Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: DIY ποδήλατο ισορροπίας

  1. #1
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111

    DIY ποδήλατο ισορροπίας

    Τα ποδήλατα ισορροπίας είναι παιδικά ποδήλατα χωρίς δισκοβραχίονα, αλυσίδα, γρανάζια.
    Θα λέγαμε πως είναι η "στράτα" των δίκυκλων γιατί σε μαθαίνει να έχεις ισορροπία χωρίς να έχεις κίνηση στον τροχό.

    Έκαναν την εμφάνιση τους περισσότερο σαν ανάγκη εξέλιξης των μπεμπε τρίτροχων ποδηλάτων με τα οποία μοιράζονται
    μια βασική αρχή.
    Αποτρέπουν την φόρτιση των ποδιών κάτω απο το γόνατο στα μικρά παιδιά μέχρι 5-5.5 χρόνων, έτσι ώστε να μην επηρεάζουν
    το σχήμα της "γαμπας" που έχει πολλές πιθανότητες να γίνει κοίλο σε αυτή την ηλικία.

    Παρακάτω μια ωραία ιδέα που μπορεί να κατασκευαστεί με απλά εργαλεία και κόντρα πλακέ θαλάσσης.
    Θεωρώ πως το να διαλέξει ένα παιδί το σχήμα που του αρέσει και να δει τους γονείς του να το φτιάχνουν
    ρωτώντας το για τις λεπτομέρειες και προκαλώντας την συμμετοχή του σε απλές εργασίες, είναι απο αυτά που
    διαμορφώνουν την ιστορία" δημιουργώντας ωραίες αναμνήσεις για όλους.

    https://www.instagram.com/p/CFu8SQjBVXG/

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lawless-bikes-4.jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	94,8 KB 
ID:	422649
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lawless-bikes-3.jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	422650
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lawless-bikes-8.jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	108,3 KB 
ID:	422651

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.635
    Πολύ καλή ιδέα

    Την πρώτη φορά που είδα balance bike ήταν στο Λονδίνο το 2008 όπου ένα ζευγάρι περπατούσε πλάι στον Τάμεση και το πιτσιρίκι ακολουθούσε δίπλα τους με το ποδηλατάκι.

    Απο τότε το είχα κατα νου και όταν ήρθε η ώρα πήρα ένα kokua jumper το οποίο ακόμα θεωρώ ότι είναι από τα κορυφαία του είδους μιας και έχει κάτι σαν stabilizer στο τιμόνι και αποσβεστήρα κραδασμών στον πίσω τροχό.

    Αυτά τα χαρακτηριστικά δεν είναι καθόλου δύσκολο να αντιγραφούν και στην κατασκευή

  3. #3
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλή ιδέα

    Την πρώτη φορά που είδα balance bike ήταν στο Λονδίνο το 2008 όπου ένα ζευγάρι περπατούσε πλάι στον Τάμεση και το πιτσιρίκι ακολουθούσε δίπλα τους με το ποδηλατάκι.

    Απο τότε το είχα κατα νου και όταν ήρθε η ώρα πήρα ένα kokua jumper το οποίο ακόμα θεωρώ ότι είναι από τα κορυφαία του είδους μιας και έχει κάτι σαν stabilizer στο τιμόνι και αποσβεστήρα κραδασμών στον πίσω τροχό.
    Νομίζω κάποια στιγμή το είχες ξανα αναφέρει. Το κοιτούσα για τη μικρή μου που είναι τώρα 3.
    Της έχουν πάρει ένα μικρό orient ποδηλατάκι με βοηθητικές αλλά είναι πιο βαρύ και από το δικό μου και τη δυσκολεύει αρκετά και έλεγα να της πάρω ένα.
    Αλλά δε ξέρω πως θα ανταποκριθεί σε αυτό. Μέχρι ποια ηλικία πιστεύεις ότι κάνει; Σε ύψος είμαστε λιγο κατω από ενα μέτρο.

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Φαντάζεσαι να τσακωθείς με το μικρό για την κάστερ;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Νομίζω κάποια στιγμή το είχες ξανα αναφέρει. Το κοιτούσα για τη μικρή μου που είναι τώρα 3.
    Της έχουν πάρει ένα μικρό orient ποδηλατάκι με βοηθητικές αλλά είναι πιο βαρύ και από το δικό μου και τη δυσκολεύει αρκετά και έλεγα να της πάρω ένα.
    Αλλά δε ξέρω πως θα ανταποκριθεί σε αυτό. Μέχρι ποια ηλικία πιστεύεις ότι κάνει; Σε ύψος είμαστε λιγο κατω από ενα μέτρο.
    Μέχρι 5-5,5 λένε οι εταιρείες, δεν είναι κακό να ρωτήσεις και έναν ορθοπεδικό.
    Το βάρος δίνει μια σχετική ροπή, μπορείς να αφαιρέσεις τα πετάλια - αλυσίδα στο υπάρχον και να κλείσεις
    την μεσαία τριβή με πλαστικές τάπες για κάγκελα. Νομίζω 37mm.

    Τα φρένα, εφόσον λειτουργούν, είναι χρήσιμα σε αυτά που δείχνει ο Χάρης που είναι ένα επίπεδο πάνω, κάνουν και σιρκουϊ με αυτά

    https://youtu.be/zIGG0UTMVUk
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 11/11/2020 στις 09:54.

  5. #5
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.635
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Νομίζω κάποια στιγμή το είχες ξανα αναφέρει. Το κοιτούσα για τη μικρή μου που είναι τώρα 3.
    Της έχουν πάρει ένα μικρό orient ποδηλατάκι με βοηθητικές αλλά είναι πιο βαρύ και από το δικό μου και τη δυσκολεύει αρκετά και έλεγα να της πάρω ένα.
    Αλλά δε ξέρω πως θα ανταποκριθεί σε αυτό. Μέχρι ποια ηλικία πιστεύεις ότι κάνει; Σε ύψος είμαστε λιγο κατω από ενα μέτρο.
    Μέχρι 5 ετών είναι το συγκεκριμένο και είναι κάπου στα 3,5kg.

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.635
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Φαντάζεσαι να τσακωθείς με το μικρό για την κάστερ;

  7. #7
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.635
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Νομίζω κάποια στιγμή το είχες ξανα αναφέρει. [...]
    yeap, μαζι το συζητούσαμε: https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2434519

  8. #8
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    ΩΩΩ....
    Ξέρεις πόσα πράγματα έχουν αλλάξει από τότε? Και φαντάσου είναι μόλις 6 χρόνια.
    Για την ιστορία, της είχα πάρει συμβατικό. Τώρα οδηγεί το golf kart στην πίσω αυλή του σπιτιου τους για να καταλάβεις.

    Σκεφτόμουν στη δική μου να της πάρω ένα πιο οικονομικό balance bike για να δω πως θα αντιδράσει. Θα το έχουμε και μονιμα στο αυτοκίνητο μαζί με το πατίνι για να μπορεί να το χρησιμοποιει αλλα και να το μοιράζεται με κανα φιλαρακι της σε καμια βόλτα. (Όταν με το καλό ξανα ανοίξουμε).

    Απλά θέλω να έχει φρένο.

  9. #9
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Φαντάζεσαι να τσακωθείς με το μικρό για την κάστερ;



    Μέχρι 5-5,5 λένε οι εταιρείες, δεν είναι κακό να ρωτήσεις και έναν ορθοπεδικό.
    Το βάρος δίνει μια σχετική ροπή, μπορείς να αφαιρέσεις τα πετάλια - αλυσίδα στο υπάρχον και να κλείσεις
    την μεσαία τριβή με πλαστικές τάπες για κάγκελα. Νομίζω 37mm.

    Τα φρένα, εφόσον λειτουργούν, είναι χρήσιμα σε αυτά που δείχνει ο Χάρης που είναι ένα επίπεδο πάνω, κάνουν και σιρκουϊ με αυτά

    https://youtu.be/zIGG0UTMVUk

    Της είναι λίγο μεγάλο και δε ξέρω αν μπορει να κάνει ακομα χωρίς τα πετάλια και τις βοηθητικές στο δικό της. Το οποίο το έχουμε αφήσει στο εξοχικό γιατί αν το είχαμε σπίτι θα χρειαζόμασταν και έπιπλα.

  10. #10
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Ωραίο το DIY doctor john

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Νομίζω κάποια στιγμή το είχες ξανα αναφέρει. Το κοιτούσα για τη μικρή μου που είναι τώρα 3.
    Της έχουν πάρει ένα μικρό orient ποδηλατάκι με βοηθητικές αλλά είναι πιο βαρύ και από το δικό μου και τη δυσκολεύει αρκετά και έλεγα να της πάρω ένα.
    Αλλά δε ξέρω πως θα ανταποκριθεί σε αυτό. Μέχρι ποια ηλικία πιστεύεις ότι κάνει; Σε ύψος είμαστε λιγο κατω από ενα μέτρο.
    Όταν η μικρή ήταν 3.5 της πήρα ένα Byox Dech 12".
    Συνημμένο 422654


    Πρώτη μέρα έκανε μέσα στο σπίτι, 2η μέρα την πήγα στον ποδηλατόδρομο της γειτονιάς και την 3η έπρεπε να κάνω τζοκινγκ για να είμαι κοντά της . Μετά από μια εβδομαδα/10 μέρες την έβαλα σε κανονικό 12αρι με πετάλια που μας είχαν χαρίσει (βαρίδι) και αυτό ήταν.
    Η δική σου που είναι 3 μπορεί να χρειαστεί λίγο περισσότερο χρόνο μιας και 6 μήνες διαφορά είναι μεγάλη σε αυτές της ηλικίες. Εξαρτάται και από το παιδί βέβαια.
    Το Byox πουλήθηκε λίγες μέρες μετά (νομίζω το είχα βάλει αγγελία και εδώ).
    RIDE MORE TALK LESS

  11. #11
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    βγαίνει σε ροζ?

  12. #12
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    βγαίνει σε ροζ?
    Γυναίκες
    RIDE MORE TALK LESS

  13. #13
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.635
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    ΩΩΩ....
    Ξέρεις πόσα πράγματα έχουν αλλάξει από τότε? Και φαντάσου είναι μόλις 6 χρόνια.
    Για την ιστορία, της είχα πάρει συμβατικό. Τώρα οδηγεί το golf kart στην πίσω αυλή του σπιτιου τους για να καταλάβεις.

    Σκεφτόμουν στη δική μου να της πάρω ένα πιο οικονομικό balance bike για να δω πως θα αντιδράσει. Θα το έχουμε και μονιμα στο αυτοκίνητο μαζί με το πατίνι για να μπορεί να το χρησιμοποιει αλλα και να το μοιράζεται με κανα φιλαρακι της σε καμια βόλτα. (Όταν με το καλό ξανα ανοίξουμε).

    Απλά θέλω να έχει φρένο.
    να μην έχει φρένο

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Γυναίκες
    Mη νομίζεις, μας συμφέρει τους άντρες.
    Το μυαλό μας αντιλαμβάνεται το ροζ με την ένταση του κόκκινου χωρίς όμως να το θεωρεί κουραστικό.
    Έτσι πετυχαίνουμε διαρκή κατανάλωση ενέργειας απο τα κορίτσια που τις βοηθά να αναπτύξουν πιο καλοσυνάτα χαρακτηριστικά, ποιο θηλυκά.

  15. #15
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    να μην έχει φρένο
    Γιατί;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2011, 18:02
  2. Δεν παω πουθενα χωρις το ποδηλατο μου!!
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2007, 21:56
  3. ποδήλατο - χάρλεϊ
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2007, 08:31
  4. Γιατί οι γυναίκες καβαλάνε ποδήλατο...
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2006, 16:48
  5. Greek DIY Algorithm
    από Julius στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2004, 20:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF