Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Ταξίδι - Προτάσεις για νέο οδηγό .

  1. #1
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713

    Ταξίδι - Προτάσεις για νέο οδηγό .

    Καλησπέρα στην αγαπητή μου κοινότητα!
    Όπως αρκετοί θα έχετε δει είμαι νέος οδηγός. Αγόρασα μια Transalp 700 του 2008 με 30.000χλμ.
    Πριν το LockDown είχα πάει μια σχετικά μακρινή βόλτα για τα δικά μου κυβικά (1 μήνα δίπλωμα) από Αθήνα-Μαραθώνα. Η γυναίκα μου ξετρελάθηκε με την φάση διαδρομή με μηχανή και φύση.
    Θα ήθελα να μου προτείνατε κάποιον προορισμό που να ενδείκνυται για μηχανή και για την εμπειρία μου .
    Θεωρητικά το ταξίδι θα το πραγματοποιήσω Μάρτη-Απρίλη.
    Επιπλέον, πέρα του κλασικού εξοπλισμού
    Μπουφάν-γάντια-Κράνος τι θα προτείνατε να εξοπλιστώ όσον αφορά το ταξίδι.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Χρειάζεται παντελόνι με προστασίες,αν οχι, επιγονατίδες πάνω απο το τζήν.
    Απο διαδρομές στην περίπτωσή σου, θα ξεκινούσα με Αττικοβοιωτία η Εύβοια.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Καλά... Ξύνεις πληγές εν μέσω lockdown;
    Ξαναβάλε την ερώτηση μετά τις γιορτές, αν δεν έχουμε ψοφήσει όλοι

    Πέρα από την πλάκα, βάλε πιο πολλές λεπτομέρειες, μονοήμερο το θες; Σουκού; Παραπάνω; Γράψε τι έχετε υπόψη για να πάρεις ανάλογες απαντήσεις.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Χρειάζεται παντελόνι με προστασίες,αν οχι, επιγονατίδες πάνω απο το τζήν.
    Απο διαδρομές στην περίπτωσή σου, θα ξεκινούσα με Αττικοβοιωτία η Εύβοια.
    Εύβοια δεν προτείνω με τίποτα. Όμορφες μεν διαδρομές και πολλές, όλες όμως σχεδόν έχουν στενό στροφιλίκι που δεν ενδείκνυνται για την περίπτωση του παιδιού. Ανύπαρκτη εμπειρία και συνεπιβάτης δεν είναι καλή συνταγή....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ίσως είναι καλή ιδέα και ένα σετ bluetooth σύστημα επικοινωνίας στα κράνη σας για να μιλάτε από την στιγμή που την βρίσκετε παρέα
    Σχετικά κοντινή βόλτα που μου άρεσε (δεν μένω Αττική) είναι αυτή https://goo.gl/maps/JJKTudp2GBthmP737 (Λίμνη Μπελετσι και από εκεί σκάλα Ωρωπού για ψαράκι )
    Υπάρχει φυσικά και η κλασσική στο Σούνιο.Μπορείτε να πάτε επίσης για καφέ στην Παλιά Επίδαυρο στο γνωστό καφέ.
    Για πιο μακρυά ,εκεί και αν έχεις επιλογές.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 09/11/2020 στις 08:55.
    porca miseria.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Welcome to the club φίλε!
    Πολύ χαίρομαι που σαν ζευγάρι κάνετε τις βολτίτσες σας.
    Ωραίο και το μηχανάκι, ενδείκνυται για τέτοιες περιπτώσεις.

    Προτού μπούμε στα του θέματος(προορισμοί) και επειδή είσαι νέος οδηγός όπως λες, μερικά πραγματάκια όσον αφορά το δικάβαλο.
    Οι εξοπλισμοί είναι εκ των ουκ ανευ. Προσθέστε στον βασικό σας εξοπισμό μπότες και σε επόμενη φάση παντελόνια cordura ή δερμάτινα. Αυτό που προστατεύουμε σε ενδεχόμενη πτώση, με την πλήρη εξάρτηση είναι το σώμα μας απο την τριβή με την άσφαλτο και δευτερευόντως μια σχετική απόσβεση της κρούσης. Επειδή λοιπόν είναι σχεδόν σίγουρο ότι σε μια χαζοπτώση η μοτοσυκλέτα θα πλακώσει το πόδι σου και θα σε σύρει, τα προστατευτικά(επικαλαμίδες) και μπότες θα σε γλιτώσουν σε πολύ μεγάλο βαθμό.
    Η ανάγκη που προκύπτει απο τον πλήρη εξοπλισμό είναι της αποθήκευσης, φτάνοντας δηλαδή στον προορισμό σας να μην κουβαλάτε συνεχώς όλα τα πράγματα.
    Οπότε επόμενο κομμάτι εξοπλισμού είναι μια ευμεγέθης μπαγκαζιέρα, να μπορείτε να αφήνετε τουλάχιστον τα κράνη γάντια όπου πάτε.
    Τελευταία για μένα έρχεται η ενδοσυννενόηση, για μπορείτε να επικοινωνείτε μεταξύ σας on the go.

    Το δεύτερο άτομο στην μηχανή αλλάζει άρδην την οδική της συμπεριφορά. Οι "επιδόσεις" (βλέπε ενεργητική ασφάλεια, κοινώς προσπέρασμα) πάνε περίπατο, το κράτημα το ίδιο, οι αποστάσεις ακινητοποίησης επιμηκύνονται , ενώ αυξημένες είναι οι φθορές σε ελαστικά, τακάκια, αλυσίδα.
    Ιδανικά φροντίζουμε να έχουμε "ρυθμισμένη" την μοτοσυκλέτα μας για δεύτερο άτομο. Προφανώς δεν πάθει τίποτα εαν καβαλήσει και δεύτερος όπως είναι. Μιλάμε όμως για ιδανική περίπτωση. Δεν είναι κάτι δύσκολο πάντως. Λίγο παραπάνω αέρα στο πίσω λάστιχο (συνήθως οι κατασκευαστές αναγράφουν δυο πιέσεις, μια με αναβάτη μόνο και μια με πλήρες φορτίο, υποννοείται ο συνεπιβάτης ή το φόρτωμα με αποσκευές ή και τα δύο) οπότε επιλέγεις την μεγαλύτερη.
    Στην συγκεκριμένη μοτό, λόγω μαλακής ανάρτησης και μεγάλης διαδρομής καλό θα ήταν να ρυθμιστεί το τέντωμα της αλυσίδας και με τους δυο σας επάνω.
    Απο κει και πέρα, ομαλοί χειρισμοί στην διαδρομή μιας και οτιδήποτε απότομο προκαλεί δυσανάλογα μεγάλες μετατοπίσεις βάρους ζορίζοντας πολύ αναρτήσεις και ελαστικά.

    Η συνεπιβάτιδα επίσης χρειάζεται να κατανοήσει μερικά πράγματα. Αν και δεν οδηγάει τυπικά, στην ουσία η συμπεριφορά της επηρεάζει τον τρόπο αντίδρασης της μηχανής. Το σώμα της πρέπει να εφάπτεται στου οδηγού , τα χέρια της να είναι περασμένα χαλαρά στην μέση του έτσι ώστε να μπορεί να πιαστεί απο τον οδηγό σε περίπτωση ανάγκης και όχι απο τις χειρολαβές της μηχανής. Με τους προσαγωγούς βοηθάει στο φρενάρισμα τον οδηγό, ενώ το υπόλοιπο βάρος του κορμού της το αφήνει να το διαχειριστεί ο οδηγός (όχι απο τις χειρολαβές ξαναλέω) έτσι ώστε να έχει αίσθηση της μάζας και να προσαρμόσει τις αντιδράσεις του.
    Φυσικά δεν χαζεύει αμέριμνη το τοπίο, αλλά παρακολουθεί τον δρόμο εμπρός, στρίβει το κεφάλι της στην κατεύθυνση της στροφής ενώ σε περίπτωση επερχόμενης λακούβας ή ανωμαλίας φροντίζει να σφίξει προσαγωγούς για να είναι προετοιμασμένη την κρούση.

    Μεταξύ σας και μέχρι να αποκτήσετε κάποια ενδοεπικοινωνία, χρειάζεται να αναπτύξετε ένα σύστημα συνεννόησης με νοήματα. Πχ διπλό χτύπημα με την παλάμη της στο πόδι σου να σημαίνει μην τρέχεις φοβάμαι. Αν σε σφιχτεί επάνω σου με χέρια και πόδια να σημαίνει άνοιξε γκάζι να τρέξουμε/προπεράσουμε είμαι έτοιμη. Να σου δείχνει με το χέρι δεξί ή αριστερό κάτι που μπορεί να αντιλήφθηκε και να σου διαφέυγει πχ κάποιο ζώο στην άκρη του δρόμου, όχημα που βγαίνει απο διαστάυρωση. Συνήθως φωνάζουν πρόσεχε , χωρίς περαιτέρω πληροφορία. Ε και λοιπόν , προσέχω...Μπουμ.
    Και το βασικότερο όλων είναι να συνεννοείστε για στάση, είτε γιατί πιάστηκε, είτε γιατι κατουριέται (πολύ συχνό για τις συνεπιβάτιδες)

    Στην φάση που είστε δεν χρειάζεται προς το παρόν να επενδύσεις σε ορθοπαιδική σέλα. Εαν στο μέλλον τα ταξίδια σας γίνουν μεγαλύτερα ή πολυήμερα, μια σωστή σέλα κάνει εντυπωσιακή διαφορά. Μην τσιγκουνευτείς τα λεφτά όταν έρθει εκείνη η ώρα, είναι απο τα καλύτερα 150€ που θα δώσεις για την μηχανή σου και τα κωλαρίνια σας!

    Περί προορισμών τώρα.
    Ξεκινώντας απο τα "τοπικά" δρομολόγια μερικές οι επιλογές είναι:
    Σουνιο (τεράστια προσοχή σαβ/κα με καλό καιρό. Πάρα πολύς κόσμος και μεγάλη επικινδυνότητα. Εγώ το κάνω πλεόν πάρα πολύ σπάνια γι αυτούς τους λόγους)
    Λίμνη μπελέτσι (πανέμορφο μέρος) το συνδυάζετε με Ωρωπό μετά ή με Πολυδένδρι ή Αυλώνα. Ωραίες ταβέρνες...
    Μέγαρα.
    Λουτράκι.
    Χαλκίδα.
    Θήβα απο την παλιά εθνική, έχουν φτιάξει τον δρόμο
    Νεα Μακρη μέσω πεντέλης
    Παραλία Βαρνάβα.
    Λαύριο (είτε μέσω αττικής οδού, είτε απο παλιό)

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Welcome to the club φίλε!
    Πολύ χαίρομαι που σαν ζευγάρι κάνετε τις βολτίτσες σας.
    Ωραίο και το μηχανάκι, ενδείκνυται για τέτοιες περιπτώσεις.

    Προτού μπούμε στα του θέματος(προορισμοί) και επειδή είσαι νέος οδηγός όπως λες, μερικά πραγματάκια όσον αφορά το δικάβαλο.
    Οι εξοπλισμοί είναι εκ των ουκ ανευ. Προσθέστε στον βασικό σας εξοπισμό μπότες και σε επόμενη φάση παντελόνια cordura ή δερμάτινα. Αυτό που προστατεύουμε σε ενδεχόμενη πτώση, με την πλήρη εξάρτηση είναι το σώμα μας απο την τριβή με την άσφαλτο και δευτερευόντως μια σχετική απόσβεση της κρούσης. Επειδή λοιπόν είναι σχεδόν σίγουρο ότι σε μια χαζοπτώση η μοτοσυκλέτα θα πλακώσει το πόδι σου και θα σε σύρει, τα προστατευτικά(επικαλαμίδες) και μπότες θα σε γλιτώσουν σε πολύ μεγάλο βαθμό.
    Η ανάγκη που προκύπτει απο τον πλήρη εξοπλισμό είναι της αποθήκευσης, φτάνοντας δηλαδή στον προορισμό σας να μην κουβαλάτε συνεχώς όλα τα πράγματα.
    Οπότε επόμενο κομμάτι εξοπλισμού είναι μια ευμεγέθης μπαγκαζιέρα, να μπορείτε να αφήνετε τουλάχιστον τα κράνη γάντια όπου πάτε.
    Τελευταία για μένα έρχεται η ενδοσυννενόηση, για μπορείτε να επικοινωνείτε μεταξύ σας on the go.

    Το δεύτερο άτομο στην μηχανή αλλάζει άρδην την οδική της συμπεριφορά. Οι "επιδόσεις" (βλέπε ενεργητική ασφάλεια, κοινώς προσπέρασμα) πάνε περίπατο, το κράτημα το ίδιο, οι αποστάσεις ακινητοποίησης επιμηκύνονται , ενώ αυξημένες είναι οι φθορές σε ελαστικά, τακάκια, αλυσίδα.
    Ιδανικά φροντίζουμε να έχουμε "ρυθμισμένη" την μοτοσυκλέτα μας για δεύτερο άτομο. Προφανώς δεν πάθει τίποτα εαν καβαλήσει και δεύτερος όπως είναι. Μιλάμε όμως για ιδανική περίπτωση. Δεν είναι κάτι δύσκολο πάντως. Λίγο παραπάνω αέρα στο πίσω λάστιχο (συνήθως οι κατασκευαστές αναγράφουν δυο πιέσεις, μια με αναβάτη μόνο και μια με πλήρες φορτίο, υποννοείται ο συνεπιβάτης ή το φόρτωμα με αποσκευές ή και τα δύο) οπότε επιλέγεις την μεγαλύτερη.
    Στην συγκεκριμένη μοτό, λόγω μαλακής ανάρτησης και μεγάλης διαδρομής καλό θα ήταν να ρυθμιστεί το τέντωμα της αλυσίδας και με τους δυο σας επάνω.
    Απο κει και πέρα, ομαλοί χειρισμοί στην διαδρομή μιας και οτιδήποτε απότομο προκαλεί δυσανάλογα μεγάλες μετατοπίσεις βάρους ζορίζοντας πολύ αναρτήσεις και ελαστικά.

    Η συνεπιβάτιδα επίσης χρειάζεται να κατανοήσει μερικά πράγματα. Αν και δεν οδηγάει τυπικά, στην ουσία η συμπεριφορά της επηρεάζει τον τρόπο αντίδρασης της μηχανής. Το σώμα της πρέπει να εφάπτεται στου οδηγού , τα χέρια της να είναι περασμένα χαλαρά στην μέση του έτσι ώστε να μπορεί να πιαστεί απο τον οδηγό σε περίπτωση ανάγκης και όχι απο τις χειρολαβές της μηχανής. Με τους προσαγωγούς βοηθάει στο φρενάρισμα τον οδηγό, ενώ το υπόλοιπο βάρος του κορμού της το αφήνει να το διαχειριστεί ο οδηγός (όχι απο τις χειρολαβές ξαναλέω) έτσι ώστε να έχει αίσθηση της μάζας και να προσαρμόσει τις αντιδράσεις του.
    Φυσικά δεν χαζεύει αμέριμνη το τοπίο, αλλά παρακολουθεί τον δρόμο εμπρός, στρίβει το κεφάλι της στην κατεύθυνση της στροφής ενώ σε περίπτωση επερχόμενης λακούβας ή ανωμαλίας φροντίζει να σφίξει προσαγωγούς για να είναι προετοιμασμένη την κρούση.

    Μεταξύ σας και μέχρι να αποκτήσετε κάποια ενδοεπικοινωνία, χρειάζεται να αναπτύξετε ένα σύστημα συνεννόησης με νοήματα. Πχ διπλό χτύπημα με την παλάμη της στο πόδι σου να σημαίνει μην τρέχεις φοβάμαι. Αν σε σφιχτεί επάνω σου με χέρια και πόδια να σημαίνει άνοιξε γκάζι να τρέξουμε/προπεράσουμε είμαι έτοιμη. Να σου δείχνει με το χέρι δεξί ή αριστερό κάτι που μπορεί να αντιλήφθηκε και να σου διαφέυγει πχ κάποιο ζώο στην άκρη του δρόμου, όχημα που βγαίνει απο διαστάυρωση. Συνήθως φωνάζουν πρόσεχε , χωρίς περαιτέρω πληροφορία. Ε και λοιπόν , προσέχω...Μπουμ.
    Και το βασικότερο όλων είναι να συνεννοείστε για στάση, είτε γιατί πιάστηκε, είτε γιατι κατουριέται (πολύ συχνό για τις συνεπιβάτιδες)

    Στην φάση που είστε δεν χρειάζεται προς το παρόν να επενδύσεις σε ορθοπαιδική σέλα. Εαν στο μέλλον τα ταξίδια σας γίνουν μεγαλύτερα ή πολυήμερα, μια σωστή σέλα κάνει εντυπωσιακή διαφορά. Μην τσιγκουνευτείς τα λεφτά όταν έρθει εκείνη η ώρα, είναι απο τα καλύτερα 150€ που θα δώσεις για την μηχανή σου και τα κωλαρίνια σας!

    Περί προορισμών τώρα.
    Ξεκινώντας απο τα "τοπικά" δρομολόγια μερικές οι επιλογές είναι:
    Σουνιο (τεράστια προσοχή σαβ/κα με καλό καιρό. Πάρα πολύς κόσμος και μεγάλη επικινδυνότητα. Εγώ το κάνω πλεόν πάρα πολύ σπάνια γι αυτούς τους λόγους)
    Λίμνη μπελέτσι (πανέμορφο μέρος) το συνδυάζετε με Ωρωπό μετά ή με Πολυδένδρι ή Αυλώνα. Ωραίες ταβέρνες...
    Μέγαρα.
    Λουτράκι.
    Χαλκίδα.
    Θήβα απο την παλιά εθνική, έχουν φτιάξει τον δρόμο
    Νεα Μακρη μέσω πεντέλης
    Παραλία Βαρνάβα.
    Λαύριο (είτε μέσω αττικής οδού, είτε απο παλιό)
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις εκτενείς πληροφορίες!
    Λίμνη Μπελέτσι την έχω γυρίσει φουλ γιατί χτίζω σπίτι εκεί!
    Σχετικά με τα ταξίδια είχα υπόψιν πιο μακρινές διαδρομές π.χ. Πελοπόννησο . κλπ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις εκτενείς πληροφορίες!
    Λίμνη Μπελέτσι την έχω γυρίσει φουλ γιατί χτίζω σπίτι εκεί!
    Σχετικά με τα ταξίδια είχα υπόψιν πιο μακρινές διαδρομές π.χ. Πελοπόννησο . κλπ.
    Και η Πελοπόννησος μια χαρά είναι αν γουστάρεις χιλιόμετρα,με την πρώτη ευκαιρία ελα να σε ξεναγήσω !

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Μια πολύ ωραία διαδρομή είναι προς Λίμνη Βουλιαγμένης στο Λουτράκι και συνεχίζεις για το Ηραίο.

    https://www.google.gr/maps/place/%CE....8836203?hl=el

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Ναύπλιο.Ιδανική βόλτα για αρχάριο!Προσοχή στα στενά των Δερβενακίων μόνο.Μετά ανοίγει ο δρόμος.Αν σας ενδιαφέρουν και λίγο οι αρχαιολογικοί χώροι ένα πέρασμα απο Μυκήνες επιβάλλεται.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2019
    Μηνύματα
    34
    (Μαλλον με σειρα "δυσκολιας" με την εννοια οτι κουραστικαμε, περνουμε πχ εθνικη και παμε πισω σπιτι)
    Ο κυκλος παραλιακα Σουνιο-Λαυριο και επιστροφη απο τα ανατολικα και νομιζω ειναι η πρωτη "μεγαλη" διαδρομη για τους περισσοτερους αθηναιους. Νιωθεις οτι εισαι ακομα κοντα στην Αθηνα κτλ.
    Η παλια εθνικη προς Θηβα - Λειβαδια. Η καθεστε για σουβλακια ή πατε Ελικωνα ή συνεχιζεις για Αραχοβα ή κατω Τιθορεα ή Καρεπνησι ρε αδερφε :P. Γενικα ειναι παρα πολυ καλος δρομος, εχει τις στροφουλες του, αλλα ειναι προσεγμενα.
    Ο παλιος δρομος Αθηνων - Κορινθου ειναι πολυ ομορφος και απο εκει μπορεις να συνεχισεις για Πελοποννησο πχ Επιδαυρο και μετα φαι στη γνωστη ταβερνα στον Καρατζα ή για καφεδακι στο Γαλατα. Επιδαυρο μερικοι το εχουν δει πιστα, οποτε θελει μια προσοχη παραπανω.
    Ο κυκλος Βιλια - Ψαθα - λιμνη Βουλιαγμενης και πισω (ειτε απο παλια εθνικη ειτε απο καινουρια αναλογα με την κουραση). Γενικοτερα ειναι πιο στενα κτλ, θελει προσοχη, αλλα ειναι πολυ ομορφα.
    Γαλαξιδι.
    Χαλκιδα και Ευβοια μετα και φερυ για Γλυφα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    προτείνω ναύπακτο ,
    απο αθήνα μέσω εθνικής οδού φθάνουμε διόδια αφιδνών συνεχίζουμε εχει πινακίδ στο 85χλμ αν θυμάμαι καλά ,κ βγαίνουμε για θήβα εκεί αμέσως εχει διόδια παράπλευρα της εθνικής ,συνεχίζουμε κ περνάμε μέσα απο αλίαρτο εξω απο λειβαδιά μετά πάμε για ιτέα γαλαξείδι ερατεινή κ ολο παραλιακά εχοντας πάντα αριστερά μας την θάλασσα σε απίστευτα ομορφη διαδρομή κ φθάνουμε ναύπακτο,πολύ ομορφη πόλη αν δεν εχεις πάει αλλη φορά ,εκεί μένεις το βράδυ κ την επόμενη ημέρα η ερχεσαι πίσω απο την ιδια διαδρομή η πάς μέσω γέφυρας ρίου-αντιρρίου πάτρα αιγιο κόρινθος αθήνα

  13. #13
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.488
    Sorry κι ολας ρε παιδιά, αλλα για βολτίτσα (γιατί ταξίδι δεν είναι, να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους) με μηχανή προτείνετε διαδρομές σε εθνικό οδικό δίκτυο;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    [...]
    Το ναυπλιο είναι μια πολύ καλή διαδρομή που έχει απ’όλα και κυρίως είναι κοντά.

    Μετά αν θέλεις να πας προς Ναύπακτο, όπως πολύ ωραία προτάθηκε, θα πας από πάνω (https://goo.gl/maps/HnZ7bVVVcM6qH6xr8) και μετά που θα έχεις κουραστεί (κατά κάποιο τρόπο) επιστρέφεις από εθνική.

    Όπως θα δεις και στον χάρτη, επιβάλεται να κάνεις στάση στο Χάνι Ρέρεση για φαγάκι
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 10/11/2020 στις 15:12.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Sorry κι ολας ρε παιδιά, αλλα για βολτίτσα (γιατί ταξίδι δεν είναι, να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους) με μηχανή προτείνετε διαδρομές σε εθνικό οδικό δίκτυο;

    Το ναυπλιο είναι μια πολύ καλή διαδρομή που έχει απ’όλα και κυρίως είναι κοντά.

    Μετά αν θέλεις να πας προς Ναύπακτο, όπως πολύ ωραία προτάθηκε, θα πας από πάνω (https://goo.gl/maps/HnZ7bVVVcM6qH6xr8) και μετά που θα έχεις κουραστεί (κατά κάποιο τρόπο) επιστρέφεις από εθνική.

    Όπως θα δεις και στον χάρτη, επιβάλεται να κάνεις στάση στο Χάνι Ρέρεση για φαγάκι
    ρε συ άπυρος άνθρωπος 2 μέρες θα κάνει

  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.488
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    ρε συ άπυρος άνθρωπος 2 μέρες θα κάνει
    ας κάνει διανυκτέρευση στη Ναυπακτο

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?
    από GiannisZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2010, 22:45
  2. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 22:01
  3. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2007, 00:18
  4. Απαντήσεις: 134
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 19:40
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 06:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF