Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Ψάχνω σχολή οδηγών

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Το αργό για εμένα είναι ότι πιο χρήσιμο στις δοκιμασίες, μαθαίνεις ισορροπία σε χαμηλές ταχύτητες και είναι απίστευτα κοντά με το να περνάς ανάμεσα σε ακινητοποιημένα οχήματα σε κίνηση.
    Συμφωνώ.. Όταν έκανα τα μαθήματα οδήγησης και έβλεπα τις δοκιμασίες θεωρούσα τελείως άσκοπες τέτοιου είδους πρακτικές... τι να σου προσφέρει το αργό σε 30 cm πλάτος ευθείας γραμμής σε 15" η και περισσότερο ..

    τελικά δεν ήταν.. Δεν λέω ότι σου μαθαίνουν να οδηγείς, αλλά για μένα όταν μπορείς να "ζυγίσεις" μια μηχανή 260 Kg σε τόσο χαμηλές ταχύτητες είναι χρήσιμη εμπειρία για να μπορείς να το διαχειριστείς και από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις..
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Όλα χρειάζονται. Δεν αξιολογούν τα πάντα, αλλά δεν παύουν να εξετάζουν σημεία που είναι απαραίτητα για τις συνθήκες που θα οδηγήσουν πολλοί μοτοσυκλετιστές.

    Εννοείται ότι οι σχολές οδηγών, όπως τα φροντιστήρια για το σχολείο, εστιάζουν κατά κύριο λόγο στην επιτυχία στις εξετάσεις. Αφού ο πελάτης τις αξιολογεί κυρίως από το αν θα πετύχει σε αυτές.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.697
    Ο περισσότερος κόσμος που ενδιαφέρεται πραγματικά να μάθει να οδηγεί (και όχι να πάρει ένα σκουτερ και να τσακιστεί γιατι δεν ήξερε πώς να φρενάρει ή πού να κοιτάξει) αφού πάρει το δίπλωμα παρακολουθεί κάποιο μάθημα ασφαλούς οδήγησης, παίρνει τις βάσεις και μετά είναι στο χέρι του το αν θα εφαρμόσει όσα έμαθε ή όχι.

    Το σίγουρο είναι ότι θα έχει καλύτερη γνώση από κάποιον που απλά πήρε το δίπλωμα και παλεύει να μάθει να οδηγεί μόνος του ή μέσω βίντεο και φόρουμ.

    Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι υπάρχουν αρκετοί πλέον εκπαιδευτές οδηγών μοτοσυκλέτας που είναι και οι ίδιοι μοτοσικλετιστές που ψάχνουν το θέμα ή ακόμα και εκπαιδευτές σε σχολεία ασφαλούς οδήγησης.

  4. #19
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.697
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Αν και είμαστε εντελώς εκτός θέματος.

    Αυτό με την βοήθεια στις εξετάσεις, υποδείξεις κλπ για να γίνουν καλύτεροι οι νέοι οδηγοί.
    Δεν έχω υπόψη εάν έχει αλλάξει κάτι δραστικά απ όταν έδωσα εγώ εξετάσεις για δίπλωμα , αλλά αυτό που μου είχε μείνει είναι ότι δεν μας μάθαιναν στην σχολή πως να γίνουμε σωστοί οδηγοί, αλλά απλά πως να περάσουμε τις εξετάσεις.

    Η βραδυπορία σε ευθεία γραμμή και τα οχτάρια σε δυο κύκλους το μόνο που "προσφέρουν" είναι απλά βασικές γνώσεις χειρισμού μιας μοτό. Πρακτική χρησιμότητα ποτέ.

    Κανείς δεν μου μίλησε για πιέσεις ελαστικών.Για έλεγχο φθοράς τους. Για χρήση εξοπλισμού πέραν του κράνους.Για οδήγηση σε δύσκολες συνθήκες. Για το τι κάνουμε σε ενα κλατάρισμα. Για το πως φρενάρουμε.Για το τι κάνουμε σε ένα ατύχημα.

    Όλα αυτά τα έμαθα the hard way ή μέσω περιοδικών (στην εποχή μου το 0-300 είχε πολύ ενδιαφέροντες αναλύσεις)
    Κάποια έξυπνα tips μπορείς να βρεις εδώ:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Πόσο καιρό τραβάει από το ξεκίνημα των μαθημάτων μέχριι να φτάσει κάποιος να δώσει; Δεν θυμάμαι καθόλου πόσο μου είχε πάρει με το αυτοκίνητο.
    Επίσης για ένα άτομο 150cc την παλεύουν; Είμαι λίγο σε δίλημμα γιατι το beverly ισως ειναι πολυ ακριβο για μενα και θα έπρεπε να στραφώ σε κάτι πιο οικονομικό και θα ήθελα μια κατεύθυνση σε αυτό. Και αν μπορούσα να βρω μηχανή με 300-350cc σε 2-3 χιλιάδες ευρώ μήπως θα ήταν καλύτερο ννα στραφώ εκεί;

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Πόσο καιρό τραβάει από το ξεκίνημα των μαθημάτων μέχριι να φτάσει κάποιος να δώσει; Δεν θυμάμαι καθόλου πόσο μου είχε πάρει με το αυτοκίνητο.
    Εξαρτάται από πόσα μαθήματα θα κάνεις,από το πόσο γρήγορα θα υποβάλλει τα χαρτιά η σχολή και από το πότε θα "χωράς" στην εξέταση. Αν δεν κάνω λάθος εξετάσεις γίνονται Δευτέρα,Τετάρτη και Παρασκευή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Και αν μπορούσα να βρω μηχανή με 300-350cc σε 2-3 χιλιάδες ευρώ μήπως θα ήταν καλύτερο ννα στραφώ εκεί;
    Εννοείται θα μπορούσες να βρεις και -για μένα- εννοείται θα'ταν καλύτερο να στραφείς προς τα κει. Αν πας για Α2 ή Α ειδικά υπάρχουν πάρα πολλές αξιοσημείωτες μηχανές μέσα στο budget σου.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Εξαρτάται από πόσα μαθήματα θα κάνεις,από το πόσο γρήγορα θα υποβάλλει τα χαρτιά η σχολή και από το πότε θα "χωράς" στην εξέταση. Αν δεν κάνω λάθος εξετάσεις γίνονται Δευτέρα,Τετάρτη και Παρασκευή.



    Εννοείται θα μπορούσες να βρεις και -για μένα- εννοείται θα'ταν καλύτερο να στραφείς προς τα κει. Αν πας για Α2 ή Α ειδικά υπάρχουν πάρα πολλές αξιοσημείωτες μηχανές μέσα στο budget σου.
    έχεις να μου προτείνεις κάποια/κάποιες;

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    έχεις να μου προτείνεις κάποια/κάποιες;
    Συγνώμη,τώρα το είδα. Ανάλογα του τι στυλ προτιμάς υπάρχουν αρκετές. Εγώ τι θα διάλεγα αν είχα τα μυαλά που έχω τώρα και ξεκινούσα τώρα να καβαλάω; sv650,gs500,cb500,er5,cb1,cb400sf μερικές απ'αυτές που μου'ρχονται στο μυαλό τώρα,διαφορετικές μηχανές,για διαφορετικά γούστα,ανάλογα τι θες να κάνεις. Εννοείται υπάρχουν και όλα τα μονοκύλινδρα μοταρντοειδή που για ελλάδα είναι ό,τι καλύτερο όπως xt,fmx,klr,dr που εννοείται you can't go wrong που λένε και στο χωριό μου.

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη,τώρα το είδα. Ανάλογα του τι στυλ προτιμάς υπάρχουν αρκετές. Εγώ τι θα διάλεγα αν είχα τα μυαλά που έχω τώρα και ξεκινούσα τώρα να καβαλάω; sv650,gs500,cb500,er5,cb1,cb400sf μερικές απ'αυτές που μου'ρχονται στο μυαλό τώρα,διαφορετικές μηχανές,για διαφορετικά γούστα,ανάλογα τι θες να κάνεις. Εννοείται υπάρχουν και όλα τα μονοκύλινδρα μοταρντοειδή που για ελλάδα είναι ό,τι καλύτερο όπως xt,fmx,klr,dr που εννοείται you can't go wrong που λένε και στο χωριό μου.
    Ειδικά η cb500 όνειρο. Γενικά θέλω μέχρι 4 χιλιάρικα και καινούρια.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Ειδικά η cb500 όνειρο. Γενικά θέλω μέχρι 4 χιλιάρικα και καινούρια.
    Εγώ λέω για το παλιό cb. 4κ καινούργια δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Έχε στον νου σου μήπως βγάλει καμιά προσφορά πάλι η suzuki όμως,γιατί μερικά παιδιά από δω μέσα επωφελήθηκαν της ευκαιρίας πριν μερικούς μήνες και τσίμπησαν το gsx250r(αν δεν κάνω λάθος) σε πολύ καλή τιμή. Γενικά εμένα δεν μου λένε κάτι τα καινούργια σε αυτά τα χρήματα,εκτός των σκούτερ και των φθηνών 125 των γιαπωνέζικων εταιρειών. Αντίστοιχα με την προσφορά του 250,υπήρχε και το gsx125s(πάλι δεν είμαι σίγουρος για το ακριβές μοντέλο),σε πάρα πολύ προνομιακή τιμή,αλλά ξεπούλησαν σε πολύ λίγες μέρες.

  11. #26
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.697
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Ειδικά η cb500 όνειρο. Γενικά θέλω μέχρι 4 χιλιάρικα και καινούρια.
    Εγω πάντως δεν θα κοιτούσα καινούρια.
    Τα μεταχειρισμένα είναι πάρα πολλά και τις περισσότερες φορές μακράν καλύτερα από τα καινούρια που μπορείς να αγοράσεις με τα χρήματα αυτά.

    πχ: https://www.car.gr/classifieds/bikes...8-yamaha-mt-03
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...8-yamaha-mt-03

  12. #27
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    .....Μπορούμε κάλλιστα να πηγαίνουμε σαν παρατηρητές στις εξετάσεις μελών του φόρουμ όπως και να βοηθάμε στην εκπαίδευση τους.....

    Κι' 'οποιος κόβεται, θα τρώει και μια βδομάδα μπάν......................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Κι' 'οποιος κόβεται, θα τρώει και μια βδομάδα μπάν......................
    Και όποιος (λαδώνει) και περνάει?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #29
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Και όποιος (λαδώνει) και περνάει?
    Δεν υπάρχουν λαμόγια στο μότο.γρ..............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΣΧΟΛΗ ΟΔΗΓΩΝ
    από law στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 16:08
  2. Σχολη οδηγων
    από ledz στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 19:42
  3. Σχολή Οδηγών
    από mizz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2007, 18:55
  4. Σχολη οδηγων.
    από zephyr1 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2007, 17:52
  5. CBF-600S σε σχολή οδηγών;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 12:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF