Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Πόσο κόστισε το ταξίδι μας στη Νότια Αμερική (1024 μέρες με μια βέσπα)

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Ωραία ανάλυση κ σωστά κάνατε που κρατούσα τε σημειώσεις. Αποκτά άλλη αξία τέτοιο εγχείρημα, πιο ολοκληρωμένη!!
    (μια ερώτηση έχω κ αυτη αν θέλετε απαντάτε..
    Έστω κ αυτά τα 19-20χιλ που αναφέρεις ότι χρειάστηκαν από που προήλθαν;
    Δλδ είχατε κάποια έσοδα από το μπλογκ;
    Ήταν από έσοδα στην πατρίδα;
    Ερωτώ διότι ακόμα κ θέληση να έχει κανείς δεν είναι μικρό το νούμερο που απαιτείται για να ξεκινήσει,
    Ευχαριστώ)
    Φχαριστώ για το σχόλιο!!

    Γιατί να μη θέλω να την απαντήσω; Εφοριακός είσαι μήπως; Βρε μπας και;;;

    Τα 19χιλ που λες είναι βασικά για 2 άτομα. Δλδ εγώ χρειάστηκα 9.7χιλ για 3 χρόνια στη Νότια Αμερική.
    Στο πόθεν έσχες τώρα. Δεν θυμάμαι αν το έχω γράψει εδώ στο φόρουμ (αν όχι θα το βάλω ΑΣΑΠ) αλλά θα κάνω αντιγραφή - επικόλληση από το μπλογκ για πιο γρήγορα:

    "Πρώτα πρώτα πούλησα ό,τι μικρό και μη απαραίτητο είχα (ό,τι δεν θα μου έλειπε), όπως το ποδήλατό μου, το παλιό κινητό μου, μοτοσυκλετικό εξοπλισμό και ρούχα, καθώς και την δεύτερη μοτοσυκλέτα που είχα (μια Aprilia rs250). Επίσης, ήμουν πολύ κωλόφαρδος και ύστερα από 5 χρόνια αναμονής (!) κατάφερα επιτέλους να πάρω την υποτροφία που δικαιούμουν ως σπουδαστής σε δημόσιο ΙΕΚ, κι ακόμα μερικά χρήματα ως αποζημίωση απόλυσης από την δουλειά μου"


    Δούλευα σερβιτόρος για καμιά 10αριά χρόνια και είχα την τύχη να μπορώ να μένω με τους δικούς μου για να μην ξοδεύω χρήματα σε ενοίκιο/φαγητό κα. Λίγο πριν φύγω για Αφρική έκανα και σεζόν στη Σαντορίνη οπότε μάζεψα και κάτι παραπάνω. Ανάμεσα στην Αφρική και τη Νότια Αμερική ξαναέκανα σεζόν στη Σαντορίνη + το παξιμάδι μένοντας πάλι στους γονείς για να μην ξοδεύω τπτ.

    Το μπλογκ/βιβλίο/βιντεάκια δεν έχουν βγάλει ούτε καν τα έξοδά τους, δλδ τα μηνιαία έξοδα συντήρησης, εκτυπώσεις, μεταφράσεις, εξοπλισμό όπως κάμερες, φακούς, μικρόφωνα, τρίποδα, λαπτοπς, σκληρούς δίσκους κα. Δεν τα έχω υπολογίσει στα έξοδα του ταξιδιού, ούτε τα υπολογίζω στα έσοδα, γιατί όπως σου είπα, δεν βγάζουν ούτε τα δικά τους έξοδα.

    Νομίζω πάντως πως αν υπάρχει η θέληση, το νούμερα που αναφέρω είναι αρκετά χαμηλό και μπορεί να το βρει σχεδόν οποιοσδήποτε ζει στην Ελλάδα και δεν αντιμετωπίζει κάποιο μεγάλο πρόβλημα στη ζωή του (υγείας, χρέη, παιδιά κτλ). Αυτός ήταν και ο λόγος που το μοιράστηκα βασικά. Κι άντε, αν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας ή κάτι άλλο που δεν το έχεις επιλέξει εσύ, το καταλαβαίνω απόλυτα. Όλα τα υπόλοιπα όμως νομίζω πως είναι επιλογές και θέμα προτεραιοτήτων (ακόμα) ! Καταλαβαίνω απόλυτα ότι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι άθλια για πάρα πολύ κόσμο, ότι τα εργασιακά δικαιώματα καταποντίζονται καθημερινά, κι ότι πολύς κόσμος δεν έχει φαγητό να βάλει στο πιάτο του, μην παρεξηγηθώ! Αλλά αν δεν είσαι σε κάποια απ'τις παραπάνω κατηγορίες ανθρώπων, τότε δεν νομίζω ότι είναι αδύνατο να μαζέψεις 9.7χιλ. Δύσκολο σίγουρα. Το ξέρουν πολύ καλά και τα πόδια μου και η μέση μου με τόσο σερβίρισμα που έχω ρίξει! Επίσης, γιατί να ξεκινήσει κανείς να στοχεύει τόσο "ψηλά"; Μπορεί να μαζέψει ελάχιστα χρήματα, 1χιλ ή 2 ή 3χιλ και να δοκιμάσει για αρχή. Δεν είναι λίγο να φύγεις για 1 χρόνο! Δοκιμάζεις και βλέπεις πως ή που σε πάει. Μπορείς επίσης να φύγεις με μικρότερο μηχανάκι από αυτό που ιδανικά θα ήθελες. Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις...
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Όσο και να κόστισε οι εικόνες που έχουν καταγράφει οι άνθρωποι που γνωρίσατε , με ορισμένους παντοτινούς φίλους , οι μυρωδιές που θα σας θυμίζουν στο μέλλον στιγμές από τα μέρη που βρεθήκατε τους δρόμους και το χώμα που οδηγήσατε δεν κοστολογείται .

    Αξία ανεκτίμητη
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Άψογη παρουσίαση Στέργιο!
    Να τα εκατοστήσετε τα διανυθέντα χιλιόμετρα στην ήπειρο, σύντομα να τα ξεπεράσετε αλλά πρωτίστως να έχετε υγεία!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι συμπεράσματα έβγαλε ο καθε ένας

    για να το κάνω λίγο πιο ξεκάθαρο αλλά και να αναδείξω αυτο που κατάφεραν τα παιδιά. Με αυτό τον τρόπο ζωής κατανάλωσαν δύο άνθρωποι για 3 χρόνια 19000. Αυτό σημαίνει 6300 το ζευγάρι ανα χρόνο. Δηλαδή 3200 το άτομο ανα χρόνο!!!

    Δεν γνωρίζω άνθρωπο στον κύκλο μου στην ελλάδα (να παράγει και) να καταναλώνει 3200 ανα χρόνο και δεν είναι γραμμένος σε κοινωνικά συσσίτια παίρνοντας επίδομα αλληλεγγύης κλπ κοινωνικά βοηθήματα...

    Αντί αυτού αυτοί έχουν βρει νόημα στην ζωή τους κάνοντας αυτό που "περίπου" κανουμε εμείς για 10μέρες τον αυγουστο τρόπο ζωής. Είναι αξιοθαύμαστο! δείχνει απίστευτη ατομική πειθαρχία και οργάνωση για να πετύχει το εγχείρημα και πολύ μακριά από το ρουτισνιασένο τρόπο ζωής(σπίτι-δουλειά-σπίτι) για να μπορέσουμε να καταλάβουμε το μέγεθος..!
    Κι εσύ doctoras να έχεις υγεία κι ό,τι επιθυμείς!
    Θένκιου για τα σχόλια.
    Νομίζω πως το έχεις πιάσει το νόημα
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Α πα πααα...

    Μ αυτά τα λεφτά θα χατε αγοράσει ένα μπεμβε τζιες και θα 'σασταν πρώτη μουρη!



    Είστε πολύ ωραίοι! Καλή συνέχεια στο ταξίδι σας και στη ζωή σας

    Νομίζω πως κι εσύ το έχεις πιάσει το νόημα. Μπεμβε και ξερό ψωμί μωρέ

    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  5. #20
    Ειλικρινά δεν είμαι εφοριακός κ ακόμα περισσότερο ειλικρινά Σευχαριστω για την πλήρη απάντηση!!
    Εύχομαι στην επόμενη παγκόσμια γύρα σύντομα!
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  6. #21
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από s_gogos Προβολή μηνύματος
    Θένκιου!!!
    Αλλά κάτσε, μη βιάζεσαι, δεν τελειώσαμε ακόμα. Ποιος σου είπε ό,τι δεν θα πάμε;
    Για πες και σ' εμάς όμως που θέλουμε να μάθουμε ειδικά για Βενεζουέλα!?!
    Μείνετε μακριά!!! Θα σας φάνε ζωντανούς.... Η πρώην γυναίκα μου αν και Ελληνίδα, γεννήθηκε και μεγάλωσε εκεί. Ομοίως και οι αδελφές της. Είναι όλες εδώ τώρα.
    Στο Καράκας και στο βολιβαρ, σε σταματάνε μέρα μεσημέρι, καταμεσής στον δρόμο, σε ληστεύουν περνάει "αστυνομία" και δεν δίνουν την παραμικρή σημασία....
    Η βενζίνη εκεί έχει τώρα 2 λεπτά του ευρώ το.... Γαλόνι αλλά το νερό 6 ευρώ το μπουκάλι! Τα νοσοκομεία απλά δεν λειτουργούν, έχουν φύγει πρόσφατα άλλοι συγγενείς από εκεί για εδώ και μου τα έχουν πει από πρώτο χέρι.... Τώρα προσπαθούν κι άλλοι να φύγουν και δεν μπορούν διότι πέρα από όλα αυτά, έχουν και τον κορονοϊό που θερίζει άγρια (δίνουν ψεύτικα στοιχεία στον ΠΟΥ) γενικά ένα χάος. Μην κάνετε τέτοιο λάθος, παίζει και να μην φύγετε ποτέ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μείνετε μακριά!!! Θα σας φάνε ζωντανούς.... Η πρώην γυναίκα μου αν και Ελληνίδα, γεννήθηκε και μεγάλωσε εκεί. Ομοίως και οι αδελφές της. Είναι όλες εδώ τώρα.
    Στο Καράκας και στο βολιβαρ, σε σταματάνε μέρα μεσημέρι, καταμεσής στον δρόμο, σε ληστεύουν περνάει "αστυνομία" και δεν δίνουν την παραμικρή σημασία....
    Η βενζίνη εκεί έχει τώρα 2 λεπτά του ευρώ το.... Γαλόνι αλλά το νερό 6 ευρώ το μπουκάλι! Τα νοσοκομεία απλά δεν λειτουργούν, έχουν φύγει πρόσφατα άλλοι συγγενείς από εκεί για εδώ και μου τα έχουν πει από πρώτο χέρι.... Τώρα προσπαθούν κι άλλοι να φύγουν και δεν μπορούν διότι πέρα από όλα αυτά, έχουν και τον κορονοϊό που θερίζει άγρια (δίνουν ψεύτικα στοιχεία στον ΠΟΥ) γενικά ένα χάος. Μην κάνετε τέτοιο λάθος, παίζει και να μην φύγετε ποτέ....
    τώρα τον έφτιαξες, θα πάει σίγουρα.
    η αλήθεια είναι οποιοσδήποτε μακροχρόνιος ταξιδιώτης θα τολμήσει, η πρόκληση και εμπειρία ξεπερνάει τους όποιους φόβους της ματαίωσης του εγχειρήματος, εννοείται πως πρέπει να είσαι τυχερός και να οσφρίζεσαι την μαλακία απο απόσταση

    Εδώ πολλοί ταξιδιώτες διέσχισαν εμπόλεμες ζώνες απο εμφύλιους που είχαν ξεσπάσει με αντάρτες να παίζουν σκοποβολή πάνω τους. Είναι η φύση της εξερεύνησης του ταξιδιού να έχει βαθμίδες επικυνδινότητας
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    τώρα τον έφτιαξες, θα πάει σίγουρα.
    η αλήθεια είναι οποιοσδήποτε μακροχρόνιος ταξιδιώτης θα τολμήσει, η πρόκληση και εμπειρία ξεπερνάει τους όποιους φόβους της ματαίωσης του εγχειρήματος, εννοείται πως πρέπει να είσαι τυχερός και να οσφρίζεσαι την μαλακία απο απόσταση

    Εδώ πολλοί ταξιδιώτες διέσχισαν εμπόλεμες ζώνες απο εμφύλιους που είχαν ξεσπάσει με αντάρτες να παίζουν σκοποβολή πάνω τους. Είναι η φύση της εξερεύνησης του ταξιδιού να έχει βαθμίδες επικυνδινότητας
    Υπάρχουν ονομασίες για δαύτους, όπως: ψυχασθενείς, σχιζοφρενείς, διχασμένες προσωπικότητες, εν ολίγοις, τρελοί
    Δεν νομίζω να ανήκει σε αυτήν την κατηγορία ο Στέργιος αλλά ας μας πει και ο ίδιος
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Πολυ ωραίο ποστ! Θησαυρός. Data is the new oil

    Φίλε μου χθες ανακάλυψα το όλο εγχειρημα και πραγματικά έχω εντυπωσιαστει. Σε μια μερα διαβασα ολο το άλλο θρέντ είδα βίντεο κτλ κτλ κτλ. Με ταξιδέψατε.

    Δεν ειναι όμως το ταξίδι, αυτο καθαυτό, που κανει την διαφορα. Το σημαντικότερο απο όλα είναι ότι με το όλο setting (Vespa 200cc / σκηνή 15 ευρω / κτλ κτλ) εχεις/εχετε καταρρίψει/ετε τα όρια. Το τι μπορει να γίνει σε αυτη τη ζωη και τι όχι.

    Πήρα και το βίβλιο και ειμαι έτοιμος να το αρχίσω.

    Τέλος, ορμώμενος από το βίντεο q&a που πραγματικά ηταν ότι πιο χρήσιμο και διαφωτιστικό υπήρχε, προσπάθησε να γράψεις ενα οδηγό για τις πρακτικές εμπειρίες σου.

    Αυτα που εχεις βιώσει είναι θησαυρός. Αποτύπωσε τα. Ή εστω ενα απάνθισμα.

    Να ειστε πάντα καλα και να γυρίσετε και τον υπόλοιπο κόσμο!

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν ονομασίες για δαύτους, όπως: ψυχασθενείς, σχιζοφρενείς, διχασμένες προσωπικότητες, εν ολίγοις, τρελοί
    Δεν νομίζω να ανήκει σε αυτήν την κατηγορία ο Στέργιος αλλά ας μας πει και ο ίδιος
    αν ξεκινήσεις να παρακολουθείς ταξιδιώτες ανα τον κόσμο σε προσωπικά κανάλια τους στο youtube, θα διαπιστώσεις πως οι "τρελοί" είναι πολλοί.. Για μένα δεν είναι, έχουν τολμήσει σε ένα αντισυμβατικό τρόπο ζωής που εγώ δε μπορώ να κάνω, και δεν είναι για όλους αυτό(όπως προτείνει ο Στέργιος πολλές φορές), στην πραγματικότητα θέλει και πολλά γκατς και ικανότητες για να το καταφέρεις.

    Επίσης είναι οξύμωρο να χαρακτηρίσω κάποιον απο τους ταξιδιώτες ενώ ειμαι "καναπεδιάκιας", όταν στην πραγματικότητα δεν μπορω να οργανώσω ενα οδικό ταξίδι 10ημερών στην χώρα ή στην safe εουρώπα με 800ευρώ badget.
    Δε πάει για σένα Δημήτρη, με αφορμή θέλω να πω έχει άλλη βαρύτητα η άποψη απο άνθρωπο που κάνει το ίδιο όπως ο στέργιος και άλλη απο έναν μέσο δικυκλιστή εγχώριο χωρίς εμπειρία σε μακροπρόθεσμα road trips
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #26
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αν ξεκινήσεις να παρακολουθείς ταξιδιώτες ανα τον κόσμο σε προσωπικά κανάλια τους στο youtube, θα διαπιστώσεις πως οι "τρελοί" είναι πολλοί.. Για μένα δεν είναι, έχουν τολμήσει σε ένα αντισυμβατικό τρόπο ζωής που εγώ δε μπορώ να κάνω, και δεν είναι για όλους αυτό(όπως προτείνει ο Στέργιος πολλές φορές), στην πραγματικότητα θέλει και πολλά γκατς και ικανότητες για να το καταφέρεις.

    Επίσης είναι οξύμωρο να χαρακτηρίσω κάποιον απο τους ταξιδιώτες ενώ ειμαι "καναπεδιάκιας", όταν στην πραγματικότητα δεν μπορω να οργανώσω ενα οδικό ταξίδι 10ημερών στην χώρα ή στην safe εουρώπα με 800ευρώ badget.
    Δε πάει για σένα Δημήτρη, με αφορμή θέλω να πω έχει άλλη βαρύτητα η άποψη απο άνθρωπο που κάνει το ίδιο όπως ο στέργιος και άλλη απο έναν μέσο δικυκλιστή εγχώριο χωρίς εμπειρία σε μακροπρόθεσμα road trips
    Ναι ρε συ, συμφωνούμε
    Απλώς τρολαρουμε λίγο το θέμα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Ειλικρινά δεν είμαι εφοριακός κ ακόμα περισσότερο ειλικρινά Σευχαριστω για την πλήρη απάντηση!!
    Εύχομαι στην επόμενη παγκόσμια γύρα σύντομα!
    Είμαι πάντα εδώ για όλους τους μη-εφοριακούς μοτοφίλους Καλούς δρόμους!
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μείνετε μακριά!!! Θα σας φάνε ζωντανούς.... Η πρώην γυναίκα μου αν και Ελληνίδα, γεννήθηκε και μεγάλωσε εκεί. Ομοίως και οι αδελφές της. Είναι όλες εδώ τώρα.
    Στο Καράκας και στο βολιβαρ, σε σταματάνε μέρα μεσημέρι, καταμεσής στον δρόμο, σε ληστεύουν περνάει "αστυνομία" και δεν δίνουν την παραμικρή σημασία....
    Η βενζίνη εκεί έχει τώρα 2 λεπτά του ευρώ το.... Γαλόνι αλλά το νερό 6 ευρώ το μπουκάλι! Τα νοσοκομεία απλά δεν λειτουργούν, έχουν φύγει πρόσφατα άλλοι συγγενείς από εκεί για εδώ και μου τα έχουν πει από πρώτο χέρι.... Τώρα προσπαθούν κι άλλοι να φύγουν και δεν μπορούν διότι πέρα από όλα αυτά, έχουν και τον κορονοϊό που θερίζει άγρια (δίνουν ψεύτικα στοιχεία στον ΠΟΥ) γενικά ένα χάος. Μην κάνετε τέτοιο λάθος, παίζει και να μην φύγετε ποτέ....
    Χμμμ... Πρέπει να τα σκεφτούμε όλα αυτά...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    τώρα τον έφτιαξες, θα πάει σίγουρα.
    η αλήθεια είναι οποιοσδήποτε μακροχρόνιος ταξιδιώτης θα τολμήσει, η πρόκληση και εμπειρία ξεπερνάει τους όποιους φόβους της ματαίωσης του εγχειρήματος, εννοείται πως πρέπει να είσαι τυχερός και να οσφρίζεσαι την μαλακία απο απόσταση

    Εδώ πολλοί ταξιδιώτες διέσχισαν εμπόλεμες ζώνες απο εμφύλιους που είχαν ξεσπάσει με αντάρτες να παίζουν σκοποβολή πάνω τους. Είναι η φύση της εξερεύνησης του ταξιδιού να έχει βαθμίδες επικυνδινότητας
    Χαχαχα!!! Κοίτα η αλήθεια είναι ό,τι όταν μου λένε μην (ή δεν μπορείς να) πας κάπου, θέλω να πάω ΑΜΕΣΑ
    Κι επίσης νομίζω ότι πρέπει να είσαι με μάτια 14 και ιδιαίτερα ΑΤΥΧΟΣ για να σου συμβεί κάτι όντας περαστικός από ένα μέρος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν ονομασίες για δαύτους, όπως: ψυχασθενείς, σχιζοφρενείς, διχασμένες προσωπικότητες, εν ολίγοις, τρελοί
    Δεν νομίζω να ανήκει σε αυτήν την κατηγορία ο Στέργιος αλλά ας μας πει και ο ίδιος
    Θα το δείξει η ιστορία ή οι ειδήσεις

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αν ξεκινήσεις να παρακολουθείς ταξιδιώτες ανα τον κόσμο σε προσωπικά κανάλια τους στο youtube, θα διαπιστώσεις πως οι "τρελοί" είναι πολλοί.. Για μένα δεν είναι, έχουν τολμήσει σε ένα αντισυμβατικό τρόπο ζωής που εγώ δε μπορώ να κάνω, και δεν είναι για όλους αυτό(όπως προτείνει ο Στέργιος πολλές φορές), στην πραγματικότητα θέλει και πολλά γκατς και ικανότητες για να το καταφέρεις.

    Επίσης είναι οξύμωρο να χαρακτηρίσω κάποιον απο τους ταξιδιώτες ενώ ειμαι "καναπεδιάκιας", όταν στην πραγματικότητα δεν μπορω να οργανώσω ενα οδικό ταξίδι 10ημερών στην χώρα ή στην safe εουρώπα με 800ευρώ badget.
    Δε πάει για σένα Δημήτρη, με αφορμή θέλω να πω έχει άλλη βαρύτητα η άποψη απο άνθρωπο που κάνει το ίδιο όπως ο στέργιος και άλλη απο έναν μέσο δικυκλιστή εγχώριο χωρίς εμπειρία σε μακροπρόθεσμα road trips
    Μεγάλη η συζήτηση και θέλει τα ανάλογα τσίπουρα μετά μεζεδακίων!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε συ, συμφωνούμε
    Απλώς τρολαρουμε λίγο το θέμα
    Σας ευχαριστώ πάντως θερμά που κρατάτε το θέμα καθαρό
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Πολυ ωραίο ποστ! Θησαυρός. Data is the new oil

    Φίλε μου χθες ανακάλυψα το όλο εγχειρημα και πραγματικά έχω εντυπωσιαστει. Σε μια μερα διαβασα ολο το άλλο θρέντ είδα βίντεο κτλ κτλ κτλ. Με ταξιδέψατε.

    Δεν ειναι όμως το ταξίδι, αυτο καθαυτό, που κανει την διαφορα. Το σημαντικότερο απο όλα είναι ότι με το όλο setting (Vespa 200cc / σκηνή 15 ευρω / κτλ κτλ) εχεις/εχετε καταρρίψει/ετε τα όρια. Το τι μπορει να γίνει σε αυτη τη ζωη και τι όχι.

    Πήρα και το βίβλιο και ειμαι έτοιμος να το αρχίσω.

    Τέλος, ορμώμενος από το βίντεο q&a που πραγματικά ηταν ότι πιο χρήσιμο και διαφωτιστικό υπήρχε, προσπάθησε να γράψεις ενα οδηγό για τις πρακτικές εμπειρίες σου.

    Αυτα που εχεις βιώσει είναι θησαυρός. Αποτύπωσε τα. Ή εστω ενα απάνθισμα.

    Να ειστε πάντα καλα και να γυρίσετε και τον υπόλοιπο κόσμο!

    Ευχαριστώ!!!
    Να σου πω την αλήθεια, δεν το περίμενα να έχει τόση πέραση ένα άρθρο με αριθμούς, αλλά μετά θυμήθηκα ότι τα €€€ μέικ-δε-γουόρλντ-γκόου-ράουντ...
    Τέλος πάντων. Διαφωνώ λίγο, γιατί όπως είδα με τα μάτια μου και με μια βέσπα γυρνιέται ο κόσμος και με μια σκηνή των 15€!

    Έχουμε άπειρες ιδέες στο κεφάλι και πολλά προτζεκτάκια ανοιχτά, αλλά νομίζω χωράει να βάλουμε και λίγο πιο πρακτικά πραγματάκια μέσα όπως προτείνεις.

    Ελπίζω να σου κρατήσει καλή παρέα το βιβλίο

    Να είσαι καλά και πάντα όρθιος
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. 150 ημέρες στη Νότια Αμερική
    από road spirit στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 226
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2020, 12:51
  2. ποσο εφικτο ειναι αυτο το ταξιδι;
    από nic mor στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2011, 13:16
  3. Το ταξίδι του μέλιτος...
    από Wizard13 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 10:10
  4. Πόσο έχει το Ducati
    από Godfather στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 12:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF