Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 154

Θέμα: Triumph 675

  1. #46
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Επαυξάνω για τη μπαταρία. Είναι αρκετά πιθανό να χρειαστεί αλλαγή, ειδικά αν έχεις συναγερμό πάνω. Δηλαδή μην επαναπαύεσαι για βόλτα, αν δεν την έχεις φορτίσει πλήρως 2 μέρες πριν.

    Ωραίο μοτοσακό, έχει αρκετούς ευχαριστημένους κατόχους στο forum, κατά κανόνα πολύ έμπειρους και συνειδητοποιημένους οδηγούς.

    Καλή φάση πάντως που το ετοίμαζες σιγά-σιγά επί ένα χρόνο και τώρα βγήκε επισήμως στο δρόμο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Με οδήγηση σε μεγάλο μέρος μιας βόλτας στα 80-100 km/h με 6η ,η μέση κατανάλωση στο όργανο έπεφτε σταδιακά μέχρι που πήγε στο 5 λίτρα/100 μετά σταμάτησε η βόλτα, αναρωτιέμαι με ποιο τρόπο μετράει αυτήν την μέση κατανάλωση και πόσο αξιόπιστη μέτρηση είναι? (Αφού θεωριτικα δεν έχει μετρητη ποσότητας βενζίνης στο ρεζερβουάρ)
    Μετράει τους ψεκασμούς που κάνει, από τον χρόνο ανοίγματος των μπεκ. Σχηματίζει έτσι μια ποσότητα βενζίνης στον υπολογισμό του. Επίσης μετράει και τα χιλιόμετρα που διαννύεις από τον αισθητήρα του ταχύμετρου, και κάνει μια διαίρεση.

    Η μέση κατανάλωση μετράει από την τελευταία φορά που το μηδένισες. Επίσης, μετράει και στιγμιαία κατανάλωση, πατώντας το μενουδάκι στο όργανο μπορείς να επιλέξεις να δείχνει την στιγμιαία. Με τον ίδιο τρόπο την υπολογίζει και αυτήν, απλά μετράει ανά μικρό διάστημα χρόνου μπεκιές δια απόσταση.

    Αμα δεις, στην στιγμιαία, όταν έχεις νεκρά, και δίνεις γκαζιές δείχνει --, αφού η απόσταση στον παρανομαστή είναι προφανώς 0. Για τον ίδιο λόγο, όταν ξεκινάς να επιταχύνεις, δίνει πολύ μεγάλα νούμερα στην στιγμιαία, αφού η απόσταση που διαννύεις στην αρχή είναι μικρή, και όσο επιταχύνεις μεγαλώνει.

    Γενικά το έχουν πολύ καλά μελετήσει, κινούμενος με μικρές ταχύτητες, το street triple που είχα εγώ, έχει πολύ μικρή κατανάλωση, π.χ. έβλεπα εθνική οδό ταξίδι, 4+ , 5- (λιτρα/100χλμ) καταναλώσεις.

    Οταν αρχίσεις τα κυνηγητά βέβαια....
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 14/11/2021 στις 10:19.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #48
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Για τον ίδιο λόγο, όταν ξεκινάς να επιταχύνεις, δίνει πολύ μεγάλα νούμερα στην στιγμιαία, αφού η απόσταση που διαννύεις στην αρχή είναι μικρή, και όσο επιταχύνεις μεγαλώνει.
    Ενώ στα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ, στο συγκεκριμένο έχω τις αμφιβολίες μου. Η στιγμιαία κατανάλωση κατά την επιτάχυνση θεωρώ ότι είναι σωστή και σε μεγάλες τιμές, για δύο λόγους. Πρώτον, οι κινητήρες εσωτερικής καύσης έχουν σαφώς χαμηλή απόδοση σε συνθήκες επιτάχυνσης, είναι από τα βασικά τους μειονεκτήματα η δυσανάλογα αυξημένη κατανάλωση όταν επιταχύνουν. Δεύτερον, κατά την επιτάχυνση, πέρα από την αντιμετώπιση των τριβών και ενδεχόμενη αύξηση δυναμικής ενέργειας (αν είσαι σε ανηφόρα), πρέπει να καταναλώσεις ενέργεια ώστε να αυξηθεί η κινητική ενέργεια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Έγραψα εγώ ότι είναι λάθος;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Όντος βρήκα και την στιγμιαία κατανάλωση στο μενού του οργάνου. Δεν την είχα χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα. Η μπαταρία δείχνει να κρατάει βολτ μέχρι τώρα με το κρυο κ ψιλοαραιη χρήση,. Το επόμενο θέμα είναι το EXUP. Αν κ λανθασμένη λέξη γιατί δεν είναι yamaha. Από βιντεάκια που είδα κατά 90% όταν γυρίζεις το κλειδί στο on το σερβομοτερ κάνει έναν έντονο ήχο καθώς ανοίγει κ κλείνει για ελενχο, στο δικό μου όσο το είχα δεν τον έχω ακούσει ποτέ,. Με λίγο ποιο προσεκτικό κοίταγμα χωρίς να λύσω τπτ απλά κοιτοντας τις ντιζες κ βάζοντας αυτι κοντά στο σερβομοτερ είμαι κατά 90% σίγουρος ότι δεν δουλεύει.
    Το ίδιο κ όταν πάρει μπρος το μοτέρ.

    Όχι ότι με πειράζει αφού δουλεύει οκ κ δεν ανάβει λαμπάκι checkengine,. Βέβαια το θέμα είναι γιατί και πώς. Καταργητη-φισακι δεν πρέπει να φοράει αφού η καλωδίωση του σερβο, συνδέετε κανονικα στην πλεξούδα.

    To επόμενο που φαντάζομαι είναι να έγινε εσωτερικά τις ecu η κατάργηση, νομίζω το υποστήριζε σαν επιλογή το tune-ecu. Τέλος να έγινε με μηχανικό τρόπο αν και δεν είδα τπτ περίεργο όταν είχα λύσει την εξάτμιση.

    Εδώ, ο μοναδικός ήχος που ακούγεται στο ον πρέπει να είναι από την τρόμπα βενζίνης
    https://youtube.com/shorts/0UZrqrncqbQ?feature=share

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Μετά από μια βδομάδα ακινησία στο κρύο η μπαταρία κρατάει 12,8 βολτ οπότε λογικά την γλύτωσε.

    Η στιγμιαία κατανάλωση πάει από 8,5+ όταν ανοίγεις αρκετά το γκάζι μέχρι 4,2 όταν έχεις κλειστό το γκάζι.

    Από κρύο παίρνει πανευκολα μπρος με μια μιζια πάντα. Αυτό που παρατήρησα 1-2 φορές είναι ότι δυσκολεύεται παραπάνω να πάρει όταν είναι ζεστό, πχ ακούγεται όχι τοσο δυνατά η μίζα και 1-2 φορές δεν πήρε με την πρώτη όταν ήταν ζεστό, δλδ να σταματήσω στην άκρη του δρόμου,να σβισω και να ξαναβάλω μπρος. Ίσως έτυχε,κάτι δεν είναι σωστό με το μίγμα όταν πάει να ξεκινήσει ζεστό,η θέλει κάποιο κόλπο(λίγο γκάζι πχ)

    Η τάση μπαταρίας με το μοτέρ σε λειτουργεία έχει ελενχθει αρκετές φορες και είναι πάντα κοντά στα 14 βολτ στο ρελαντί.
    Στο μέλλον θα κοιτάω να σβηνω τα φώτα την μέρα για ίσως καλητερη φόρτηση μπαταρίας. Ίσως βοηθήσει και στην εκκίνηση από ζεστό(να έχει παραπάνω δύναμη η μίζα)


    Οι πατέντες όπως η σιτα ψυγείου,η θερμομόνωση σωλήνα εξάτμισης,η αλλαγή θέσης ανόρθωτη, η κόλληση του δοχείου διαστολής δεν παρουσίασαν το παραμικρό.

    Το exup πιθανολογω το είχαν καταργήσει παλαιότερα.

    Ένα άλλο που ασχολήθηκα ήταν αν δουλεύει το intake flapper,στην εισαγωγή αέρα μπροστα.με στατικές δοκιμές δεν το είδα ποτέ να δουλεύει,και είναι πάντα στην κλειστή θέση.

    Ίσως έχει μηχανισμό να ενεργοποιείται όταν η μηχανή βρίσκεται σε κίνηση μόνο. Λογικά αν δεν λειτουργούσε θα το εβλεπα στον δρόμο μιας κ δεν θα πήγαινε αρκετός αέρας στο φίλτρο κουτί.

    https://youtu.be/PXzYBc4lqKM

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Με λίγο διάβασμα είδα ότι το πρόβλημα του να μην παίρνει εύκολα μπρος με πολύ ζεστό μοτέρ κ να έχει μια αδυναμία η μίζα να γυρίσει το μοτέρ μόνο με ζεστό μοτερ και να γίνεται φυσιολογικό όταν κρυώσει είναι αρκετά συχνο σε speed triple και tiger( νομίζω ίδιες μιζες).

    Οι λύσεις που διάβασα ήταν
    1 μεγαλύτερη μπαταρία. Διάφοροι ανάφεραν ότι με επιτόπου φορτιστή μπαταρίας,καλώδια,άλλη μπαταρία έπαιρνε οκ. Κ ότι μια μπαταρία ανακτά φορτίο όσο κάθεται,δλδ τα 10-20 λεπτά που περιμένεις να κρυώσει για να πάρει μετά τις αποτυχημένες μιζιες. Βέβαια γιατί ζοριζεται τόσο κ αδειάζει μπαταρία η μίζα με ζεστό μοτερ άλλο θέμα.

    2. Αισθητήρας θερμοκρασίας που διαβάζει λάθος και δίνει μίγμα για κρύα εκκίνηση ενώ είναι ζεστό. Όπως κ λεπτό καλώδιο ανάμεσα σε μπαταρία,ρελέ,μίζα που ζεσταίνεται κ ανεβαίνει η αντίσταση του. Ίσως λίγο απίθανα αυτά

    3 κάρβουνακια μίζας κ κάποιος είχε θέμα στο ένα κάρβουνακι που κολλούσε το ελατήριο του και το κρατούσε φρακαρισμενο με αποτέλεσμα αδύναμη μιζια. Το θεωρώ. Αρκετά πιθανό.

    4 ένα καλώδιο γείωσης μέσα στην μίζα, δεν είναι ούτε κολλημένο,βιδομενο τπτ, απλά το χώνουν με το χέρι ανάμεσα σε ένα κενό κατά το δέσιμο τις μίζας, με τον καιρό ποιανει μάκα κ σε συνδιασμό με μεγάλες θερμοκρασίες που αυξάνουν την αντίσταση δεν κάνει καλή επαφή. Με καθάρισμα η πατέντα με τρύπα κ έξτρα καλώδιο που γειώνει εξωτερικά τις μίζας οκ. Κ αυτό ίσως αρκετά πιθανό.

    Διάβασα κ άλλες λύσεις η τι το προκαλεί. Βέβαια συμπέρασμα δεν βγήκε. Ότι δλδ φταίει σίγουρα αυτό κ φτιάχνει με αυτόν τον τρόπο.

  8. #53
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Με λίγο διάβασμα είδα ότι το πρόβλημα του να μην παίρνει εύκολα μπρος με πολύ ζεστό μοτέρ κ να έχει μια αδυναμία η μίζα να γυρίσει το μοτέρ μόνο με ζεστό μοτερ και να γίνεται φυσιολογικό όταν κρυώσει είναι αρκετά συχνο σε speed triple και tiger( νομίζω ίδιες μιζες).


    2. Αισθητήρας θερμοκρασίας που διαβάζει λάθος και δίνει μίγμα για κρύα εκκίνηση ενώ είναι ζεστό. Όπως κ λεπτό καλώδιο ανάμεσα σε μπαταρία,ρελέ,μίζα που ζεσταίνεται κ ανεβαίνει η αντίσταση του. Ίσως λίγο απίθανα αυτά

    3 κάρβουνακια μίζας κ κάποιος είχε θέμα στο ένα κάρβουνακι που κολλούσε το ελατήριο του και το κρατούσε φρακαρισμενο με αποτέλεσμα αδύναμη μιζια. Το θεωρώ. Αρκετά πιθανό.

    4 ένα καλώδιο γείωσης μέσα στην μίζα, δεν είναι ούτε κολλημένο,βιδομενο τπτ, απλά το χώνουν με το χέρι ανάμεσα σε ένα κενό κατά το δέσιμο τις μίζας, με τον καιρό ποιανει μάκα κ σε συνδιασμό με μεγάλες θερμοκρασίες που αυξάνουν την αντίσταση δεν κάνει καλή επαφή. Με καθάρισμα η πατέντα με τρύπα κ έξτρα καλώδιο που γειώνει εξωτερικά τις μίζας οκ. Κ αυτό ίσως αρκετά πιθανό.
    .
    Μην το υποτιμάς,είναι πολύ πιθανό και έχουν αναφερθεί αρκετές περιπτώσεις με αυτήν τη λύση.Tiger 1050 το 'σύνδρομο του 20λέπτου'

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Τελικά έκανα δοκιμές και όντος υσχυει, με κρύο μοτέρ μπορεί να πάρει, σβήσει πολλές φορές συνεχόμενα χωρίς πρόβλημα. Σήμερα συνδεσα τον φορτιστή lidl στο mode που απλά δείχνει τα βολτ.

    Στάσιμο ζέστανα την μηχανή μέχρι τις 6 μπάρες.οταν εσβισα
    Και προσπάθησα να το ξαναβάλω μπρος η μίζα έδειχνε αδύναμη, γύρισε λίγο αδυναμα μερικές φορές και μετά το γνωστό τακ (από ρελέ μάλλον που δείχνει πεσμένη μπαταρια). Ο κινητήρας δεν πήρε μπρος, άμεσος μετά το τακ η τάση στην μπαταρία ήταν 12 βολτ και άρχιζε να ανακάμπτει σιγά σιγά.

    Άρα το συμπέρασμα είναι ότι με ζεστό μοτέρ τραβάει πολλά αμπέρ και αδειάζει την μπαταρία, όταν κρυώσει όλα οκ.

    Τώρα φταίει το ζεστό μοτέρ που ίσως έχει παραπάνω τριβές λόγο διαστολων όταν είναι ζεστό,η μίζα ζεσταίνεστε κ κάτι φρακαρει,προκαλεί αντίσταση κίνησης μέσα της,κολλάνε τα καρβουνακια,ζεσταίνεται κάποιο καλώδιο και προκαλεί μεγάλη αντίσταση... Η απλά φτάιει η μπαταρία που μάλλον δεν είναι στα καλητέρα της?

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Καθε χρονο με τα κρυα η ιδια βιολα με την μπαταρια.
    Εχω μια yuasa στο 675 εδω και 3.5 χρόνια.
    Νομίζω οτι τα έχει φτύσει τελειως γιατί δοκιμασα να τη φορτισω πληρως και να βαλω μπρος και παπαλα.
    Με εναν εκκινητη που έχω πήρε τσακμάκι.
    Εχετε να προτείνετε κάτι αξιολογο σε μπαταρία εκτος απο motobatt που δεν βάζω με τιποτα.
    To μηχανάκι είναι μοντέλο 2006 οποτε φοράει 7αρα μπαταρία,σκεφτομαι και για λιθίου απλά θα πρεπει να αγοράσω καινουριο φορτιστή.
    https://www.youtube.com/watch?v=Ze9y-hyI8fs
    Τελευταία τροποποίηση από rainmike; 17/12/2021 στις 20:51.

  11. #56
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Έχω καλές αναμνήσεις με Varta, την παραγγέλνω και μου την φορτίζουν στο κατάστημα απέναντι στο Γεωπονικό Π. στην Καβάλας.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Μετά από κ άλλο διάβασμα κατεληξα ότι αυτό πιθανότατα συμβαίνει λόγο μίζας (μπορεί κ καλωδίων από μπαταρια-ρελε-μιζα).

    Η triumph πουλούσε μόνο την μίζα περίπου 500 ευρώ.
    Όπως διάβασα το suzuki burgman 650 φοράει ίδια μίζα(σχεδόν ίδια έχει 1 δόντι διαφορά στο γρανάζι)

    Αλλά η suzuki πουλάει ξεχωριστά και τα καρβουνακια μίζας με κόστος περίπου 50€. Οπότε αυτή μάλλον θα είναι η επόμενη αγορά να τα έχω στην άκρη μην τυχών και χειροτερέψει το θέμα με την εκκίνηση με πολύ ζεστό μοτέρ.


    Όποιος έχει ανταλακτικα ας στείλει μύνημα, ψάχνω κύριος φτηνά για πειραματισμό.

    Αρχική σωλήνα εξάτμισης για να δοκιμασω να βγάλω καταλύτη. Και εντελος το exup.Λογικά ταιριάζει κ από speed triple 07- 2010.

    Τελικό arrow (δεν βρίσκω με τπτ στα μεταχειρισμένα Ελλάδα)

    Μοτέρ φτηνό, ακόμα και ανατιναγμενο η έτοιμο,με προβλήματα κτλ. να το λύσω-δεσω να αρχίσω τα μαστορεματα. (Των ανταλλακτικών η μηχανή μάλλον θα μείνει γνήσια για πολύ καιρό)

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Επίσης και μοτέρ από speed triple θα μπορούσε μιας και από όσο ξέρω έχουν διαφορά μόνο στους εκκεντροφόρους

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Street triple είναι το 675.

    Speed Triple είναι το μεγάλο 1050.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #60
    Μίζα αγόρι είναι το θέμα σου, κάνε ένα service και λογικα δεν θα ξανά έχεις πρόβλημα.
    Απλα όταν ζεσταίνεται για κάποιο λόγο ζορίζεται, σαν να φρακαρει λίγο.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. triumph 675 daytona
    από sakisdani750 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2007, 12:16
  2. έχει κανείς triumph 675???
    από gtheof στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2007, 18:17
  3. Οριστικά το ΝΕΟ Triumph 675 supersport
    από warm up στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2005, 01:25
  4. Νεο Triumph 675
    από warm up στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 22:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF