Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: rpha 11 ή rpha 70

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2020
    Μηνύματα
    7

    rpha 11 ή rpha 70

    Καλησπέρα σε όλους!

    Καλώς σας βρήκα!!

    Πρώτο μου post και θα ήθελα τη βοήθειά σας...
    Μιάς και έχει περάσει καιρός απο τότε που πήρα το τελευταίο μου κράνος είμαι σε διαδικασία αλλαγής...

    Ποιό μου προτείνετε ανάμεσα στα 2 παραπάνω κράνη?

    Για όρθια θέση οδήγησης. Η μηχανή είναι tracer 700 με κοντό ανεμοθώρακα.
    Η χρήση θα είναι μέσα στην Αθήνα περίπου 20 χλμ πηγαινε-έλα καθημερινά, καμιά βόλτα Σαββατοκύριακο παρά Σαββατοκύριακο 100-200 χλμ και 1-2 ταξιδάκια το χρόνο 500-600+ χλμ συνολικά (όχι σερί).

    Να πώ ότι τα έχω δοκιμάσει και τα 2 και ταιριάζαν τέλεια στο κεφάλι μου!!

    Ο πωλητής μου πρότεινε το rpha 11 αυτό όμως που με προβληματίζει είναι η όρθια θέση οδήγησης και επιπλέον ότι εφόσον πρόκειται για racing κράνος θα έχει αρκετό θόρυβο στην εθνική.

    Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια
    Τελευταία τροποποίηση από kwstas86; 14/11/2020 στις 21:22.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2019
    Μηνύματα
    3
    Έχω το rpha 11 5 μήνες. Άριστο κράνος και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Ελαφρύ , 1350gr με όρθια θέση οδήγησης ( vstrom 650 2019). Θόρυβο στην εθνική σε κανονικά επίπεδα. Αρκετοί αερισμοι βοηθούν το καλοκαίρι... πάρτο άφοβα...

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Έχω το rpha 11 και από τα 60-70 χλμ αρχίζει ο θόρυβος.. Δεν το συστήνω..Το έχω δοκιμάσει σε tuono1000 κ σε 990 adventure..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Εχω το rpha 70, το αγόρασα πέρυσι. Ευχαριστημένος είμαι γενικά αν και ειναι το πρωτο μου ακριβο κρανος, δεν έχω εμπειρια από άλλα. Μου αρέσει η εφαρμογή του.

    Με τον εξαερισμό δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα. Σε μεγάλες βόλτες εκτός πόλης (~200χλμ ορεινο-επαρχιακό) δεν μπορώ να πω ότι ίδρωνα ή ότι με ενοχλούσε μετά από αρκετή ώρα φορεμένο.

    Παρόλα αυτά το θεωρώ λίγο θορυβώδες. Σε μεγάλες βόλτες φοράω πλέον ωτασπίδες. Γυμνό Bandit έχω, δεν ξέρω αν ενδείκνειται για γυμνό, στα (πάρα) πολλά χαω θα έλεγα ότι κουνάει.

    Όταν εψαχνα κράνος είχα δει και το 11, το απέρριψα όμως επειδή δεν είχε sunvisor. Το 70 έχει. Για καθημερινή βόλτα το θεωρώ απαραίτητο, εμενα με έχει βολέψει πολυ.

    Ανάμεσα σε 11 και 70 από μένα 70 λόγω του sunvisor.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2020
    Μηνύματα
    7
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

    Είναι κανένας που να έχει δοκιμάσει και τα δύο να κάνει μία σύγκριση??

  6. #6
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    στο κεφάλι είναι τα ίδια,τα έχω φορέσει.ουσιαστικά το εσωτερικό τους είναι το ίδιο.
    προτείνω το 70.έχει sunvisor πολύτιμο στην πόλη άλλα και σε βόλτα.δεν σταματάς να αλλάξεις ζελατίνα αν σε πιάσει νύχτα,αν την έχεις και μαζί σου!
    το 11 έχω την εντύπωση ότι ο εμπρός κάτω αεραγωγός δεν κλείνει.τουλάχιστον έτσι ήταν στο 10 που είχα.τον χειμώνα είναι μαρτύριο.
    ο επάνω αεραγωγός του 70 θα βάζει φουλ αέρα,ίδιας φιλοσοφίας έχει το shark που έχω και βαζει αερα με την σέσουλα. αυτός όμως ευθύνεται και για την εξτρά φασαρία.
    προσωπικά πάντα αγόραζα σπορ κράνος ,τώρα που πήρα το πρώτο τουριστικό ευχαριστιέμαι τις ανέσεις του.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Είμαι κατοχος του Rpha 11 εδω και 3 χρόνια, υπολογιζοντας μπακαλιστικα, 15000 περιπου χιλιομετρα.

    Στα συν:

    1) VFM ... το πηρα προσφορα, με μινιμαλ γραφικα σε Small μεγεθος, 380€ ... (νομιζω επαιζε στα 430 τοτε?) Πλεον παιζει σε αστειες τιμες γι'αυτα που προσφερει.
    Φουλ πακετο, επιρινιο, υποσιαγωνο, pinlock, διαφανη και φιμε ζελατινα.

    2) Πολλοι αεραγωγοι.... πραγματικα, δεν σε νοιαζει καθολου η εξωτερικη θερμοκρασια.
    Οσο κινεισαι δεν δυσανασχετεις με τιποτα!

    3) Κατασκευαστικο VFM, κελυφος, μαξιλαρακια ... πολυ "κρανος" για τα λεφτα του σε συγκριση παντα με τον ανταγωνισμο σ'αυτα τα λεφτα.

    4) Ποιοτητα ζελατινας και προσοχη στην λεπτομερεια.
    Η διαφανη ειναι πολυ καλη και δεν δειχνει να κιτρινιζει η να "θολωνει" ευκολα μετα απο αρκετους καθαρισμους.
    Η φιμε, ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ και σαν χρωμα (πρασινιζει ελαφρως) αλλα και σαν ποσοστο σκιασης, ειναι τοσο, οσο!
    Ασφαλως και δεν πας ταξιδι νυχτα φορωντας την αλλα χρωματικα και ως προς την σκιαση, δε θα προβληματισει ιδιαιτερα! (Οπως π.χ. των AGV)



    Στα πλην λοιπον:
    1) Πολλοι αεραγωγοι.... ναι, ειναι και πλην, καθως για χειμωνα δεν κανει. Εαν σκεφτεσαι εκτος απο trackday, σπορ οδηγηση δρομου ΚΑΙ το χειμωνα, βρες κατι άλλο καθως εκδρομουλα 150χλμ με εξωτερικη 5 βαθμοι, μουδιαζει ολο το προσωπο που δεν το ακουμπανε τα μαξιλαρακια. Μυτη, χειλη, πηγουνι... οσο καλα και αν σφραγιζει η ζελατινα, μπαζει αερα απο τον μηχανισμο κουμπωματος καθως και απο τους 2 αεραγωγους εμπρος (με τις "σιτες") παρολο που κλεινουν οχι κατα πως φαινεται ερμητικα.

    2) Πολλοι αεραγωγοι = θορυβος.
    Δεν ειναι ενοχλητικο, αλλα τα "ευαισθητα" αυτια, θα την ακουσουν. Θες ωτοασπιδες παντου και παντα σε βολτες & εκδρομες.

    3) Αεροδυναμικα ΚΑΚΟ εαν μπροστα του διαταραξεις την ροη αερα. Κοινως, ψηλες ζελατινες, μεσου υψους ζελατινες που δημιουργουν στροβιλισμο, θα σε ενοχλησουν αρκετα στο συγκεκριμενο κρανος.
    Ειναι ειτε για τελειως γυμνα μηχανακια (με καθε παραχωρηση στην ανεση) είτε για να βρισκεσαι ξαπλωμενος στο τεποζιτο ενος supersport.
    ΔΕΝ ειναι ταξιδιαρικο κρανος.

    4) Αρκετα "ευθραυστο" σποιλερ... εαν δεν εισαι απο αυτους που προσεχουν τον εξοπλισμο τους, θα βρεθεις προ εκπληξεως ευκολα.


    Ο βαθμος "φθορας" μετα απο 3 χρονια χρησης καθως δεν ειναι το καθημερινο μου λαμβανοντας υποψη τα χιλιομετρα και τις συνθηκες, για 'μενα ειναι πολυ καλος.
    Δεν παρατηρησα καποιο προωρο ελλάτωμα ή κατι να με χαλάει, αλλα σιγουρα για τη χρηση που το θες, θεωρω ΔΕΝ θα σου κανει.

    (Θα μου πεις "τι τα γραφεις αυτα ρε μλκ??" ... public section ειναι, ας τα διαβασει καποιος που βρισκεται στο ιδιο διλλημα).

    Καλη αγορα σε οποιο και αν επιλεξεις και ευχομαι, αχρειαστο να 'ναι!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Έχω το 11, ειμαι ευχαριστημένος. Θα προτιμούσα πάντως το 70 αν σου κάθεται καλά, η εσωτερική φυμέ ζελατίνα βοηθάει πολύ στην καθημερινότητα.
    Γενικά, τα HJC είναι ποιοτικά κράνη στα λεφτά τους.

  9. #9
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος

    4) Αρκετα "ευθραυστο" σποιλερ... εαν δεν εισαι απο αυτους που προσεχουν τον εξοπλισμο τους, θα βρεθεις προ εκπληξεως ευκολα.

    ο βασικότερος λόγος που τελικά δεν το επέλεξα. τα ίδια με το 10 που ξεκολλούσαν ...κάλο κάλο άλλα.....άλλα μην φοβίσουμε τον φίλο.είναι ένα κάλο κράνος. ας δεχτούμε ότι δεν κάνει και 600 ευρώ!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  10. #10
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201115_234940.jpg 
Προβολές:	282 
Μέγεθος:	55,0 KB 
ID:	422797

    Εγώ παρήγγειλα απέξω αυτό εξαιτίας αυτού που γράφει κάτω. 40% κάτω είναι σημαντικό. Άν το έχεις αποφασίσει σκέψου το. Μπορώ να πω και το μαγαζί, γνωστό αγγλικό μαγαζί που ακόμα δεν έχει taxes λόγω brexit μέχρι το 21..

    Όσο για πλεονεκτήματα μειονεκτήματα δε ξέρω θα πω όταν έρθει.. αλλά σκεπτόμενος και γω τους πολλούς αεραγωγούς και τη φασαρία επέλεξα αυτό. Sunvisor δε πολυχρησιμοποιω αλλά είναι συν.

    Ps: η τιμή που το πήρα ήταν 300ευρω ΜΕ ΔΕΎΤΕΡΗ ΖΕΛΑΤΊΝΑ που δεν περιλαμβάνεται εννοώ την πλήρωσα έξτρα. (Από τα 300 τα 14 ήταν έξοδα που δεν κατάλαβα γιατί και έχω στείλει μέιλ στην εταιρεία). Στην Αθήνα σε πολύ γνωστό κατάστημα νέο επί της Βουλιαγμένης η τιμή του χωρίς ζελατίνα μαύρη ήταν 478.. ευχαριστωωωωωωω δε θα πάρω.
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 15/11/2020 στις 23:18.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2020
    Μηνύματα
    7
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!
    Και για το αναλυτικό review!

    Λόγω της θέσης οδήγησης και της χρήσης που θα κάνω η αλήθεια είναι ότι προσανατολίζομαι στο rpha 70

    Η αλήθεια είναι ότι αυτή η προσφορά που τρέχει αυτή τη στιγμή είναι ένας βασικός λόγος που το σκέφτομαι.

  12. #12
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Ρε φίλε πραγματικά αξίζει, είναι ΧΑΟΤΙΚΉ διάφορα. Και αφού έχεις κράνος οποτε έρθει. Θα έρθει.. άστο και 14 μέρες καραντίνα να γιανει αν έχει κολλήσει και κάνα αγγλικό κοβιντ και έχεις κραναρα σε τιμαρα. μαι του σεντς που λέει συμφορουμιτης!!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kwstas86 Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!
    Και για το αναλυτικό review!

    Λόγω της θέσης οδήγησης και της χρήσης που θα κάνω η αλήθεια είναι ότι προσανατολίζομαι στο rpha 70

    Η αλήθεια είναι ότι αυτή η προσφορά που τρέχει αυτή τη στιγμή είναι ένας βασικός λόγος που το σκέφτομαι.
    Μεγεια λοιπον

  14. #14
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Unboxing day !!
    Ολα κομπλε ήρθε, φουλ κομπλέ σωστά πακεταρισμένο κλπ!
    Δεν μπορώ για κάποιο λόγο να ανεβάσω φωτό! Ωστόσο όλα τέλεια!
    Φουλ ικανοποιημένος!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  15. #15
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Εύχομαι χρειαστεί να σε προστατέψει μόνο από βροχή, κρύο και μυγάκια.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Κράνος HJC RPHA 11 medium
    από ptc στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2020, 14:50
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Κρανος HJC RPHA 11 Riberte (Large)
    από ptc στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2020, 10:48
  3. HJC RPHA 11 ΓΝΩΜΕΣ
    από amorgr στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2019, 20:51
  4. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] HJC RPHA 11 NAXOS
    από o teos στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2019, 18:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF