Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 94

Θέμα: Honda NC750X 2021

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    σε σχεση με το cb500x δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά στον όγκο σωστά?
    Έχει.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω ότι έχει ψηλό κέντρο βάρους το NC. Στην θέση του ρεζερβουάρ έχει κενό αποθηκευτικό χώρο και το μοτέρ είναι χαμηλά, σχεδόν οριζόντια τοποθετημένο. Μια χαρά θα ναι για αρχάριο. Το νέο είναι κ πιο χαμηλό.
    Ισχυει, το κεντρο βαρους καθε αλλο παρα ψηλο δεν ειναι. Τη μηχανη τη νιωθεις αρκετα πιο ελαφρια απ΄οσο ειναι. Και δεν αναφερομαι στη γνωστη πιπιλα "μολις ξεκινησει το βαρος χανεται". Λογικα τη διαφορα την κανει το ντεποζιτο.

  3. #33
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ισχυει, το κεντρο βαρους καθε αλλο παρα ψηλο δεν ειναι. Τη μηχανη τη νιωθεις αρκετα πιο ελαφρια απ΄οσο ειναι. Και δεν αναφερομαι στη γνωστη πιπιλα "μολις ξεκινησει το βαρος χανεται". Λογικα τη διαφορα την κανει το ντεποζιτο.
    Τεποζιτο και μοτερ και σκελετος κανουν τη διαφορα. Οι κυλινδροι εχουν διαταξη σχεδον οριζοντια.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος

    για το πότε θα ρθει έχουμε εικόνα?
    8.850€ το απλό και + ένα χιλιάρικο το DCT.
    Μίλα μαζί τους για ημερομηνία άφιξης στην Ελλάδα.

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Επικοινώνησα χθες με τον Σαρακάκη και μου είπαν οτι θα έρθει στις αντιπροσωπείες τέλη Μαρτίου με αρχές Απριλίου!
    και οι τιμές είναι αυτές που αναφέρει ο lleonidas πιο πάνω...

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Φίλοι μου έχουν το απλό ο ένας, το dct o έτερος.
    Το χιλιάρικο της διαφοράς αξίζει με το παραπάνω για την αστική μετακίνηση (και μόνο)

    Όταν (και εαν ποτέ) θελήσεις να το κυνηγήσεις σε ορεινό στροφιλίκι , το dct σε αφήνει ξεκρέμαστο με κάτι άκυρες αλλαγές ταχυτήτων μέσα σε στροφή και καταντάει ενοχλητικό (και λίγο επικινδυνο) οπότε αναγκάζεσαι να το δουλεύεις στο manual , πράγμα που αναιρεί την υπάρξη του αυτόματου κινβωτίου.

    Οπότε εαν οι εκδρομικές εξορμήσεις είναι στο πρόγραμμα το συμβατικό κιβώτιο είναι καλύτερο ως επιλογή

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Φίλοι μου έχουν το απλό ο ένας, το dct o έτερος.
    Το χιλιάρικο της διαφοράς αξίζει με το παραπάνω για την αστική μετακίνηση (και μόνο)

    Όταν (και εαν ποτέ) θελήσεις να το κυνηγήσεις σε ορεινό στροφιλίκι , το dct σε αφήνει ξεκρέμαστο με κάτι άκυρες αλλαγές ταχυτήτων μέσα σε στροφή και καταντάει ενοχλητικό (και λίγο επικινδυνο) οπότε αναγκάζεσαι να το δουλεύεις στο manual , πράγμα που αναιρεί την υπάρξη του αυτόματου κινβωτίου.

    Οπότε εαν οι εκδρομικές εξορμήσεις είναι στο πρόγραμμα το συμβατικό κιβώτιο είναι καλύτερο ως επιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό.Αυτό είχα δει και στο X-ADV.Να σημειωθεί πως το μανιουαλ NC έχει πολύ μαλακό συμπλέκτη που δεν κουράζει σε καμία περίπτωση.Σίγουρα όμως αν κάποιος προέρχεται απο σκουτερ θα τον βολέψει το αυτόματο πολύ περισσότερο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #38
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Φίλοι μου έχουν το απλό ο ένας, το dct o έτερος.
    Το χιλιάρικο της διαφοράς αξίζει με το παραπάνω για την αστική μετακίνηση (και μόνο)

    Όταν (και εαν ποτέ) θελήσεις να το κυνηγήσεις σε ορεινό στροφιλίκι , το dct σε αφήνει ξεκρέμαστο με κάτι άκυρες αλλαγές ταχυτήτων μέσα σε στροφή και καταντάει ενοχλητικό (και λίγο επικινδυνο) οπότε αναγκάζεσαι να το δουλεύεις στο manual , πράγμα που αναιρεί την υπάρξη του αυτόματου κινβωτίου.

    Οπότε εαν οι εκδρομικές εξορμήσεις είναι στο πρόγραμμα το συμβατικό κιβώτιο είναι καλύτερο ως επιλογή
    Η ερωτηση που εχει αξια να απαντηθει ειναι αν προτιμανε οι κατοχοι το συμβατικο κιβωτιο η το dct σε μανιουαλ λειτουργια.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.585
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Η ερωτηση που εχει αξια να απαντηθει ειναι αν προτιμανε οι κατοχοι το συμβατικο κιβωτιο η το dct σε μανιουαλ λειτουργια.
    Ακριβώς αυτό.είμαι κάτοχος και ενός crosstourer 1200dct.όποιος νομίζει πως το κλασσικό κιβώτιο έχει καμία σχέση με τις χειροκίνητες αλλαγές σε dct κάνει τεράααααααστιο λάθος.καλά δεν συζητώ για ευκολία στην πόλη όπου είναι σε άλλο επίπεδο αλλά σε κυνήγι σε επαρχιακό δίνει ένα τεράστιο αβαντάζ.αλλάζεις ταχύτητες αστραπιαία και αν κάνεις κάποιο λάθος επιλογή σχέσης μπορείς υποκλίση κουνώντας ΜΟΝΟ το δάχτυλο σου να αλλάξεις και 2 ταχύτητες χωρίς να σε προβληματίσει το παραμικρό!ΜΑΚΑΡΙ να μπορούσα να το έχω σε κάθε μηχανάκι!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  10. #40
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς αυτό.είμαι κάτοχος και ενός crosstourer 1200dct.όποιος νομίζει πως το κλασσικό κιβώτιο έχει καμία σχέση με τις χειροκίνητες αλλαγές σε dct κάνει τεράααααααστιο λάθος.καλά δεν συζητώ για ευκολία στην πόλη όπου είναι σε άλλο επίπεδο αλλά σε κυνήγι σε επαρχιακό δίνει ένα τεράστιο αβαντάζ.αλλάζεις ταχύτητες αστραπιαία και αν κάνεις κάποιο λάθος επιλογή σχέσης μπορείς υποκλίση κουνώντας ΜΟΝΟ το δάχτυλο σου να αλλάξεις και 2 ταχύτητες χωρίς να σε προβληματίσει το παραμικρό!ΜΑΚΑΡΙ να μπορούσα να το έχω σε κάθε μηχανάκι!
    Δυστυχως οποτε διαβαζω για dct σε αυτο το φορουμ ολοι λενε πως τους ξυνιζει η λειτουργια στο αυτοματο χωρις να αντιλαμβανονται την ανωτεροτητα του, που ειναι αυτη ακριβως που λες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.585
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δυστυχως οποτε διαβαζω για dct σε αυτο το φορουμ ολοι λενε πως τους ξυνιζει η λειτουργια στο αυτοματο χωρις να αντιλαμβανονται την ανωτεροτητα του, που ειναι αυτη ακριβως που λες.
    Mα είναι τόσο αυτονόητο!σαν να έχεις ενα αυτοκίνητο με κλασσικό χειροκίνητο σασμάν με συμπλέκτη και απο δίπλα να έχεις το ίδιο όχημα με αυτόματο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη με paddles.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  12. #42
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Παρουσιάζεται σαν νέα τεχνολογία, είναι φυσικό να αντιστέκεται το κοινό σε μια μεταβολή της υπάρχουσας κατάστασης.
    Δεν είναι απαραίτητα έλλειψη αντίληψης του αν δουλεύει καλά ή όχι.

    Διαχειρίζεσαι λιγότερα, είναι πιο εύκολο, σκέφτεσαι λιγότερο, "είσαι λιγότερο" μοτοσυκλετιστής απο ότι ήσουν πριν..
    Η όποια "άνεση" και το κέρδος σε επιδόσεις μπορεί να μην είναι αξία για όλους, άλλοι προτιμούν την εμπειρία και τον έλεγχο περισσότερο.

    Εγώ θα το έβλεπα πολύ θετικά σε μικρές μοτοσυκλέτες ΜΧ που αλλάζεις συνέχεια ταχύτητες και το ζητούμενο είναι να κάνεις λιγότερο χρόνο.
    Στην καθημερινότητα μου δεν θα το ήθελα, μου στερεί περισσότερα όσον αφορά την εμπειρία από ότι μου προσφέρει σε επιδόσεις.

    Είναι και πολύ φρέσκο σαν διαχείριση, δεν ξέρουμε τις αντοχές του, το κόστος συντήρησης ή αντικατάστασης, αν κάνει ακριβώς ότι θα θέλαμε
    εμείς ή θα πρέπει να διαχειριστούμε εμείς τον τρόπο που αυτό δουλεύει εν ήδη κάποιου μικρού συμβιβασμού κ.λπ.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Παρουσιάζεται σαν νέα τεχνολογία, είναι φυσικό να αντιστέκεται το κοινό σε μια μεταβολή της υπάρχουσας κατάστασης.
    Δεν είναι απαραίτητα έλλειψη αντίληψης του αν δουλεύει καλά ή όχι.

    Διαχειρίζεσαι λιγότερα, είναι πιο εύκολο, σκέφτεσαι λιγότερο, "είσαι λιγότερο" μοτοσυκλετιστής απο ότι ήσουν πριν..
    Η όποια "άνεση" και το κέρδος σε επιδόσεις μπορεί να μην είναι αξία για όλους, άλλοι προτιμούν την εμπειρία και τον έλεγχο περισσότερο.

    Εγώ θα το έβλεπα πολύ θετικά σε μικρές μοτοσυκλέτες ΜΧ που αλλάζεις συνέχεια ταχύτητες και το ζητούμενο είναι να κάνεις λιγότερο χρόνο.
    Στην καθημερινότητα μου δεν θα το ήθελα, μου στερεί περισσότερα όσον αφορά την εμπειρία από ότι μου προσφέρει σε επιδόσεις.

    Είναι και πολύ φρέσκο σαν διαχείριση, δεν ξέρουμε τις αντοχές του, το κόστος συντήρησης ή αντικατάστασης, αν κάνει ακριβώς ότι θα θέλαμε
    εμείς ή θα πρέπει να διαχειριστούμε εμείς τον τρόπο που αυτό δουλεύει εν ήδη κάποιου μικρού συμβιβασμού κ.λπ.
    Σε μοτοσυκλετες ΜΧ δεν ταιριαζει το DCT. Εκει παιζουν πολυ με συμπλεκτη.

    Ταιριαζει ομως σε μια μοτοσυκλετα γενικης χρησης που γραφει χιλιομετρα σε κινηση, σε εθνικες οδους, σε επαρχιακους.

    Απλοποιει πολυ την χρηση της μηχανης στην καθημερινοτητα, αλλαζει αστραπιαια σχεσεις, μπορεις να το κανεις εσυ σε επαρχιακους στριφτερους δρομους οταν θες να παιξεις η να το αφησεις στο αυτοματο με καποιο απο τα προγραμματα που εχει. Επισης αν δεις οτι η σχεση που επιλεγει δεν ειναι η βελτιστη με ενα αγγιγμα με το δαχτυλο ανεβαζεις η κατεβαζεις μια η περισσοτερες. Γενικα ειναι το μελλον θεωρω και καποια στιγμη οταν αυξηθει η υπολογιστικη ισχυς των εγκεφαλων θα μπει και σε ΜΧ /Enduro μηχανες που θα διαβαζει τον τροπο οδηγησης του οδηγου και το τεραιν και θα προσαρμοζεται μονο του.
    Ειναι οπως το DSG στα αυτοκινητα απλα επειδη το εφτιαξε η HONDA και οχι η VAG, δεν σπαει δεν χαλαει.

  14. #44
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Ωραιο το dct και σαν χοντα ασπαστο.Και σε περιπτωσεις καθημερινης χρησης οπως το 99% των αναβατων και των χρησεων χρησιμο και απαραιτητο,διοτι σου λυνει τα χερια να μην ασχολεισαι με αλλαγες και φχαριστιεσαι τον μοτοσυκλετισμο και την οδηγηση,ΑΝ θελεις δε και να το παιξεις και λιγο ΡΟΣΙ εχει και το κουμπι για ανεβοκατεβασματα.Απλως οι περισσοτεροι που το κατακρινουμε και ταχαμ δεν το γουσταρουμε κλαιμε για το παραπανω χιλιαρικο.Τo DCT ειναι το μελλον ειτε το θελουμε ειτε οχι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς αυτό.είμαι κάτοχος και ενός crosstourer 1200dct.όποιος νομίζει πως το κλασσικό κιβώτιο έχει καμία σχέση με τις χειροκίνητες αλλαγές σε dct κάνει τεράααααααστιο λάθος.καλά δεν συζητώ για ευκολία στην πόλη όπου είναι σε άλλο επίπεδο αλλά σε κυνήγι σε επαρχιακό δίνει ένα τεράστιο αβαντάζ.αλλάζεις ταχύτητες αστραπιαία και αν κάνεις κάποιο λάθος επιλογή σχέσης μπορείς υποκλίση κουνώντας ΜΟΝΟ το δάχτυλο σου να αλλάξεις και 2 ταχύτητες χωρίς να σε προβληματίσει το παραμικρό!ΜΑΚΑΡΙ να μπορούσα να το έχω σε κάθε μηχανάκι!
    Στην πόλη να το καταλάβω, εχεις ευκολία σκουτερ σε μηχανή.

    Σε κυνηγι που λες σε επαρχιακό για εμενα ειναι άκυρο απο την στιγμή που υπαρχει ευρεως διαδεδομένη η τεχνολογια του up-down shifter χωρίς την χρήση συμπλέκτη.

    Κρινοντας απο τα αυτοκίνητα μιας και δεν εχω οδηγήσει το DCT; τα ημιαυτόματα σασμαν σπανια εχουν την αμεσοτητα του χειροκίνητου ακομα και σε λειτουργια "manual".

    Κατα τα αλλα "περι ορέξεως" ......................

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5
    από panavour στο forum Honda
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2021, 17:17
  2. Αγορά honda NC750x η Kawasaki versys 650
    από alexaras13 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2020, 19:22
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2017, 18:05
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2017, 18:51
  5. HONDA NC750X DCT - γνώμες για αγορά
    από Ανεμοστρόβιλος στο forum Honda
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2017, 23:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF