Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 94

Θέμα: Honda NC750X 2021

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Τα διπλού-συμπλέκτη κιβώτια είναι πλήρως αυτόματα με προτεραιότητα να προστατέψουν τον εαυτόν τους και να κάνουν τις αλλαγές σωστά.
    Αν ο οδηγός έχεις το πόδι στο γκάζι και αποφασίσει να κατεβάσει (ακόμα και χειροκίνητα ) για προσπέραση πχ , καταλαβαίνεις μια καθυστέρηση. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί
    ο 2ος άξονας(που δεν μεταδίσει) είχε προεπιλέξει ανέβασμα , τώρα πρέπει πρώτα να κατεβάσει στην σχέση που πρέπει και μετά να αλλάξουν οι συμπλέκτες.
    Αυτό οι περισσότεροι το καταλαβαίνουν σαν καθυστέρηση .
    Στην πράξη αποδεικνίεται ότι τίποτα δεν είναι εντελώς αυτόματο , κανένας αυτοματισμός δεν μπορεί να ακολουθήσει τις ακαριαίες αλλαγές στις ορέξεις του οδηγού.
    Αν τα δουλεύεις σωστά , κανένα άλλο κιβώτιο δεν μπορεί να τα ανταγωνιστεί .

    Για τα σπασμένα πολλά ακούγονται , τουλάχιστον εγώ την έχω γλιτώσει μέχρι τώρα (140.000Km) , αλλά δεν τρέχω και γύρω-γύρω στους μαστροχαλαστές επιδόσεων για να μου κάνουν το SEAT πύραυλο.

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2015
    Μηνύματα
    53
    Οι μοτοσυκλετιστες ειμαστε συντηρητικοι χαρακτηρες, εγω και αρχαιολαγνος. Τα ιδια λεγαμε και οταν εμφανιστηκε το abs.
    Περυσι ειχα για ενα πρωινο ενα Αφρικα το 18 με dct φιλου. Κινηθηκα απο Καλλιθεα μεσω Τιταν - Στεφανη στα Δερβενοχωρια γυρω-γυρω και επιστροφη απο Φυλη Αθηνα.
    Κανει την δουλεια για σενα, προσωπικα το γουσταρα.
    Μην ξεχναμε οτι το dct ειναι εξελιξη μηχανολογιας και οχι απλα πλακετες με κωδικα ( βλεπε ηλεκρονικα).

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από labrosDR800 Προβολή μηνύματος
    Μην ξεχναμε οτι το dct ειναι εξελιξη μηχανολογιας και οχι απλα πλακετες με κωδικα ( βλεπε ηλεκρονικα).
    Κι όμως το ανάποδο ισχύει. Πλακέτα και κώδικας είναι κατά βάση. Εκεί είναι όλο το κόστος. Για αυτή την πλακέτα και τον κώδικα έχουν δουλέψει πολύ περισσότεροι άνθρωποι απ'όσοι για το υπόλοιπο κιβώτιο.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.561
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ωραιο το dct και σαν χοντα ασπαστο.Και σε περιπτωσεις καθημερινης χρησης οπως το 99% των αναβατων και των χρησεων χρησιμο και απαραιτητο,διοτι σου λυνει τα χερια να μην ασχολεισαι με αλλαγες και φχαριστιεσαι τον μοτοσυκλετισμο και την οδηγηση,ΑΝ θελεις δε και να το παιξεις και λιγο ΡΟΣΙ εχει και το κουμπι για ανεβοκατεβασματα.Απλως οι περισσοτεροι που το κατακρινουμε και ταχαμ δεν το γουσταρουμε κλαιμε για το παραπανω χιλιαρικο.Τo DCT ειναι το μελλον ειτε το θελουμε ειτε οχι.

    Αυτό.Όπως σε πολλά...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  5. #50
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς αυτό.είμαι κάτοχος και ενός crosstourer 1200dct.όποιος νομίζει πως το κλασσικό κιβώτιο έχει καμία σχέση με τις χειροκίνητες αλλαγές σε dct κάνει τεράααααααστιο λάθος.καλά δεν συζητώ για ευκολία στην πόλη όπου είναι σε άλλο επίπεδο αλλά σε κυνήγι σε επαρχιακό δίνει ένα τεράστιο αβαντάζ.αλλάζεις ταχύτητες αστραπιαία και αν κάνεις κάποιο λάθος επιλογή σχέσης μπορείς υποκλίση κουνώντας ΜΟΝΟ το δάχτυλο σου να αλλάξεις και 2 ταχύτητες χωρίς να σε προβληματίσει το παραμικρό!ΜΑΚΑΡΙ να μπορούσα να το έχω σε κάθε μηχανάκι!
    Ακριβώς !
    Και αν το μάθει ο χρήστης και τούχει εμπιστοσύνη, μετά δεν υπάρχει επιστροφή σε manual.
    Στα νέας γενιάς (τρίτης) DCT, δεν ξέρω αν συμβαίνει και στις προηγούμενες, αρκεί ένα χάιδεμα είτε στο μπροστινό είτε στο πίσω φρένο για να κατεβάσει μία και με παρατεταμένο φρενάρισμα με δεύτερο πρόγραμμα στο Sport κατεβάζει δύο και τρεις. Ούτε καν ασχολείται ο χρήστης με το κουμπί του κατεβάσματος και πολλά άλλα.

    <<Κρέμασμα>> που διάβασα παραπάνω πούγραψε κάποιος σύντροχος προσωπικά δεν έχω νιώσει πουθενά.

    Να προσθέσω δε για το νέο μοντέλο ότι πλέον αυτών που αναφέρθηκαν έχει γκάζι πλέον Ride by wire. Αυτό δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρεται και αν έχει το άμεσο κόψιμο - φρενάρισμα του κινητήρα όταν κλείσεις γκάζι.
    Στο αμάξι μου πάντως δεν μου πολυαρέσει που τόχει. Αν δεν το οδηγήσω όμως δεν μπορώ να κρίνω ακόμη. Σίγουρα πάντως θάχει βελούδινη απόκριση αν μη τι άλλο. Θα δείξει όταν έρθει.

  6. #51
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Αφού περάσαμε το κατώφλι των 50 ετών και μετά από κάποια μεγαλούτσικη ημερήσια εκδρομούλα με αρκετή ψύχρα, κατά το σούρουπο στην επιστροφή το πρόβλημα μου ήταν ένα. Πόνος στα παγωμένα δάχτυλα και άρνηση αλλαγής ταχυτήτων με συμπλέκτη. Εκείνη τη στιγμή σκεφτόμουν τι ωραίο που θα ήταν να είχα το DCT της Αφρικάνας και του X-ADV που είχα οδηγήσει...

  7. #52
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αφού περάσαμε το κατώφλι των 50 ετών και μετά από κάποια μεγαλούτσικη ημερήσια εκδρομούλα με αρκετή ψύχρα, κατά το σούρουπο στην επιστροφή το πρόβλημα μου ήταν ένα. Πόνος στα παγωμένα δάχτυλα και άρνηση αλλαγής ταχυτήτων με συμπλέκτη. Εκείνη τη στιγμή σκεφτόμουν τι ωραίο που θα ήταν να είχα το DCT της Αφρικάνας και του X-ADV που είχα οδηγήσει...
    Επισης ωραια θα ηταν να εχεις θερμαινομενα γκριπ!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #53
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Επισης ωραια θα ηταν να εχεις θερμαινομενα γκριπ!
    Θα ήταν ωραία και αυτό. Ακόμη πιο ωραίο θα ήταν το πακέτο θερμαινόμενα και DCT..... ζεστάθηκε το κοκκαλάκι μου και μόνο που το σκέφτηκα χα χα χα!


  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αφού περάσαμε το κατώφλι των 50 ετών και μετά από κάποια μεγαλούτσικη ημερήσια εκδρομούλα με αρκετή ψύχρα, κατά το σούρουπο στην επιστροφή το πρόβλημα μου ήταν ένα. Πόνος στα παγωμένα δάχτυλα και άρνηση αλλαγής ταχυτήτων με συμπλέκτη. Εκείνη τη στιγμή σκεφτόμουν τι ωραίο που θα ήταν να είχα το DCT της Αφρικάνας και του X-ADV που είχα οδηγήσει...
    Ένα ζευγάρι καλές χούφτες βελτιώνουν σε τεράστιο βαθμό την κατάσταση· καλές όμως, όχι διακοσμητικές.
    Σε συνδυασμό δε με θερμαινόμενα, θέμα παγώματος των χεριών δεν υφίσταται ούτε σε μηδενικές θερμοκρασίες.

  10. #55
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Θα ήταν ωραία και αυτό. Ακόμη πιο ωραίο θα ήταν το πακέτο θερμαινόμενα και DCT..... ζεστάθηκε το κοκκαλάκι μου και μόνο που το σκέφτηκα χα χα χα!

    OXFORD και χούφτες SW MOTECK.

  11. #56
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Σας ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές αλλά το εργαλείο δε σηκώνει τέτοιες φλωριές (εγώ ναι)
    Χούφτες έχω, τις ορθόδοξες!

  12. #57
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές αλλά το εργαλείο δε σηκώνει τέτοιες φλωριές (εγώ ναι)
    Χούφτες έχω, τις ορθόδοξες!
    NC δεν έχεις?
    Αν ναι μια χαρά σηκώνει τέτοιες <<φλωριές>> και άλλες τόσες. Αν τώρα θες να ξεπαγιάζεις, γούστα είναι αυτά!

  13. #58
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    NC δεν έχεις?
    Αν ναι μια χαρά σηκώνει τέτοιες <<φλωριές>> και άλλες τόσες. Αν τώρα θες να ξεπαγιάζεις, γούστα είναι αυτά!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2021-02-09 07-46-07.png 
Προβολές:	188 
Μέγεθος:	26,7 KB 
ID:	425362
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #59
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2021-02-09 07-46-07.png 
Προβολές:	188 
Μέγεθος:	26,7 KB 
ID:	425362
    Α Οκ άκυρο λοιπόν, όχι ότι αποκλείεται αλλά το αφεντικό του προφανώς ξέρει καλύτερα.

  15. #60
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Να πω ότι αστειευόμουν, για αυτό και έγραψα πως ΕΓΩ μια χαρά τις σηκώνω τέτοιες φλωριές!

    Τα θερμαινόμενα γκριπ με τέτοια πίεση (και τουμπίδια) που θα έτρωγαν από τα χέρια μου στα βουνά μάλλον θα διαλυόντουσαν. Έτσι νομίζω.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5
    από panavour στο forum Honda
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2021, 18:17
  2. Αγορά honda NC750x η Kawasaki versys 650
    από alexaras13 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2020, 20:22
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2017, 19:05
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2017, 19:51
  5. HONDA NC750X DCT - γνώμες για αγορά
    από Ανεμοστρόβιλος στο forum Honda
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 00:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF