Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Πρόβλημα με τον ήχο εξάτμισης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    82

    Πρόβλημα με τον ήχο εξάτμισης

    Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα προβληματάκι κάπως περίεργο και ήθελα να μάθω πως να κινηθώ. Έχω ένα παπί δίχρονο και ακόμα και με την μαμά εξάτμιση κάνει θόρυβο (λογικό μέχρι εδώ). Στο ΚΤΕΟ και στον αριθμό πλαισίου γράφει 86dbA με την μαμά εξάτμιση. Υπάρχει περίπτωση να με γράψουν ακόμα και με την εργοστασιακή εάν είναι άνω του ορίου που προβλέπει ο νόμος; Γιατί αν γίνεται η μηχανή αυτή θα έπρεπε να είναι άχρηστη για κυκλοφορία αλλά στο ΚΤΕΟ δεν έγραψαν κάποια παρατήρηση για τον ήχο. Aυτα τα λίγα....

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    863
    Αν είσαι Αθήνα και πέσεις σε μπλόκο που έχει και βανακι του υπουργείου για έλεγχο θορύβου σε γράφει.
    Αν είσαι επαρχία κλαϊν, δεν νομίζω ότι ασχολείται κανείς, εδώ αλλά κι άλλα..
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Αν είσαι Αθήνα και πέσεις σε μπλόκο που έχει και βανακι του υπουργείου για έλεγχο θορύβου σε γράφει.
    Αν είσαι επαρχία κλαϊν, δεν νομίζω ότι ασχολείται κανείς, εδώ αλλά κι άλλα..
    Κέρκυρα είμαι και με σταμάτησαν ήδη μια φορά με προειδοποίηση ότι ακούγεται αρκετα. Τους είπα ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι διότι είναι η εργοστάσιακη εξατμιση και εφυγαν . Από τοτε με ψιλό κοιτάνε στραβά και νιώθω ότι κάποτε θα με σταματήσουν. Δεν ξέρω αν καλύπτομει που έχω την εργοστασιακή και στο ΚΤΕΟ δεν έχω κάποια παρατήρηση για αυτό το λεω.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.185
    Είσαι σίγουρος ότι η εξάτμιση είναι οκ και δεν χάνει από κάπου η έχει τρύπιο σιγαστήρα και κάνει τόσο θόρυβο;
    Αν είναι ΟΛΑ οκ, (μοτέρ, εξάτμιση) γράψε τους κανονικά.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.166
    Μπορείς να δεις στο περίπου και μόνος. Τα τηλέφωνα έχουν ντεσιμπελόμετρο, μέτρησε από ένα μέτρο απόσταση.

    Για να μην αναλώνεστε οι υπόλοιποι, γνωρίζω το σφάλμα που μπορεί να έχει η μέτρηση όπως και η απόσταση.

    Αν ξεπερνά το όριο θα μας πει ο φίλος.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Είσαι σίγουρος ότι η εξάτμιση είναι οκ και δεν χάνει από κάπου η έχει τρύπιο σιγαστήρα και κάνει τόσο θόρυβο;
    Αν είναι ΟΛΑ οκ, (μοτέρ, εξάτμιση) γράψε τους κανονικά.....
    Η εξατμιση είναι ολοκαίνουργια μανησια. Να είναι τρύπια αποκλείεται. Απλά βγάζει από την μάνα του 86 dbA. Αυτό λέω γιατί προσπαθώ να είμαι νόμιμος.

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.007
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20240501_225932.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	38,9 KB 
ID:	452677

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20240501_225946.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	32,1 KB 
ID:	452678

    Μια χαρά είσαι...
    Αφού είναι η μαμά και έχεις κτεο, δεν έχεις θέμα.

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.772
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis_kampani Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα προβληματάκι κάπως περίεργο και ήθελα να μάθω πως να κινηθώ. Έχω ένα παπί δίχρονο και ακόμα και με την μαμά εξάτμιση κάνει θόρυβο (λογικό μέχρι εδώ). Στο ΚΤΕΟ και στον αριθμό πλαισίου γράφει 86dbA με την μαμά εξάτμιση. Υπάρχει περίπτωση να με γράψουν ακόμα και με την εργοστασιακή εάν είναι άνω του ορίου που προβλέπει ο νόμος; Γιατί αν γίνεται η μηχανή αυτή θα έπρεπε να είναι άχρηστη για κυκλοφορία αλλά στο ΚΤΕΟ δεν έγραψαν κάποια παρατήρηση για τον ήχο. Aυτα τα λίγα....
    Εφόσον το νούμερο που βγάλει η μέτρηση είναι ίσο ή μικρότερο από αυτό που γράφει η άδεια, δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.267
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis_kampani Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα προβληματάκι κάπως περίεργο και ήθελα να μάθω πως να κινηθώ. Έχω ένα παπί δίχρονο και ακόμα και με την μαμά εξάτμιση κάνει θόρυβο (λογικό μέχρι εδώ). Στο ΚΤΕΟ και στον αριθμό πλαισίου γράφει 86dbA με την μαμά εξάτμιση. Υπάρχει περίπτωση να με γράψουν ακόμα και με την εργοστασιακή εάν είναι άνω του ορίου που προβλέπει ο νόμος; Γιατί αν γίνεται η μηχανή αυτή θα έπρεπε να είναι άχρηστη για κυκλοφορία αλλά στο ΚΤΕΟ δεν έγραψαν κάποια παρατήρηση για τον ήχο. Aυτα τα λίγα....
    Νομιζω οτι στο Κτεο γενικα δεν ασχολουνται με την μετρηση θορυβου.
    Δεν νομιζω δηλαδη να κοψουν ενα μηχανακι αν κανει θορυβο.
    Αν ομως φαει καποιος κληση για θορυβο τοτε με την κληση πας σε ενα κτεο για να πιστοποιησεις οτι οντως ο θορυβος εχει μειωθει,
    Παρολα αυτα εφοσον στην αδεια σου το νουμερο ειναι κομπλε και εγω πιστευω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Εφόσον το νούμερο που βγάλει η μέτρηση είναι ίσο ή μικρότερο από αυτό που γράφει η άδεια, δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα.
    Ναι αλλά ΑΝ το όριο για μηχανές 125cc είναι 80 dbA πχ και εμένα είναι 86 dbA τι κάνω; Παρότι έχω την μανάτη

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.772
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis_kampani Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά ΑΝ το όριο για μηχανές 125cc είναι 80 dbA πχ και εμένα είναι 86 dbA τι κάνω; Παρότι έχω την μανάτη
    Εφόσον το λέει η άδεια σημαίνει ότι υπάρχει έγκριση τύπου οπότε είναι ok

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.166
    Ώπ έχουμε καμιά γνωριμία; θα τον χρειαστώ αυτόν τον τύπο..

Παρόμοια θέματα

  1. Η δασκάλα της Α' Δημοτικού έχει πρόβλημα με τον Τοτό.
    από alex-vstrom στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2008, 08:15
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2007, 09:03
  3. Πρόβλημα με τον spyball
    από AXL954 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 14:37
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 22:56
  5. power commander και προβλημα με τον αντιπροσωπο του
    από zaharakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF