Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: rpha 11 ή rpha 70

  1. #16
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Κράνη κ λοιπά μοτοσυκλετιστικα πουλάει κ ο Blitzer...
    Mην τα δίνετε στους εξω.
    Να συντηρούμε κ τα εδώ μαγαζιά.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος

    Εγώ παρήγγειλα απέξω αυτό εξαιτίας αυτού που γράφει κάτω. 40% κάτω είναι σημαντικό. Άν το έχεις αποφασίσει σκέψου το. Μπορώ να πω και το μαγαζί, γνωστό αγγλικό μαγαζί που ακόμα δεν έχει taxes λόγω brexit μέχρι το 21.

    Ps: η τιμή που το πήρα ήταν 300ευρω ΜΕ ΔΕΎΤΕΡΗ ΖΕΛΑΤΊΝΑ που δεν περιλαμβάνεται εννοώ την πλήρωσα έξτρα. (Από τα 300 τα 14 ήταν έξοδα που δεν κατάλαβα γιατί και έχω στείλει μέιλ στην εταιρεία). Στην Αθήνα σε πολύ γνωστό κατάστημα νέο επί της Βουλιαγμένης η τιμή του χωρίς ζελατίνα μαύρη ήταν 478.. ευχαριστωωωωωωω δε θα πάρω.
    300 μαζι με τα μεταφορικα?Μηπως αυτα τα 14 ειναι τα μεταφορικα?

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Όλη τη σειρά rpha 11 είναι για πιο racing sport οδήγηση... φυσικά μπορείς να το πάρεις για commuter με ότι όμως αυτό συνεπάγεται... μιλάμε φυσικά για κραναρα από όλες τις απόψεις...το ίδιο ισχύει για το rpha 70 βέβαια το οποίο όμως είναι η touring σειρά της hjc και γενικά ότι στην εταιρεία της τελειώνει σε 70 εκτός του rpha είναι για τουριστική χρήση... εάν θές ταξίδια και είσαι σε μηχανή με όρθια θέση οδήγησης (για την οποία ενδείκνυται) το παιρνεις με κλειστά μάτια!Να ξέρεις ότι είναι τουριστικό κράνος πάντως!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Ποια ειναι τα χαρακτηριστικά εκείνα που κάνουν ένα κράνος racing ή touring?

    Και στην προκειμένη περίπτωση ποιες είναι οι διαφορές που έχουν τα συγκεκριμένα κράνη.

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Ένα racing έχει να κάνει με την αεροδυναμική,θα έχει διαφορά στους αεραγωγούς και στο βάρος.. συνήθως ελαφρότερο είναι για σκυφτή θέση και εκεί θα πιάσει καλύτερα... το τουριστικό είναι πάντα πιο βαρυ και σε αυτό υπολογίζεται και η εσωτερική φιμε που πάει πακέτο.. είναι για όρθια θέση και εκεί δουλεύουν καλύτερα οι αεραγωγοί του...αν τα αντιστρέψεις δεν θά έχεις πρόβλημα ασφάλειας (θα κάνουν και τα δύο την δουλειά τούς σε οποιαδήποτε χρήση) θα έχει όμως αλλά θέματα.. αέρα μέσα στην πόλη σε χαμηλές ταχύτητες, περισσότερο βάρος στον αυχένα κ.λ.π.

  6. #21
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    300 μαζι με τα μεταφορικα?Μηπως αυτα τα 14 ειναι τα μεταφορικα?
    Σύνολο χρέωσης γράφει και η απόδειξη από το μαγαζί 289 τα μεταφορικά ήταν δωρεάν έτσι έλεγε τουλάχιστον. Δεν με πειράζει ποολυ πάλι κερδισμένος είμαι απλά και που τους ρώτησα δεν ήξεραν τι χρέωση ήταν. Το άφησα δεν το έψαξα παραπάνω.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  7. #22
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Με πρόλαβε ο φίλος, το αυτό.

    Αν λόγω συνθηκών δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα στον δρόμο θα σας πω τι διαφορές έχει από το nxr που έχω τώρα.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  8. #23
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Νίκο πραγματικά περιμένω την άποψη σου γιατί και εγώ από NXR σκέφτομαι να πάω στο RPHA-70.
    Ανέβηκες νούμερο έτσι?

  9. #24
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Νίκο πραγματικά περιμένω την άποψη σου γιατί και εγώ από NXR σκέφτομαι να πάω στο RPHA-70.
    Ανέβηκες νούμερο έτσι?
    Καλησπέρα αγορίνα. Λοιπόν όχι δεν ανέβηκα νούμερο γιατί όταν πήγα στο μαγαζί εδώ να το δοκιμάσω το , medium ηταν κομπλέ. Μόνο που α εχει.μεγαλωσει το μαλλί και β είναι εντελώς αφόρετο αυτό και με σφίγγει αρκετα. Αλλά πιστεύω θα πάρει φόρμα. Φυσικά όταν το φορέσω και κάνω κάποια βόλτα θα σου πω. Αν και ίσως πάρει λίγο με την τωρινή κατάσταση!

    Ps δεν με σφίγγει μέτωπο η κάπου να αφήνει κοκκινίλες αλλά είναι σφικτο. Δε θα του περάσει η θα ανοίξει η θα κουρευτω!!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  10. #25
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Το μόνο που με κρατάει ακόμα από το να το πάρω είναι ότι το NXR έκλεισε 4 χρόνια καθημερινής χρήσης και είναι μια χαρά. Πρώτη φορά κράνος μου βγάζει τόσο καιρό και με τέτοια χρήση. Ήταν το πρώτο μου Shoei. Του χρόνου θα το αλλάξω σίγουρα λόγω παλαιότητας και μόνο. Σκέφτομαι σοβαρά και το GT air 2 μόνο και μόνο για την εμπειρία που είχα με το NXR. Στο RPHA 70 έφτασα πολύ κοντά στο να το αγοράσω από γνωστό κατάστημα στην Αθήνα αλλά δυστυχώς δεν είχαν το σχέδιο που ήθελα.
    Το κράνος είναι πολύ μεγάλη αγορά και αν δεν πάρεις τη σωστή απόφαση .... είναι δύσκολα τα πράγματα.
    Τελευταία τροποποίηση από zannisvel; 28/11/2020 στις 14:20.

  11. #26
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Το μόνο που με κρατάει ακόμα από το να το πάρω είναι ότι το NXR έκλεισε 4 χρόνια καθημερινής χρήσης και είναι μια χαρά. Πρώτη φορά κράνος μου βγάζει τόσο καιρό και με τέτοια χρήση. Ήταν το πρώτο μου Shoei. Του χρόνου θα το αλλάξω σίγουρα λόγω παλαιότητας και μόνο. Σκέφτομαι σοβαρά και το GT air 2 μόνο και μόνο για την εμπειρία που είχα με το NXR. Στο RPHA 70 έφτασα πολύ κοντά στο να το αγοράσω από γνωστό κατάστημα στην Αθήνα αλλά δυστυχώς δεν είχαν το σχέδιο που ήθελα.
    Το κράνος είναι πολύ μεγάλη αγορά και αν δεν πάρεις τη σωστή απόφαση .... είναι δύσκολα τα πράγματα.
    Εμένα η αγορά συνέπεσε με την αλλαγή του κράνους που έχω "για την πόλη" οπότε ακριβώς επειδή το shoei είναι όντως πολύ κομπλέ ακόμα και έχω το άλλο για έξω ταξίδι κλπ . Το gtr air 2 το εψηνα και γω πολύ άσχημα αλλά δεν το βρήκα σε τιμή ευκαιρίας οπότε προχώρησα στο rhpa70 . Σίγουρα αν το έβρισκα κοντά στα 300 συν ψιλα θα το έπαιρνα..
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  12. #27
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Εύχομαι να το κατά ευχαριστηθείς!!! Μπορεί με το NC το HJC να συμπεριφέρεται καλύτερα από ότι το NXR. Με το shoei καταλαβαίνεις όταν οδηγείς λίγο πιο σβέλτα ότι θέλει να σκύψεις λίγο για να λειτουργήσει η αεροδυναμική του.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Το gt air 2 πρέπει να είναι κρανάρα. Όταν έψαχνα εγω ήταν πολύ παραπάνω απο τα λεφτα του 70 και δεν ηθελα να ανέβω τόσο ψηλά. Πρέπει να έχει καλύτερη ηχομόνωση.

  14. #29
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Σήμερα το έβαλα πρώτη φορά για 20 λεπτά περίπου. Σίγουρα θέλει το πινλοκ δε το έβαλα γιατί θολώνει πολύ ( το nxr ,τρία χρόνια χωρίς πινλοκ δεν έχει θολώσει ποτε τόσο).από θόρυβο χωρίς να ανοίξω γκαζι κάνει έναν μπάσο ηχο από τον αέρα λιγότερο ενοχλητικός από του nxr και το νιώθω πιο σταθερό. Αλλά μιλάμε για 20 λεπτά μέσα στην πόλη. Αν καταφέρω και κάνω κάτι μεγαλύτερο άμεσα θα ξαναγράψω..
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2020
    Μηνύματα
    7
    Τελικά και εγώ είχα καταλήξει στο rpha 70 και το είχα παραγγείλει στις 20/11!

    Το παρέλαβα στις 3/12, γρηγορότερα από την αναμενόμενη ημερομηνία παραλαβής που μου έδινε το site!!

    Η αλήθεια είναι ότι επειδή είχα δοκιμάσει το medium και στο 11 και στο 70, στο 70 μου φάνηκε και λίγο χειρότερη εφαρμογή από το 11.
    Επειδή λοιπόν τα 58cm η hjc τα είχε και στο medium και στο large, είπα να ρισκάρω και χωρίς να το έχω δοκιμάσει να πάω στο large και τελικά δεν το μετάνιωσα!

    Πρώτες εντυπώσεις είναι ότι πρόκειται για φοβερό κράνος!
    Έχει πολύ καλή εφαρμογή και μου έκανε τεράστια εντύπωση ότι είναι εντελώς αθόρυβο, τουλάχιστον σε σχέση με ότι είχα φορέσει πριν!

    Edit: Οι διαφορές στις χρεώσεις μάλλον είναι επειδή το site του εμπόρου λειτουργεί σε λίρες Αγγλίας και αν η συναλλαγή γίνεται με κάρτα ελληνικής τράπεζας υπάρχει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος.
    Τελευταία τροποποίηση από kwstas86; 06/12/2020 στις 16:34.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Κράνος HJC RPHA 11 medium
    από ptc στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2020, 15:50
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Κρανος HJC RPHA 11 Riberte (Large)
    από ptc στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2020, 11:48
  3. HJC RPHA 11 ΓΝΩΜΕΣ
    από amorgr στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2019, 21:51
  4. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] HJC RPHA 11 NAXOS
    από o teos στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2019, 19:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF