Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 94

Θέμα: Honda NC750X 2021

  1. #61
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    μη σε ανησυχεί, τα έχω τσεκάρει

    Απλά μην τα χρησιμοποιείς χωρίς γάντια γιατί η διαφορά θερμοκρασίας μέσα- έξω δεν αρέσει στο κυκλοφορικό (; )

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    754
    150+ στον αυτοκινητόδρομο,δικαβαλο +αποσκευές και φρενάρισμα πανικού με μόνο δίσκο μπροστά.Ειναι να μη σου τύχει...

  3. #63
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.038
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    150+ στον αυτοκινητόδρομο,δικαβαλο +αποσκευές και φρενάρισμα πανικού με μόνο δίσκο μπροστά.Ειναι να μη σου τύχει...
    Σουχει τυχει με το ΝC ή το λες στο περιπου?
    Επειδη τοχω οδηγησει εχει πολυ καλα,αλλα παρεξηγημενα φρενα,κυριως λογω εμφανισης.Η χοντα γενικα εχει φρενα ανω του μεσου ορου,σε ολες τις τις κατηγοριες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #64
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Τα φρένα του είναι άριστα συμπεριλαμβανομένου του ABS του !

  5. #65
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Τα φρένα του είναι άριστα συμπεριλαμβανομένου του ABS του !
    Το λεει συνέχεια ο ειδικος τυπος και βγαίνουν λαθος συμπεράσματα
    Το abs δε φρεναρει την μοτοσυκλετα ειναι σύστημα αντιμπλοκαρισματος.
    Η αποδοση των φρενων οφείλονται στο κυκλωμα δισκος-τρομπα-δαγκανα-τακακια-σωληνακια-υγρα.




    Και για τις δικες μου προτιμήσεις θα επρεπε να ειχε διπλους δισκους μοτοσυκλετα 230kg. Χωρις να υπονοώ κατι για το nc

    Στα 200kg που ειναι cb500x ειναι αποδεκτά οριακο ο μονος δισκος.

  6. #66
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Θεωρώ ότι το ABS παίζει σημαντικό ρόλο στο φρενάρισμα. Όσο καλύτερο είναι, τόσο περισσότερο αξιοποιεί τη διαθέσιμη πρόσφυση. Σε δημόσιο δρόμο, συνήθως το πρώτο που σε προδίδει είναι η πρόσφυση και όχι η έλλειψη δύναμης των φρένων. Για τον ίδιο λόγο, ένα καλό CBS/C-ABS, με καλά λάστιχα και αναρτήσεις, είναι ό,τι καλύτερο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #67
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.038
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ ότι το ABS παίζει σημαντικό ρόλο στο φρενάρισμα. Όσο καλύτερο είναι, τόσο περισσότερο αξιοποιεί τη διαθέσιμη πρόσφυση. Σε δημόσιο δρόμο, συνήθως το πρώτο που σε προδίδει είναι η πρόσφυση και όχι η έλλειψη δύναμης των φρένων. Για τον ίδιο λόγο, ένα καλό CBS/C-ABS, με καλά λάστιχα και αναρτήσεις, είναι ό,τι καλύτερο.
    ΑΚΡΙΒΩΣ διοτι υπαρχουν πολλα συστηματα σαν αυτο που περιεγραψε ο δοχτωρ απο πανω ,που αν και πληρουν ολες τις προδιαγραφες ,δεν μπορουν να αξιοποιηθουν λογω μετριου ή κακου abs.Ενω το χοντα στο συγκεκριμμενο παρ οτι με μονο δισκο ,εχει καλο abs που τον αξιοποιει πολυ καλα.Ειναι σαν τα παλια κωλοφτιαγμενα αυτοκινητα με τα απειρα αλογα ,που ΔΕΝ μπορουσαν να τα βαλουν με ασφαλεια στον δρομο,πραγμα που το κανουν τα σημερινα καλυτερα,με τα πολλα ηλεκτρονικα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #68
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Σε 47.000 χλμ πούχω μέχρι σήμερα το ABS έχει μπει μόνο δύο φορές και αυτές σε φρενάρισμα πανικού που για να σας δώσω να καταλάβετε τις συνθήκες θα πω ότι με ταχύτητα 80 χλμ και στις δύο περιπτώσεις βγήκαν αυτοκίνητα που περίμεναν να στρίψουν αριστερά σε πλήρη στάση με αναμμένο αριστερό φλας, δεξιά κατευθείαν πάνω μου με <<τιμονιά>> δεξιά.
    Ούτε εγώ πίστευα ότι θα συμπεριφερόταν τόσο καλά και η πρώτη φορά ήταν με 1.100 χλμ στο κοντέρ ήτοι ολοκαίνουργιο! Αυτό που σκέφτηκα ήταν <<Καλορίζικο - καλοτάξιδο, πάμε για άλλα...>> Και όμως έγινε ελιγμός με το ABS σε λειτουργία και ούτε γρατζουνιά!

    Εκπληκτικό ABS που μπαίνει μόνο εφόσον χρειαστεί !

    Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος !

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    150+ στον αυτοκινητόδρομο,δικαβαλο +αποσκευές και φρενάρισμα πανικού με μόνο δίσκο μπροστά.Ειναι να μη σου τύχει...
    Άμα σε αυτοκινητόδρομο με 150+, δικάβαλο και αποσκευές χρειαστείς φρένα πανικού τότε κάτι δεν κάνεις καλά...

  10. #70
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.038
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Άμα σε αυτοκινητόδρομο με 150+, δικάβαλο και αποσκευές χρειαστείς φρένα πανικού τότε κάτι δεν κάνεις καλά...
    Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου συμβει,πολλα συμβαινουν που φαινονται απιθανα αλλα δυστυχως συμβαινουν.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Σε 47.000 χλμ πούχω μέχρι σήμερα το ABS έχει μπει μόνο δύο φορές και αυτές σε φρενάρισμα πανικού που για να σας δώσω να καταλάβετε τις συνθήκες θα πω ότι με ταχύτητα 80 χλμ και στις δύο περιπτώσεις βγήκαν αυτοκίνητα που περίμεναν να στρίψουν αριστερά σε πλήρη στάση με αναμμένο αριστερό φλας, δεξιά κατευθείαν πάνω μου με <<τιμονιά>> δεξιά.
    Ούτε εγώ πίστευα ότι θα συμπεριφερόταν τόσο καλά και η πρώτη φορά ήταν με 1.100 χλμ στο κοντέρ ήτοι ολοκαίνουργιο! Αυτό που σκέφτηκα ήταν <<Καλορίζικο - καλοτάξιδο, πάμε για άλλα...>> Και όμως έγινε ελιγμός με το ABS σε λειτουργία και ούτε γρατζουνιά!

    Εκπληκτικό ABS που μπαίνει μόνο εφόσον χρειαστεί !

    Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος !
    Συμφωνώ απόλυτα.
    Το ABS της Honda (SH300) είναι έτη φωτός μπροστά απο της Yamaha (MT-07).
    Το να καταφέρνεις να κάνεις ελιγμό ενώ είσαι σίγουρος ότι τράκαρες με το CΒS-ABS να δουλεύει στο 100% είναι εμπειρία ζωής.
    Εύκολα γίνεται το ABS το πρώτο κριτήριο για επιλογή μηχανής.
    Αν ήξερα ότι το ΜΤ-07 ήταν τόσο καθυστερημένο στο ABS μάλλον δε θα το διάλεγα.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Άμα σε αυτοκινητόδρομο με 150+, δικάβαλο και αποσκευές χρειαστείς φρένα πανικού τότε κάτι δεν κάνεις καλά...
    Αν εμφανιστεί ένα τετράποδο δηλαδή τί δεν κάνεις καλά?
    (εκτός ότι πας με 150+ )


    Επειδή έχω αρχίσει να το γλυκοκοιτάω το NC, τα προηγούμενα μοντέλα πώς τα πάνε με την οξείδωση?
    Ξέρω για το CB500x ότι βγάζει και αυτό διάφορα. Το NC είναι καλύτερο?
    πχ. Το SH300 στα 7 χρόνια είχε λιγότερες σκουριές απο το ΜΤ-07 στο εξάμηνο...
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Αν εμφανιστεί ένα τετράποδο δηλαδή τί δεν κάνεις καλά?
    (εκτός ότι πας με 150+ )
    Πανικοβάλεσαι .

  13. #73
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ απόλυτα.
    Το ABS της Honda (SH300) είναι έτη φωτός μπροστά απο της Yamaha (MT-07).
    Το να καταφέρνεις να κάνεις ελιγμό ενώ είσαι σίγουρος ότι τράκαρες με το CΒS-ABS να δουλεύει στο 100% είναι εμπειρία ζωής.
    Εύκολα γίνεται το ABS το πρώτο κριτήριο για επιλογή μηχανής.
    Αν ήξερα ότι το ΜΤ-07 ήταν τόσο καθυστερημένο στο ABS μάλλον δε θα το διάλεγα.




    Αν εμφανιστεί ένα τετράποδο δηλαδή τί δεν κάνεις καλά?
    (εκτός ότι πας με 150+ )


    Επειδή έχω αρχίσει να το γλυκοκοιτάω το NC, τα προηγούμενα μοντέλα πώς τα πάνε με την οξείδωση?
    Ξέρω για το CB500x ότι βγάζει και αυτό διάφορα. Το NC είναι καλύτερο?
    πχ. Το SH300 στα 7 χρόνια είχε λιγότερες σκουριές απο το ΜΤ-07 στο εξάμηνο...
    Δεν έχει συνδυασμένα φρένα η δεύτερη - τρίτη γενιά.
    Συνδυασμένα είχε μόνο η πρώτη του 2012 στο 700.
    Από τότε πούγινε 750 καταργήθηκε το συνδυασμένο.
    Από σκουριές δεν παρουσιάζει τίποτα σε μένα τουλάχιστον.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Έφτασε στα καταστήματα χτες

    https://www.car.gr/s/5dzs3ux0/

    https://www.car.gr/s/zikxlll7/

  15. #75
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Εγω δε κατάλαβα γιατι το κοντυναν??συγκριτικά με τα προηγούμενα ειναι σα να εβαλε καποιος σε civic 1.4cc χαμηλωμένα ελατηρια.
    Με την τροποποίηση αυτη εχει γινει εμφανισιακά πλαδαρο, σα να μακρυναν κιαλο το μεταξόνιο

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5
    από panavour στο forum Honda
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2021, 17:17
  2. Αγορά honda NC750x η Kawasaki versys 650
    από alexaras13 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2020, 19:22
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2017, 18:05
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2017, 18:51
  5. HONDA NC750X DCT - γνώμες για αγορά
    από Ανεμοστρόβιλος στο forum Honda
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2017, 23:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF