Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Γνήσιο έμβολο, aftermarket ή μόνο ελατήρια;

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52

    Γνήσιο έμβολο, aftermarket ή μόνο ελατήρια;

    Καλησπέρα αγαπητοί μτοσυκλετισταί. Για αρχή θέλω γνώμες για τις εξής μάρκες εμβόλων: Nippon, TOP, TKRJ​​​. Το καζέρι μου τσιμπάει λαδάκι. Παλαιότερα τσίμπαγε μόνο όταν το έφτανα στα όρια του, πλέον είμαι αρκετά σίγουρος πως καίει λαδάκια σ όλο το εύρος στροφών. Το θέμα είναι πως δεν αφήνει πίσω την κλασσική κάπνα, μόνο μυρωδιά. Και ερωτώ εγώ ο τσίπης τώρα, υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί το πρόβλημα αλλάζοντας ΜΟΝΟ ελατήρια; Η κεφαλή θα πάει για αλλαγή οδηγών, πλανισμα, φτιαξιμο οι έδρες κι οι βαλβίδες στην AASA (γνωμουλες για aasa?) και προφανώς νέα τσιμουχάκια γνήσια. Άρα από κεφαλή θα ναι στεγανό . Το μηχανάκι θα δουλεύει ντελίβερυ όλη μέρα (όπως έκανε και πριν) και θέλω να πετύχω την αξιοπιστία που είχα μέχρι τώρα (100%), αλλά όχι την ίδια κατανάλωση και επιδόσεις (δράμα), διότι απ' αυτά δεν πηγαίναμε καλά . Το γνήσιο έμβολο το βρίσκω γύρω στα 30€ και τον κύλινδρο στα 38€, δεν πιστεύω πως αξίζει να κάνω ρεκτιφιέ εφόσον βρίσκω κύλινδρο κ πιστόνι σ αυτές τιμές. Το θέμα είναι αν μπορώ να γλιτώσω χρήματα από τον κύλινδρο (αν δεν χρειαστεί αντικατάσταση) και απ' το εμβολο αν αλλάξω μόνο ελατήρια (δε νομίζω γνήσια μιας και τα βρίσκω 25€ ενώ το έμβολο ολόκληρο έχει γύρω στα 30€) ή και έμβολο μάρκας TKRJ, NIPPON ή ΤΟP μιας και τα βρίσκω αρκετά πιο φθηνά απτο γνήσιο. Δεν περισσεύει και χρήμα, διότι αλλάζοντας τα δισκάκια καθάρισα μια τρύπα που εκεί βρίσκεται μια σίτα σε σχήμα κυλινδρικό. Εκεί που λέτε έβρισκα συνήθως αθώα γρεζάκια (φλούδες), τώρα όμως...βρήκα ένα μακαρονακι από ρουλεμάν και λίγο απτο καλαθάκι του (αν λέγεται έτσι) . Απ' ό,τι κατάλαβα (εκεί οφείλεται και το ύποπτα ξαφνικό πατινάρισμα) αυτό το ρουλεμάν είναι το μακαρωνοτό τού άξονα του σασμάν. Φίλος που έχει ακούσει αρκετές φορές να παραδίδει πνεύμα ετούτο το ρουλεμάν πρότεινε να βάλω με μπίλιες (όπου υποθέτω θα χρειαστεί Boring το αριστερό Κάρτερ ώστε να φτιαχτεί φωλιά για το νέο ρουλεμάν) και να γίνει "μπετό". Επίσης πρώην συνάδελφος (μάλλον δάσκαλος) μηχανικός μου είπε πως αν γίνεται να βάλω με μπίλιες, θα 'ναι καλύτερο. Στο θέμα μας τώρα, επειδή θα ανοιχτούν τα Κάρτερ και θεωρώ πως θα ναι χαζομάρα να μην τα αλλάξω όλα τα ρουλεμάν (koyo όλα) εφόσον μπαίνω σ αυτή τη διαδικασία και δυστυχώς θα μείνω εντελώς αφραγκος για να μπορώ να συνεχίσω να δουλεύω, κοιτάω μήπως ρίξω κάπως τα έξοδα. Αν ας πούμε υπάρχει αξιοπρεπέστατη, τίμια, αξιόπιστη μάρκα εμβόλου πιο φθηνή απ' το γνήσιο, γιατί να μην την προτιμήσω; Επίσης υπάρχει αξιόπιστη μάρκα κυλίνδρου πέρα απ' τον γνήσιο; Το μηχανάκι δε θέλω ούτε να το κάνω 57-58-59, ούτε να γίνει 25 άλογα ούτε να κάνει σούζα με 4η. Θέλω να ναι όσο πιο οικονομικό γίνεται και αξιόπιστο. Θέλω να ζητήσω συγνώμη που τα γράφω έτσι μπερδεμένα (δεν μπορώ αλλιώς συγνώμη) και να μην με κάνετε ντα ΑΝ ζητάω περίεργα πράγματα. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον καλό άνθρωπο μπήκε στον κόπο να διαβάσει όλο αυτό το σεντόνι, αλλά και να μου δώσει μια απάντηση που θα με βοηθήσει

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    απαντησες μονος σου
    οικονομικο και αξιοπιστο μονο με γνησια τα οποια δεν ειναι και τπτ πανακριβα
    αν το κυλινδροπιστονο εχει 68 τι θα γλυτωσεις με το ιμιτασιον...20 ευρω;

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Αν υπάρχουν εναλλακτικές φτηνότερες δεν ξέρω να στο απαντήσω.
    Ξέρω όμως ότι βάζοντας γνήσια ανταλλακτικά στον εργάτη σου, είναι ο μόνος τρόπος να ξαναέχεις το μηχανάκι τερας αξιοπιστίας για αλλες δυο δεκαετίες.
    Τα ποσά για να συμβεί αυτό δεν είναι νούμερα που σε γονατίζουν (γενικά το λέω,δεν μπορώ να ξέρω σε τι φάση σε πετυχαίνει).

    Τα (??? πληθυντικός??) κάρτερ δεν κατάλαβα γιατι θες να διευρύνεις με φάγωμα (το μπορινγκ που αναφέρεις).
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Αν μπορώ να τα γλιτώσω αυτά τα 20€ ναι να τα γλιτώσω αν και εδώ κοιτάω να δω αν μπορώ να γλιτώσω περισσότερο. Ας πούμε κάπου διάβασα ότι η TKRJ είναι αξιοπρεπέστατη μάρκα. Γιατί να μην την προτιμήσω; Αλλού διάβασα (για κινητήρα honda) πως "γιατί να βάλεις honda κι όχι federal αφού πληρώνεις το σακουλάκι τής honda και καμία διαφορά δεν υπάρχει σε ποιότητα;" Εκτός από TKRJ βρήκα κι άλλες ιαπωνικές μάρκες με έμβολα, είναι εξίσου ποιοτικές γτ υπάρχει μια διαφορά στην τιμή των 10-15€

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Για αρχή 10 λίτρο λάδι από lidl μέχρι να μαζεψεις-εχεις στην άκρη τα δίπλα απ' όσα έχεις υπολογίσει. Για να μην μείνεις ταπί και για να έχεις αν παρουσιαστεί κάτι άλλο.

    Η κατανάλωση λαδιού μπορεί να φτιάξει μόνο με τριμουχακια βαλβίδων,η μόνο ελατήρια, η όλα μαζί, αν δεν ανοίξεις να δεις, μετρισεις δεν ξέρεις τι θέλει. Ίσως μόνο με τεστ συμπίεσης να μπορείς να πάρεις μια ιδέα. Όλα αυτά για την κεφαλή μου φαίνονται υπερβολικά, αν την ανοίξεις μπορεί να μην θέλει κάτι πέρα από τριψημο βαλβίδων και τριμουχακια,. Δίνεις τα λευτα για ένα σετ καλο κυλινδροπιστονο και φλάντζες, το πλανισμα μπορεί να το κάνει όχι το ίδιο αξιοπιστο αλλά ίσως ποιο οικονομικό,

    Καλητερα να κάνεις το μίγμα λίγο ποιο φτωχό για οικονομία είτε ελεύθερονοντας εισαγωγή,εξαγωγή, είτε από ζιγκλέρ,βελωνα, η όλα μαζί. Το ρουλεμάν σασμάν είναι λίγο ζόρι,και βάλε και δισκα-ελατηρια συμπλέκτη καινούργια γιατί από όσο ξέρω από ρουλεμάν άξονα σασμάν δεν πατιναρουν,. Μετά στο άνοιγμα ίσως χρειαστεί και άλλα ρουλεμάν,τσιμουχες η εξαρτήματα το μοτέρ.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Το ρουλεμάν που βρήκα βρίσκεται στο αριστερό Κάρτερ. Πρέπει να ανοιχτούν να αφαιρεθεί το παλιό σπασμένο και να φαγωθεί η φωλιά να ανοίξει ώστε να μπει ρουλεμάν με μπίλιες κι όχι μακαρωνοτό πάλι.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Έχω καινούργια δισκάκια newfren και καινούργια ελατήρια premier (όλα αυτά για να εξαλειφθεί το πατιναρισμα, αλλά με πρόλαβε ο κύριος ρουλεμάν).

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sarrigioxan Προβολή μηνύματος
    Αν μπορώ να τα γλιτώσω αυτά τα 20€ ναι να τα γλιτώσω αν και εδώ κοιτάω να δω αν μπορώ να γλιτώσω περισσότερο. Ας πούμε κάπου διάβασα ότι η TKRJ είναι αξιοπρεπέστατη μάρκα. Γιατί να μην την προτιμήσω; Αλλού διάβασα (για κινητήρα honda) πως "γιατί να βάλεις honda κι όχι federal αφού πληρώνεις το σακουλάκι τής honda και καμία διαφορά δεν υπάρχει σε ποιότητα;" Εκτός από TKRJ βρήκα κι άλλες ιαπωνικές μάρκες με έμβολα, είναι εξίσου ποιοτικές γτ υπάρχει μια διαφορά στην τιμή των 10-15€
    η φτήνια τρώει τον παρά λένε φίλε.
    Το ποστ σου δείχνει ότι μάλλον επιβεβαίωση ψάχνεις για να βάλεις "το άλλο".
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Αν υπάρχουν εναλλακτικές φτηνότερες δεν ξέρω να στο απαντήσω.
    Ξέρω όμως ότι βάζοντας γνήσια ανταλλακτικά στον εργάτη σου, είναι ο μόνος τρόπος να ξαναέχεις το μηχανάκι τερας αξιοπιστίας για αλλες δυο δεκαετίες.
    Τα ποσά για να συμβεί αυτό δεν είναι νούμερα που σε γονατίζουν (γενικά το λέω,δεν μπορώ να ξέρω σε τι φάση σε πετυχαίνει).

    Τα (??? πληθυντικός??) κάρτερ δεν κατάλαβα γιατι θες να διευρύνεις με φάγωμα (το μπορινγκ που αναφέρεις).
    Το ρουλεμάν που βρήκα βρίσκεται στο αριστερό Κάρτερ. Πρέπει να ανοιχτούν να αφαιρεθεί το παλιό σπασμένο και να φαγωθεί η φωλιά να ανοίξει ώστε να μπει ρουλεμάν με μπίλιες κι όχι μακαρωνοτό πάλι.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    η φτήνια τρώει τον παρά λένε φίλε.
    Το ποστ σου δείχνει ότι μάλλον επιβεβαίωση ψάχνεις για να βάλεις "το άλλο".
    Σίγουρα επιβεβαίωση, αλλά και συμβουλές.

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sarrigioxan Προβολή μηνύματος
    Το ρουλεμάν που βρήκα βρίσκεται στο αριστερό Κάρτερ. Πρέπει να ανοιχτούν να αφαιρεθεί το παλιό σπασμένο και να φαγωθεί η φωλιά να ανοίξει ώστε να μπει ρουλεμάν με μπίλιες κι όχι μακαρωνοτό πάλι.
    μαλλον εννοείς τα κωνικά ρουλεμαν με τον επιστημονικό όρο "μακαρωνοτο"
    Ποιος σου είπε ότι για να βγάλεις το παλιό & χαλασμένο ρουλεμάν, πρέπει να φαγωθεί η φωλιά;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sarrigioxan Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα επιβεβαίωση, αλλά και συμβουλές.
    συμβουλες πήρες ήδη απο τα πρώτα ποστ. το αν σου κάνουν ή όχι, εσυ το ξέρεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    μαλλον εννοείς τα κωνικά ρουλεμαν με τον επιστημονικό όρο "μακαρωνοτο"
    Ποιος σου είπε ότι για να βγάλεις το παλιό & χαλασμένο ρουλεμάν, πρέπει να φαγωθεί η φωλιά;
    Γιατί δε θα μπει πάλι μακαρωνοτό, αλλά με μπίλιες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2020-11-18-21-41-35-628_com.android.chrome.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	49,5 KB 
ID:	422860

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Φίλε με συγχωρείς, δε θέλω να σε προσβάλω αλλά δείχνεις κομματάκι άσχετος.
    Αυτό δεν είναι κακό, κανείς δεν γεννήθηκε με κατανόηση στα τεχνικά.
    Αλλά επειδή ψυχανεμίζομαι ότι κάποιος (μάστορας; "γνώστης"; εσυ ξερεις) σου πιπιλάει το κεφάλι με απώτερω σκοπό το κέρδος, σου γνωστοποιώ ότι ίσως χρειάζεσαι αλλαγή προσέγγισης στο πρόβλημα του εργατη σου (και σίγουρα αλλαγή των μαγαζιών που κοιτάς για ανταλλακτικά.Ακου μακαρωνοτο...)
    Τα ρουλεμαν, ασχετως είδους (κωνικα,με μπιλιες,βελονοειδή) έχουν διαστασεις στο εξωτερικό τους "ποτήρι".Αυτες είναι τυποποιημένες. Το τι θα επιλέξεις πάει ανάλογα τα γούστα σου. Αφήνω και ένα ποσοστό, σε κάποιες εφαρμογές να ταιριάζουν καλύτερα κωνικά απο ότι με μπίλιες.


    Επίσης,θα σε παρακαλέσω να μην σβήνεις τα μηνύματα σου. Ειδικά όσο η "συζήτηση" τρέχει. Εκτός απο φάουλ σε όσους σου μιλάνε, δεν βγαίνει μετά νόημα απο όσους το διαβασουν. Τα θρεντ εδώ μένουν και για μελλοντική χρήση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sarrigioxan Προβολή μηνύματος
    Γιατί δε θα μπει πάλι μακαρωνοτό, αλλά με μπίλιες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2020-11-18-21-41-35-628_com.android.chrome.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	49,5 KB 
ID:	422860
    Αν η kawasaki έβαλε βελονοειδές ρουλμάν αντί για σφαιρικό, θα είχε τους λόγους της. Αλλαξέ το με ίδιο και μην πειράξεις ούτε φωλιές ούτε τίποτα, αν θες τη γνώμη μου.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 18/11/2020 στις 23:02.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Φίλε με συγχωρείς, δε θέλω να σε προσβάλω αλλά δείχνεις κομματάκι άσχετος.
    Αυτό δεν είναι κακό, κανείς δεν γεννήθηκε με κατανόηση στα τεχνικά.
    Αλλά επειδή ψυχανεμίζομαι ότι κάποιος (μάστορας; "γνώστης"; εσυ ξερεις) σου πιπιλάει το κεφάλι με απώτερω σκοπό το κέρδος, σου γνωστοποιώ ότι ίσως χρειάζεσαι αλλαγή προσέγγισης στο πρόβλημα του εργατη σου (και σίγουρα αλλαγή των μαγαζιών που κοιτάς για ανταλλακτικά.Ακου μακαρωνοτο...)
    Τα ρουλεμαν, ασχετως είδους (κωνικα,με μπιλιες) έχουν διαστασεις στο εξωτερικό τους "ποτήρι".Αυτες είναι τυποποιημένες. Το τι θα επιλέξεις πάει ανάλογα τα γούστα σου. Αφήνω και ένα ποσοστό, σε κάποιες εφαρμογές να ταιριάζουν καλύτερα κωνικά απο ότι με μπίλιες.
    Δεν με προσβάλεις, δεν είμαι μηχανικός. Δεν έχω κανέναν γνωστη-μαστορα που έχει απώτερο σκοπό το κέρδος. Μάστορας (καλός, αλλά σε ντίζελ όχι σε πάπια) που δουλεύαμε μαζί κάποτε (εγώ βοηθός του) που τον ρώτησα για τις μπίλιες μου είπε, αν μπαίνουν μπίλιες να βάλω μπίλιες. Φίλος που έχει Modenas Kriss και είναι κ σ ένα γρκουπ για αυτά τα μηχανάκια (kriss κ kazer) μου πρότεινε να βάλω ρουλεμάν με μπίλιες. Άρα απ' ο,τι λες, γίνεται να μπει ρουλεμάν με μπίλιες στην ίδια θέση τού κωνικού; Πίστευα πως οι μπίλιες θα πιάνουν περισσότερο χώρο άρα θα πρέπει να ανοίξει η έδρα για το νέο ρουλεμάν (Άλτο μυαλουδακι Μ όλο αυτό).

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2010, 05:31
  2. Φρέσκο έμβολο-ελατήρια? Ε τότε κάνε τους θήτα κάπα σου....
    από dirtbird στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2008, 11:13
  3. Aftermarket Parts για Hornet (και οχι μονο)
    από RαNd στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 19:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF