Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: Γνήσιο έμβολο, aftermarket ή μόνο ελατήρια;

  1. #31
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    H Kawasaki χρησιμοποιεί μακαρονωτό ρουλεμάν στην αριστερή μεριά του στροφάλου επειδή δέχεται τις περισσότερες καταπονήσεις.Στα μονοκύλινδρα λόγω την ασύμμετρης πίεσης που δέχεται από τα αντίβαρα χρειάζεται ισχυρότερη έδραση γι αυτό και το συγκεκριμένο ρουλεμάν.Από την απο κει μεριά είναι η καμπάνα που περιστρέφεται 'ομαλά' οπότε δεν μας νοιάζει και τόσο.

    Αν αλλάξεις λοιπόν το μακαρόνι και βάλεις μπίλια θα πάρεις το μοτέρ στο χέρι σε εύλογο χρονικό διάστημα.

    ΥΓ Αλήθεια ποιος φωστήρας πρότεινε να φας στον τόρνο τη φωλιά για να χωρέσει η μπίλια?

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Ο δάσκαλος με Δ κεφαλαιο δεν βλέπω να γράφει ότι κάθε τύπος ρουλεμάν είναι για διαφορετικά φορτία . Και ότι ο κατασκευαστής από σχεδιασμό και αντοχή υλικών κατέληξε σε αυτού του τύπου ρουλεμάν για το συγκεκριμένο είδος φορτίου . Δικό σου βέβαια είναι ότι θες βάζεις επάνω
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #33
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Θα σου απαντήσω και εγώ πάρα τις πολύ σωστές απαντήσεις που έχεις λάβει, βγάζοντας έξω την οποία προσωπική μου άποψη.
    Όπως αναφέρθηκε ο κάθε τύπος ρουλεμάν διαχειρίζεται καλύτερα κάποιες δυνάμεις, τα βελονοειδή ή μακαρονατα (έτσι τα λένε κάποιοι εδώ Ελλάδα!) δέχονται ΜΌΝΟ κάθετα φορτία και καθόλου οριζόντια.
    Αφού έχεις τον τύπο του ρουλεμαν, ενετρεξε σε κάποιο κατάλογο ρουλεμάν και δεν ποιο το μέγιστο φορτίο που μπορεί να δεχτεί. Ύστερα μάθε ποιον κωδικό σφαιρικού ρουλεμάν έβαλε, όποιος έβαλε και κάνε το ίδιο. Θα διαπιστώσεις πιθανών ότι το σφαιρικό έχει πολύ μικρότερο μέγιστο φορτίο.
    Ύστερα θα πρέπει να εξεταστεί και το πεδίο ανοχων του σφαιρικού που θες να βάλεις σε σχέση με τις θερμοκρασίες που υπάρχουν στο σημείο. Κοινός θα βάλεις ένα σφαιρικό με νορμάλ ανοχές ή ένα με μεγαλύτερες (c3 κωδικός) προκειμένου να παραμείνουν λειτουργικές οι ανοχές του όταν ζεσταθεί!
    Βλέπεις ότι δεν είναι τόσο απλό να αντικαταστησεις ένα ανταλλακτικό με κάποιο άλλο.
    Το κομμάτι που βρήκες είναι μέρος της βελόνοθηκης άρα το ρουλεμάν σκόρπισε για τα καλά, αλλά με τόσο ξύλο που έχει φάει το παπί και 20 χρόνια στην πλάτη του δεν μπορεί κάποιος να πει ότι είναι κάτι που βγάζει σαν βλάβη το μοτέρ όπως οι στροφαλοι στα inova!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Να πούμε επίσης ότι όταν ανοίγεις μια φωλιά αυτή αδυνάτιζει και κινδυνεύει να ανοίξει σαν τριαντάφυλλο

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    Και στα πολύ σωστά που ανέφεραν όλοι μέχρι τώρα, να συμπληρώσω πέρα από τον τύπο του ρουλεμάν που αντιστοιχεί σε κάθε εφαρμογή, μεγάλο ρόλο παίζει το υλικό του κλωβού αλλά και το υλικό, επεξεργασία σκλήρυνσης, που έχουν υποστεί οι μπίλιες, οι βελόνες κλπ.

    Οπότε δεν είναι έτσι απλά βγάζω το ένα, κουμπώνω ένα άλλο, ακόμα και αν οι διαστάσεις και ο τύπος ταιριάζουν.
    Ρουλεμάν μόνο βάση κωδικού αγοράζεις και με πολύ προσοχή.

    Και τρέχα μακριά όταν ακούς "Ελα μωρέ, βάλε αυτό ταιριάζει".

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    H Kawasaki χρησιμοποιεί μακαρονωτό ρουλεμάν στην αριστερή μεριά του στροφάλου επειδή δέχεται τις περισσότερες καταπονήσεις.Στα μονοκύλινδρα λόγω την ασύμμετρης πίεσης που δέχεται από τα αντίβαρα χρειάζεται ισχυρότερη έδραση γι αυτό και το συγκεκριμένο ρουλεμάν.Από την απο κει μεριά είναι η καμπάνα που περιστρέφεται 'ομαλά' οπότε δεν μας νοιάζει και τόσο.

    Αν αλλάξεις λοιπόν το μακαρόνι και βάλεις μπίλια θα πάρεις το μοτέρ στο χέρι σε εύλογο χρονικό διάστημα.

    ΥΓ Αλήθεια ποιος φωστήρας πρότεινε να φας στον τόρνο τη φωλιά για να χωρέσει η μπίλια?
    Αν δεν με απατά η μνήμη μου το ρουλεμάν είναι στην "απέναντι" μεριά τής καμπάνας των δίσκων όχι στον στρόφαλο
    Το ρουλεμάν τού στροφάλου (τουλάχιστον απτην μεριά τού φυγοκεντρικού) είναι σφαιρικό.

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52

    Unhappy ❤️

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ καλοί μου άνθρωποι. Θα τιμήσω τον πάπιο όπως τού αξίζει με τα γνήσια δικά του ανταλλακτικά να αντέξει αλλά 20+ χρόνια (ελπίζω) με τα σωστά λαδάκια, σωστές (εγκαίρως) αλλαγές λαδιών κ φίλτρων και ΟΧΙ ΑΛΛΟ σκίσιμο .
    Τελευταία ερώτηση: Πως να κινηθώ; Με ποια σειρά; Να σενιαρω πρώτα την κεφαλή; Εγώ, ένας άσχετος (όπως προειπώθηκε) πιτσιρίκος πώς θα δω αν χρήζουν αντικατάστασης οι οδηγοί τωνε βαλβίδωνε; Παρακαλώ μην πάρω την κλασσική απάντηση "μΗχΑνΙκΟς" έχω την λόξα να κάνω εγώ ό,τι μπορώ

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Κύλινδρος και έμβολο θα αντικατασαθούυυυυυν. Τι έχετε να πείτε πού το κατακαημενο δούλεψε τόσες ώρες χωρίς καθόλου εξάτμιση; Ήταν ένα φλογοβόλο των 111.6cc ετούτη την περίοδο. Googlαροντας για το περιβόητο "μακαρωνοτό" ρουλεμάν, βρήκα ένα ποστ (στο facebook) τού MotoLab όπου έλεγε για αυτό το πρόβλημα και το αποτέλεσμα συνήθως είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ τής 2ας (νομίζω στον πρωτεύοντα άξονα). ΝΑ ΣΟΥ ΝΑΣΟ, εμένα το εργαλείιιο άρχισε να πατιναρει ΚΥΡΙΩΣ στην 2α, ήταν (σχεδόν) σα να έχω νεκρά . Όπα (λέω) μεγάλε κάτι πάει στραβα. Παλιότερα που είχε ζητήσει δισκάκια κ ελατήρια το ταλαίπωρο πατιναριζε ωραία κι όμορφα σε όλες τις ταχύτητες, τώρα όμως ο κύριος εργαλείος με 1η εκτοξεύεται κ με 2α απλά λυσσάει δίχως μετάδοση στην πίσω ροδούλα, η 3η κάπως καλύτερα κι η 4η λίγο καλύτερα απτην 3η, ουσιαστικά μόνο η 1η λειτουργούσε σωστά . Για άλλη μια φορά συγνώμη για το μακρινάρι και για την μπερδεμένη έκφρασή μου .

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Πιθανότατα θέλεις σασμάν κομπλέ γιατί τα έχεις κουρεψει ολα

  10. #40
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sarrigioxan Προβολή μηνύματος
    Παρακαλώ μην πάρω την κλασσική απάντηση "μΗχΑνΙκΟς" έχω την λόξα να κάνω εγώ ό,τι μπορώ
    Τιμή & δόξα, στα παιδιά με λόξα (κλεμμένο απο ακροατή του αλταντίς).
    Όμως, οι ερωτήσεις σου, ο τρόπος τους, αυτά που περιγράφεις, δεν υποδεικνύουν κάποιον που το'χει.
    Και μάντεψε τι γίνεται όταν κάποιος που δε το'χει, βάζει χέρι σε όχημα με δυο ρόδες.
    Εγω μαζί σου στο "φτιάξτο μόνος σου" πνεύμα, αλλά μπήκες να ζητήσεις συμβουλές και σε συμβουλεύω με κάθε καλή διάθεση, να μην κάνεις κάτι πέρα των δυνατοτήτων σου γιατί στην καλύτερη θα πονέσει παραπάνω η τσέπη σου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #41
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τιμή & δόξα, στα παιδιά με λόξα (κλεμμένο απο ακροατή του αλταντίς).
    Όμως, οι ερωτήσεις σου, ο τρόπος τους, αυτά που περιγράφεις, δεν υποδεικνύουν κάποιον που το'χει.
    Και μάντεψε τι γίνεται όταν κάποιος που δε το'χει, βάζει χέρι σε όχημα με δυο ρόδες.
    Εγω μαζί σου στο "φτιάξτο μόνος σου" πνεύμα, αλλά μπήκες να ζητήσεις συμβουλές και σε συμβουλεύω με κάθε καλή διάθεση, να μην κάνεις κάτι πέρα των δυνατοτήτων σου γιατί στην καλύτερη θα πονέσει παραπάνω η τσέπη σου.
    Μωρέ ΠΟΛΥ παραπάνω θα πονέσει αλλά δικιά του είναι... Ότι είχαμε να του πούμε το είπαμε. Άνοιξε το θρεντ για να του επιβεβαιώσουμε τις..."μάρκες" που θέλει, είδε ότι δεν και άρχισε μετά τα ρουλεμάν. Κι εκεί δεν. Τώρα έπιασε το σασμάν, αύριο τίποτα πηνία, ανορθωτές επίσης "μάρκας" και θα πάει η δουλειά ευχάριστα μιας και είμαστε κλεισμένοι μέσα
    Είναι προφανές ότι είναι μια παρέα πιτσιρικάδες όπου, ως συνήθως, κάποιοι από αυτούς είναι "γνώστες μηχανικάρες". Όλοι τα έχουμε περάσει αυτά.
    Κάτι ήξερε ο γέρος που δεν πήρε θέση 3 σελίδες τώρα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sarrigioxan Προβολή μηνύματος
    έχω την λόξα να κάνω εγώ ό,τι μπορώ
    Και τα παπιά είναι τα καλύτερα για να μάθεις.
    Με τη σειρά λοιπόν.

    1. Βρίσκεις service manual για το μηχανάκι, εκεί γράφει τα πάντα όλα.
    2. Κοιτάς τι εργαλεία έχεις και τι εργαλεία χρειάζεσαι για το μηχανάκι που δεν τα έχεις (αναφέρονται στο manual).
    3. Βρίσκεις τα εργαλεία.

    3΄.Βρίσκεις μηχανάκι να κάνεις τη δουλειά σου όσο έχεις σκορπισμένο το δικό σου.

    4. Ανοίγεις μοτέρ και βρίσκεις τι έχει γίνει κομμάτια και θέλει άλλαγμα.
    5. Ψάχνεις ανταλλακτικά και τιμές και κρίνεις αν θα το φτιάξεις ή θα το πετάξεις.
    6. Το φτιάχνεις και πλακώνεσαι στις βόλτες.

    Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν ξεκινάς αγοράζοντας πιστόνια και φτιάχνοντας κεφαλές ενώ έχεις διαλυμένο κιβώτιο.

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μωρέ ΠΟΛΥ παραπάνω θα πονέσει αλλά δικιά του είναι... Ότι είχαμε να του πούμε το είπαμε. Άνοιξε το θρεντ για να του επιβεβαιώσουμε τις..."μάρκες" που θέλει, είδε ότι δεν και άρχισε μετά τα ρουλεμάν. Κι εκεί δεν. Τώρα έπιασε το σασμάν, αύριο τίποτα πηνία, ανορθωτές επίσης "μάρκας" και θα πάει η δουλειά ευχάριστα μιας και είμαστε κλεισμένοι μέσα
    Είναι προφανές ότι είναι μια παρέα πιτσιρικάδες όπου, ως συνήθως, κάποιοι από αυτούς είναι "γνώστες μηχανικάρες". Όλοι τα έχουμε περάσει αυτά.
    Κάτι ήξερε ο γέρος που δεν πήρε θέση 3 σελίδες τώρα
    2 είναι οι πιτσιρικάδες εγώ κι ο φίλος που πρότεινε το σφαιρικό όλοι οι άλλοι 45+

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Και τα παπιά είναι τα καλύτερα για να μάθεις.
    Με τη σειρά λοιπόν.

    1. Βρίσκεις service manual για το μηχανάκι, εκεί γράφει τα πάντα όλα.
    2. Κοιτάς τι εργαλεία έχεις και τι εργαλεία χρειάζεσαι για το μηχανάκι που δεν τα έχεις (αναφέρονται στο manual).
    3. Βρίσκεις τα εργαλεία.

    3΄.Βρίσκεις μηχανάκι να κάνεις τη δουλειά σου όσο έχεις σκορπισμένο το δικό σου.

    4. Ανοίγεις μοτέρ και βρίσκεις τι έχει γίνει κομμάτια και θέλει άλλαγμα.
    5. Ψάχνεις ανταλλακτικά και τιμές και κρίνεις αν θα το φτιάξεις ή θα το πετάξεις.
    6. Το φτιάχνεις και πλακώνεσαι στις βόλτες.

    Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν ξεκινάς αγοράζοντας πιστόνια και φτιάχνοντας κεφαλές ενώ έχεις διαλυμένο κιβώτιο.
    Can I give u a bag of cookies?
    Ναι έχω service manual (klx 110 κ modenas kriss)
    Έχω παραγγείλει τα εργαλεία που μου λείπουν, εκτός Άπτον διαχωριστήρα?? Κάρτερ :P
    Πάλι καλά καβατζα Παπίκιο θα μου δώσει η εταιρία εφόσον το δικό μου έγινε αγγελάκι
    Ευχαριστώ πολύ.

  15. #45
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sarrigioxan Προβολή μηνύματος
    2 είναι οι πιτσιρικάδες εγώ κι ο φίλος που πρότεινε το σφαιρικό ������
    Στα λόγια μου έρχεσαι
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2010, 05:31
  2. Φρέσκο έμβολο-ελατήρια? Ε τότε κάνε τους θήτα κάπα σου....
    από dirtbird στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2008, 11:13
  3. Aftermarket Parts για Hornet (και οχι μονο)
    από RαNd στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 19:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF