Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: YAMAHA MT-09 (2017) επαναπρογραμματισμό ECU

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Λιγο δύσκολο στην ελλάδα, οι περισότεροι που θα τομλήσουν κάτι τετοιο θα βάλουν pc5 και θα φορτώσουν εκεί τους χάρτες.
    Η DNA που πήρες το φίλτρο έχουν την αντιπροσωπεία.
    Ξέρω και τον Samios motosport που δείχνει να έχει ξαναδεί την ecu σου.
    Εκει εκανα το δικο μου Fz1 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος
    Το γκαζι εγινε απλα "βουτυρο" και στο ανοιγμα και στο κλεισιμο
    Απιστευτα γραμμικος ο τροπος που δουλευει πλεον το μηχανακι οταν μαλιστα μαμα ηταν χαλια μαυρα και με "σκαλοπατια" σε συγκεκριμενες στροφες

    Αλογα ροπες κτλ δεν ξερω τι κερδισε αλλα δεν μ απασχολει

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Merciless Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν καλο θα ήταν να μπεις και στα 2 γκρουπ του φβ και να ψάξεις έχει ανεφερθει πολλές φορές το θέμα... τώρα οι περισσότεροι έχουν πάει στο περβολαρακη στην Καλλιρόης με πολύ καλά σχόλια μέχρι τώρα... εγώ θα κοιτούσα και το zen one... για τον σαμιο που λες έχει πάει φιλαράκι μ αλλά δεν είναι και τόσο ευχαριστημένος...κατά τα αλλά ο Σάμιος έχει καλο όνομα
    Το αν ειναι ευχαριστημένος ή όχι κάποιος από προγραμματιστή πάει και με το τι έχει ζητήσει, τι περίμενε κλπ. Άλλοι ψάχνουν άλογα, άλλοι γραμμικοτητα, αλλοι κατανάλωση και άλλοι να πιάσουν τον πάπα από τα @@.

    Εγώ το SMT το άφησα στον Σαμιο και το έκανε όπως το ζήτησα. Δυναμη ειχε αρκετη αλλα έσκαγε ψηλά, ηταν αρκετα onoff το γκαζι και σε τουριστικούς ρυθμούς δεν ήταν και το πιο οικονομικο. Τα βελτιωσε ολα και εμεινα ευχαριστημενος. Την ίδια εικόνα έχω για τον TRE (αλλά δεν δεν είναι Αθήνα συχνα) και τα παιδιά στην ZenOne. Για τους υπόλοιπους "γνωστους" κρατάω μια πισινή...

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Εγώ το SMT το άφησα στον Σαμιο και το έκανε όπως το ζήτησα. Δυναμη ειχε αρκετη αλλα έσκαγε ψηλά, ηταν αρκετα onoff το γκαζι και σε τουριστικούς ρυθμούς δεν ήταν και το πιο οικονομικο. Τα βελτιωσε ολα και εμεινα ευχαριστημενος.
    Φίλε να ρωτήσω κάτι για τον Samio. Όταν έκανες τον επαναπρογραμματισμό έκανες και δυναμομέτρηση ταυτόχρονα. Εγώ βασικά θέλω ρύθμιση αφού βάλω και το ποιο ελεύθερο φίλτρο και μετά να βγάλει τους κοφτές στην 5η κ στην 6η. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι εξεζητημένο.

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    51
    [QUOTE=xaotikos;3075598]Το αν ειναι ευχαριστημένος ή όχι κάποιος από προγραμματιστή πάει και με το τι έχει ζητήσει, τι περίμενε κλπ. Άλλοι ψάχνουν άλογα, άλλοι γραμμικοτητα, αλλοι κατανάλωση και άλλοι να πιάσουν τον πάπα από τα @@.

    Εγώ το SMT το άφησα στον Σαμιο και το έκανε όπως το ζήτησα. Δυναμη ειχε αρκετη αλλα έσκαγε ψηλά, ηταν αρκετα onoff το γκαζι και σε τουριστικούς ρυθμούς δεν ήταν και το πιο οικονομικο. Τα βελτιωσε ολα και εμεινα ευχαριστημενος. Την ίδια εικόνα έχω για τον TRE (αλλά δεν δεν είναι Αθήνα συχνα) και τα παιδιά στην ZenOne. Για τους υπόλοιπους "γνωστους" κρατάω μια πισινή...

    Η κάθε μηχανή έχει τις ιδιαιτερότητες της και ο κάθε προγραμματιστής έχει βρει την δικιά του φόρμουλα το θέμα είναι αν αυτήν η φόρμουλα συμβαδίζει με τα θέλω του καθένα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MT-09_GEO Προβολή μηνύματος
    Φίλε να ρωτήσω κάτι για τον Samio. Όταν έκανες τον επαναπρογραμματισμό έκανες και δυναμομέτρηση ταυτόχρονα. Εγώ βασικά θέλω ρύθμιση αφού βάλω και το ποιο ελεύθερο φίλτρο και μετά να βγάλει τους κοφτές στην 5η κ στην 6η. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι εξεζητημένο.
    Ναι ο Σάμιος έχεις και δυναμομετρο στην ουσία πάνω σε αυτο στο ρυθμίζει... κοιτά μπορεις να επιλέξεις όποιον θες και για να εισαι σίγουρος μπορεις απλά να κανείς μια καυσαναλυση κάπου αλλου για να σιγουρευτείς ότι όλα είναι ρυθμισμένα σωστά !!

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Επικοινώνησε μαζί του να μάθεις λεπτομέρειες δυνατοτήτων της ECU σου. Εύκολα ακούγονται όντως (αν δεν έχεις εξάτμιση τέρμα ανοικτή).

    υγ: φίλε Merciless δεν έχει την μονάδα καυσαεριανάλυσης που δένεις πάνω στην μοτό ο συγκεκριμένος; ξέρεις πως εξομοιώνει τον αέρα
    στο ram air;

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Επικοινώνησε μαζί του να μάθεις λεπτομέρειες δυνατοτήτων της ECU σου. Εύκολα ακούγονται όντως (αν δεν έχεις εξάτμιση τέρμα ανοικτή).

    υγ: φίλε Merciless δεν έχει την μονάδα καυσαεριανάλυσης που δένεις πάνω στην μοτό ο συγκεκριμένος; ξέρεις πως εξομοιώνει τον αέρα
    στο ram air;
    Δεν έχω κανει προγραμμα εγω απλά όσα ξέρω από το φιλαράκι μου... προφανώς πιστεύω ότι θα έχει... αλλά πολλοί την έχουν και γινονται αλλά ντα αλλά (δεν το λέω για τον συγκεκριμένο)...στον φιλο από πάνω απλά του πρότεινα ότι για να σίγουρευτει μπορεί να πάει να κανει μια καυσαναληση και αλλου έτσι για έλεγχο ότι όλα έχουν γίνει καλά...

  7. #22

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    21
    Τελικά τον έκανα τον επαναπρογραμματισμό και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    Γνώστης ο μάστορας και έκανε ότι ακριβώς συμφωνήσαμε. Βγήκαν οι κοφτές στην 5η κ 6η έφτιαξε το βεντιλατέρ να "ανοίγει" 5 βαθμούς πριν την μαμά ρύθμιση και γενικά το οδήγησα και αισθάνθηκα τελείως διαφορετική επιτάχυνση από στάση αλλά και σε ρεπρίζ.
    Ένα έξτρα είναι και το launch control που έφτιαξε στο πρόγραμμα όπου από στάση με τέρμα γκάζι το μηχανάκι ανεβάζει μέχρι τις 7.000 rpm για ιδανικές επιταχύνσεις!

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    51
    Ώραιος...να το χαρείς όσο δεν πάει και πάντα όρθιος!!! Που το έκανες τελικά τον προγραμματισμό;

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Merciless Προβολή μηνύματος
    Ώραιος...να το χαρείς όσο δεν πάει και πάντα όρθιος!!! Που το έκανες τελικά τον προγραμματισμό;
    Ευχαριστώ πολύ Κώστα!
    Τελικά κατέληξα στον Pervolarakis. Καλλιρρόης 26.
    Το είχε κάνει φίλος εκεί και φαίνεται ότι έχει μεγάλη γνώση του αντικειμένου.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Από όσα ξέρω, κόφτης υπάρχει μόνο στην 6, για να μένει χαμηλά η τελική. Έχει και η πέμπτη?

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Από όσα ξέρω, κόφτης υπάρχει μόνο στην 6, για να μένει χαμηλά η τελική. Έχει και η πέμπτη?
    Συνονόματε κόφτη έχουνε η 5η κ η 6η.
    Και με τις δύο ταχύτητες στο κοντέρ δεν είχα δει πάνω από 223km/hr. Τώρα περιμένω να δω τι τελική θα πιάσει το εργαλείο...

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    21
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20201206_094520_com.huawei.himovie.overseas.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	40,7 KB 
ID:	423416

    Αυτή την τιμή έβγαλε στο δυναμόμετρο που εννοείται θα είναι μικρότερη στον δρόμο.
    Φιλαράκι με ακριβώς το ίδιο μηχανάκι και το ίδιο πρόγραμμα στο κοντέρ έχει δει 267km/hr στον δρόμο.

  14. #29
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Αυτά που λες επιβεβαιώνονται σε video που έχω δει στο YouTube. Δεν είναι απόδειξη, απλά μία ένδειξη επιβεβαίωσης. Κι εκεί αναφέρουν για κόφτη στην 5η και 6η ταχύτητα και μάλιστα ότι η τελική του MT-9 είναι 258 km/h με 6η, σε οριζόντιο δρόμο, χωρίς ευνοϊκό άνεμο, με μόνη επέμβαση την αφαίρεση του κόφτη. Δηλαδή αρκετά κοντά στα ~260 km/h του στοκ MT-10.

    Πάντως κάτι μου λέει ότι θα έχει λόγο η Yamaha να περιορίζει τις δύο τελευταίες σχέσεις. Ίσως θεωρεί ότι οι αναρτήσεις και το πλαίσιο δεν μπορούν να ανταποκριθούν με ασφάλεια σε τέτοιες ταχύτητες ή ότι ο κινητήρας φθείρεται έντονα σε οδήγηση σε υψηλές ταχύτητες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αυτά που λες επιβεβαιώνονται σε video που έχω δει στο YouTube. Δεν είναι απόδειξη, απλά μία ένδειξη επιβεβαίωσης. Κι εκεί αναφέρουν για κόφτη στην 5η και 6η ταχύτητα και μάλιστα ότι η τελική του MT-9 είναι 258 km/h με 6η, σε οριζόντιο δρόμο, χωρίς ευνοϊκό άνεμο, με μόνη επέμβαση την αφαίρεση του κόφτη. Δηλαδή αρκετά κοντά στα ~260 km/h του στοκ MT-10.

    Πάντως κάτι μου λέει ότι θα έχει λόγο η Yamaha να περιορίζει τις δύο τελευταίες σχέσεις. Ίσως θεωρεί ότι οι αναρτήσεις και το πλαίσιο δεν μπορούν να ανταποκριθούν με ασφάλεια σε τέτοιες ταχύτητες ή ότι ο κινητήρας φθείρεται έντονα σε οδήγηση σε υψηλές ταχύτητες.
    Σε γυμνό είναι δύσκολο ούτως ή άλλως να πιάσεις τέτοιες ταχύτητες. Έχει τύχει κοντά στα 200 λόγω συνθηκών να νιώθω πολύ έντονα το φαινόμενο του wobbling και άλλες φορές στην τελική του πριν τον επαναπρογραμματισμό στα 220 και να είμαι σχετικα άνετος και να θέλω και άλλο γκάζι. Όταν το δοκιμάσω δεν πρόκειται να πάω για ώρα αλλά στιγμιαία για να δω και την τελική του.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-09 Tracer
    από Kostas-Tracer στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 1636
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2021, 10:26
  2. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09 Tracer
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 21:52
  3. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  5. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF