Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: μηχανή ή σκούτερ κυρίως για μέσα στην πόλη .1,86 cm . 90 κιλα

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263

    μηχανή ή σκούτερ κυρίως για μέσα στην πόλη .1,86 cm . 90 κιλα

    Γεια σας . Είμαι 28 χρόνων , 1,86 ύψος , 90 κιλα περίπου. Θελω την βοήθεια σας. Κοιτάζω για αγορά μηχανής ή σκούτερ και δεν ξέρω τι να αποφασίσω να πάρω.
    Η χρήση του θα είναι μέσα στην πόλη, στην Αθήνα και στον Πειραιά καθημερινά και θα είναι το κύριο μεταφορικό μου μέσο. Αργότερα αν αποκτήσω την εμπειρία και έχω όρεξη ίσως να βγω με αυτό εκτός Αττικής ( οπότε και θέλω από 125 έως και 500 κυβικά, αν και θα υπάρχει το αυτοκίνητο για αυτή την κατάσταση) . Συνήθως θα είμαι μόνος μου επάνω στην μηχανή.
    Το μπάτζετ μου είναι τα 2500 ευρώ . ( Κράνος έχω ήδη.) Εννοείται πως όσα λιγότερα χρήματα τόσο το καλύτερο. Δεν με πειράζει αν είναι καινούργια ή μεταχειρισμένη η μηχανή ( θα προτιμούσα καινούργια γιατί το καινούργιο είναι αλλιώς , όμως το στα μεταχειρισμένα έως περισσότερες επιλογές σίγουρα. Χωρίς να ξέρω αν όντως είναι βασικό κριτήριο , εγώ βάζω σαν πρώτο στόχο το μηχανάκι να έχει abs γιατί λένε ότι όταν δεν έχεις εμπειρία καλό είναι να υπάρχει το abs.
    Μου αρέσουν τα on - off γιατί κάθεσαι λίγο πιο όρθια, τα σκούτερ και ίσως τα γυμνά αν κάνει κάτι για το ύψος μου . Δεν μου αρέσουν οι street και τοι έχει να κάνει με σκυφτή θέση οδήγησης.
    Δεν έχω ιδέα τι να επιλέξω.
    Έχω κοιτάξει πολλά από sym symphony , cruisym, citycom και όλα τα παρόμοια τους μέχρι nht 200 κτλ κτλ . Με ενδιαφέρει πρωτίστως η οικονομική χρήση της μοτοσικλέτας και όχι πχ το ποσό όμορφη είναι,
    Και αν γίνεται να έχει καλή απορρόφηση κραδασμών γιατί παλαιότερα εχω κάνει χειρουργείο δισκοκήλης, όπως επίσης και το να μην τραβάει τα βλέμματα σε καλοπαιδα γιατί δεν υπάρχει γκαράζ κτλ .... Τα χιλιόμετρα θα είναι καθημερινά το πολύ 5-10 χιλιόμετρα με επιστροφή μαζί το πολύ , εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ( αν δεν αλλάξει κάτι στην ζωή μου) , το θέμα ταξιδιού μπαίνει με ερωτηματικό για αργότερα βέβαια .
    Δεν έχω εμπειρία σε δίκυκλα. Έχω κάνει σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης και έχω μια πρόσφατη επαφή αλλά μέχρι εκεί.
    Παπια δεν τα κοιτάω γιατί νομίζω ότι δεν χωράω σε αυτά.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Φίλε Sachry αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι παραπάνω, επιβάλλεται* να κρατηθείς χαμηλά.
    Και scooter μπορείς να έχεις, δεν θα είναι πολύ οικονομικό όμως και παπί θα σε εξυπηρετήσει αλλά δεν πολυβλέπεται με το ύψος σου..
    Εφόσον σου αρέσουν ίσως ένα μικρό εντούρο να σε καλύψει στα περισσότερα απο όσα αναφέρεις.

    * προτείνεται

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Φίλε Sachry αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι παραπάνω, επιβάλλεται* να κρατηθείς χαμηλά.
    Και scooter μπορείς να έχεις, δεν θα είναι πολύ οικονομικό όμως και παπί θα σε εξυπηρετήσει αλλά δεν πολυβλέπεται με το ύψος σου..
    Εφόσον σου αρέσουν ίσως ένα μικρό εντούρο να σε καλύψει στα περισσότερα απο όσα αναφέρεις.

    * προτείνεται
    Τι εννοείς να κρατηθώ χαμηλά; Σε τιμή , σε κυβικά ή σκάφος πχ ; Δεν έχω ιδέα από εντουρο. Όταν ακούω εντουρο νομίζω ότι θα τρέχω στα βουνά. Γιατί πχ να απορρίψω αυτά που είπα και τι θα μου προσφέρει το εντουρο και ποιο εντουρο; ( Ξανά λέω πως δεν ξέρω από μηχανές άρα διάσπαρτες σκέψεις κάνω και δέχομαι κάθε πρόταση)

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Γεια σου φίλε!
    Ένα scooter 150-200cc ή ένα μοτοσυκλετάκι αντίστοιχων κυβικών θα σε εξυπηρετήσει άριστα.
    Το θέμα με τη δισκοκήλη είναι το σημαντικότερο και εκεί πρέπει να δώσεις έμφαση.Προτεινω να πας μια βόλτα στη SYM και να οδηγήσεις το Symphony και το NHT 200 που σου αρέσουν.. λογικά το δεύτερο θα σε βολέψει καλύτερα, επιβαρύνοντας λιγότερο το σώμα σου.
    Οριακά εντός του budget σου, αν τελικά επιλέξεις να αγοράσεις καινούριο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Eνα sym που ειναι ψιλο ογκωδη και τζελ στη σελλα σου (120 ευρω) στο μοτο ο.κ..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς να κρατηθώ χαμηλά; Σε τιμή , σε κυβικά ή σκάφος πχ ; Δεν έχω ιδέα από εντουρο. Όταν ακούω εντουρο νομίζω ότι θα τρέχω στα βουνά. Γιατί πχ να απορρίψω αυτά που είπα και τι θα μου προσφέρει το εντουρο και ποιο εντουρο; ( Ξανά λέω πως δεν ξέρω από μηχανές άρα διάσπαρτες σκέψεις κάνω και δέχομαι κάθε πρόταση)
    Εννοώ πως μια μεσαία μοτοσυκλέτα ή μεγάλο scooter θα ήταν υπερβολή.
    Αν δεν ήταν το ύψος σου θα εστίαζα σε παπί.

    Δεν έχεις να απορρίψεις κάτι, γράφεις μου αρέσουν τα ον οφ.

    Όσον αφορά την δισκοκήλη, ρώτησε τον γιατρό σου πως πιστεύει ότι αποφορτίζεται καλύτερα, καθήμενος όρθια να σηκώνει το βάρος του κορμού
    ή ελαφρά προς τα εμπρός να διαχειρίζεται το περισσότερο ο κορμός και τα χέρια.

    Οποιοδήποτε μικρό on off έχει τις περισσότερες δυνατότητες απόσβεσης κραδασμών, είναι πολύ εύκολο στο χειρισμό, έχει λιγότερα έξοδα από ένα αντίστοιχο scooter
    και ταιριάζει στο ύψος σου.

    υγ: δεν είμαι γιατρός

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Συμφωνώ με ζοπα, πάρε σκούτερ και ρίξε ένα ποσό να κάνεις τη σέλα θρόνο.. Κι εγώ που πάσχω από μυοσκελετικα αυτό έκανα.. Τα σκούτερ κοπανάνε λόγω αναρτήσεων.. Η βελτίωση της σέλας απορροφά πολλούς από αυτους του κραδασμούς... Τα χιλιόμετρα που κάνεις είναι εξαιρετικά λίγα.. Υπάρχουν άνθρωποι που θα τα έκαναν ακόμα και με τα πόδια (πχ εγώ στην ηλικία σου) το πολύ μέχρι 300 κυβικά, δεν αξίζει να πας παραπάνω.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.697
    skouter 200-300cc

    άλλο;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Γεια σου φίλε!
    Ένα scooter 150-200cc ή ένα μοτοσυκλετάκι αντίστοιχων κυβικών θα σε εξυπηρετήσει άριστα.
    Το θέμα με τη δισκοκήλη είναι το σημαντικότερο και εκεί πρέπει να δώσεις έμφαση.Προτεινω να πας μια βόλτα στη SYM και να οδηγήσεις το Symphony και το NHT 200 που σου αρέσουν.. λογικά το δεύτερο θα σε βολέψει καλύτερα, επιβαρύνοντας λιγότερο το σώμα σου.
    Οριακά εντός του budget σου, αν τελικά επιλέξεις να αγοράσεις καινούριο.
    Είναι τα μόνα μηχανάκια που μπορώ να αγοράσω καινούρια. Δεν ξέρω αν την διαφορά τους στην αρχική αγορά την κερδίζεις μετά στα σέρβις και σε κατανάλωση καυσίμου. Επίσης δεν ξέρω αν αξίζει να ψάξω για μεταχειρισμένα σε αυτά τα 2 μηχανάκια. Επίσης γιατί μόνο σε αυτή την κατηγορία; Πχ ένα τύπου cruisym ή citycom κτλ ???

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Όπως ποιου του είναι τ ψιλό ογκώδη και στ χρήματα που θέλω να διαθέσω

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εννοώ πως μια μεσαία μοτοσυκλέτα ή μεγάλο scooter θα ήταν υπερβολή.
    Αν δεν ήταν το ύψος σου θα εστίαζα σε παπί.

    Δεν έχεις να απορρίψεις κάτι, γράφεις μου αρέσουν τα ον οφ.

    Όσον αφορά την δισκοκήλη, ρώτησε τον γιατρό σου πως πιστεύει ότι αποφορτίζεται καλύτερα, καθήμενος όρθια να σηκώνει το βάρος του κορμού
    ή ελαφρά προς τα εμπρός να διαχειρίζεται το περισσότερο ο κορμός και τα χέρια.

    Οποιοδήποτε μικρό on off έχει τις περισσότερες δυνατότητες απόσβεσης κραδασμών, είναι πολύ εύκολο στο χειρισμό, έχει λιγότερα έξοδα από ένα αντίστοιχο scooter
    και ταιριάζει στο ύψος σου.

    υγ: δεν είμαι γιατρός
    Ποια είναι αυτά τα μηχανάκι ή τα σκούτερ όμως που να έχουν αυτά που θέλω και να είναι στα χρήματα μου ; Καινούρια ή μεταχειρισμένα.παπι ούτε εγώ θα έπαιρνα

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Είναι τα μόνα μηχανάκια που μπορώ να αγοράσω καινούρια. Δεν ξέρω αν την διαφορά τους στην αρχική αγορά την κερδίζεις μετά στα σέρβις και σε κατανάλωση καυσίμου. Επίσης δεν ξέρω αν αξίζει να ψάξω για μεταχειρισμένα σε αυτά τα 2 μηχανάκια. Επίσης γιατί μόνο σε αυτή την κατηγορία; Πχ ένα τύπου cruisym ή citycom κτλ ???
    Ναι, εννοείται πως μπορείς να κινηθείς και στην κατηγορία των 300cc.Πρότεινα τα 200άρια διότι 1.θα σε βολέψουν για τη χρήση που θα κάνεις, 2.είναι εντός του budget σου, μιλώντας για καινούριο δίτροχο. Αν όμως θέλεις 300cc και ψάχνεις για μεταχειρισμένο, τότε κοιτάζεις μια ευρύτερη γκάμα μοντέλων.Το θέμα είναι η δισκοκήλη και πώς δε θα επιβαρυνθείς σωματικά...αυτό μόνο με test drive μπορείς να το διαπιστώσεις ή/και με κάποιες βελτιώσεις μετά την αγορά.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Ναι, εννοείται πως μπορείς να κινηθείς και στην κατηγορία των 300cc.Πρότεινα τα 200άρια διότι 1.θα σε βολέψουν για τη χρήση που θα κάνεις, 2.είναι εντός του budget σου, μιλώντας για καινούριο δίτροχο. Αν όμως θέλεις 300cc και ψάχνεις για μεταχειρισμένο, τότε κοιτάζεις μια ευρύτερη γκάμα μοντέλων.Το θέμα είναι η δισκοκήλη και πώς δε θα επιβαρυνθείς σωματικά...αυτό μόνο με test drive μπορείς να το διαπιστώσεις ή/και με κάποιες βελτιώσεις μετά την αγορά.
    Για καινούριο ναι μόνο μικρά σκούτερ μπορώ να πάρω. Στα μεγάλα από αυτά που έχω δει μου τραβάνε τ ενδιαφέρον τα Piaggio xevo 250, kymco downtown, sym GTS, citycom. Σίγουρα αν υπάρχουν και άλλα στο τραπέζι που εγώ δεν τα ξέρω περιμένω να τα ακούσω. Αυτά θα μου κοστίζουν πολύ περισσότερο σε καύσιμο ,σέρβις κτλ κτλ από ένα πχ symphony? Με αυτά αν σε κάποιο καιρό θελήσω μπορώ να βγω εκτός Αττικής , του τύπου να κάνω 150 χιλιόμετρα ταξίδι?

  14. #14
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Μπορείς.
    when life gets complicated... i ride.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Μπορείς.
    Άρα στην ουσία είναι πιο vfm αυτά τα σκούτερ. Στα υπόλοιπα όμως που ρώτησα τι συμβαίνει;;;;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παπί για μεσα στην πόλη
    από Federer_) στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2014, 21:41
  2. Αγορά μοτοσυκλέτας για κίνηση μέσα στην πόλη
    από Raftopoua στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2012, 21:34
  3. Προσοχή ΚΥΡΙΩΣ μέσα στην πόλη.
    από extremist στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2007, 22:08
  4. Προσανατολισμός μέσα στην πόλη των ανυπόμονων
    από VANDA στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2007, 11:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF