Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 154

Θέμα: Triumph 675

  1. #106
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Το triumph έχει προστασία για αυτό,όταν πέσουν τα cca κάτω από ένα οριο και η μίζα γυρίζει αργά,ζοριζεται,τότε σταματαει την μίζια,.
    Άρα το κόμπλερ χαλάει με μικρές ταχύτητες περιστροφής μίζας,( κ ίσως προκαλείται σκορτσαρισμα,κλοτσιά)

    Για αυτό και άλλαξαν μπαταρία με μεγαλητερη στο gen2 γιατί λόγο αυτού έμενες χωρίς μίζα η και έπεφταν γρήγορα οι 7αρες μπαταρίες.

    Επόμενες αγορές τελικό,μονοσελο,ίσως αφαίρεση καταλύτη,σερβομοτερ-exup μπας και χάσει τα άλλα 6,7 κιλά για να συμπληρωθεί το -10 κιλά.

  2. #107
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    how you know?

    Έπαιξα το κομπλερ μου κορόνα γράμματα...
    Έχασα...
    600€ κομπλερ, η φωλιά του, το γρανάζι, λάδια και παραφλου...

  3. #108
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot-2022-08-26-19-37-57-705-com-android-chrome.jpg 
Προβολές:	316 
Μέγεθος:	53,4 KB 
ID:	437635
    Άμεσος μετά από μια βόλτα, σβηστή μηχανή,στο πολύμετρο έδειξε 13,45 από 13,27 που είχα δει μόλις την έβαλα, άρα ακόμα φορτίζεται? εκτός κ αν επηρεάζεται και θέλει ηρεμία να κάτσει ώρες πριν μετρήσεις, έκανα καταναλώσεις να πεσει αλλά μετά ανεκαμπτε ξανά προς τα 13,4.

    ο παραπάνω πίνακας λέει για 100% στα 14,340.


    Επίσης ενώ πριν με την κανονική έβαζα τα άκρα του πολύμετρου στους πολλούς τις μπαταρίας ενώ δουλευε και είχα μετρισει 14,2+ τώρα στην λιθίου έβλεπα 13,2 με 13,6 ίσως και λίγο παραπάνω.

    Μετά βρικα το παρακάτω σχεδιάγραμμα που λέει ότι με όργανο στα άκρα ενω δουλεύει η μηχανή μέτρας τάση ανοικτού κυκλώματος.

    Και για να μετρισεις τάση φόρτησης πρέπει να αποσυνδέσεις τον θετικό πόλο όσο δουλεύει η μηχανή. Δλδ πρέπει να συνδέσω το πολύμετρο στους πόλους και μετά να ξεσυνδεσω τον θετικό από την μπαταρία, είναι αυτός ο σωστός τρόπος;
    Πριν το έκανα λάθος η έχουν οι λιθίου διαφορά στον τρόπο μέτρησης ρεύματος φόρτησης;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot-2022-08-26-19-37-47-877-com-android-chrome.jpg 
Προβολές:	316 
Μέγεθος:	58,3 KB 
ID:	437636

  4. #109
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Συγγνώμη, είχες μετρήσει φόρτιση 14.2 στο ρελαντί?

  5. #110
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Τελικά έβαλα τον φορτηστη του lidl που την έδειχνε μισογεματη (2 μπάρες από τις 4) ο δεικτης τις μπαταρίας έλεγε φουλ γεμάτη, και το πολύμετρο έδειχνε πάνω από 13.300 που είναι πάνω από 90% φορτισμένη αν πάρω υπόψην τον πίνακα ποιο πάνω.

    Την φορτίζε πολύ αργά, ειδικά στην αρχή,. Πήγε μέχρι 14,6 όπου σταμάτησε η φορτηση και μετά έπεφτε η τάση γρήγορα,.

    Όταν έβαλα μπρος με σβηστά φώτα έδειξε 13,6 στις 5.000..

  6. #111
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη, είχες μετρήσει φόρτιση 14.2 στο ρελαντί?
    Ναι,

  7. #112
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Στις ψηλότερες στροφές μέτρησες? Πχ στις 5000-6000 στροφες?

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.029
    του λιντλ ειναι για λιθιου? δεν εχω δει ποτε μπαταρια να περναει το 14. ποτε ομως...
    καινουργιες λενε 13,7 και ισως 13,9 μετα απο φορτιση σε φορτιστη αλλα στη μηχανη αμεσως θα παει 13,7.

  9. #114
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Του lidl δεν είναι για λιθίου αλλά φαίνεται να κάνει δουλειά,. Αφού φορτίζει αργά,δεν ξεπερνάει τα 15volt και δεν φορτίζει παλμικα (αν το κάνει φαίνεται) όλα καλά,. Παρακολουθούσα βέβαια από πάνω με πολύμετρο κ θερμοκρασία μπαταρίας. Στα 14,60v σταματούσε η φορτηση.

    Αφού έκατσα όλο το βράδυ είδα καψαλισμενα ξανά τα 3 καλώδια από τα Πηνεία,κ ένα με όχι τόσο καλή σύνδεση,Ανεβάζουν θερμοκρασία,δεν ψύχονται κ ίσως είναι λεπτά από το εργοστασιο, αφού ένωσα ποιο χοντρά, με όσο καλητερες συνδέσεις και μόνωση μπορουσα έχω 13,5+ ρελαντί και 14,2 κάπου στις 3-4000rpm με μέγιστο μάλλον 14,3..

    Μετά από φορτίσεις κ βολτες η μπαταρία δείνει να σταθεροποιείται πάνω από τα 13,6ν. Ίσως ανέβει κ άλλο,. Κανένα πρόβλημα με την μίζα,παίρνει πανευκολα παντα

  10. #115
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Του lidl δεν είναι για λιθίου αλλά φαίνεται να κάνει δουλειά,. Αφού φορτίζει αργά,δεν ξεπερνάει τα 15volt και δεν φορτίζει παλμικα (αν το κάνει φαίνεται) όλα καλά,. Παρακολουθούσα βέβαια από πάνω με πολύμετρο κ θερμοκρασία μπαταρίας. Στα 14,60v σταματούσε η φορτηση.

    Αφού έκατσα όλο το βράδυ είδα καψαλισμενα ξανά τα 3 καλώδια από τα Πηνεία,κ ένα με όχι τόσο καλή σύνδεση,Ανεβάζουν θερμοκρασία,δεν ψύχονται κ ίσως είναι λεπτά από το εργοστασιο, αφού ένωσα ποιο χοντρά, με όσο καλητερες συνδέσεις και μόνωση μπορουσα έχω 13,5+ ρελαντί και 14,2 κάπου στις 3-4000rpm με μέγιστο μάλλον 14,3..

    Μετά από φορτίσεις κ βολτες η μπαταρία δείνει να σταθεροποιείται πάνω από τα 13,6ν. Ίσως ανέβει κ άλλο,. Κανένα πρόβλημα με την μίζα,παίρνει πανευκολα παντα
    Καλό είναι η δοκιμή να γίνει με ζεστό μηχανάκι καιι αναμμένα τα μεγάλα φώτα.
    Επίσης αν υπάρχει φισα μεταξύ ανορθωτή και πηνίων καλό είναι να βάλεις διηλεκτρικο γρασσο.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  11. #116
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Με 2 μέρες ακινησία το πολύμετρο έδειξε 13,52volt σταθερά,. Με την μηχανή να δουλεύει έδειχνε 13,5+ στο ρελαντί και 14,1+ κάπου στις 4.000 rpm,. Στασιμο,. Κλειστά φώτα.

    Στο δρόμο κυκλοφοροντας νομίζω ότι πάει λιγο παραπάνω κάπου στα 14,3
    Αυτό το βγάζω υπολογίζοντας την απόκληση του βολτομετρου που είναι πάνω στην μηχανή με το πολύμετρο,. Όταν το βολτόμετρο στην μηχανή δείχνει 13 το πολύμετρο δείχνει 13,5,,. Με την μηχανή στάσιμη το βολτόμετρο με γκάζι(4000) δείχνει 13,5 που στο πολύμετρο είναι πάνω από 14.

    Στον δρόμο το βολτόμετρο μετά από λίγο δείχνει 13,7 αν έχω σταθερά πάνω από 3.000rpm που μεταφράζονται στο ανώτατο νούμερο περίπου 14,3 αλλά δεν ξέρω γιατί δεν πάει μέχρι 13,7 στο βολτόμετρο όταν είναι στασημο αλλά μόνο σε πορεία,.

    Παρατήρησα ότι ο φορτιστής του lidl φορτίζει γρήγορα πάνω από τα 14βολτ και δεν μένει πολύ ώρα πάνω από αυτά καθος σταματάει την φορτηση γρήγορα και κάπου στα 14,5+,.

    Τον έβαλα στην λειτουργεία συντήρησης που αν αποσυνδέσεις,συνδέσεις όλα γρήγορα κρατάει την τάση σταθερή εκεί που βρίσκεται η μπαταρία,.

    Οπότε την άφησα για 1 ώρα σε λειτουργεία συντήρησης σε σταθερά πάνω από 14 βολτ. Νομίζω κάπου στα 14,5 σταθερά ήταν,.

    Αφού βγήκαν όλα μετά από 2 ώρες δεν είχε πέσει κάτω από 14,15.

    Μετά το ξαναεβαλα σε λειτουργεία συντήρησης και άρχισε να αυξάνει τάση μέχρι τα 15 (όριο για την λιθίου)ακριβός όπου και σταματησε ο φορτιστής.
    Οπότε σταματάει ακριβός στο όριο,. Δείχνει να κρατάει την τάση αρκετή ώρα και κατεβαίνει αργά,τώρα είναι στα 14,5 και πιστεύω ότι αύριο θα έχει σταθεροποιηθεί στα 14,3 που μάλλον είναι το 100% πλήρος φορτισμένη( απ' όσο κατάλαβα για λόγους ασφαλείας πωλούνται και μεταφέρονται 70-80% φορτισμένες)

    Το θέμα είναι αν θα μπορεί η μηχανή να την φορτίζει στο 100% αφού με τίποτα δεν θα βγάζει κοντά 15 κ μάλλον ούτε 14,7 βολτ που ίσως είναι ιδανικά.

    Σίγουρα έχω αντίσταση στα 3 καλώδια από Πηνεία που ζεσταίνονται αλλά δεν ξέρω πόσο αυτό επηρεάζει τα βολτ και πως μπορώ να πάρω τα μέγιστα. (Επίσης είχαν καψαλιστει και ίσως έχει επηρεαστεί το μέταλλο τους αν και αφαίρεσα ότι μπορούσα κ αντικατέστησα με νέο καλώδιο.)

    Κάπου διάβασα για πατέντα με την έξοδο του ανωρθωτη να πηγαίνει στην μπαταρία η ανωρθωτες από cbr για παραπάνω βολτ. όταν είχα πρωτοβαλει το βολτόμετρο στην μηχανή έδειχνε 13,9 στο ρελαντί που αν ειχε,έχει την ίδια απόκληση μεταφράζεται σε 14,5 και ίσως 14,7 η 14,8 με αυξημένες στροφές,. Πράγμα που δεν συμβαίνει τώρα μιας κ δεν έχω δει το βολτόμετρο να φτάνει τα νούμερα που έδειχνε στην αρχή, και το μόνο που άλλαξε από τότε ήταν κομμάτια καλωδίων και συνδέσεις από τα 3 που έρχονται από Πηνεία,.

    Οι δοκιμές θα δείξουν αν τα τωρινά πραγματικά περίπου 14,3 είναι αρκετά για να κρατήσουν πλήρος φορτησμενη την λιθίου που έχει το όριο της κάπου εκεί, οι μπαταρίες όμως θέλουν μεγαλητερη τάση από το μέγιστο τους για να φορτίσουν, νομίζω το ιδανικό θα ήταν να έχω ελάχιστα παραπάνω βολτ.

  12. #117
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Η skyrich αν δεν κανω λάθος, λέει ότι δεν κάνει να φορτίζεται με πάνω από 14 5v.
    Πρόσεχε μη χαλάσεις τη μπαταρία.

  13. #118
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Η skyrich αν δεν κανω λάθος, λέει ότι δεν κάνει να φορτίζεται με πάνω από 14 5v.
    Πρόσεχε μη χαλάσεις τη μπαταρία.
    15 λέει είναι το οριο

  14. #119
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Μετά από φορτηση, και ακινησία κοντά 30 ώρες κρατάει 13,70 βολτ που είναι αρκετά καλά, κάπου στο 95%τις χωρητικότητας αν τα 14,34 είναι το μέγιστο.

    Με την μηχανή να δουλεύει είδα μέγιστο 14,25 που μου φαίνεται λίγο ποιο κάτω από ότι θα έπρεπε.
    Υπάρχει κανένας τρόπος να το πάω αυτό στα 14,7 ?
    Έχει κανένας ίδια λυθιου να μου πει τι νούμερα βλέπει;

    Αν την βάλω μπρος κ πάω μικρή βόλτα 2-3 λεπτά σβήσω και μετρήσω είναι στα 13,5.

    To καλό με την λιθίου είναι ότι μόλις γυρίσεις διακόπτη,ανάψουν φώτα,τρόμπα και κάνει το αρχικό βύθισμα η τάση, πολύ μικρό και σε 1-2 δευτερόλεπτα ανακάμπτει πλήρως, πράγμα που σημαίνει ότι πατάς μίζα με 13,5 βόλτ διαθέσιμα περίπου πολύ μακριά από το όριο των κάτω από 12 που δεν θα μιζαρει.. το πρόβλημα που είχα όταν η μηχανή ήταν πολύ ζέστη να μην παίρνει λυθικε εντελώς,
    Απλά παρατήρησα ότι με πολύ ζεστη μηχανη καμιά φορά τις περνει 1-2 παραπάνω περιστροφές του μοτέρ για να πάρει από ότι κρύα.

    Βέβαια στροφαρει πολύ δυνατά, γρήγορα και παίρνει πολύ εύκολα,. Δεν βλέπω την αδυναμία και ποιο αργή περιστροφή που υπήρχε πριν όταν ήταν πολύ ζεστό.

    Η παλιά μπαταρία παρόλο που είχε φτάσει να δυσκολεύεται να το βάλει μπρος δείχνει να κρατάει πάνω από 12,8

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Μετά από φορτηση, και ακινησία κοντά 30 ώρες κρατάει 13,70 βολτ που είναι αρκετά καλά, κάπου στο 95%τις χωρητικότητας αν τα 14,34 είναι το μέγιστο.

    Με την μηχανή να δουλεύει είδα μέγιστο 14,25 που μου φαίνεται λίγο ποιο κάτω από ότι θα έπρεπε.
    Υπάρχει κανένας τρόπος να το πάω αυτό στα 14,7 ?
    Έχει κανένας ίδια λυθιου να μου πει τι νούμερα βλέπει;

    Αν την βάλω μπρος κ πάω μικρή βόλτα 2-3 λεπτά σβήσω και μετρήσω είναι στα 13,5.

    To καλό με την λιθίου είναι ότι μόλις γυρίσεις διακόπτη,ανάψουν φώτα,τρόμπα και κάνει το αρχικό βύθισμα η τάση, πολύ μικρό και σε 1-2 δευτερόλεπτα ανακάμπτει πλήρως, πράγμα που σημαίνει ότι πατάς μίζα με 13,5 βόλτ διαθέσιμα περίπου πολύ μακριά από το όριο των κάτω από 12 που δεν θα μιζαρει.. το πρόβλημα που είχα όταν η μηχανή ήταν πολύ ζέστη να μην παίρνει λυθικε εντελώς,
    Απλά παρατήρησα ότι με πολύ ζεστη μηχανη καμιά φορά τις περνει 1-2 παραπάνω περιστροφές του μοτέρ για να πάρει από ότι κρύα.

    Βέβαια στροφαρει πολύ δυνατά, γρήγορα και παίρνει πολύ εύκολα,. Δεν βλέπω την αδυναμία και ποιο αργή περιστροφή που υπήρχε πριν όταν ήταν πολύ ζεστό.

    Η παλιά μπαταρία παρόλο που είχε φτάσει να δυσκολεύεται να το βάλει μπρος δείχνει να κρατάει πάνω από 12,8
    Η μπαταρια στο 675 σε μοντελα πριν το 2009 ειναι ιστορια μου αμαρτια μου.
    Παντως σε μενα ζεστο δεν επαιρνε οχι λογω μπαταριας αλλα επειδη τα ειχε παιξει το ματι του στροφαλου.
    Κρυο επαιρνε τσακμακι αλλα ζεστο τιποτα.
    Αλλαξα μια φορα πηνια και μια φορα μονο το ματι.
    Στα ηλεκτρικα του δυστυχως το μηχανακι ειναι ζορικη φαση

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. triumph 675 daytona
    από sakisdani750 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2007, 11:16
  2. έχει κανείς triumph 675???
    από gtheof στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2007, 17:17
  3. Οριστικά το ΝΕΟ Triumph 675 supersport
    από warm up στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2005, 00:25
  4. Νεο Triumph 675
    από warm up στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 21:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF