίλε μου! Εννοείται πως δεν έχεις λόγο να ξεπεράσεις τα 300-400cc.
    Και τα τρία μοντέλα που αναφέρεις είναι καλές επιλογές για τη χρήση που θα κάνεις. Μεταξύ των τριών, προσωπικά θα πήγαινα στο Forza 350 με δεύτερη επιλογή το maxsym 400. Επειδή όμως αναφέρθηκες στην άνεση των αναρτήσεων, δώσε μια ευκαιρία στο καινούριο Beverly(300 ή 400) του 2021...είναι εντός του budget σου και όλες οι παρουσιάσεις από δημοσιογράφους ή νέους κατόχους μιλούν για σημαντική βελτίωση σ'αυτόν τον τομέα.

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μου! Εννοείται πως δεν έχεις λόγο να ξεπεράσεις τα 300-400cc.
    Και τα τρία μοντέλα που αναφέρεις είναι καλές επιλογές για τη χρήση που θα κάνεις. Μεταξύ των τριών, προσωπικά θα πήγαινα στο Forza 350 με δεύτερη επιλογή το maxsym 400. Επειδή όμως αναφέρθηκες στην άνεση των αναρτήσεων, δώσε μια ευκαιρία στο καινούριο Beverly(300 ή 400) του 2021...είναι εντός του budget σου και όλες οι παρουσιάσεις από δημοσιογράφους ή νέους κατόχους μιλούν για σημαντική βελτίωση σ'αυτόν τον τομέα.
    Καλησπέρα Λεωνίδα και σ ευχαριστώ για το tip. Θα του δώσω ναι θα κλείσω ένα test ride μέσα στο καλοκαίρι..τσιμπάει η τιμή του είδα αλλά αν η θέση του οδηγού με ικανοποιήσει γιατί όχι; Λένε γενικότερα ότι τα ασιατικά σκούτερ είναι για επιδόσεις και τα ευρωπαϊκά (ιταλικά) για άνεση..προσωπικά βάζω πρώτα την άνεση και την ασφάλεια..για να δούμε.

  5. #50
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hectorlev Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Λεωνίδα και σ ευχαριστώ για το tip. Θα του δώσω ναι θα κλείσω ένα test ride μέσα στο καλοκαίρι..τσιμπάει η τιμή του είδα αλλά αν η θέση του οδηγού με ικανοποιήσει γιατί όχι; Λένε γενικότερα ότι τα ασιατικά σκούτερ είναι για επιδόσεις και τα ευρωπαϊκά (ιταλικά) για άνεση..προσωπικά βάζω πρώτα την άνεση και την ασφάλεια..για να δούμε.
    Λενε θριχες κατσαρες,ολα πια τα ιδια ειναι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Έκανα τελικά την αλλαγή και από το scarabeo200 πήρα ένα ελαφρώς μτχ Beverly350 του '20 με 1300km με 4500€, φυσικά η μέρα με τη νύχτα, άλλη κατηγορία....γενικά παίζουν κάμποσα 1-2 ετών μέχρι 8000km γύρω στα 4500€....ρίξε μια ματιά και οδήγησε κάποιο....και με 4 χρόνια εγγύηση
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Έκανα τελικά την αλλαγή και από το scarabeo200 πήρα ένα ελαφρώς μτχ Beverly350 του '20 με 1300km με 4500€, φυσικά η μέρα με τη νύχτα, άλλη κατηγορία....γενικά παίζουν κάμποσα 1-2 ετών μέχρι 8000km γύρω στα 4500€....ρίξε μια ματιά και οδήγησε κάποιο....και με 4 χρόνια εγγύηση
    Τι καλύπτει η εγγύηση άρχοντα;

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Πέρασα σήμερα από τη Honda για το Forza 350 και θα ήθελα τη γνώμη σας γι αυτά που άκουσα..στην ουσία η ακριβότερη τιμή του μοντέλου αυτού υπερκαλύπτεται από τις καλύτερες αναρτήσεις σε σχέση με τον ανταγωνισμό που έχει και κυρίως με τα σέρβις..μου είπαν ότι ενώ τα άλλα σκούτερς (sym, kymco κτλ) αλλάζουν π.χ ιμάντα πολύ νωρίτερα το χοντα αλλάζει στις 24.000. Ότι έχουν μεγάλη ανθεκτικότητα λόγω ποιότητας κατασκευής και ότι στην ουσία αυτά που γλιτώνεις στην αρχή αν πάρεις κάτι άλλο, τα δίνεις σε βάθος χρόνου...επίσης στέγνωσε η αγορά από το συγκεκριμένο μοντέλο και σε κανα δίμηνο πάλι θα έχουν. Τελικά δε κατάφερα να το οδηγήσω

  9. #54
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    πάντως όσοι ενδιαφερόμενοι πατε με αυτό το μπατζετ απο ότι είδα το forza 350 '21 κάνει 6700 δηλαδή μόλις 500ευρώ λιγότερα απο το TL500 που είναι δικύλινδρο, με monoshock ότι συνεπάγεται στην άνεση της ανάρτησης, κινητήρα στο κέντρο με κατανομή βάρους μοτοσυκλέτας και όχι αναρτημένο στο ψαλίδι και συνολικά πολύ καλύτερο πακέτο
    Μπορεί η χοντα να είναι τοπ, όμως η οδηγική εμπειρία μεταξύ των δύο μοντέλων (που έβαλα) είναι χαώδη

    πάτε να τα δείτε απο κοντά ζητήστε τεστ ραιντ και ξανασκεφτείτε το
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hectorlev Προβολή μηνύματος
    Τι καλύπτει η εγγύηση άρχοντα;
    Που να ξέρω? Εχω Ιταλικά που δε χαλάνε...μόνο ανακλήσεις μέχρι τώρα.

    Θα σου προτεινα κ' εγω το TL στα 7200€ κούτα, απλά με προβληματίζει οτι αν τσεκάρεις στο car θα δεις οτι πουλιούνται παρά πολλα μτχ ενός έτους...λιγο ασυνήθιστο θα ελεγα
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  11. #56
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    πάντως όσοι ενδιαφερόμενοι πατε με αυτό το μπατζετ απο ότι είδα το forza 350 '21 κάνει 6700 δηλαδή μόλις 500ευρώ λιγότερα απο το TL500 που είναι δικύλινδρο, με monoshock ότι συνεπάγεται στην άνεση της ανάρτησης, κινητήρα στο κέντρο με κατανομή βάρους μοτοσυκλέτας και όχι αναρτημένο στο ψαλίδι και συνολικά πολύ καλύτερο πακέτο
    Μπορεί η χοντα να είναι τοπ, όμως η οδηγική εμπειρία μεταξύ των δύο μοντέλων (που έβαλα) είναι χαώδη

    πάτε να τα δείτε απο κοντά ζητήστε τεστ ραιντ και ξανασκεφτείτε το
    Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα με μπάτζετ 4000 ευρώ...στην πορεία είπα άντε κι ένα χιλιάρικο πάνω από το ινοβα 125 που θα πουλήσω..6.150 το δίνει το χοντα (δε θα έβαζα το τοπ case που κάνει ένα 500αρικο)..και λες...ενα χιλιάρικο πιο πάνω για το tl..και μετά σκέφτομαι αυτό που πολλοί γράφουν αλλά κι εμένα μου φαίνεται κάπως..μα 7.000 για σκούτερ;;; Σ ευχαριστώ πάντως για την επισήμανση..έκλεισα την Παρασκευή τεστ ride με το beverly 400..θα επανέλθω με εντυπώσεις..

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Που να ξέρω? Εχω Ιταλικά που δε χαλάνε...μόνο ανακλήσεις μέχρι τώρα.

    Θα σου προτεινα κ' εγω το TL στα 7200€ κούτα, απλά με προβληματίζει οτι αν τσεκάρεις στο car θα δεις οτι πουλιούνται παρά πολλα μτχ ενός έτους...λιγο ασυνήθιστο θα ελεγα
    όντως το είδα αυτό που παρατήρησες πολύ εύστοχα..τι φάση;;; αν κανείς έχει κάποια, έστω υπόνοια, ας μας την καταθέσει..

  13. #58
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Φιλε hectorlev
    Ας βαλουμε σε μια σειρα τα κριτηρια σου για επιλογη scooter.
    Ψωνια. Αρα να εχει χωρους
    Για την δουλεια . Ευελιξια
    Σε ανοιχτους δρομους. Κυβικα και αφαλεια.
    Ανεση.
    Κοστος συντηρησης. Οσο πιο αραια τοσο καλυτερα
    Μεταπωληση. Οσο πιο επωνυμο τοσο πιο ευκολα το δινεις.
    Συνοπτικα.
    Ψαχνεις για scooter 300 - 400 κυβ.
    Να εχει χωρους κατω απο την σελα και αν γινεται οσο πιο ισιο πατωμα.
    Αραια σερβις
    Επωνυμο
    Και μαλλον οχι με πολυ μικρες ροδες.
    Ψαξε μεταξυ
    Yamaha - honda - piaggio. Και κατι θα βρεις.
    Οχι οτι οι αλλες εταιρειες δεν εχουν καλα προιοντα αλλα δινονται πιο δυσκολα.

  14. #59
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2020
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikospiaggio Προβολή μηνύματος
    Φιλε hectorlev
    Ας βαλουμε σε μια σειρα τα κριτηρια σου για επιλογη scooter.
    Ψωνια. Αρα να εχει χωρους
    Για την δουλεια . Ευελιξια
    Σε ανοιχτους δρομους. Κυβικα και αφαλεια.
    Ανεση.
    Κοστος συντηρησης. Οσο πιο αραια τοσο καλυτερα
    Μεταπωληση. Οσο πιο επωνυμο τοσο πιο ευκολα το δινεις.
    Συνοπτικα.
    Ψαχνεις για scooter 300 - 400 κυβ.
    Να εχει χωρους κατω απο την σελα και αν γινεται οσο πιο ισιο πατωμα.
    Αραια σερβις
    Επωνυμο
    Και μαλλον οχι με πολυ μικρες ροδες.
    Ψαξε μεταξυ
    Yamaha - honda - piaggio. Και κατι θα βρεις.
    Οχι οτι οι αλλες εταιρειες δεν εχουν καλα προιοντα αλλα δινονται πιο δυσκολα.
    Καλημέρα Νικόλα,
    Μου αρέσει που μου τα έβαλες σε μια σειρά. Να επισημάνω ότι από το test ride της piaggio ήταν ευγενέστατοι ενόψει του αυριανού ραντεβού.
    Στη χόντα στον Σαρακάκη πήρα και μου είπαν θα με ειδοποιήσουν μέσα στον μήνα για να πάω. Αντιπρόσωπος επίσης της χοντα μου είπε ότι για την έλλειψη του Honda Forza 350 και και μηχανών άλλων εταιρειών φταίει καταστροφική πυρκαγιά σε εργοστάσιο που φτιάχνει τσιπάκια και εγκεφάλους μηχανών αλλά και αυτοκινήτων.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hectorlev Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα Νικόλα,
    Μου αρέσει που μου τα έβαλες σε μια σειρά. Να επισημάνω ότι από το test ride της piaggio ήταν ευγενέστατοι ενόψει του αυριανού ραντεβού.
    Στη χόντα στον Σαρακάκη πήρα και μου είπαν θα με ειδοποιήσουν μέσα στον μήνα για να πάω. Αντιπρόσωπος επίσης της χοντα μου είπε ότι για την έλλειψη του Honda Forza 350 και και μηχανών άλλων εταιρειών φταίει καταστροφική πυρκαγιά σε εργοστάσιο που φτιάχνει τσιπάκια και εγκεφάλους μηχανών αλλά και αυτοκινήτων.
    Για το HONDA Forza 350, το ειχε για Test ride και ο γνωστος αντιπροσωπος στην Καλλιροης, αν σε ενδιαφερει.

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμη για αγορά μηχανακίου/scooter
    από RedPixel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2014, 23:54
  2. Αγορα καινουριου 1000 ή 750?
    από konsttanttinos στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2009, 02:17
  3. Αγορα καινουριου,φθηνου scooter 125cc
    από iliasthess στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2008, 19:28
  4. επιτελους αγορα καινουριου κρανους..
    από 675 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2007, 00:34
  5. Ενφιαφέρομαι για αγορά καινούριου 50αριού
    από OzimBa στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 22:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF