Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: CB650F τελικο - φιλτρο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2014
    Μηνύματα
    17

    CB650F τελικο - φιλτρο

    Παιδια καλησπέρα ... Νεος στο φορουμ...
    Έχω ένα cb650f μοντέλο του 2018 ... και θέλω την γνώμη σας για μια μετατροπή που σκέφτομαι να κάνω ...
    Πήρα το θάρος να ρωτήσω γιατί διάβασα μια ανάλυση για τις εξατμίσεις τους εγκεφάλους κλπ ...
    και την βρήκα πολύ εμπεριστατωμένη και ενδιαφέρουσα ...

    Θέλω να βάλω στο μηχανάκι μου ένα τελικό και {ίσος} ένα ελεύθερο φίλτρο {αν δίνει κάποιο σημαντικό πλεονέκτημα} ... Ο λόγος που σκέφτομαι να κάνω αυτή την μετατροπή είναι γιατί πιστεύω ότι το μηχανάκι είναι πολύ φιμωμένο και δεν αποδίδει όπως θα έπρεπε ... Ενδεικτικά αναφέρω ότι μετά τα 190 χιλιόμετρα {κοντέρ} αρνείται να ανεβάσει άλλο ... και γενικά στις ψηλές στροφές {έχω την εντύπωση} ότι ζορίζεται ...

    Παλαιότερα [2006} είχα ένα σουζουκι bandit 650 {καρμπιρατέρ} που εντελώς στοκ έβλεπα με αρκετή ευκολία 230 χιλιομετρά στο κοντέρ ... Σκέφτομαι λιπών ότι ίσος θα μπορούσα να το ξεφιμωσω λίγο αν αυτό είναι εφικτό ... Όσο αφορά την αξιοπιστία της μοτό την έχω σε προτεραιότητα και δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να μου βγάλει κάποιο πρόβλημα στο μέλλον ...
    Γιαυτο τον λόγο και χρειάζομαι τις γνώσεις και τα φώτα σας καθώς ενο κατανοώ το θεωρητικό κομμάτι αρκετά καλά πρακτικά δεν έτυχε ποτέ να κάνω κάτι παρόμοιο... Οπότε θεώρησα πιο ασφαλές να ρωτήσω εσας για το αν μια τέτοια παρέμβαση θα βοηθούσε καθόλου την κατάσταση η θα καταστρέψω ένα μηχανάκι που αγαπώ πολύ ....

    Υπόψιν ότι την μοτοσικλέτα την αγόρασα καινούρια και αυτή την στιγμή που σας γράφω έχω 8000 χιλιομετρά ....
    Είναι εντελώς απροβλημάτιστη και έτσι θέλω να παραμείνει ... Δεν ξέρω αν ζητάω κάτι ανέφικτο ελπίζω πως όχι ...
    Αν πάλι δεν γίνετε κάτι θα προτιμήσω να κρατήσω το μηχανάκι ως έχει ...

    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των πρότερων και συγνώμη αν κούρασα ...
    Να είσται πάντα κάλα ...

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2014
    Μηνύματα
    17
    σκευτομαι κατι τετιο https://youtu.be/iCdZXd2CjxQ η τετιο https://youtu.be/0-Nt-LJy9E4

  3. #3
    Είσαι αστυνομικός;
    Αν δεν είσαι και σε πιάσουν με τέτοια εξάτμιση, εκτός του ότι θα χειροκροτήσουν όλοι οι παρευρισκόμενοι, δεν θέλεις να ξέρεις τι θα πληρώσεις. Και θα πεις κι ευχαριστώ στους τροχαίους που σε γλίτωσαν απ' το λυντσάρισμα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Όταν βλέπεις πατέντα σε μοτοσυκλέτα με προέλευση την Άπω Ανατολή, απλά να προσπερνάς. Οι τύποι εκτός από άσχετοι είναι και επικίνδυνοι.

    Δεν σχολιάζω το αισθητικό κομμάτι, αυτό είναι δικό σου θέμα.

    Στο δεύτερο βίντεο βλέπεις τις φωτιές που πετάει η εξάτμιση και χαίρεται ο "μάστορας"? Αυτό σημαίνει ότι το μείγμα του είναι τόσο φτωχό όσο δεν πάει, με ότι αυτό συνεπάγεται για την σωστή λειτουργία της μηχανής.

    Για να κάνεις σωστή δουλειά πρέπει να βρεις κάτι το οποίο να είναι σχεδιασμένο για την μοτοσυκλέτα σου και από την στιγμή που αφαιρεθεί ο καταλύτης οπωσδήποτε να γίνει ρύθμιση του μείγματος.

    Οι λόγοι έχουν αναλυθεί πολλάκις.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2014
    Μηνύματα
    17
    nikonian οπως το θετεις εχεις ενα δικιο ... απλα και οι υπολοιπες οι ολοσομες μου φανηκε οτι κανουν και αυτες αρκετο σαματα και ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ ... και τα ατιμα τα ευρώ μας λείπουν ... γιαυτο ειδα προς τα εκει ... αν πηγαινα σε καποιον επαγγελματια .... ???
    Τελευταία τροποποίηση από NASOSPEED; 08/11/2020 στις 17:25.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Όταν βλέπεις πατέντα σε μοτοσυκλέτα με προέλευση την Άπω Ανατολή, απλά να προσπερνάς. Οι τύποι εκτός από άσχετοι είναι και επικίνδυνοι.

    Δεν σχολιάζω το αισθητικό κομμάτι, αυτό είναι δικό σου θέμα.

    Στο δεύτερο βίντεο βλέπεις τις φωτιές που πετάει η εξάτμιση και χαίρεται ο "μάστορας"? Αυτό σημαίνει ότι το μείγμα του είναι τόσο φτωχό όσο δεν πάει, με ότι αυτό συνεπάγεται για την σωστή λειτουργία της μηχανής.

    Για να κάνεις σωστή δουλειά πρέπει να βρεις κάτι το οποίο να είναι σχεδιασμένο για την μοτοσυκλέτα σου και από την στιγμή που αφαιρεθεί ο καταλύτης οπωσδήποτε να γίνει ρύθμιση του μείγματος.

    Οι λόγοι έχουν αναλυθεί πολλάκις.
    ναι διαβασα παλαιοτερα ποστ και πηρα μια ιδεα του τι πρεπει να κανω πανω κατω αλλα δεν ξερω αν αξιζει .... μικρη η διαφορα σε αποδωση και πολλα τα λευτα ... ευχαριστω παντος ....

  7. #7
    Όσες φορές στο παρελθόν είχα το ίδιο πρόβλημα (ανεπάρκεια δύναμης) , άλλαζα μηχανάκι. Ποτέ δεν σκέφτηκα να "διορθώσω" τα λάθη της Honda.

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Μπορείς πάντα να φοράς ένα σιλανσιε στην εξάτμιση σου και να μην προκαλείς τόσο με τον θόρυβο.Άκουσα πριν λίγες μέρες ένα tdm900 με 2 τελικά Remus και ενώ περίμενα να ακούσω σαματά όταν το έβαλε μπρος ήταν πολύ ήσυχες.
    Τώρα στο αν το χρειάζεσαι και τι κερδίζεις/χάνεις άλλο καπέλο αυτό.
    porca miseria.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Όσες φορές στο παρελθόν είχα το ίδιο πρόβλημα (ανεπάρκεια δύναμης) , άλλαζα μηχανάκι. Ποτέ δεν σκέφτηκα να "διορθώσω" τα λάθη της Honda.
    Φίλε μου μακάρι να υπήρχε αυτή η δυνατότητα αλλά δεν υπάρχει αυτή την στιγμή για το μέλλον επιφυλάσσομαι ... Αν και δεν θεωρώ ότι χρειάζομαι κάτι μεγαλύτερο απλά λίγη ζωντάνια παραπάνω από το παρόν μηχανάκι ... θα ρωτήσω βέβαια για το κόστος της μετατροπής σε κάποιο καλό συνεργείο {όχι ότι ξέρω κάποιο θα ψαχτώ} και βλέπω και κάνω ... αν έχετε κάποιο συνεργείο κατά νου θα χαιρόμουν πολύ να μου πείτε ....

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Μπορείς πάντα να φοράς ένα σιλανσιε στην εξάτμιση σου και να μην προκαλείς τόσο με τον θόρυβο.Άκουσα πριν λίγες μέρες ένα tdm900 με 2 τελικά Remus και ενώ περίμενα να ακούσω σαματά όταν το έβαλε μπρος ήταν πολύ ήσυχες.
    Τώρα στο αν το χρειάζεσαι και τι κερδίζεις/χάνεις άλλο καπέλο αυτό.
    σίγουρα ο στόχος μου δεν είναι να ξεσηκώνω όλη την γειτονία όταν περνάω .... γιαυτο σκέφτηκα να απευθυνθώ σε κάποιων Έλληνα κατασκευαστή εξατμίσεων για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα .... Βεβαία αν έχετε να μου προτείνετε και εσείς κάποιο μαγαζί που φτιάχνει εξατμίσεις θα το εκτιμούσα πάρα πολύ ...{σίγουρα θα προτιμήσω κάποιον ντόπιο παρά να φύγουν τα λεφτά έξω ...}
    Τελευταία τροποποίηση από NASOSPEED; 09/11/2020 στις 11:38.

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Δεν είναι μετατροπή αυτό που θέλεις, είναι ρύθμιση. Συνεννοήσου με το μηχανικό που σε εξυπηρετεί και είναι κοντά σου, δεν είναι κάτι δύσκολο.
    Έχει το κόστος όσων χρειαστεί και αυξάνεις την κατανάλωση.

    Εφόσον έχει κάποιος λαιμούς-τελικά που προσφέρουν τα χαρακτηριστικά που θέλει, το να χρησιμοποιεί κάποιο είδος dbkiller για να μην ξεκουφαίνει και ξεκουφαίνεται
    δεν επηρεάζει τόσο το σύνολο των επιδόσεων σε όλο το φάσμα. Πιθανά να θέτει ένα όριο στις ψηλές αλλά έτσι και αλλιώς θα είναι κατα πολύ πιο ελεύθερο
    απο του εργοστασίου.

  12. #12
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Ψαχνοντας να βρω τα σπεκς επεσα σε ενα ριβιου και λεει "ευκολα 220 στο κοντερ" μηπως εχει κατι το μηχανακι? Οταν ανοιγεις για να δεις τελικη τις προηγουμενες ταχυτητες στις ποσες στροφες τις αλλαζεις?

    Εξατμιση μπορεις να βαλεις και μονο ενα τελικο

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dennis- Προβολή μηνύματος
    Ψαχνοντας να βρω τα σπεκς επεσα σε ενα ριβιου και λεει "ευκολα 220 στο κοντερ" μηπως εχει κατι το μηχανακι? Οταν ανοιγεις για να δεις τελικη τις προηγουμενες ταχυτητες στις ποσες στροφες τις αλλαζεις?

    Εξατμιση μπορεις να βαλεις και μονο ενα τελικο
    θεωρώ ότι επειδή το δουλεύω πολύ νορμάλ στις 90% των περιπτώσεων και επειδή χρησιμοποιώ full συνθετικά λάδια με συχνές αλλαγές ότι ίσος ο κινητήρας να θέλει ακόμα λίγο δούλεμα για να αποδώσει το 100% των δυνατοτήτων του ... αλώστε έχω ακόμα 8000 χιλιομετρά που οι 2000 από αυτά ήταν στρώσιμο ...δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά άλλα ίσος αυτό να παίζει κάποιο ρόλο .... τις ταχύτητες τις αλλάζω όταν βγω στον κεντρικό και θέλω να δω τελική {σπάνια βεβαία} σχεδόν κόφτη ... τα 190 τα βγάζει με 4 ταχύτητα στο κιβώτιο .... μετά ανεβάζει τα χιλιόμετρα πολύ αργά ... ο κατασκευαστής δίνει 205 χιλιόμετρα πραγματική τελική γιαυτο και έμενα μου κάνει εντύπωση .... για τελικό δώσε ένα link {αν υπάρχει} σε παρακαλώ ...

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι μετατροπή αυτό που θέλεις, είναι ρύθμιση. Συνεννοήσου με το μηχανικό που σε εξυπηρετεί και είναι κοντά σου, δεν είναι κάτι δύσκολο.
    Έχει το κόστος όσων χρειαστεί και αυξάνεις την κατανάλωση.

    Εφόσον έχει κάποιος λαιμούς-τελικά που προσφέρουν τα χαρακτηριστικά που θέλει, το να χρησιμοποιεί κάποιο είδος dbkiller για να μην ξεκουφαίνει και ξεκουφαίνεται
    δεν επηρεάζει τόσο το σύνολο των επιδόσεων σε όλο το φάσμα. Πιθανά να θέτει ένα όριο στις ψηλές αλλά έτσι και αλλιώς θα είναι κατα πολύ πιο ελεύθερο
    απο του εργοστασίου.
    Φίλε μου αναγκαστικά αν μπω τελικά στην διαδικασία να κάνω τις αλλαγές που σκέφτομαι θα πρέπει να πάω σε ένα συγκεκριμένα μαγαζί γιατί μόνο αυτός έχει δυναμόμετρο καυσαναλιτη κλιπ για να κάνω αυτή την δουλειά ...δεν το ξέρω καλά το παλικάρι αλλά μου φαίνεται σωστός επαγγελματίας .... αλλά για εξάτμιση δεν ξέρω που να απευθυνθώ... εκτός από DRAGON που και αυτό το παιδί από τις δουλειές που είδα στο σαιτ του πρέπει να κάνει καλή δουλειά ...

  15. #15
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    https://youtu.be/S0RZeowh2HM αυτο δεν ειναι?


    Εντιντ: εγω φοραω κινεζικο τελικο "τυπου" ετσι το πηρα βεβαια δεν το εβαλα εγω. Αλλα και παλι κατι παρομοιο θα εβαζα μεχρι να μαζεψω κανα φραγκο για ολοσωμη οριτζιναλ. Οποτε γνωμη μου μπες car.gr και βρες ενα τυπου sc project,mivv οτι σαρεσει τελος παντων και κουμπωσε το

    Πχ.https://www.car.gr/parts/view/30817484-teliko-eksatmisis-typoy-sc-project-f51-konto-mrp

    Εχει κ ποιο φτηνα
    Τελευταία τροποποίηση από Dennis-; 09/11/2020 στις 12:30.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Africa twin φιλτρο και τελικο
    από kanapes στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2020, 07:38
  2. ΦΙΛΤΡΟ+ΤΕΛΙΚΟ+ΖΙΓΚΛΕΡ VS ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ
    από Staskw στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2020, 19:56
  3. Τελικό εξάτμισης ....
    από m1ke στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 23:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF