Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 86

Θέμα: Μηχανή 20ετιας ναι ή όχι ;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    αν τη θες για χόμπι κλπ κάθε Σ/Κ καφετέρια μικρή τσάρκα κλπ οκ
    αν τη θες να μάθεις να μαστορεύεις οκ
    αν τη θες για μεροκάματο (πάω δουλειά κάθε μέρα με την ψυχή στο στόμα)
    ΟΧΙ κάθετα

  2. #17
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Στα περίπτερα ανταλλακτικά Aprilia; Άλλα θυμάμαι εγώ.
    Το KLR πάντως θα το προτιμούσα με 1000. Απλό, απίστευτα αξιόπιστο ( οι αμερικάνοι το αγόραζαν για 20 χρόνια όπως εμείς τα ΧΤ), πολύ ροπάτο από τις 2.000σαλ και τα τελευταία τα, ασημί ήταν και δυνατά, αλλά λίγοι το ξέρουν.
    Κάποιο λάθος κάνεις.... Το είχες και το λες; Μοιράζεται το ίδιο μοτέρ με το ΧΤ660 το οποίο παράγεται ακόμα. Υπάρχουν τα πάντα όλα! Μάλλον εννοείς το παλιό με το μοτέρ της rotax, με το οποίο ουδεμία σχέση έχει....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Αυτό το επιχείρημα με το ότι οι αμερικανοί αγοράζουν klr το έχω ξαναδιαβάσει. Προσπαθώ να καταλάβω πού ακριβώς κολλάει.
    Οι αμερικανοί αγοράζουν και πεντάλιτρα V8, so...

    Επειδή λοιπόν εδώ είναι Ελλάδα και εμείς αγοράζαμε ΧΤ, strada κι από μένα (που φοράει το μοτέρ του ΧΤ). Στα λεφτά αυτά το πιο σύγχρονο μηχανάκι που θα βρεις.

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    αν τη θες για χόμπι κλπ κάθε Σ/Κ καφετέρια μικρή τσάρκα κλπ οκ
    αν τη θες να μάθεις να μαστορεύεις οκ
    αν τη θες για μεροκάματο (πάω δουλειά κάθε μέρα με την ψυχή στο στόμα)
    ΟΧΙ κάθετα
    Αν μιλάς για το στράντα, το είχες και το λες κι εσύ;
    Καλό θα ήταν να λέμε γνώμη για τα μηχανάκια που έχουμε η είχαμε και όχι τύπου άκουσα, διάβασα... Αν το πάμε έτσι, όλα μπο@ρδελ@ θα τα βγάλουμε και είναι άδικο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #20
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Λοιπόν επειδή ζω με τέτοια μοτοσυκλέτα ~25 ετών και ανά διαστήματα την βάζω σε απαιτητικές δοκιμασίες όπως μεγάλες βόλτες που δουλεύει και 12 ώρες σχεδόν συνεχόμενα έχω να πω πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα με το πέρασμα ενός χρόνου π.χ ( τυχαίο χρονικά όριο ) να έχεις δώσει κάποια χρήματα παραπάνω,είναι λογικό να βγούν φθορές λόγο της ηλικίας τους.Δεν εννοώ ζημιές στο μοτέρ αλλά φυσιολογικές φθορές που μπορεί να ''σκάσουν'' στα χέρια σου.Πχ διάφορα ρουλεμάν,τσιμούχες,καμιά ψιλοδιαρροή λαδιού από κάποια φλάντζα κτλ.
    Επίσης θέλουν λίγο αγάπη παραπάνω ,τακτικό έλεγχο σε λάδια π.χ τουλάχιστον μέχρι να δεις τι παίζει .
    Από εκεί και πέρα είναι μια χαρά οχήματα για κάθε χρήση αρκεί να τους δείχνεις σεβασμό όπως σεβασμό θα πρέπει να έχει δείξει και ο/οι προηγούμενος ιδιοκτήτης.
    Ωραίο το Strada που το θεωρώ σύγχρονη μηχανή και όχι αρχαιολογία ( ) ,έχει στήσιμο και look που σε κάνει να θέλεις να το οδηγήσεις και για διασκέδαση εκτός από τις καθημερινές διεκπεραιωτικές μετακινήσεις .
    Με 2.5 χιλιάρικα ,λίγο ψάξιμο και παζάρι ,μπορείς να βρεις μέχρι και vstrom ή ακόμα tdm900 με σχετικά λογικά χιλιόμετρα στο κοντέρ , 60-70 χιλιάδες.
    Διάφορα θέματα έχουν λίγο πολύ όλα τα οχήματα ,κάθε ηλικίας.
    Φυσικά δεν προτείνω σε κανέναν που έχει τα χρήματα να πάρει ένα παλιό σε σχέση με κάτι καινούργιο άλλα όταν το μπάτζετ είναι καινούργιο κινεζοκορεάτικο 200κε vs μτχ 15τίας εγώ δεν το συζητάω καν.
    when life gets complicated... i ride.

  6. #21
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Έχω KLR 30 χρόνια τώρα,καλό χρυσό αλλά παρωχημένο πλέον.Φρένα του μετρίου και αναρτήσεις το ίδιο.Για να κινηθεί αξιοπρεπώς πρέπει να το δουλεύεις υψηλές στροφές γιατί τα σκορτσαρίσματα είναι συχνά και έχει και μακρυά δευτέρα.

    Είχα ΧΤΧ και εκτίμησα δεόντως το μοτεράκι του.Αθόρυβο (από μηχανικούς θορύβους εννοώ),ροπάτο με ταξίδεψε σε όλη την Ελλάδα.Η Απρίλια εκτός του ιδίου μοτέρ έχει προσθέσει και μερικά καλούδια ακόμα από την τσιφούτα ΥΑΜΑΗΑ.Στροφόμετρο,καλύτερες αναρτήσεις και άλλα που δεν θυμάμαι.Α και φρενάρες brembo.

    Τα παραπάνω αναφερθέντα Freewind-KLR-KLE λόγω ηλικίας είναι λίγο λαχείο να τα βρεις σε καλή κατάσταση και να μην τρέχεις μετά σε μαστόρους για μπαλώματα.Μπορεί να βρεις κανένα μερακλή-δε λέω- αλλά θέλει εμπειρία να καταλάβεις το μηχανάκι του.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    εχεις μυνημα

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Α, κατάλαβα. Ειδικά για τα strada δεν υπάρχει πρόβλημα
    Για πες μας αφού ξέρεις....τι προβλήματα βγάζει το strada?
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αυτό το επιχείρημα με το ότι οι αμερικανοί αγοράζουν klr το έχω ξαναδιαβάσει. Προσπαθώ να καταλάβω πού ακριβώς κολλάει.
    Οι αμερικανοί αγοράζουν και πεντάλιτρα V8, so...

    Επειδή λοιπόν εδώ είναι Ελλάδα και εμείς αγοράζαμε ΧΤ, strada κι από μένα (που φοράει το μοτέρ του ΧΤ). Στα λεφτά αυτά το πιο σύγχρονο μηχανάκι που θα βρεις.
    Κάτσε να στο εξηγήσω γιατί θα το ξαναδιαβάσεις κάπου και για να σου λυθεί η απορία μια και καλή.
    Οι Αμερικάνοι τα αγοράζανε γιατί ήταν budget, "αξιόπιστο" μηχανάκι που μπορούσε να κάνει τα πάντα μέτρια, τα πάντα όμως!
    Ήταν το ADV του φτωχού πριν ανακαλυφθούν τα ADV.

    Το αγόραζε μαζικά και ο Αμερικάνικος στρατός (whateverr that means) με μια μικρή τροποποίηση στον κινητήρα.

    Οπότε έχουμε και λέμε, φθηνό, αξιόπιστο, all arounder, με πληθώρα ανταλλακτικών και κάποιων αφτερμάρκετ για την έκδοση Α, κυρίως.

    Στην Ελλάδα για παρόμοιους λόγους αγοράζαμε XT και για πολλούς άλλους που χρήζουν ψυχολογικής έρευνάς.

    Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω, καλύτερα το παλικάρι να κοιτάξει για κάτι νεότερο σε καλή κατάσταση και αφού υπάρχει εδώ μέσα ενεργό μέλος του φόρουμ που πουλάει το δικό του, εγώ θα έδινα προτεραιότητα σε αυτό.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Δεν αντιλέγω σε κάτι Κωστή κι ούτε είπε κανείς πως το κουλούρι δεν ήταν καλό μηχανάκι για τη εποχή του. Αλλά βγάζεις το σχόλιό μου εκτός context της συζήτησης για να κάνεις το point σου. Οταν η συζήτηση είναι για ευκολία εύρεσης ανταλλακτικών (βλ σχόλιο στο οποίο απάντησα) το τι γίνεται στην Αμερική μου φαίνεται παντελώς άσχετο. Εκτός κι αν θα κάνεις παραγγελίες ανταλλακτικών από ΗΠΑ ξέρω γω.

  11. #26
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δεν αντιλέγω σε κάτι Κωστή κι ούτε είπε κανείς πως το κουλούρι δεν ήταν καλό μηχανάκι για τη εποχή του. Αλλά βγάζεις το σχόλιό μου εκτός context της συζήτησης για να κάνεις το point σου. Οταν η συζήτηση είναι για ευκολία εύρεσης ανταλλακτικών (βλ σχόλιο στο οποίο απάντησα) το τι γίνεται στην Αμερική μου φαίνεται παντελώς άσχετο. Εκτός κι αν θα κάνεις παραγγελίες ανταλλακτικών από ΗΠΑ ξέρω γω.
    το κουλουρι εχει μεγαλυτερη επαρκεια ανταλλακτικων απο πολλα αλλα συγχρονα μηχανακια ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #27
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.696
    το στραντα είναι πολύ καλό μηχανάκι και ας λένε οι Γιαπωνεζόφιλοι ό,τι θέλουν.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Το έχω κάνει... είχα αγοράσει με 1.500 ευρώ μια Transalp 600, είχα δώσει αμέσως και άλλα 250 ευρώ για κάποια μαζέματα. Δεν είχα γενικά πρόβλημα στην καθημερινότητα, εκτός από το ότι έκαιγε τον πάτο της και αυτό γινόταν κάποιες φορές ενοχλητικό - όμως δεν μπορεί να θεωρηθεί "ελάττωμα παλαιότητας". Ωστόσο, έβγαλε πραγματάκια (ανορθωτή, αντικατάσταση στραβής μπροστινής δισκόπλακας, αλλαγή λάστιχων, επισκευή μιας διαρροής λαδιού και δεν θυμάμαι τι άλλο), τα οποία ήταν μέσα στα πλαίσια του φυσιολογικού για την ηλικία της αλλά... τα έβγαλε.

    Και ήταν η καλύτερη μοτοσυκλέτα από πάρα πολλές άλλες που είδα μέχρι να την αγοράσω. Δεν έχω κάποιο παράπονο από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

    Ίσως με 2.500 να μπορείς να αγοράσεις κάποια καλύτερη που να σου βγάζει λιγότερα προβληματάκια. Θέλει πολύ προσεκτικό ψάξιμο όμως. Δεν ξέρω τι είδους μοτοσυκλέτα θες, κοίτα πάντως για καμιά Honda CB ή CBF 500 ή για καμιά Kawasaki ER5, αν δεν καταλήξεις στη Strada του φίλου.
    Τελευταία τροποποίηση από TKM; 13/11/2020 στις 13:50.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Το strada είναι μια χαρά μηχανάκι.Το οτι είναι παλιό δε λέει κάτι αν είναι καλοσυντηρημένο.
    Και εμένα το μηχανάκι 14 χρονών είναι αλλά δουλεύει μια χαρά.Εγώ αν δεν έιχα μηχανάκι θα το τσιμπούσα.

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Για εσένα , αλλά και για τους άλλους που έγραψαν επιθετικές απαντήσεις σε κάτι που , όπως κι εσύ, δεν κατάλαβαν:

    Απάντησα στο αν υπάρχουν ανταλλακτικά Aprilia και στα περίπτερα. Δεν ξέρω το strada του φίλου σε τι κατάσταση είναι και αν αξίζει, για να αναφερθώ σ'αυτό.
    Τα πάντα όλα υπάρχουν αφενός, αφετέρου, για την κατάσταση του, μπορείς να ρωτήσεις και τον Μάκη (S705) που μου έκανε το σέρβις στα φρένα και το βόλταρε....
    Το ότι δεν το έχω βάλει ακόμα αγγελία, λέει πολλά νομίζω.. προσπαθώ με νύχια και με δόντια να μην το δώσω! Αν δεν υπήρχε η κατάσταση εδώ πολύ απλά θα γερνούσα μαζί του....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eξουσιοδοτημένα συνεργεία Ναί ή Όχι;
    από Geo 25 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2007, 13:38
  2. Μαθητικές παρελάσεις... ναι ή όχι
    από Cpt. Haddock στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 141
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2006, 18:38
  3. Ιδιωτικά πλήρως αναγνωρισμένα Πανεπιστήμια: Ναι ή όχι ?
    από Nostra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2006, 06:36
  4. ΛΆΣΤΙΧΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ( ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΗ)
    από sakisdani750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2006, 20:57
  5. fz1 ναι...αλλά όχι και ξεκράνωτη!!!
    από Jo.Da. στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2006, 13:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF