Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Φρενα GSX-R 1000 K3

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727

    Φρενα GSX-R 1000 K3

    Καλησπερα σε ολους.Πλησιαζει ο καιρος οπου θα χρειαστει να αλλαξω τα μπροστινα τακακια.Θα ηθελα γνωμες οσον αφορα το ποια τακακια να βαλω,η χρηση της μοτο ειναι καθαρα δρομου,ποτέ πιστα,βγαινει μια φορα την βδομαδα και κυριως για γρηγορη οδηγηση.Εχω ακουσει για τα Carbone Lorraine SBK5,αν και σε αναζητηση στον γοογλη δεν τα βρηκα για το μοτο μου,βρηκα τα XBK.Επισης ακουσα για τα ΗΗ οποιασδηποτε φιρμας.Αν παλι δεν εχει καμια σημασια ποια να βαλω εφοσον δεν προοριζεται το μοτο για πιστα,καλοδεχουμενη κι αυτη η αποψη,απλα πειτε την.

  2. #2
    Δοκίμασε να βάλεις dunlopad (πράσινα)!

  3. #3
    Και cl xbk έβαζα, και dunlopad έχω τώρα, ευχαριστημένος
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  4. #4
    EBC HH
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Το πισω φρενο πολυ...ανυπαρκτο να πω?Οκ γνωριζω οτι με τα μπροστα σταματανε αυτα τα μηχανακια αλλα δεν περιμενα το πισω να ειναι τοσο ανυπαρκτο..

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Το πισω φρενο πολυ...ανυπαρκτο να πω?Οκ γνωριζω οτι με τα μπροστα σταματανε αυτα τα μηχανακια αλλα δεν περιμενα το πισω να ειναι τοσο ανυπαρκτο..
    Λογικό , έχει και άλλη κατανομή
    Αλλά που εντοπίζεις το πρόβλημα ?
    Το θέμα σου πιστεύεις είναι στην πάστα στο τακάκι? Στο υλικό ?
    Τι φοράς τώρα ?
    Η νιώθεις ότι πας με μπλοκάρισμα στον πίσω τροχό και δεν κάθετε καλά κάτω στο φρενάρισμα ?
    Σε αυτό το μηχανάκι θα πρέπει να δεις και λίγο το sag των αναρτήσεων να είναι στα μέτρα σου.
    Από τα πάνω που είπαν τα παιδιά τα έχω δοκιμάσει όλα , και στον δρόμο και σε πίστα στα μέγαρα.
    Και το cbr600f να ξέρεις δεν έχει και τα καλύτερα φρένα.
    Από όλα ,διαφορά είδα με τα EBC HH
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    [QUOTE=dankannn;3075311]Λογικό , έχει και άλλη κατανομή
    Αλλά που εντοπίζεις το πρόβλημα ?
    Το θέμα σου πιστεύεις είναι στην πάστα στο τακάκι? Στο υλικό ?
    Τι φοράς τώρα ?
    Η νιώθεις ότι πας με μπλοκάρισμα στον πίσω τροχό και δεν κάθετε καλά κάτω στο φρενάρισμα ?
    Σε αυτό το μηχανάκι θα πρέπει να δεις και λίγο το sag των αναρτήσεων να είναι στα μέτρα σου.
    Από τα πάνω που είπαν τα παιδιά τα έχω δοκιμάσει όλα , και στον δρόμο και σε πίστα στα μέγαρα.
    Και το cbr600f να ξέρεις δεν έχει και τα καλύτερα φρένα.
    Από όλα ,διαφορά είδα με τα EBC ΗΗ

    Νιωθω οτι παταω και δεν ακουει,χρειαζεται να πατησω αρκετα για να πιασει και να κοψει και αν πατησω λιγο παραπανω μπλοκαρει.Επισης σαν να μην εχω αισθηση τι κανει.Σε αρχικο δαγκωμα θα το χαρακτηριζα αδυναμο.Το sag δεν το εχω κοιταξει καθολου.Κατι που ξεχασα να αναφερω,το πισω μου λαστιχο ειναι τελειως χαλια.Και το μπροστα ειναι για αλλαγμα αλλα το πισω εχει λιωσει.Το μηχανακι εν τω μεταξυ το εχω εδω και 6 μηνες.Θα πρεπει να το κανω ενα τσεκ αναρτησεις μπρος -πισω τωρα που ειναι και χειμωνας,ευκαιρια ειναι.Και για τα gsxr απ οτι εχω διαβασει ουτε αυτα εχουν καλα φρενα.Το μπροστα βεβαια μια χαρα μου φαινεται.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Και μιας και ανεφερα τα λαστιχα για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα.Τι να βαλω?Οχι για πιστα

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Και μιας και ανεφερα τα λαστιχα για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα.Τι να βαλω?Οχι για πιστα
    Αν και μονο εγω θα στα πω απο εδω μεσα
    ContiRaceAttack 2 Street με αυτα πας και καμια πιστα αν θες
    ContiSportAttack 4
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 18/11/2020 στις 15:02.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Κανε τα βασικα στο πισω φρενο οπως, εξαερωση κ καθαρισμος δαγκανας με καινουρια τακακια κ μετα παρατηρεις.
    Τα dunlopad τα εχω βαλει κ εγω κ ηταν αρκετα καλα.

    Λαστιχα υπαρχει πληθωρα επιλογων αναλογως του τι θες να κανεις.
    Λεγοντας οχι πιστα τι εννοεις? Γρηγορες βολτες δεν πας?
    Ολες οι εταιριες εχουν ενα λαστιχο στην κατηγορια street racing κ ας μην πας στην πιστα οπως POWER CUP 2, BATTLAX RS10, RACETEC RR K3-Κ2-Κ1, DIABLO ROSSO CORSA II, D212 GP RACER.
    Τωρα αν το θες κ απλες βολτες κ παντιλικια χωρις να σε ενδιαφερει το στριψιμο βαλε κατι πιο απλο στυλ SPORTSMART ΤΤ/SPORTSMART ΜΚ3, S22 BATTLAX/BT-016 PRO (δεν γινεται να μην αναφερθει ), DIABLO ROSSO 3 , SPORTEC M9 RR, POWER 5 κλπ κλπ.
    Για Continental δεν εχω ιδεα. Οποιος τα εχει δοκιμασει θα σου πει (ισως ο dankannn).
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Κανε τα βασικα στο πισω φρενο οπως, εξαερωση κ καθαρισμος δαγκανας με καινουρια τακακια κ μετα παρατηρεις.
    Τα dunlopad τα εχω βαλει κ εγω κ ηταν αρκετα καλα.

    Λαστιχα υπαρχει πληθωρα επιλογων αναλογως του τι θες να κανεις.
    Λεγοντας οχι πιστα τι εννοεις? Γρηγορες βολτες δεν πας?
    Ολες οι εταιριες εχουν ενα λαστιχο στην κατηγορια street racing κ ας μην πας στην πιστα οπως POWER CUP 2, BATTLAX RS10, RACETEC RR K3-Κ2-Κ1, DIABLO ROSSO CORSA II, D212 GP RACER.
    Τωρα αν το θες κ απλες βολτες κ παντιλικια χωρις να σε ενδιαφερει το στριψιμο βαλε κατι πιο απλο στυλ SPORTSMART ΤΤ/SPORTSMART ΜΚ3, S22 BATTLAX/BT-016 PRO (δεν γινεται να μην αναφερθει ), DIABLO ROSSO 3 , SPORTEC M9 RR, POWER 5 κλπ κλπ.
    Για Continental δεν εχω ιδεα. Οποιος τα εχει δοκιμασει θα σου πει (ισως ο dankannn).
    Εχει γινει αλλαγη τακακι,αλλαγη υγρων φρενου και εξαερωση.Καθαρισμος δεν εχει γινει.Γρηγορες βολτες ναι παω εγνατια πχ αλλα δεν εχω μπει πιστα ουτε στριβω με γονατα,δεν εχω στριψει ποτε βασικα ετσι,6μηνες το χω,ss ποτε δεν ειχα.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Εχει γινει αλλαγη τακακι,αλλαγη υγρων φρενου και εξαερωση.Καθαρισμος δεν εχει γινει.Γρηγορες βολτες ναι παω εγνατια πχ αλλα δεν εχω μπει πιστα ουτε στριβω με γονατα,δεν εχω στριψει ποτε βασικα ετσι,6μηνες το χω,ss ποτε δεν ειχα.
    Καλα κανεις, να το μαθεις σιγα σιγα
    Οταν φαγωθουν τα τακακια τα αλλαζεις με κατι απο αυτα που σου ειπαμε , εκτος και νιωθεις μεγαλη ανασφαλεια
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  13. #13
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Aν το εχεις λιγο καιρο θα σου προτεινα να πας σε ενα συνεργειο να ασχοληθει με τις αναρτησεις κ τα φρενα (μπρος/πισω) κ να τα φερεις σε καλη κατασταση.
    Λαστιχα δεν το συζηταμε οτι πρεπει να ειναι καλα κ σιγα σιγα να το μαθεις. Τωρα δεν ξερω τι εμπειρια εχεις απο πριν αλλα το 1000 εχει γκαζι κ ροπη κ ευκολα μαζευονται τα χλμ χωρις να καταλαβεις.
    Σιγουρα κανα σχολειο θα βοηθησει αλλα το μυαλο παιζει μεγαλο ρολο.
    Ride(s) the wind of change...

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF