Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 154

Θέμα: Triumph 675

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589

    Triumph 675

    Μόλις αγόρασα αυτό,υπάρχουν tips τι πρέπει να προσέξω,αν βγάζει κάπου βλάβες; (Έχω ακούσει για Πηνεία ανορθωτη).ακόμα που μπορώ να βρω το manual του κατασκευαστή για να μάθω πως δουλεύει το κοντέρ,τι λάδια, συντήρηση θέλει και άλλα. Πάντος φαινετε εύκολο,βολικό,άνετο και μαζεμένο στις διαστάσεις,με λίγο σκληρες αναρτισεις.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20201110-095656.jpg 
Προβολές:	1021 
Μέγεθος:	98,2 KB 
ID:	422658
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20201111-130927.jpg 
Προβολές:	1012 
Μέγεθος:	72,4 KB 
ID:	422659
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20201111-130930.jpg 
Προβολές:	1006 
Μέγεθος:	58,6 KB 
ID:	422660
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20201111-131008.jpg 
Προβολές:	1012 
Μέγεθος:	61,8 KB 
ID:	422661
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20201111-131015.jpg 
Προβολές:	1001 
Μέγεθος:	36,3 KB 
ID:	422662
    Το καπάκι βολάν είχε δύσκολη ζωή και παλιά τρύπα στο δοχείο διαστολής,επίσης μικρά σημάδια πτωσης

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Και φλάντζα τρομπας νερού
    που δεν φαινετε και τόσο νορμάλ;

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Για manual ρίξε μια ματιά εδώ

    Καλορίζικο το εργαλείο και πάντα όρθιος!

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Μονο εύκολα βολικά και άνετα δε τα λες τα 675 αλλά είναι ωραία παιχνίδια μάχημα..ειχα το μοντέλο του 2010
    Γενικά ελπίζω να το πέρασες κόσκινο...πονανε εκεί που είπες πονάνε στο σασμαν(το συγκεκριμένο μοντέλο όχι το παλιό)στον επιλογέα και το αστέρι του..αν η συντήρηση είναι σωστή μέχρι τώρα το μοτέρ είναι αθάνατο..εξω έχουν ακουστεί και ραγισμενα πλαίσια όπως και εδώ αλλά λιγότερα ψάξε το ειδικά αν έχει φάει τούμπα...λαδια εγώ έβαζα 10-40full...υπαρχει forum 675.cc που έχει τα πάντα...ψαξου και εκει απλά είναι αγγλικό...καλοριζικο και πάντα όρθιος..
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Έντυπο Μάνιουαλ βγάζει η Haynes, και είναι αρκετά καλό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l400.jpg 
Προβολές:	971 
Μέγεθος:	31,8 KB 
ID:	422663
    αλλά δεν ξέρω αν τα φέρνει πια κανείς, από τότε που φαλίρισε ο Παπασωτηρίου που τα έφερνε.

    To workshop manual της ίδιας της Triumph το έχω ανεβάσει εγώ εδώ >>> MANUAL

    Που και που, ανά 40.000 χλμ κατα εκτίμηση δική μου, καίνε κανά πηνίο -μερικά, όχι όλα- οπότε αν δεις και δεν φορτίζει την μπαταρία, τότε ψάχνεσαι. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς για πράγματα που δεν είναι βέβαιο ότι θα συμβούν, εγώ αν είχα, θα έβαζα ένα βολτομετράκι στα όργανα, να δω εγκαίρως ΑΝ ΠΟΤΕ συμβεί, αλλαγή στην συμπεριφορά της τάσης.

    Μερικά βγάλαν θέμα με την βαλβίδα της εξάτμισης, βρωμίζει η πεταλούδα και δεν ακούει στο μοτεράκι, ανάβει το έρρορ στο καντράν, λύσεις υπάρχουν πολλές,  συνήθως ένα καθάρισμα αρκεί, άλλοι τρώνε το καρέ να γυρνάει το μοτέρ χωρίς να δίνει κίνηση στην πεταλούδα ώστε να κοροιδεύεται το σύστημα ότι δεν έχει καταργηθεί κάτι, άλλοι το καταργούν και βάζουν κάποιο ηλεκτρονικό γκατζετάκι που κοροιδεύει το σύστημα πάλι, δίχρονα έχεις, ξέρεις από τέτοια.

    Γενικά είναι μοτέρ Ιαπωνικής αξιοπιστίας, και αν δεν είναι λιωμένο δεν θα έχεις κανένα σοβαρό πρόβλημα. Έχει απλή λογική στο που βρίσκεται τι, τα πλαστικά βγαίνουν ψιλοεύκολα, και έχεις πρόσβαση στα περισσότερα πράγματα χωρίς να χρειάζεται να σου γίνουν τα χέρια σαν του Τιραμόλα.

    Αν δεν έχει διακόπτη φώτων, βάλτου. Έχω γράψει αναλυτικό οδηγό για το αδερφό Street Triple ΕΔΩ

    Μικρό σέρβις ανά 10.000 (λάδια-φίλτρο), μεγάλο ανά 20.000 (μικρό συν βαλβίδες-μπουζί-φίλτρο αέρα). Δική μου εμπειρία: Ανά δυο χρόνια περίπου, καθάρισμα αυλοί και πεταλούδες ψεκασμού, αλλοιώς αρχίζουν τα προβλήματα αστάθειας του ρελαντί.

    Μια μικρή κατανάλωση λαδιού, είναι φυσιολογική, μην σε ανησυχήσει, να κοιτάς τα λάδια τακτικά όμως μην βρεθείς προ δυσάρεστης εκπλήξεως, και να συμπληρώνεις αν χρειάζεται ανάμεσα στα σέρβις. Η ελληνική αντιπροσωπεία, συνιστά αλλαγή λαδιών στο μισό διάστημα από το manual.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 11/11/2020 στις 15:16.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Ωραία ευχαριστώ, τα φώτα είναι μόνιμα ανοικτά κάτι που ίσως επιβαρύνει Πηνεία,ανορθωτη,το σκευτικα κ εγώ για διακόπτη. Τα λάδια θα τα τσεκαρω το συντομότερο,ώρα για διάβασμα του manual

  7. #7
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Ωραία ευχαριστώ, τα φώτα είναι μόνιμα ανοικτά κάτι που ίσως επιβαρύνει Πηνεία,ανορθωτη,το σκευτικα κ εγώ για διακόπτη. Τα λάδια θα τα τσεκαρω το συντομότερο,ώρα για διάβασμα του manual
    Για την προστασία των πηνίων φρόντισε να είναι πάντα στο πάνω όριο η στάθμη του λαδιού.

    Το service manual μπορείς να το πάρεις απο το dropbox μου κατευθείαν, κάνεις κλικ και κατεβαίνει:
    https://www.dropbox.com/s/s95mxz5mek...anual.pdf?dl=1
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 11/11/2020 στις 15:50.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    κάνεις κλικ και κατεβαίνει:
    https://www.dropbox.com/s/s95mxz5mek...anual.pdf?dl=0
    "dl=1" για click & κατεβαίνει

  9. #9
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    "dl=1" για click & κατεβαίνει
    πρόστυχε άντρα

    φιξεντ

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20201112-101405.jpg 
Προβολές:	870 
Μέγεθος:	46,6 KB 
ID:	422695
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20201112-101354.jpg 
Προβολές:	876 
Μέγεθος:	59,1 KB 
ID:	422696
    Άνοιξα τάπα ψυγείου όλα καλά,μέχρι πάνω γεμάτο,χρειάστηκε λίγο στο δοχείο διαστολής που ήταν στο min. Ακόμα συμπληρώθηκαν 300ml συνθετικό λάδι για να πάει ο δείκτης λαδιού στο max και λαδωθικε η αλυσίδα, οι Άγγλοι πρέπει να ζοριστικαν με την εξάτμιση,εκτός του ότι η πίσω ανάρτηση δεν είναι κεντραρισμενη με το ψαλίδι για να αφήσει χώρο για τον σωλήνα,αυτός περνάει πολύ κοντά από την ανάρτηση(που απ' όσο ξέρω δεν είναι καλό να ζεσταίνεται)πολύ κοντά είναι και ο ανορθωτης, ίσως επικάλυψη του σωλήνα σε αυτό το σημείο με κάποιο μονότικο υλικό να μειώσει τις θερμοκρασίες.

  11. #11

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    https://postimg.cc/PPQK8QLc

    Κατασκευή σιτας μιας και το ψυγείο δεν έχει κανένα προστατευτικό. Και σαν να λείπει πλαστικό ν στην καρίνα εμπρός από τις εξατμίσεις; Βλέπω κάτι σαν βάσεις

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Ναι κανονικα υπάρχει τρίγωνο κομμάτι εκει το οποίο λείπει
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    https://postimg.cc/YhnV17mh
    https://postimg.cc/KRGSPQqs
    https://postimg.cc/BL0wqQRw
    https://postimg.cc/CnMPqrhG
    Για κάποιο λόγο δεν δέχεται τις φοτο οπότε link,καθρέπτες rizoma που ήταν μαζί με το μότο αλλά εμποδίζουν όταν το τιμόνι πάει στο τέρμα του,διακόπτης για το εμπρός φως(παρατήρησα ότι με τον διακόπτη κλειστό και κλειστό εμπρός φως δεν παίρνει μπρος,άρα ο εγκέφαλος διαβάζει τα φώτα,άρα αν καούν οι εμπρός λάμπες δεν ξεκιναει?) Προστατευτικό ψυγείου και εξατμίσεων,βγήκαν και τα φερινκ και γρασαριστικε,λαδωθικε παντού, Ελένξα λάδια,νερά, βάσεις και πίσω φλας μπήκαν(δεν συνδέθηκαν ακόμα) το προστατευτικό θερμοκρασίας στην εξάτμιση δεν πέτυχε, την τύλιξα με μια λωρίδα υλικό με αντοχή σε θερμοκρασίες υποτίθεται αλλά άρχισε να καπνίζει οπότε το έβγαλα,ίσως φτιαχτεί κάτι που δεν θα έχει άμεση επαφή με τον σωληνα

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Αυτό με τα φώτα σβηστά, δεν νομίζω ότι είναι σωστό.

    Ή κάτι έχεις κάνει λάθος, π.χ. έχεις βάλει διακόπτη σε γραμμή που τροφοδοτεί εκτός από το φως ΚΑΙ το σήμα προς το ρελέ μίζας (αν δεν μιζάρει) ή στην μονάδα ελέγχου του μοτέρ (αν μιζάρει αλλά δεν παίρνει ποτέ) ή κάποιος κάτι έχει πειράξει στο παρελθόν στην πλεξούδα και υπάρχει κάποια επαναδρομολόγηση κάποιας γραμμής που σου επιφέρει αυτό το φαινόμενο.

    Μάνιουαλ με χάρτη ηλεκτρικών έχεις, ψάξτο λίγο καλύτερα.

    Κανονικά, με κλειδί στο On και killswitch στο RUN , πρέπει να σου δείχνει τι ταχύτητα ή κενή έχει στο όργανο και να παίρνει μπρος ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. triumph 675 daytona
    από sakisdani750 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2007, 12:16
  2. έχει κανείς triumph 675???
    από gtheof στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2007, 18:17
  3. Οριστικά το ΝΕΟ Triumph 675 supersport
    από warm up στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2005, 01:25
  4. Νεο Triumph 675
    από warm up στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 22:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF