Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: DIY ποδήλατο ισορροπίας

  1. #16
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Γιατί;
    για να μάθει να μπαίνει με φόρα

    και εκτός αυτού, αυτά τα ποδηλατάκια είναι πολύ ελαφριά και σταματάνε πολύ εύκολα βάζοντας τα πόδια κάτω.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλημέρα,

    Η δικιά μου είναι λίγο πάνω από 5,5 ετών και μέσαα στην πρώτη καραντίνα έβγαλε τις βοηθητικές.

    Την βοήθησε πάρα πολύ ένα πατίνι, με 2 ρόδες, που πήρε δανικό στην πλατεία από μια φίλη της. Μόλις ισορρόπησε στο πατίνι και έκανε 4 βόλτες, βγάλαμε τις βοηθητικές και κάνει σούπερ. Πριν είχαμε κάνει κάποιες προσπάθιες χωρίς βοηθητικές με μέτρια αποτελέσματα.

  3. #18
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Σε ευχαριστώ πολύ. Κοιτάζω αυτό

  4. #19
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Στα ποδηλατακια ισορροπιας καλο θα ειναι η καστερ να ειναι οσο μικροτερη γινεται ενω η trail οσο μεγαλυτερη γινεται..
    (να μπορει το πιτσιρικι να στριψει ευκολα το τιμονι χωρίς να κινδυνεύει να φυγει με την μουρη στο πατωμα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #20
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Κάτι που σκεφτόμουν αλλά τελικά δεν έκανα:

    Αν δεν έχεις χρήμα-χώρο για δύο τροχοφόρα, δε γίνεται να πάρεις ένα κανονικό ποδηλατάκι και να αφαιρέσεις αλυσίδα-πετάλια-άξονα; Όταν το παιδί ξεπάρει τα ξαναβάζεις και ψηλώνεις τη σέλα. Είναι τόσο διαφορετική η γεωμετρία ή τόσο μεγάλο το βάρος;

  6. #21
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Η αλήθεια είναι ότι δε ξέρω να σου απαντήσω για τη γεωμετρία γιατί δεν ξέρω.
    Το βάρος στο ποδήλατο που έχει πάντως είναι απαγορευτικό, φαντάσου ότι και κάτω να της πέσει δεν είναι εύκολο να το σηκώσει.
    Σίγουρα αν βγουν όλα αυτά που έχει πάνω θα ελαφρύνει αλλά γενικά της είναι και λίγο μεγάλο οπότε δε ξέρω αν θα έφτανε κάτω χωρίς τα πετάλια.
    Προτιμώ να της πάρω ενα balance bike μέχρι να το φτάσει καλά από το να της πάρω άλλο ενα κανονικό σε μικρότερο μέγεθος που δε ξέρω καν αν υπάρχει.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Καλησπέρα σε όλους.

    Για όσους ψάχνουν ένα αξιόπιστο, πανάλαφρο ποδήλατο ισορροπίας καλό θα ήταν να δουν και τα First Bikes.

    Εγώ αγόρασα το παρακάτω στον γιο μου όταν ήταν 18 μηνών. Το έχει ευχαριστηθεί στο έπακρο. Είναι πολύ ελαφρύ και καλοσχεδιασμένο επομένως τον έχει βοηθήσει να μάθει τέλεια ισορροπία (στρίβει σαν παλαβός), έχει μάθει να ανεβοκατεβαίνει σε πεζοδρόμια και να περνάει εμπόδια σηκώνοντάς το και τώρα τελευταία χρησιμοποιεί και το φρένο αρκετά αποτελεσματικά!

    Όσο για το φρένο που είναι στον πίσω τροχό, είναι τόσο καλά σχεδιασμένο που έχει μια προοδευτική απόκριση όσο tight και να είναι η ρύθμιση (δεν είναι v-brake αλλά κάτι σαν ταμπούρο).

    Μπορεί να χρησιμοποιηθεί από 22 μηνών μέχρι και 5 ετών στην κανονική του μορφή. Με ένα κιτ χαμηλώματος όμως που παρέχεται από την εταιρεία ξεχωριστά, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από μικρότερα παιδάκια (ο δικός μου 18 μηνών χρειάστηκε το κιτ χαμηλώματος).

    https://firstbike.com/balance-bikes//#firstbike-limited

  8. #23
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Γράφουν κάπου το υλικό κατασκευής του και από που έχει πάρει έγκριση για να το χρησιμοποιούν παιδιά;
    Προσωπικά είμαι αντίθετος στο να συνηθίζουν τα παιδιά όλη την φιλοσοφία του πλαστικού και των ειδών
    μίας χρήσης.

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Γράφουν κάπου το υλικό κατασκευής του και από που έχει πάρει έγκριση για να το χρησιμοποιούν παιδιά;
    Προσωπικά είμαι αντίθετος στο να συνηθίζουν τα παιδιά όλη την φιλοσοφία του πλαστικού και των ειδών
    μίας χρήσης.

    High-tech, injection-molded composite frame doesn't scratch, splinter, swell, or rust like wood or metal frames (GFT™ frame is made of 30% glass fiber reinforced nylon composite). Extremely lightweight, high-strength yet flexible, and durable material (weatherproof).

  10. #25
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    High-tech, injection-molded composite frame doesn't scratch, splinter, swell, or rust like wood or metal frames (GFT™ frame is made of 30% glass fiber reinforced nylon composite). Extremely lightweight, high-strength yet flexible, and durable material (weatherproof).
    Ουτε νυφη να προξενευαν..!!

    Ελεος ρε φουστη μου..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Aν βλέπεις ότι στην βιτρίνα προσπαθούν να μειώσουν αυτό που θεωρούν αντίπαλο..

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Aν βλέπεις ότι στην βιτρίνα προσπαθούν να μειώσουν αυτό που θεωρούν αντίπαλο..
    Προσπαθώ να καταλάβω το point αλλά ειλικρινά αδυνατώ φίλτατε ιατρέ!!!

    Έχεις κατασκευάσει κάτι που υπερτερεί σε κάποιους τομείς των παραδοσιακών προϊόντων του είδους σου. Γιατί να μην το προβάλλεις? Επίσης, όσον αφορά το προηγούμενο σχόλιό σου, σε ποιά είδη μιας χρήσης αναφέρεσαι?

    Επίσης, η ξύλινη ιδιοκατασκευή που αναφέρεται σε όλο το νήμα και στην οποία φαίνεται να συμφωνείς από τα λεγόμενά σου, από πού παίρνει έγκριση για να χρησιμοποιηθεί σε παιδιά?

    Παρακαλώ ουδεμία διάθεση αντιπαράθεσης έχω, απλά δεν κατανοώ τον λόγο και τη φύση των σχολίων σου.

    Φιλικά,
    Μάριος

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Προσπαθώ να καταλάβω το point αλλά ειλικρινά αδυνατώ φίλτατε ιατρέ!!!

    Έχεις κατασκευάσει κάτι που υπερτερεί σε κάποιους τομείς των παραδοσιακών προϊόντων του είδους σου. Γιατί να μην το προβάλλεις? Επίσης, όσον αφορά το προηγούμενο σχόλιό σου, σε ποιά είδη μιας χρήσης αναφέρεσαι?

    Επίσης, η ξύλινη ιδιοκατασκευή που αναφέρεται σε όλο το νήμα και στην οποία φαίνεται να συμφωνείς από τα λεγόμενά σου, από πού παίρνει έγκριση για να χρησιμοποιηθεί σε παιδιά?

    Παρακαλώ ουδεμία διάθεση αντιπαράθεσης έχω, απλά δεν κατανοώ τον λόγο και τη φύση των σχολίων σου.

    Φιλικά,
    Μάριος
    Η ξύλινη κατασκευή πωλείται κανονικά όποτε θα έχει και προφανώς έγκριση. Και αυτό που έβαλες είναι επίσης μια καλή επιλογή. Ο what's up doc του αρέσουν τα ανακυκλώσιμα υλικά
    Όσο για το κάντο μόνος σου πάνω σε ήδη υπάρχων σχέδια θα πάει κάποιος. Εκτός και αν θέλει να ξανά ανακαλύψει τον τροχό
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #29
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Προσπαθώ να καταλάβω το point αλλά ειλικρινά αδυνατώ φίλτατε ιατρέ!!!

    Έχεις κατασκευάσει κάτι που υπερτερεί σε κάποιους τομείς των παραδοσιακών προϊόντων του είδους σου. Γιατί να μην το προβάλλεις? Επίσης, όσον αφορά το προηγούμενο σχόλιό σου, σε ποιά είδη μιας χρήσης αναφέρεσαι?

    Επίσης, η ξύλινη ιδιοκατασκευή που αναφέρεται σε όλο το νήμα και στην οποία φαίνεται να συμφωνείς από τα λεγόμενά σου, από πού παίρνει έγκριση για να χρησιμοποιηθεί σε παιδιά?

    Παρακαλώ ουδεμία διάθεση αντιπαράθεσης έχω, απλά δεν κατανοώ τον λόγο και τη φύση των σχολίων σου.

    Φιλικά,
    Μάριος
    Πάντα φιλικά Μάριε, δεν τίθεται θέμα

    Όταν μπαίνεις σε μια αγορά ακόρεστη που την έχουν ανοίξει άλλοι και δημιουργείς καινοτομία, παρουσιάζεις τα δικά σου "συν" και δεν θεωρείς
    τον πελάτη σου απαίδευτο να του ταΐσεις την σύγκριση (που άστοχα περιγράφεις αλλά αυτό είναι παρακάτω κεφάλαιο).
    Για να γίνει κατανοητό εννοώ έτσι: High-tech, injection-molded composite frame doesn't scratch, splinter, swell, or rust.

    Όταν κινείσαι εναντίον του κλάδου σου ενώ δεν έχεις πρόβλημα να αποσπάσεις μερίδιο αγοράς γιατί έχεις έτσι και αλλιώς πληθώρα αγοραστών που ανανεώνεται
    ανεξέλεγκτα και τα τελευταία 200 χρόνια στο δείχνουν ξεκάθαρα, δείχνει τουλάχιστον μικροπρέπεια και βάζει τον πελάτη σου να σκεφτεί πως κάνεις αντιπερισπασμό
    για να καλύψεις δικά σου κενά για τα οποία είσαι ενήμερος.

    Αναφέρομαι σε είδη μιας χρήσης λόγο των ιδιοτήτων που έχει το πλαστικό και λόγο της σύγκρισης που μου επιβάλει ο πωλητής.
    Έχει ηλικιακό όριο, δηλαδή δεν είναι το αντικείμενο που θα το παρατήσεις γιατί μεγάλωσες και θα το βρουν τα παιδιά σου, θα πολυμεριστεί έτσι και αλλιώς.
    Η επισκευή του είναι μακράν δυσκολότερη από τα υλικά που συγκρίνει και με συμβιβασμούς που δεν θα βρεις σε αντίστοιχη επισκευή αυτών.

    Το γεγονός ότι προσφέρουν "εγγύηση εφόρου ζωής" είναι άλλο ένα στοιχείο ότι γνωρίζουν το όριο ζωής της κατασκευής γιατί αν διαβάσεις
    τους όρους της εγγύησης θα δεις ότι ισχύει εφόσον υπάρχει το label σε ισχύ στην εταιρεία (το πολύ δύο εβδομάδες να αλλαχθεί), εφόσον υπάρχει
    αντίστοιχης κατηγορίας προϊόν και όχι για το ίδιο ακριβώς μοντέλο με το δικό σου αλλά για ότι έχουν αναπτύξει εκείνη την περίοδο.
    Τα ίδια ακριβώς υπόσχονται πολύ μεγαλύτερες εταιρείες, με πολύ πιο εξελιγμένες κατασκευές σκελετών που ονομάζουμε κάρμπον.

    Αν σου φαίνεται υπερβολική η αναφορά μου ως "μιας χρήσης", πως σου φαίνεται η δική τους προσπάθεια να το περάσουν ως "μιας ζωής"
    όταν μάλιστα έχουμε άπειρα παραδείγματα των προϊόντων που θεωρούν ανταγωνιστές να επιβιώνουν των 60 χρόνων που ρεαλιστικά θα
    κάναμε τα στραβά μάτια αν τα παρουσίαζαν ως "μιας ζωής" με την ροή της κοινωνίας σήμερα.

    Η ξύλινη ιδιοκατασκευή που ορίζει το νήμα από τον τίτλο του, παρουσιάζεται όχι μόνο ως λύση κάλυψης μιας ανάγκης αλλά και της
    πολυεπίπεδης εκπαίδευσης των παιδιών και της δημιουργίας δεσμών με τους γονείς και της διασκέδασης που προσφέρει.
    Επίσης, έχουμε ελέγξει χιλιάδες χρόνια τώρα τις ιδιότητες του ξύλου, την ακτινοβολία του, την συχνότητα του, τις αναθυμιάσεις του κ.λπ.
    όπως και του ατσαλιού.
    Για το πλαστικό έχουμε δείγματα που μας προβληματίζουν και αντιμετωπίζουμε δυσκολία να το εγγυηθούμε ως ασφαλές ακόμα και σε κατασκευές
    που εξελίσσουμε πολλά χρόνια.

    Θα μου πεις κάθεσαι ρε συ μισή ώρα να εξηγήσεις κάτι τέτοιο; ποιο το νόημα;
    Το νόημα που βρίσκω είναι πρωτίστως ότι στο σύνολο της η κατασκευή συνηθίζει την κοινωνία σε υποδεέστερα πρότυπα.
    Η κατασκευή αυτή κοστίζει πολύ λιγότερο από μια ξύλινη ή ατσάλινη, απασχολεί μικρότερο πλήθος εργαζόμενων που δεν χρειάζονται
    το επίπεδο εκπαίδευσης των προηγούμενων αλλά έχει σχεδόν διπλάσια τιμή.
    Επίσης το σχέδιο της εκμαιεύεται από την δομική της ανάγκη, δείχνοντας τεχνικό, στρατιωτικού τύπου.
    Δεν έχω λόγο να προτείνω στην εκπαίδευση αυτών που θεωρώ ελπίδα τέτοιο ερέθισμα.
    Αυτό που χρειάζομαι είναι να έχουν αχαλίνωτη φαντασία και να δημιουργούν ανεξάρτητα από τις δυνατότητες που τους παρουσιάζει η κοινωνία πως έχουν.

    Και να σου είμαι ειλικρινής δεν έχω και τύψεις "μακροοικονομικά" γιατί δεν θεωρώ ότι μπορώ να κάνω ζημιά σε μια βιοτεχνία
    στην άλλη μεριά του πλανήτη, που οι δυνατότητες παραγωγής της απορροφώνται σε μερικά χιλιάδες χιλιόμετρα...
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 11/11/2020 στις 20:29.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Doctor John,

    Ευχαριστώ πολύ για την εκτενή απάντηση σου! Ειλικρινά με κάλυψες, τουλάχιστον κατάλαβα τον τρόπο σκέψης σου. Απόλυτα σεβαστός και κατανοητός!

    Συμφωνώ στο ότι η παράθεση των υλικών που χρησιμοποιούν ανταγωνιστές δεν χρειαζόταν. Προσωπικά βέβαια δεν με αποθάρρυνε απ το να το αγοράσω.

    Ωστόσο διαφωνώ στα επιμέρους αν μου επιτρέπεις. Το μιας χρήσης με βρίσκει αντίθετο καθώς αν κρίναμε οτιδήποτε επισκευάζεται δύσκολα ως τέτοιο, οι μοτοσικλέτες μας θα έπρεπε να έχουν πολυεστερικά κοστούμια τουλάχιστον.

    Επιπλέον, το ότι δίνει εφόρου ζωής εγγύηση υπό τις συνθήκες που αναφέρεις δεν με προβληματίζει. Γιατί; Γιατί δεν θα το κρατήσω μια ζωή. Ειναι μάρκετιγκ το δέχομαι αλλά γνωρίζω ότι αν αύριο πάθει κάτι το ποδήλατο υπάρχει περίπτωση να καλυφθεί χωρίς κόστος.

    Εκ των υστέρων δε, σε διαβεβαιώ ότι δεν θα πάθει τίποτα. Έχει υποστεί τέτοια καταπόνηση και δεν έχει πάθει το παραμικρό. Προσωπικά με έχει εντυπωσιάσει η ποιότητα κατασκευής του και αυτός είναι ο λόγος που το πρότεινα (δεν κερδίζω απολύτως τίποτα, τυχαία το βρήκα μου άρεσε το αγόρασα και είμαι πολύ ευχαριστημένος).

    Επίσης, η ασφάλεια που νιώθω ότι παρέχει στο παιδί μου επαρκεί στο να μην σκέφτομαι ότι του στέρησα την ανάγκη της δημιουργίας (DYI). Εξάλλου, όπως είμαι βέβαιος ότι γνωρίζεις, υπάρχουν πλέον στις μέρες μας τόσα ποιοτικά εγκεκριμένα παιχνίδια, που ως σκοπό έχουν ακριβώς αυτό να προάγουν την φαντασία και την δημιουργικότητα!

    Ολοκληρώνοντας, σέβομαι απόλυτα την άποψη της μείωσης θέσεων εργασίας από προϊόντα που φτιάχνονται μαζικά από μηχανές και απασχολούν ελάχιστους. Ο αντίλογος βέβαια είναι ότι οι οικονομίες εξελίσσονται όσο και οι πολιτισμοί. Ο τσαγκάρης έχασε τη δουλειά του, τι να κάνουμε; Θα εξαλειφθεί αυτό το επάγγελμα αν δεν έχει ήδη. Το παιδί του όμως ίσως συμβάλει στη δημιουργία πιο εξελιγμένων μηχανών που φτιάχνουν αυτόματα μεν, πολύ ποιοτικότερα υποδήματα δε και με μικρότερο κόστος (μακροοικονομικά).

    Επιπλέον οδηγώ μια μηχανή μαζικής παραγωγής και όχι μια custom απ το Orange County Choppers άρα δεν θα μπορούσα να είμαι υπέρμαχος αυτής της άποψης!

    Δεν θα ηθελα να χαλάσω περαιτέρω το νήμα, απλά θεώρησα σωστό να σου απαντήσω μιας και μπήκες στον κόπο να μου εξηγήσεις την άποψη σου

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2011, 18:02
  2. Δεν παω πουθενα χωρις το ποδηλατο μου!!
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2007, 21:56
  3. ποδήλατο - χάρλεϊ
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2007, 08:31
  4. Γιατί οι γυναίκες καβαλάνε ποδήλατο...
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2006, 16:48
  5. Greek DIY Algorithm
    από Julius στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2004, 20:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF