Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Σκεπαστό(1588m)-Καστροσπηλιά Τουρκοπαναγή 6-11-2020

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031

    Σκεπαστό(1588m)-Καστροσπηλιά Τουρκοπαναγή 6-11-2020

    Μια εξόρμηση η οποία θα μνημονεύεται ως ''η τελευταία πριν το Lockdown''!Και ως τελευταία,όφειλε να είναι ιδιαίτερη με πολλές εναλλαγές εικόνων και αξιοθέατα με μεγάλη ιστορία πίσω τους.

    Πρώτος στόχος η κορυφή του όρους Σκεπαστού κοντά στην Πλατανιώτισσα.Εκεί έφτασα κυρίως απο παλιά εθνική και έκανα μια σύντομη στάση στα Μπουφούσκια ανεβαίνοντας.


    Τα Μπουφούσκια θα μπορούσε να τα χαρακτηρίσει κανείς ως ''Μετέωρα της Πελοποννήσου''.Περιοχή ιδιαίτερου αισθητικού κάλλους!Περισσότερες πληροφορίες σε παλιότερο ταξιδιωτικό μου https://ncclub.gr/index.php?topic=5944.0


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	105,0 KB 
ID:	422882


    Απο την Πλατανιώτισσα κατευθύνθηκα προς Καλάβρυτα και προς έκπληξη μου είδα οτι ο χωματόδρομος που υπήρχε ξεκινάει και στρώνεται με νέα άσφαλτο.Μια διασταύρωση σε αυτόν τον κεντρικό δρόμο με οδήγησε βαθύτερα στο Σκεπαστό.Οι εικόνες θύμισαν χειμώνα.Χαμηλή νέφωση,πολύς αέρας και χοντρό κρύο για το οποίο δεν ήμουν προετοιμασμένος.





    Εδώ στα αλπικά λιβάδια του Σκεπαστού.Πίσω η Ανάληψη.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	422883


    Η ζωή τραβάει την ανηφόρα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	422884


    Ανεβαίνοντας,κάποιες λίγες φορές καθαρίζει λίγο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	422885


    Αρκετή κλίση για αρχή


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	105,0 KB 
ID:	422886


    Φωτό προς τον δρόμο που με έφερε εδώ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	422887



    Ανεβαίνοντας το πράγμα αγριεύει με πολύ αέρα και κρύο.Ανέβηκα έτσι όπως ήμουν με το μοτοσυκλετιστικό μπουφάν ντυμένος σαν κρεμμύδι!Πρέπει να είχε κοντά στους μηδέν βαθμούς


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	105,0 KB 
ID:	422888


    Απο τη δυτική πλευρά όλα έδειχναν καλύτερα!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	422889


    Μετά απο κάποια ώρα η κλίση εξομαλύνεται


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	105,7 KB 
ID:	422890
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Κοντά στην κορυφή έχω μπει πλέον στο σύννεφο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	79,1 KB 
ID:	422891

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	84,5 KB 
ID:	422892


    Εδώ μια μαγική εικόνα με τον ήλιο ίσα να φαίνεται μέσα απο το σύννεφο και εγώ να περπατάω στο αλπικό λιβάδι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	51,9 KB 
ID:	422893


    Στην κορυφή υπάρχει μια διαλυμένη κεραία ή κάτι τέτοιο.Δε μου κάνει εντύπωση που τη βρήκα έτσι με τις συνθήκες που ενδεχομένως επικρατούν εδώ αρκετές μέρες το χρόνο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	85,8 KB 
ID:	422894


    Φωτό προς τα πίσω απο εκεί που ανέβηκα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	78,2 KB 
ID:	422895


    Παραδόξως στο βάθος χαμηλότερα βρίσκεται ένα κολωνάκι ενώ στην ψηλότερη κορυφή δεν υπάρχει.Δε θυμάμαι να το έχω συναντήσει ξανά αυτό.Ο χάρτης μου το έβγαζε στα 1570 μέτρα δηλαδή 18 μέτρα χαμηλότερα υψομετρικά απο τη θέση μου,πράγμα που συμφωνεί με τη δική μου οπτική απο το σημείο που τραβήχτηκε η φωτό.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	91,4 KB 
ID:	422896


    Ενα βίντεο απο την κορυφή θα σας πείσει για τις πολύ δύσκολες συνθήκες εκείνης της μέρας


    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Επιστροφή και συνέχεια του παλιού χωμάτινου πάσου-νυν ασφάλτινου μέχρι το χωριό Σκεπαστό και τα Καλάβρυτα.Φανταστική διαδρομή,για ποικιλία μπορεί κάποιος να πεταχτεί στα Καραφλά των Καλαβρύτων που βρίσκονται κάπου στα αριστερά.


    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Στα Καλάβρυτα έβαλα βενζίνη και τράβηξα νοτιοδυτικά καμια 85αρια km κάνοντας εκπληκτικές διαδρομές,μερικές απο αυτές είχα να κάνω κάποια χρόνια.Αρχικά μέχρι το Σοπωτό. Κατωαυλακιώτες μη με κράζετε που το λέω έτσι, πελοποννήσιος έχω γίνει και εγώ μετά απο τόσα km κάτω απο το αυλάκι!


    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απο το Σοπωτό(Αροανία στον χάρτη) συνέχισα μέχρι μέχρι τον 111 στα Τριπόταμα



    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απο τα Τριπόταμα συνέχισα μέχρι το Πανόπουλο και απο εκεί στο Κακοτάρι (Ηλείας).Εκεί κοντά βρίσκεται ο επόμενος στόχος μου,η καστροσπηλιά Τουρκοπαναγή


    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απο το Κακοτάρι πάλι ένας πρώην χωματόδρομος ο οποίος πρέπει να στρώθηκε την προηγούμενη μέρα με οδήγησε στη ρίζα του βυζαντινού κάστρου της Οχιάς!Τι γίνεται ρε,ήρθε η ανάπτυξη στη χώρα?





    Με το όνομα Κάστρο της Οχιάς αποκαλούνται ερείπια μεσαιωνικού κάστρου και οικισμού στον μυτερό λόφο που διακρίνετε μπροστά.To 1924 αναγνωρίστηκε σαν μεσαιωνικός οικισμός.

    Τα κεραμικά ευρήματα τοποθετούν χρονικά την ύπαρξη του κάστρου περί το 1200. Άρα είναι της Μεσοβυζαντινής περιόδου και συγκεκριμένα του 12ου αιώνα (πάνω-κάτω). Δεν φαίνεται να χρησιμοποιήθηκε από τους Φράγκους. Αντίθετα, σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, πρέπει να εγκαταλείφθηκε στην αρχή της Φραγκοκρατίας.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	422897


    Δεν είχα πολύ χρόνο καθότι μικρή η μέρα πια.Κάποια άλλη φορά θα επανέλθω να εξερευνήσω λίγο το συγκεκριμένο ύψωμα,αν και απο τις πληροφορίες που υπάρχουν ουσιαστικά μιλάμε για δυσδιάκριτα ερείπια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Κάστρο Οχιάς.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	90,4 KB 
ID:	422898



    Λίγο νωρίτερα θεωρητικά ξεκινάει ένα μονοπάτι για τη Σπηλιά Τουρκοπαναγή.Κάπου εδώ άφησα και το μηχανάκι και συνέχισα με τα πόδια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	422899


    Ένα ξέφωτο στην αρχή αλλά μετά το χάος.Δε βρήκα κανένα μονοπάτι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	422900


    Και φυσικά όταν δε βρίσκεις μονοπάτι ειδικά σε χαμηλά υψόμετρα ξεκινάει ο γολγοθάς σου...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	422901


    Η μοναδική επιλογή που είχα ήταν να ανέβω απο ένα ρέμα που διέκρινα στη δορυφορική εικόνα το οποίο θα με ανέβαζε ψηλότερα.Είναι ο καλύτερος τρόπος στις περισσότερες τέτοιου είδους περιπτώσεις καθώς δε βρίσκεις πυκνή χαμηλή βλάστηση εντός(συνήθως).Βέβαια για να φτάσω στο ρέμα (στη φωτό βρίσκεται χαμηλά) ''έφαγα το ξύλο της αρκούδας''.Σε άλλες περιπτώσεις φυσικά όπως στον Ερύμανθο έχω μπλέξει σε ρέματα τα οποία σε πολλά σημεία ήταν απροσπέλαστα,οπότε δεν είναι πανάκεια.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	108,0 KB 
ID:	422902



    Κάπου εδώ ομαλοποιείται ελαφρώς η κλίση και ξεκινάω και κατεβαίνω με σκοπό να μπω στο ρέμα.Εφόσον δεν βρήκα το μονοπάτι έπρεπε να το πιασω εξ αρχής απο χαμηλά γιατί έφτανε στο δρόμο.Δεν το έκανα και μου κόστισε πολύτιμο χρόνο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	422903


    Επιτέλους μπαίνω και ξεκινάω και ανεβαίνω με σχετική ευκολία χωρίς να παλεύω με θάμνους


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	422904


    Βέβαια δεν είναι και μονοπάτι πεζοπορικό αλλά σίγουρα προτιμότερο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	422905


    Σε μερικά σημεία έχει ελαφρύ σκαρφαλωματάκι χρησιμοποιώντας και χέρια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	422906
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	25.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	422907


    Γενικά πετυχαίνω όμορφες και ιδιαίτερες εικόνες όπως συνηθίζεται στα ρέματα καθώς το νερό τα έχει λαξεύσει


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	108,3 KB 
ID:	422908


    Κάποια στιγμή δε λείπουν και κάποια δύσκολα περάσματα με κανονικό σκαρφάλωμα!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	422909

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	105,8 KB 
ID:	422910



    Μπροστά ένας εντυπωσιακός βράχος σαν να τοποθετήθηκε σκόπιμα σε αυτή τη θέση


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	422911

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	30.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	107,0 KB 
ID:	422912


    Βγαίνοντας απο το ρέμα φτάνω σε ένα πολύ ανηφορικό λιβάδι και μπροστά σε αυτόν τον ορεινό όγκο διακρίνεται η Καστροσπηλια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	92,0 KB 
ID:	422913


    Ενα κοντινό πλάνο της οχύρωσης που χρησιμοποιήθηκε σαν ορμητήριο και κρησφύγετο από κλέφτες και αρματωλούς.Σύμφωνα με την τοπική παράδοση, η καστροσπηλιά ήταν λημέρι του καπετάνιου Παναγιώτη Μπελογιάννη ή Τουρκοπαναγή από το γειτονικό χωριό Τσιπιανά Ηλείας

    Το πρόθεμα «Τούρκο», αν κρίνουμε από τη νοοτροπία εκείνης της εποχής και από άλλες παρόμοιες περιπτώσεις , δεν πρέπει να το απέκτησε επειδή ήταν Τούρκος, αλλά μάλλον επειδή σκοτωσε πολλούς Τούρκους.

    Εικάζεται ότι αρχικά η σπηλιά ήταν ασκηταριό (κάτι για το οποίο δεν υπάρχει καμιά απόδειξη πέρα από το γεγονός ότι ήταν συνηθισμένο τέτοιου είδους απομονωμένες σπηλιές να καταλαμβάνονται από ασκητές).


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Σπηλιά Τουρκοπαναγή 3.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	106,1 KB 
ID:	422914


    Ενα πλάνο νωρίτερα απο αρκετά μακριά για το οποίο φυσικά επιστρατεύτηκε η ψηφιακή μηχανή.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Σπηλιά Τουρκοπαναγή 1.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	106,1 KB 
ID:	422915


    Το ύψωμα απο μακριά δείχνει προσπελάσιμο και αποφάσισα να το ανέβω σχεδόν κάθετα.Φυσικά όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις βρέθηκα να σκαρφαλώνω σε μεγάλους φυτευτούς βράχους και να περνάω μέσα απο θάμνους.Πολύ πιο δύσκολο απο όσο φαίνεται.Επρεπε να κάνω τραβέρσα απο δεξιά αλλά δεν είχα και πολύ χρόνο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	32.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	422916
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Η ώρα περνούσε και ήταν δεδομένο οτι μέχρι να βγω Πάτρα θα με πιάσει νύχτα στο επαρχιακό οπότε δεν ψάχτηκα περισσότερο για να βρω περάσματα και να φτάσω ακριβώς μπροστά στη σπηλιά.Άλλωστε δεν έχει και κάτι περισσότερο να δει κανείς εσωτερικά αλλά και εξωτερικά.Η τοποθεσία είναι που αξίζει!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Σπηλιά Τουρκοπαναγή 4.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	106,9 KB 
ID:	422917



    Βίντεο απο κάποια σημεία της ανάβασης





    Το ευχάριστο ήταν οτι κατεβαίνοντας ένα κοπάδι απο γελάδια που έβοσκε στο λιβάδι άθελα του τρομάζοντας που με είδε μπήκε στο παλιό μονοπάτι που με κατέβασε πολύ γρήγορα κάτω.Κρίμα γιατι αν το είχα βρει νωρίτερα θα είχα ανέβει το ίδιο γρήγορα,όμως θα έχανα τις πανέμορφες εικόνες του ρέματος.Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις,και νομίζω κέρδισα περισσότερα έτσι όπως ανέβηκα παρ όλη τη δυσκολία.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	422918



    Ήταν ακόμα μια φανταστική εξόρμηση και διδακτική καθότι έμαθα και 5 πράγματα παραπάνω που δε γνώριζα.Σίγουρα απαιτητική,θα χρειαζόμουν περισσότερο χρόνο για πιο ενδελεχή εξερεύνηση αλλά δυστυχώς η ασφάλεια της επιστροφής προέχει.Αποφεύγω πάντα τη νύχτα στο επαρχιακό και ευτυχώς με έπιασε λίγο πριν την Πάτρα.


    Πάντα όρθιοι και ελπίζω η επόμενη εξόρμηση να γίνει σύντομα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Πολύ ωραίες εικόνες όπως πάντα!
    Την επόμενη φορά ( θα υπάρξει ,είμαι σίγουρος) που θα σε βγάλει στον 111 προς την μεριά του νομού Ηλείας ρίξε μια ματιά και εδώ https://goo.gl/maps/CsaQdc37YyVLEBuQ8
    Έχει και μια εκκλησία μέσα σε σπηλιά πιο πάνω . https://goo.gl/maps/C9ptZTT1hou7AJYm6
    Ή μήπως πήγες και το έχω χάσει;
    when life gets complicated... i ride.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραίες εικόνες όπως πάντα!
    Την επόμενη φορά ( θα υπάρξει ,είμαι σίγουρος) που θα σε βγάλει στον 111 προς την μεριά του νομού Ηλείας ρίξε μια ματιά και εδώ https://goo.gl/maps/CsaQdc37YyVLEBuQ8
    Έχει και μια εκκλησία μέσα σε σπηλιά πιο πάνω . https://goo.gl/maps/C9ptZTT1hou7AJYm6
    Ή μήπως πήγες και το έχω χάσει;

    Ρε φίλε τι μου θύμισες!Αυτό το βουνό (Σκόλις) μου είχε τραβήξει την προσοχή όταν κατέβαινα απο το πάσο του Ερυμάνθου προς το Καλέτζι!Χαμηλό βουνό απο ότι είδα αλλά με ενδιαφέρον και φαίνεται πολύ άγριο και απότομο απο μακριά.Ειδα οτι έχει και ένα κάστρο κάπου στην κορυφογραμμή του.Εχει ψωμί εκεί γενικά και θα αφιερώσω μια εξόρμηση κάποια στιγμή!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    Μπράβο ξανά φιλαράκο!

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Πραγματικά εξαιρετικό πόστ!!!! Να πηγαίνουμε κανενα ταξιδι νοερα μια που ειμαστε κλεισμενοι μεσα! Οι φωτογραφίες με το εκκλησάκι και τη μηχανή ειναι για διαγωνισμό.

    Μια ερώτηση, αλλα λάβε υπόψη σου οτι ειμαι πανάσχετος απο μηχανες. Τη μηχανη την βαζεις στα λιβάδια γιατι ειναι κατάλληλο το μοντέλο (συγκεκριμενη κατηγορία) ή γιατι εχεις κανει τροποποιήσεις εσυ (π.χ. λάστιχα); Δεν υπαρχει κινδυνος να σκασει κανα λάστιχο;

  14. #14
    Ένα ξεχωριστό εύγε κ από εδώ φίλε Βιλλ καθώς πηγές κοντά στα λημέρια μου.
    Μέρη που οντας παιδιά τα κοιτάζαμε ως μακρινά γεματοι απορίες για το πως να είναι... εκεί πέρα..

    Το όρος Σκολις εμείς το λέμε και Πορται'ι'κο βουνό, η αλλιώς στο Σανταμερι από το γνωστό πυργο/οχυρο/κόμη; που ήταν εκεί επί Φραγκοκρατιας κ τον λεγαν Σαιντ Ομέρ.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά εξαιρετικό πόστ!!!! Να πηγαίνουμε κανενα ταξιδι νοερα μια που ειμαστε κλεισμενοι μεσα! Οι φωτογραφίες με το εκκλησάκι και τη μηχανή ειναι για διαγωνισμό.

    Μια ερώτηση, αλλα λάβε υπόψη σου οτι ειμαι πανάσχετος απο μηχανες. Τη μηχανη την βαζεις στα λιβάδια γιατι ειναι κατάλληλο το μοντέλο (συγκεκριμενη κατηγορία) ή γιατι εχεις κανει τροποποιήσεις εσυ (π.χ. λάστιχα); Δεν υπαρχει κινδυνος να σκασει κανα λάστιχο;

    Καλησπέρα και ευχαριστώ!

    Το να μπεις στους χωματόδρομους γενικά είναι κάτι απλό αλλά απο εκεί και πέρα σημασία έχει σε τι είδους χωματόδρομους μπαίνει κανείς και με τι καιρικές συνθήκες.Ενας χωματόδρομος το καλοκαίρι μπορεί να είναι απροσπέλαστος το χειμώνα απο λάσπες.Κατάλληλα λάστιχα χρειάζονται πάντα σε κάθε μοτοσυκλέτα για λόγους ασφαλείας(καλύτερο πάτημα) αλλά και αντοχής καθώς τα ''χωμάτινα'' έχουν σκληρότερο σκελετό και αντέχουν περισσότερο στα δύσκολα πετρώδη τεραίν.Ακόμη και έτσι υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να σε πιάσει λάστιχο και είναι σοφό να υπάρχει πάντα επάνω μας κιτ επισκευής ελαστικού.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Valencia 2....13/11/2020 -
    από GIOTIS750 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2020, 16:34
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2020, 19:05
  3. Τίταρος(1834m)-Πύργος Μάμτζιου 1-11-2020
    από billy84 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2020, 22:57
  4. Riding School στην Κρήτη - 31/10 & 1/11/2020
    από harris_x στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2020, 14:22
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2020, 18:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF