Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 94

Θέμα: Honda NC750X 2021

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    με μειωμένη απόσταση απο το έδαφος κατα 2,5 εκ, δεν θα αρέσει στον billy84

    Αυτό είναι σίγουρο!


    Να πω και εγώ 2 πράγματα όντας κάτοχος για 271.000km(δικά μου) και με το μηχανάκι πλέον στις 293.000km.

    -Το νέο 750 προσωπικά το θεωρώ το πιο όμορφο NC απο τότε που παρουσιάστηκε το μοντέλο.

    -Η μείωση του ύψους σέλας δείχνει οτι η Honda στοχεύει και στο κοινό που κοιτάει το CB500X αλλα δεν φτάνει καλά το NC λόγω ύψους.Υπάρχουν αρκετοί!

    -Η μείωση των διαδρομών της ανάρτησης και το μικρότερο ground clearance δείχνει οτι όντως ετοιμάζεται ένα μεσαίο πραγματικό Adventure απο τη Honda πιθανότατα με το ίδιο μοτέρ που έχει και έτοιμο το DCT.

    -Θετική η αύξηση του ψευδοτεπόζιτου αν και όχι απαραίτητη

    -Αρνητική 100% η διατήρηση του ίδιου τεπόζιτου βενζίνης.Περίμενα τουλάχιστον 2 λίτρα πάνω!Δυστυχώς όταν ταξιδεύει κανείς με καμια 150αρα σταθερά κρίνεται ανεπαρκές!!

    -Η μείωση κιλών είναι 4 κιλά και όχι 6 που γράφουν καθώς το απλό NC είναι 218.Θεωρώ οτι τα 4 κιλά θα είναι ανεπαίσθητα.

    -Η αύξηση στα άλογα συγκριτικά με κάποιον που έχει το 700 όπως εγώ είναι μια χαρά(+6,5).Σε κάποιον όμως που έχει το προηγούμενο 750 είναι μόλις 3,5 πάνω οπότε μιλάμε για πολύ μικρές διαφορές.Δεν αξίζει κάποιος να πάει στο καινούργιο πέραν του αισθητικού.


    Βασικά η Honda κινήθηκε κλασσικά συντηρητικά όπως συνηθίζει.Περίμενα κάτι καλύτερο αλλά δεν πειράζει όπως είπε και ο Νεοσσός το δικό μου σαν καινούργιο είναι ακόμα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι σίγουρο!


    Να πω και εγώ 2 πράγματα όντας κάτοχος για 271.000km(δικά μου) και με το μηχανάκι πλέον στις 293.000km.

    -Το νέο 750 προσωπικά το θεωρώ το πιο όμορφο NC απο τότε που παρουσιάστηκε το μοντέλο.

    -Η μείωση του ύψους σέλας δείχνει οτι η Honda στοχεύει και στο κοινό που κοιτάει το CB500X αλλα δεν φτάνει καλά το NC λόγω ύψους.Υπάρχουν αρκετοί!

    -Η μείωση των διαδρομών της ανάρτησης και το μικρότερο ground clearance δείχνει οτι όντως ετοιμάζεται ένα μεσαίο πραγματικό Adventure απο τη Honda πιθανότατα με το ίδιο μοτέρ που έχει και έτοιμο το DCT.

    -Θετική η αύξηση του ψευδοτεπόζιτου αν και όχι απαραίτητη

    -Αρνητική 100% η διατήρηση του ίδιου τεπόζιτου βενζίνης.Περίμενα τουλάχιστον 2 λίτρα πάνω!Δυστυχώς όταν ταξιδεύει κανείς με καμια 150αρα σταθερά κρίνεται ανεπαρκές!!

    -Η μείωση κιλών είναι 4 κιλά και όχι 6 που γράφουν καθώς το απλό NC είναι 218.Θεωρώ οτι τα 4 κιλά θα είναι ανεπαίσθητα.

    -Η αύξηση στα άλογα συγκριτικά με κάποιον που έχει το 700 όπως εγώ είναι μια χαρά(+6,5).Σε κάποιον όμως που έχει το προηγούμενο 750 είναι μόλις 3,5 πάνω οπότε μιλάμε για πολύ μικρές διαφορές.Δεν αξίζει κάποιος να πάει στο καινούργιο πέραν του αισθητικού.


    Βασικά η Honda κινήθηκε κλασσικά συντηρητικά όπως συνηθίζει.Περίμενα κάτι καλύτερο αλλά δεν πειράζει όπως είπε και ο Νεοσσός το δικό μου σαν καινούργιο είναι ακόμα!
    Μη ξεχνάς και τις αλλαγές στις σχέσεις του κιβωτίου. 1-2-3 πιο κοντές, σε συνδιασμό με βελτιωμένη (έστω και λίγο) ροπή, θεωρητικά το μηχανάκι θα επιταχύνει καλύτερα.
    Έπειτα λένε τις 4-5-6 τις έκαναν πιο μακριές, άρα θεωρητικά ξανά, θα έχει βελτιωθεί κατά τι η κατανάλωση σε ταξίδι.
    (θα σου πω την ερχόμενη άνοιξη )

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Μη ξεχνάς και τις αλλαγές στις σχέσεις του κιβωτίου. 1-2-3 πιο κοντές, σε συνδιασμό με βελτιωμένη (έστω και λίγο) ροπή, θεωρητικά το μηχανάκι θα επιταχύνει καλύτερα.
    Έπειτα λένε τις 4-5-6 τις έκαναν πιο μακριές, άρα θεωρητικά ξανά, θα έχει βελτιωθεί κατά τι η κατανάλωση σε ταξίδι.
    (θα σου πω την ερχόμενη άνοιξη )
    Ωραίος!Αντε με το καλό να το τσιμπήσεις!


    Πάντως να πω και κάτι απο προσωπική εμπειρία με φίλους που έχουν το προηγουμενο 750.

    Το 700 είναι πιο κοντό σε σχέσεις και σε γρανάζωμα.Φοράει -1 μπροστά απο το εργοστάσιο και η 5η του σπάει στα 167 απο τα 175 που σπάει το παλιό 750(οχι του 2018 με τον αυξημένο κόφτη).Το αποτέλεσμα είναι πάντου να είναι πιο οικονομικό το 700,είτε χαλαρά είτε με 150+ εθνική.Οι διαφορές σε χαλαρή οδήγηση και βάθος 300km ήταν εως και 30-40km.Δηλαδή όταν άναβαν ρεζέρβα στα 750 εγώ είχα άλλα 30+km.Θα περίμενε κανείς οτι λόγω πιο άνετου γραναζώματος και σχέσεων στα πολλά να έκαιγαν τουλάχιστον τα ίδια αλλά στην πράξη έχει εξακριβωθεί πολλές φορές οτι δε συμβαίνει αυτό.Τελικά τα αυξημένα κυβικά (απο 670 σε 750) φερνουν μοιραία μια αύξηση δε γίνεται αλλιώς.

    Η διαφορά δεν είναι τραγική,είναι κάπου στα 0,2-0,3 λίτρα ανα 100km απλά στο μικρό τεπόζιτο φαίνεται.Την ίδια διαφορά παραδόξως είχαν δει αμέσως σε ένα περιοδικό που έκαναν τεστ οταν πρωτοήρθε το πρωτο 750!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #19
    Συνεπώς με ένα δόντι + μπροστά το 700 γίνεται ακόμα πιο οικονομικό και με μεγαλύτερη τελική
    MM#93

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Συνεπώς με ένα δόντι + μπροστά το 700 γίνεται ακόμα πιο οικονομικό και με μεγαλύτερη τελική
    χμμμ δεν είμαι πολύ σίγουρος για αυτό καθώς η 6η παραμένει ίδια και στα 2 μοντέλα(195 κόφτης) οπότε σίγουρα θα κρεμάει.Μην ξεχνάμε οτι δε μιλάμε πάντα για τις ιδανικές συνθήκες δηλαδή πορεία με 6η σε ευθεία χωρίς αέρα κλπ όπου εκεί σίγουρα θα έκαιγε λιγότερο αλλά για τις συνήθεις συνθήκες που συναντάμε στο δρόμο με ανηφόρες,αέρα κλπ.Εκεί μάλλον θα καίει παραπάνω απο ότι με το κανονικό γρανάζωμα.

    Να τονίσω οτι η 6η σε αυτά τα μηχανάκια είναι μακριά και overdrive!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #21
    Κατεβάσματα δεν παίζουν;
    Μόνο 6η;
    MM#93

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Κατεβάσματα δεν παίζουν;
    Μόνο 6η;
    Γενικότερα το +1 μπροστά είναι μεγάλη αλλαγή και είναι δεδομένο οτι θα κρεμάει.Το λέω επειδή το μηχανάκι κρεμάει αισθητά παντού με αλλαγή ελαστικού απο 160-60 που φοράει πίσω σε 150-70.Είναι δεδομένο οτι με +1 θα θέλει παντού παραπάνω γκάζι για να τραβήξει.Δεν είναι τυχαιο οτι μόλις αύξησαν σχεδόν 80 κυβικά στο 750 το μάκρυναν και σε σχέση μετάδοσης και σε γρανάζωμα.Μπορεί να το υποστηρίξει.Το 700 που είναι 670cc ουσιαστικά θεωρώ πως δε μπορεί.Σίγουρα όμως στις ιδανικές συνθήκες που είπαμε είναι πιθανό να έκαιγε ακόμα λιγότερο αν τα μάκραινε κανείς.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Αν ποτέ ορθοποδήσει η τσέπη μου, θα είναι το επόμενο (και τελευταίο....) μηχανάκι μου
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    105
    Μηπως γνωριζει καποιος ποτε αναμενετε??
    Ρωταω τον αντιπροσωπο και δεν εχει ιδεα λεει...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnstef33 Προβολή μηνύματος
    Μηπως γνωριζει καποιος ποτε αναμενετε??
    Ρωταω τον αντιπροσωπο και δεν εχει ιδεα λεει...
    Άγνωστο ακόμα. Στην Ιταλία αναμένεται το Μάρτιο σε 4 χρώματα και με τιμή κοντά στο απερχόμενο μοντέλο.

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Έχουμε κανένα νεότερο για το πότε θα έρθει στα μέρη μας και σε τι τιμή?

    Σκοπεύω να πάρω το cb500x τον Απρίλιο περίπου... αλλά μου άρεσε πολύ εμφανισιακά το καινούριο Nc και αρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες...

    επίσης να ρωτήσω τους κατόχους, τι γνώμη έχετε για την καθημερινή οδήγησή του στην πόλη και αν πιστεύετε οτι είναι "εύκολη" μηχανή για πρώτη...

  12. #27
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    Έχουμε κανένα νεότερο για το πότε θα έρθει στα μέρη μας και σε τι τιμή?

    Σκοπεύω να πάρω το cb500x τον Απρίλιο περίπου... αλλά μου άρεσε πολύ εμφανισιακά το καινούριο Nc και αρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες...

    επίσης να ρωτήσω τους κατόχους, τι γνώμη έχετε για την καθημερινή οδήγησή του στην πόλη και αν πιστεύετε οτι είναι "εύκολη" μηχανή για πρώτη...

    Αρκετα ευκολη για πρωτη,ευκολοδηγητη στην πολη λογω χαμηλης ροπης ,και τωρα που ''χαμηλωσε'' σε υψος,καταλληλη και για πιο βραχυσωμους.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #28
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Έχει ιδανικό κινητήρα για χρήση στην πόλη και για νέο οδηγό, ενώ έχει και χαμηλή κατανάλωση. Δεν παύει όμως να έχει σχετικά ψηλό κέντρο βάρους, να είναι βαριά και φαρδιά. Αυτά είναι μειονεκτήματα για χρήση στην πόλη. Αν είχαν βάλει αυτόν τον κινητήρα στο υποθετικό CB750F θα ήταν πολύ καλό σύνολο για νέο οδηγό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #29
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχει ιδανικό κινητήρα για χρήση στην πόλη και για νέο οδηγό, ενώ έχει και χαμηλή κατανάλωση. Δεν παύει όμως να έχει σχετικά ψηλό κέντρο βάρους, να είναι βαριά και φαρδιά. Αυτά είναι μειονεκτήματα για χρήση στην πόλη. Αν είχαν βάλει αυτόν τον κινητήρα στο υποθετικό CB750F θα ήταν πολύ καλό σύνολο για νέο οδηγό.
    Δεν νομίζω ότι έχει ψηλό κέντρο βάρους το NC. Στην θέση του ρεζερβουάρ έχει κενό αποθηκευτικό χώρο και το μοτέρ είναι χαμηλά, σχεδόν οριζόντια τοποθετημένο. Μια χαρά θα ναι για αρχάριο. Το νέο είναι κ πιο χαμηλό.

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    σε σχεση με το cb500x δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά στον όγκο σωστά?

    για το πότε θα ρθει έχουμε εικόνα?

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5
    από panavour στο forum Honda
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2021, 18:17
  2. Αγορά honda NC750x η Kawasaki versys 650
    από alexaras13 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2020, 20:22
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2017, 19:05
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2017, 19:51
  5. HONDA NC750X DCT - γνώμες για αγορά
    από Ανεμοστρόβιλος στο forum Honda
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 00:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF