Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: TIGER 1200 VS BMW 1250 GS

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2020
    Μηνύματα
    10

    TIGER 1200 VS BMW 1250 GS

    Θα ήθελα την γνώμη από κατόχους και μη για τις συγκεκριμένες μηχανές.
    Είμαι σε μία περίοδο της ζωή μου που θα πάρω μια από τις δύο. Μετά από έρευνα που είχα κάνει είχα καταλήξει στην BMW.
    Όμως... μια μέρα έπεσε το μάτι μου στην TIGER και όλα ανατράπηκαν. Πέρασα και από την εταιρία και είδα μια πάρα πολύ όμορφη μηχανή (από κοντά και η BMW βέβαια).
    Όμως επειδή δεν παίζει ρόλο μόνο η ομορφιά, αλλά και άλλοι παράγοντες θα ήθελα την άποψή σας. Για αξιοπιστία του συγκεκριμένου μοντέλου η οτιδήποτε άλλο.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα!
    Τι budget διαθέτεις, τι χρήση θα κάνεις, σε ενδιαφέρει η μεταπώληση;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Κοίταζα και εγώ το tiger πρίν δύο χρόνια που έψαχνα μοτό της κατηγορίας. Μοιάζει αρκετά με το BMW, το multi και το 1290 είναι αλλού, με μοναδικό μειονέκτημα ότι είναι λίγο βαρύτερο σε σχέση με τα υπόλοιπα. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο από το BMW και έχω περίπτωση γνωστού που μετά από 2-3 BMW (κάθε 3-4 χρόνια αλλαγή) τώρα έχει το tiger 6 χρόνια και δεν το αλλάζει με τίποτα.
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2020
    Μηνύματα
    10
    Καλησπέρα! IIeonidas Το μπάτζετ θα είναι οριακό για καινούργιο ή άνετα για μεταχειρισμένο. Το θέμα είναι ότι η χρήση που κάνω εγώ είναι 90% μέσα στην Αθήνα και κάπου κάπου καμία βόλτα. Ξέρω ότι κανονικά με την μηχανή που έχω τώρα (ένα versys 650) είμαι υπέρ καλυμμένος. Απλά μου μπήκε αυτό το μικρόβιο!!! Και μεγαλώνουμε κιόλας ρε γαμωτο!!! Χαχαχαχα... Μεταπώληση δεν ξέρω τι ισχύει για την Triumph, ελπίζω κάτι να αξίζει. Όπως όμως είπε και ο φίλος contes Di Zante πιστεύω ότι ίσως έπειτα να μην θέλω να την ξαναλαξω... Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω καμία εμπειρία από την συγκεκριμένη μάρκα. Και αυτά θέλω να μάθω πριν προχωρήσω...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα φίλε μου!
    Δεν υπάρχει πάντα ψυχρή λογική στην επιλογή μοτοσυκλέτας, σε καταλαβαίνω!
    Tο versys, όπως και άλλα μεσαία ψηλά, είναι μοντέλα που λειτουργούν συχνά ως σχολείο πριν κάποιος κατασταλάξει ότι θέλει κάτι μεγάλο, έστω και αν ξέρεις καλά ότι με χρήση 90-10 δεν πράττεις το "σωστό"!
    Όποιο εκ των δύο και αν διαλέξεις, είναι σίγουρο ότι θα το ευχαριστηθείς στις βόλτες σου, αρκεί φυσικά να είναι σε καλή κατάσταση.
    Τo GS το βλέπεις παντού, είναι ένα δίτροχο με πολύ μεγάλες πωλήσεις και φανατικό κοινό.
    Η Αγγλίδα είναι άλλη περίπτωση στην ίδια όμως κατηγορία.Σε ρώτησα για τη μεταπώληση διότι αν έχεις τέτοια διάθεση, πηγαίνεις ξεκάθαρα στην BMW.
    Δε σ'ενδιαφέρει κανένα άλλο από τα μεγάλα on/off; Ρωτώ επειδή θα μπορούσες να κινηθείς για καινούριο vstrom 1050.
    Όσο για την ηλικία, όντως μεγαλώνουμε γι'αυτό και αποφεύγω να αποθαρρύνω κάποιον (συνειδητοποιημένο) υποψήφιο αγοραστή από την αγορά της μοτοσυκλέτας των ονείρων του, ακόμα και αν δεν έχει κανέναν λόγο να φτάσει τόσο ψηλά παρά μόνο τον έρωτα ή το απωθημένο.Μια φορά ζούμε, δε χρειάζεται να αποφασίζουμε για τα πάντα με το ζύγι!

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billstr Προβολή μηνύματος
    ... Το θέμα είναι ότι η χρήση που κάνω εγώ είναι 90% μέσα στην Αθήνα και κάπου κάπου καμία βόλτα.
    και γιατί να υποβάλεις τον εαυτό σου σε τέτοιο "μαρτύριο", με τα μαστόδοντα των 240 κιλών ?
    περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια ...

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billstr Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα την γνώμη από κατόχους και μη για τις συγκεκριμένες μηχανές.
    Είμαι σε μία περίοδο της ζωή μου που θα πάρω μια από τις δύο. Μετά από έρευνα που είχα κάνει είχα καταλήξει στην BMW.
    Όμως... μια μέρα έπεσε το μάτι μου στην TIGER και όλα ανατράπηκαν. Πέρασα και από την εταιρία και είδα μια πάρα πολύ όμορφη μηχανή (από κοντά και η BMW βέβαια).
    Όμως επειδή δεν παίζει ρόλο μόνο η ομορφιά, αλλά και άλλοι παράγοντες θα ήθελα την άποψή σας. Για αξιοπιστία του συγκεκριμένου μοντέλου η οτιδήποτε άλλο.
    Βασικα εισαι σε μια περιοδο της ζωης σου που νομιζεις πως ενα καταναλωτικο αγαθο θα κανει την διαφορα. Επισης εισαι σε μια περιοδο που ο κοσμος ερχεται τα πανω κατω. Με δεδομενο τωρα πως αυτες οι μηχανες αφ'ενος μεν ειναι κυριολεκτικα μαυρες τρυπες χρηματων και αφ'ετερου τα οικονομικα σου ειναι οριακα, παρε το καινουργιο vstrom 650 η ο,τι αλλο θες 2ο χερι, στα μισα χρηματα που τωρα σκοπευεις να δωσεις. Θα με ευχαριστησεις σε καμια 5ετια, εδω να μαστε να τα λεμε.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Οτι ειπαν οι αποπάνω
    για το yolo της φασης σου θα σου πρότεινα tiger 1200 που το συναντάς πιο σπάνια

    Οπως εναλλακτικη στα παραπανω μπορει να ειναι το moto guzzi v85tt

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2020
    Μηνύματα
    10
    Καλέ μου φίλε DrBig είμαι σε μια περίοδο της ζωή μου που ξέρω ακριβώς τι θέλω!!! Αν πάρω κάτι θα είναι επειδή θα το έχω μελετήσει 100%. Η ηλικία βλέπεις καθώς και όλα αυτά τα χρόνια δουλειάς μας ξερόψησαν!!! Τώρα ότι αφορά το vstrom 650, έχω ήδη το versys που το θεωρώ ανώτερο. Πάντως όντως είναι μια σοβαρή επιλογή να πάρω κάτι από δεύτερο χέρι.

    Φίλε lleonidas συμφωνώ σε όλα αυτά που λες. Έχω δει και το vstrom 1050 και μπορώ να πω ότι είναι πολύ όμορφο από κοντά. Θα περιμένω να περάσει το lockdown και θα κάνω ένα test ride και το vstrom και το tiger, αν μπορέσω και θα δω. Καθαρά από θέμα ομορφιάς θα διάλεγα το tiger!!!

    Υ.Γ. Συγνώμη που απαντάω γράφοντας το όνομα του καθενός αλλά δεν έχω μάθει πως κάνω απάντηση με πολλαπλή παράθεση!!!

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billstr Προβολή μηνύματος
    Καλέ μου φίλε DrBig είμαι σε μια περίοδο της ζωή μου που ξέρω ακριβώς τι θέλω!!! Αν πάρω κάτι θα είναι επειδή θα το έχω μελετήσει 100%. Η ηλικία βλέπεις καθώς και όλα αυτά τα χρόνια δουλειάς μας ξερόψησαν!!! Τώρα ότι αφορά το vstrom 650, έχω ήδη το versys που το θεωρώ ανώτερο. Πάντως όντως είναι μια σοβαρή επιλογή να πάρω κάτι από δεύτερο χερι
    Πασο.....απλα εχε υποψιν πως κατι σαν 1250gs αν το παρεις τωρα και το πουλησεις σε 10 χρονια. θα σου εχει κοστισει συνολικα καμια 20ρια κιλογιουρο.




    Εκει ομως που δε παω πασο ειναι στο ανωτερο του versys εναντι vstrom, αλλα αυτο ειναι θεμα αλλου θρεντ
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Vfr 800x (Crossrunner) vs Bmw R1200 gs lc
    από Nikos82 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2016, 19:21
  2. Αγορά: Tenere660 vs BMW g650 gs vs kawasaki 650 versys
    από stamulee στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2015, 22:21
  3. Triumph Tiger 800 vs BMW F800GS
    από golis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 209
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2011, 18:01
  4. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 17:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF