Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 45

Θέμα: Γνήσιο έμβολο, aftermarket ή μόνο ελατήρια;

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αν η kawasaki έβαλε βελονοειδές ρουλμάν αντί για σφαιρικό, θα είχε τους λόγους της. Αλλαξλε το με ίδιο και μην πειράξεις ούτε φωλιές ούτε τίποτα, αν θες τη γνώμη μου.
    Τη θέλω τη γνώμη σου κι εγώ αυτής της άποψης είμαι πως η Καβασάκι κάποιο λόγο θα είχε για να έβαλε βελονοειδές ρουλεμάν. Δε σημαίνει απαραίτητα πως ο λόγος της Καβασάκι να το κάνει αυτό, είναι για τη μακροζωία τού κινητήρα απαραίτητα.

  2. #17
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sarrigioxan Προβολή μηνύματος
    Τη θέλω τη γνώμη σου κι εγώ αυτής της άποψης είμαι πως η Καβασάκι κάποιο λόγο θα είχε για να έβαλε βελονοειδές ρουλεμάν. Δε σημαίνει απαραίτητα πως ο λόγος της Καβασάκι να το κάνει αυτό, είναι για τη μακροζωία τού κινητήρα απαραίτητα.
    Σε ένα αποδεδειγμένα απέθαντο μηχανάκι όπως το καζερ, να με συγχωρείς αλλά ο λόγος της Καβασάκι είναι αυτό που ορίζει τη φάση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Έχεις δει κάποιον να το κάνει αυτό με το ρουλεμάν και με αντοχή στον χρόνο; Ο κατασκευαστής για κάποιο λόγο επελεξε κυλινδρικό και όχι μπιλια, (ίσως για παραπάνω αντοχή σε κάθετες δυνάμεις,μικρότερες ανοχές,ταιριάζει στην λίπανση του σημείου η οτιδήποτε αλλο) αν είναι γνωστή μετατροπή που την έχουν κάνει και άλλοι χωρίς πρόβλημα οκ, αν και μπλέκεις με κατεργασία Κάρτερ=περισσότερο κόστος,

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sarrigioxan Προβολή μηνύματος
    Δεν με προσβάλεις, δεν είμαι μηχανικός. Δεν έχω κανέναν γνωστη-μαστορα που έχει απώτερο σκοπό το κέρδος. Μάστορας (καλός, αλλά σε ντίζελ όχι σε πάπια) που δουλεύαμε μαζί κάποτε (εγώ βοηθός του) που τον ρώτησα για τις μπίλιες μου είπε, αν μπαίνουν μπίλιες να βάλω μπίλιες. Φίλος που έχει Modenas Kriss και είναι κ σ ένα γρκουπ για αυτά τα μηχανάκια (kriss κ kazer) μου πρότεινε να βάλω ρουλεμάν με μπίλιες. Άρα απ' ο,τι λες, γίνεται να μπει ρουλεμάν με μπίλιες στην ίδια θέση τού κωνικού; Πίστευα πως οι μπίλιες θα πιάνουν περισσότερο χώρο άρα θα πρέπει να ανοίξει η έδρα για το νέο ρουλεμάν (Άλτο μυαλουδακι Μ όλο αυτό).
    Δυσκολεύομαι πολύ να δεχτώ πως κάποιος τεχνικός οχημάτων(και μάλιστα καλός όπως λες) έστω και αλλου είδους, δεν θα ήξερε ότι τα ρουλεμάν έχουν τυποποιημένες διαστάσεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Σε ένα αποδεδειγμένα απέθαντο μηχανάκι όπως το καζερ, να με συγχωρείς αλλά ο λόγος της Καβασάκι είναι αυτό που ορίζει τη φάση.
    Βέβαια το γνωστό τρωτό του σημείο είναι αυτό το ρουλεμάν

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δυσκολεύομαι πολύ να δεχτώ πως κάποιος τεχνικός οχημάτων(και μάλιστα καλός όπως λες) έστω και αλλου είδους, δεν θα ήξερε ότι τα ρουλεμάν έχουν τυποποιημένες διαστάσεις.
    Τι εννοείς; Ο συγκεκριμένος είναι δάσκαλος με Δ κεφαλαίο. Ίσως όπως το διατύπωσα να μην κατάλαβες τι είπα ακριβώς.

  7. #22
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Φιλε βαλε οτι γουσταρεις,αλλα να ξερεις οτι η καβασακι σαν εταιρεια -στο λεω επειδη ειχα-ειναι εταιρεια που ''γουσταρει'' ΜΟΝΟ τα δικα της ανταλλακτικα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #23
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sarrigioxan Προβολή μηνύματος
    Βέβαια το γνωστό τρωτό του σημείο είναι αυτό το ρουλεμάν
    Εγω στο δικό μου, το οποίο είχε φάει χρήση της αρκούδας για 12 χρόνια,δεν είχε χρειαστεί να το αλλάξω. Επίσης δεν είχα ακούσει καν πως είναι το "γνωστό τρωτό του σημείο".
    Αν ο χαρακτήρισμός αυτός βγαίνει, γιατί το μηχανακι 20ετίας ζήτησε ένα ρουλεμάν, τότε δε μπεριγράφω άλλο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δυσκολεύομαι πολύ να δεχτώ πως κάποιος τεχνικός οχημάτων(και μάλιστα καλός όπως λες) έστω και αλλου είδους, δεν θα ήξερε ότι τα ρουλεμάν έχουν τυποποιημένες διαστάσεις.
    Ακριβώς η συζήτηση μου με τον μηχανικό (ντίζελ) που συμβουλεύτηκα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201118_220350.jpg 
Προβολές:	80 
Μέγεθος:	68,8 KB 
ID:	422862
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca-image-1165644268.jpg 
Προβολές:	78 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	422863

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Δε θα το ζητούσε αν ήμουν κύριος με τα λάδια (ποιότητα κ συχνότητα αλλαγής). Επίσης με αυτό το μηχανάκι μ****ίστηκα, προσπάθησα να κάνω σούζα, γκαζιες κακό κλπ κλπ και το πήρα ήδη καραταλαιπωρημενο και του ήπια το αίμα.
    Βέβαια επειδή μου απέδειξε τι εργάτης είναι και λέω να το κρατήσω άλλα 20 χρόνια, είπα να ακολουθήσω αυτήν την "βελτίωση" με το ρουλεμάν με τις μπίλιες.

  11. #26
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Α, δηλαδή το "γνωστό τρωτό σημείο" πηγάζει απο ένα παιδι που ασχολείται και την ψάχνει με το μηχανάκι.
    Ντάξει, δε μπεριγράφω άλλο.

    Επίσης, έχεις δει ποτέ στο χέρι σου καινούρια ρουλεμάν;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	649911-0-1-2-1000x1000.jpg 
Προβολές:	80 
Μέγεθος:	89,7 KB 
ID:	422864

    τυχαία εικόνα απο το ιντερνετ.
    μέσα απο τα μαύρα μπορεί να έχει είτε μπίλιες είτε κωνους είτε βελόνες,χωρίς να αλλάζουν οι διαστάσεις.

    Ρε παίχτη μου,το να αλλάξεις ένα σπασμένο ρουλεμάν δεν είναι βελτίωση. Σέρβις είναι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Α, δηλαδή το "γνωστό τρωτό σημείο" πηγάζει απο ένα παιδι που ασχολείται και την ψάχνει με το μηχανάκι.
    Ντάξει, δε μπεριγράφω άλλο.

    Επίσης, έχεις δει ποτέ στο χέρι σου καινούρια ρουλεμάν;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	649911-0-1-2-1000x1000.jpg 
Προβολές:	80 
Μέγεθος:	89,7 KB 
ID:	422864

    τυχαία εικόνα απο το ιντερνετ.
    μέσα απο τα μαύρα μπορεί να έχει είτε μπίλιες είτε κωνους είτε βελόνες,χωρίς να αλλάζουν οι διαστάσεις.

    Ρε παίχτη μου,το να αλλάξεις ένα σπασμένο ρουλεμάν δεν είναι βελτίωση. Σέρβις είναι.
    Αλλά λέει η θεια μου, αλλά ακούν τ αυτιά μου. Όχι δεν είναι το γνωστό τρωτό σημείο επειδηγο είπε ο φίλος. Μου το χει πει κι άλλος μηχανικός, μου το χει πει και πατέρας φίλου επίσης μηχανικός μοτοσυκλετών, μου το χει πει επίσης διανομέας που έχει το ίδιο μηχανάκι και του το είπε ο μηχανικός του πως εκεί υποφέρουν (ας πούμε) μόνο αυτά τα μηχανάκια.
    Ρουλεμάν έχω δει άπειρες φορές και κωνικό, και με μπίλιες κ μακαρωνοτό και και και.
    Ωραία, άρα θα μπορούσε να μπει με μπίλιες στις ίδιες ακριβώς διαστάσεις με του βελονοειδούς ΥΠΟΠΤΟ χμμμμ
    EDIT: βελτίωση (θαρρώ) εννοούσα την αλλαγή ΑΠΟ ΒΕΛΩΝΟΕΙΔΕΣ ΣΕ "ΜΕ ΜΠΙΛΙΕΣ"

  13. #28
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Βοήθεια σου
    Σοβαρά τωρα, βάλε οτι φόραγε και μη το ψειρίζεις τόσο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Βοήθεια σου
    Σοβαρά τωρα, βάλε οτι φόραγε και μη το ψειρίζεις τόσο.
    Μάστουρα, μετά τα "μπινελικια" σου, αυτό θα κάνω και υπόσχομαι στον πάπιο μου να μαι κύριος με τα λαδάκια του. Τώρα άλλη ερώτηση
    Όπως προείπα, ο παπιος θέλω να γίνει όσο πιο οικονομικός γίνεται, δεν περιμένω να μεταμορφωθεί σε 50ρι injection, αλλά να μην είναι η ίδια ρουφήχτρα με τώρα. Άντε και βάζω καινούργιο γνήσιο κύλινδρο, άντε και βάζω καινούργιο γνήσιο έμβολο. Τι; Την κεφαλούλα έτσι θα την αφήσουμε; Η ταλαίπωρη δούλεψε 2 13ωρα χωρίς εξάτμιση κ πολύ λιώσιμο (μου φαινόταν ωραίο θέαμα να πετάγονται φλόγες απ το κάτω μέρος της κεφαλής). Το ότι δούλεψε 26 ώρες (διανομής) χωρίς εξάτμιση με πολύ ξερογκαζο και λιώσιμο δεν είναι κάπως ανησυχητικό;

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sarrigioxan Προβολή μηνύματος
    Μάστουρα, μετά τα "μπινελικια" σου, αυτό θα κάνω και υπόσχομαι στον πάπιο μου να μαι κύριος με τα λαδάκια του. Τώρα άλλη ερώτηση
    Όπως προείπα, ο παπιος θέλω να γίνει όσο πιο οικονομικός γίνεται, δεν περιμένω να μεταμορφωθεί σε 50ρι injection, αλλά να μην είναι η ίδια ρουφήχτρα με τώρα. Άντε και βάζω καινούργιο γνήσιο κύλινδρο, άντε και βάζω καινούργιο γνήσιο έμβολο. Τι; Την κεφαλούλα έτσι θα την αφήσουμε; Η ταλαίπωρη δούλεψε 2 13ωρα χωρίς εξάτμιση κ πολύ λιώσιμο (μου φαινόταν ωραίο θέαμα να πετάγονται φλόγες απ το κάτω μέρος της κεφαλής). Το ότι δούλεψε 26 ώρες (διανομής) χωρίς εξάτμιση με πολύ ξερογκαζο και λιώσιμο δεν είναι κάπως ανησυχητικό;
    Για να συνοψίζουμε: βάζεις τα μαμά κύλινδρο, πιστόνι, ελατήρια, ρουλεμάν. Όταν ανοιχτεί το μοτέρ θα δείτε τη κατάσταση της κεφαλής και ανάλογα θα πράξεις. Συνήθως παίζει ότι σου είπαν ότι πάνω, τρίψιμο βαλβίδων, τσιμούχες... Με αυτά θα είσαι άρχοντας για αλλά 20 χρόνια αρκεί να το προσέχεις. Το είχα το μηχανάκι και είχα μένει πολύ ευχαριστημένος.... Ασε τις "μάρκες" δεν θα σε βγάλουν πουθενά.... Θα γίνει βαρέλι χωρίς πάτο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2010, 05:31
  2. Φρέσκο έμβολο-ελατήρια? Ε τότε κάνε τους θήτα κάπα σου....
    από dirtbird στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2008, 11:13
  3. Aftermarket Parts για Hornet (και οχι μονο)
    από RαNd στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 19:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF