Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 141

Θέμα: Ασφαλεια hellas-direct

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    δεν εχει καμια σημασια. τα στοιχεια ολα εκτος της πινακιδας (κυβικα και ονοματεπωνυμο προφανως) δεν ενδιαφέρουν κανεναν. ουτε καν την ασφαλιστικη. μπες στην direct και βαλε ολα τα στοιχεια σωστα. άλλαξε μετα την πινακιδα και δες το ποσο να αλλαζει πανω και κατω. οι ιδιοι στο τηλέφωνο μου ειπαν κατι μισολογα οτι δεν ξερουμε και ετσι βγαζει το συστημα και μαλακιες. εχουν ηλεκτρονικο φακελο στον καθενα μας για καθε οχημα. απλα ειναι παρανομο και δεν το λενε. γραψε οτι θες, δεν εχει σημασια.

  2. #62
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα.μια ερώτηση.
    Πολύ καλή η τιμή που δίνει (μαζί με οδική),μια ερώτηση μόνο.
    Ημερομηνία 1ης άδειας βάζω στην Ελλάδα ή διεθνώς;
    Ρωτάω γιατί έκανε διεθνή καριέρα η δικιά μου πριν έρθει εδώ , έχει και τις έχει 2 ημερομηνίες η άδεια
    Τι τιμή σου δίνει?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  3. #63
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Έδινα 70 μόνο για ασφάλιση και τώρα περίπου 68 μαζί με οδική βοήθεια ( που έκανα έξτρα πριν ~25ε γιατί μου έλεγε ο ασφαλιστής πως επειδή είναι σε άλλο όνομα η άδεια δεν μπορεί να την κολλήσει μαζί με την ασφάλεια ) και νομική υποστήριξη.
    Για 6μηνο πάντα.
    porca miseria.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Εγώ για ετήσιο πλήρωσα 108 (90 ασφάλεια+18 οδική). Βέβαια, η ασφάλιση έγινε τον Μάιο, το γράφω γιατί έχω παρατηρήσει ότι οι τιμές ανεβοκατεβαίνουν...

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    γραφετε τιμες χωρις να ξερουμε αν ειναι παπι η 1200gs. δεν βγαζει νοημα

  6. #66
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    γραφετε τιμες χωρις να ξερουμε αν ειναι παπι η 1200gs. δεν βγαζει νοημα
    Αυτό ακριβώς, εμένα πχ μου βγάζει για την ΤΑ700 190 Ε η Hellas direct και 170 Ε η Anytime με οδική και χωρίς νομική (προφανώς) για έναν χρόνο, ενώ θυμάμαι πέρυσι ήταν κοντά στο 140ρι η Hellas Direct.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  7. #67
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    850κε μοτοσυκλέτα,άδεια του 2002,οδηγός με 20 χρόνια δίπλωμα μεγάλο.
    porca miseria.

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    117 ετησιο daytona 675 2010 αλλα απο πρακτορα στην HD. η ιδια η HD στο σαιτ 128,
    με άλλη πινακιδα το εβγαζα 98ε στο σαιτ τους...
    το basic χωρις οδικες κτλ.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Εγώ για ετήσιο πλήρωσα 108 (90 ασφάλεια+18 οδική). Βέβαια, η ασφάλιση έγινε τον Μάιο, το γράφω γιατί έχω παρατηρήσει ότι οι τιμές ανεβοκατεβαίνουν...
    Σωστή η παραπάνω παρατήρηση. Τα δικά μου αφορούν BMW S1000XR με πρώτη άδεια 2015. Οδηγός με 24 χρόνια δίπλωμα

  10. #70
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Ήρθε η ώρα για την ανανέωση της ασφάλισης του κουτιού κι εδώ και 3 μέρες ρίχνω μια ματιά στις on-line ασφαλίσεις. Το ΙΧ κλείνει τριετία, και είχα επιλέξει να 'ναι ασφαλισμένο για μικτή. Έψαχνα μέσω της πλατφόρμας insurance market, μικτή ασφάλεια όπως προανέφερα, με οδική βοήθεια, νομική προστασία, προστασία από χαλάζι, κτλ. Φθηνότερη εταιρεία μου εμφάνιζε την Hellas Direct, για SUV diesel 1.600cc ετήσια ασφάλιστρα €268, με απαλλαγή €1.500 "Ρίχνω" την απαλλαγή στα €500 μόλις, και μου προσαρμόζει τα ασφάλιστρα στα €328... Δελεαστικότατη τιμή, δεδομένης της μικτής και των καλύψεων.

    Κι ενώ ήμουν στο τσακ να την κλείσω, είπα να κάνω μια πιο ενδελεχή έρευνα πριν προχωρήσω. Η εταιρεία δραστηριοποιείται στην Ελλάδα υπό καθεστώς ελεύθερης εγκατάστασης κι έχει ως έδρα της την Κύπρο. Ώρα για λίγο θεσμικό πλαίσιο και ολίγα οικονομικά περί ιδιωτικής ασφάλισης: Βάσει της Οδηγίας 2009/138/ΕΚ έχει υιοθετηθεί ενιαίο πλαίσιο λειτουργίας και εποπτείας των ασφαλιστικών επιχειρήσεων στην ΕΕ, το Solvency (Φερεγγυότητα). Το τρέχον νομικό αυτό πλαίσιο, το Solvency II έχει ως βασικό σημείο αναφοράς τη φερεγγυότητα των ασφαλιστικών εταιρειών, ουσιαστικά δηλ την οικονομική τους ισχύ, και απαιτεί από αυτές να διατηρούν συγκεκριμένο κεφάλαιο ώστε να είναι σε θέση να ανταπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους. Σημείο αναφοράς των ανωτέρω είναι ο δείκτης SCR (Solvency Capital Requirement), το οποίο είναι το επιθυμητό κεφάλαιο που πρέπει να διατηρεί μια ασφαλιστική ως φερεγγυότητα. Το επιθυμητό επίπεδο του προαναφερόμενου δείκτη είναι μεγαλύτερο ή ίσο του 100%, καθώς εάν πέσει κάτω από το 100%, η εποπτική αρχή κάθε χώρας -ανάλογα με το ποσοστό- μπορεί να αναλάβει ακόμα και την διαχείριση της ασφαλιστικής εάν πέσει πχ στο 50%.

    Η Hellas Direct βάσει των δημοσιοποιημένων στοιχείων Έκθεσης Φερεγγυότητας, τις οποίες είναι υποχρεωμένες να κάνουν γνωστές οι ασφαλιστικές, για το 2020 είχε δείκτη SCR 109,41% ενώ το 2019 ο δείκτης αυτός ανερχόταν στο 153,18%. Τον Ιούλιο του 2021 η εταιρεία πήρε δάνειο € 15.000.000 από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων, το δεύτερο μέσα σε ένα μήνα, καθώς ήθελε με τον τρόπο αυτό να ενισχύσει τα εποπτικά της κεφάλαια. Από την άλλη, διαβάζω ότι η εταιρεία σχεδιάζει την είσοδό της στη ρουμανική αγορά, για να καλύψει το κενό μιας ρουμάνικης που βάρεσε κανόνι πρόσφατα και να αναλάβει το χαρτοφυλάκιό της.

    Για να συνοψίσω, η εταιρεία ακολουθεί μια επιθετική τιμολογιακή πολιτική, γεγονός που της επτρέπει η διάθεση των προϊόντων της αποκλειστικά από το κανάλι του διαδικτύου... υπάρχουν αναφορές από ορισμένους πελάτες της ότι η ανταγωνιστική αυτή τιμή αφορά μόνο το πρώτο έτος ασφάλισης ως "κράχτης". Από την άλλη, κι από όσα ανέφερα, φαίνεται πως η εταιρεία βρίσκεται οριακά πάνω από το ελάχιστο ποσό ιδίων κεφαλαίων που πρέπει να διατηρεί σαν "μαξιλάρι" φερεγγυότητας, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται. Σίγουρα η τιμή που προσφέρουν για μικτή και οι καλύψεις είναι ένα μεγάλο δέλεαρ, από την άλλη δεν ξέρω εάν θα προχωρήσω κι αν αξίζει τον κόπο για €50-60 διαφορά από την τωρινή ασφάλεια που διατηρώ (η οποία, έτσι για το τυπικό, έχει δείκτη 147% για το 2020)...

  11. #71
    Μόλις έκανα μικτή για 1.5 diesel suv (κεφάλαιο 22.000) σύνολο 675 το ετος. AIG με απαλλαγή 400. Ασφαλιστής ξάδελφός μου τον εμπιστεύομαι τυφλά. Να ξέρεις ότι γενικά υπάρχουν "κρυφές" απαλλαγές λόγω παλαιότητας οι οποίες φαίνονται στα ψιλά γράμματα. όπως και δευτερεύουσες καλύψεις που μπορεί να μην έχουν κάποια προγράμματα.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  12. #72
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παιδιά με ποια Οδική Βοήθεια συνεργάζεται;

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Από το site τους: "Mapfre Asistencia στην Ελλάδα, τις μεσογειακές χώρες (εκτός της Αλβανίας) και την Ευρώπη, 24/7."

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ερχεται η ωρα για ανανεωση στο αμαξι, που το ειχα κανει στη Hellas Direct περσι. Μπηκα να δω λιγο αξιολογησεις στο Google πριν προχωρησω με την ιδια και το ενα αστερι παει συννεφο. Ολοι λιγο πολυ τα ιδια παραπονα, συστηματικη προσπαθεια απο την εταιρεια να αποφυγει μερος των αποζημιωσεων. Απλα το αναφερω κι εδω γιατι πολλες φορες κανουμε την ανανεωση αντανακλαστικα χωρις να το σκεφτουμε.

  15. #75
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ερχεται η ωρα για ανανεωση στο αμαξι, που το ειχα κανει στη Hellas Direct περσι. Μπηκα να δω λιγο αξιολογησεις στο Google πριν προχωρησω με την ιδια και το ενα αστερι παει συννεφο. Ολοι λιγο πολυ τα ιδια παραπονα, συστηματικη προσπαθεια απο την εταιρεια να αποφυγει μερος των αποζημιωσεων. Απλα το αναφερω κι εδω γιατι πολλες φορες κανουμε την ανανεωση αντανακλαστικα χωρις να το σκεφτουμε.
    Ξέρεις καμμία ελληνική ασφαλιστική που να μην το κάνει αυτό?

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. HELLAS Vs Greece
    από Κανένας στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 10:19
  2. vstrom hellas club........εκδρομούλα.......
    από ttfakias στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2005, 11:43
  3. Για ποια ασφάλεια μιλάμε ?
    από Dodok edessa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2005, 08:16
  4. Επιδοσεις η ασφαλεια
    από CyBeRseXX στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 22:15
  5. gregory TDM HELLAS
    από gregorys στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 11:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF