Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: Έλιωσαν τα προστατευτικά!

  1. #16
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Να δείτε μπότα του σκι.Ο πάτος και οι εσωτερικές επενδύσεις άρχισαν να γίνονται κολλώδη σαν να ξέρναγαν από μόνα τους κόλλα,το δε εξωτερικό κέλυφος έσπαγε σε κομμάτια με την πρώτη πίεση,αλλού δέστρες αλλού γατζάκια.
    Κι όλα αυτά σε μπότα Nordica 10 χρόνων.

  2. #17
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Αυτο το ζευγάρι που αναφέρω δεν είχε vibram, αλλά της Columbia το μείγμα. Απο την συγκεκριμένη εταιρεία δεν εχω κανένα τέτοιο περιστατικό στα 25 σχεδόν χρόνια που ψωνίζω παπούτσια της.

    Στα εργασίας που λέω οτι διέλυσαν, εκεί παίζει να είχε και καποιο ποσοστο πλαστικού γιατί ειχαν προστασία σε μόνωση,σε λάδια,σε διάτρηση κλπ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #18
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Συμφωνούμε ότι υπάρχουν διάφορες ποιότητες πλαστικού. Όπως αυτή π.χ. στην οθόνη ενός υπολογιστή, που δεν διαλύεται και μετά από 20 χρόνια.

    Το θέμα είναι ότι τείνουν να χρησιμοποιούνται ολοένα και περισσότερο πλαστικά που δεν έχουν αντοχή στο χρόνο. Το βλέπω από τα παπούτσια μέχρι και στα μανταλάκια απλώματος. Η δικαιολογία είναι πως ανακυκλώνονται πιο εύκολα. Ίσως παίζει και το κόστος από πίσω. Σημασία έχει ότι πρέπει να προσαρμοστούμε, να μη στοκάρουμε προϊόντα που δε χρειαζόμαστε απαραιτήτως και να τα αντιμετωπίζουμε ως αναλώσιμα και με το χρόνο.

    Έχω πετάξει μερικά ζευγάρια παπούτσια που είχαν μικρή εξωτερική φθορά, αλλά είχαν γίνει επικίνδυνα, επειδή η σόλα γλιστρούσε παντού, στα σκαλιά, στο πεζοδρόμιο. Κάποια ήταν 3 ετών, άλλα ήταν πάνω από 10 ετών. Στα ορειβατικά είναι κρίσιμο να τα αλλάζεις πολύ πριν φθάσεις σε αυτό το σημείο. Στα δε αθλητικά, η απόσβεση κραδασμών χαλάει πριν κλείσουν χρόνο, ακόμα και με μικρή χρήση. Ο όρος ποιότητα τις τελευταίες δεκαετίες συνδέεται περισσότερο με την αρχική αίσθηση και τις αρχικές δυνατότητες και λιγότερο με την αντοχή στο χρόνο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/11/2020 στις 12:17.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #19
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Να σου δείξω ζευγάρι μποτάκια Columbia που τα έχω πάνω από δεκαετία (και φορέθηκαν φουλ) να νομίζεις ότι τα πήρα τον περασμένο μήνα!είναι λίγο λαχείο το υλικό ίσως;

    Αυτό που δείχνει η φωτό του φίλου, μου έχει συμβεί σε μποτάκια εργασίας,ακριβά κιόλας. Στα 7 ή 8 χρόνια, ο πάτος διέλυσε σα τριμα.
    Τα δικά μου έμοιαζαν σε κατασκευή με τα παρακάτω, δεν ήταν η σόλα που γέρασε αλλά το πάνω μέρος. Ειδικά στο σημείο ραφής με το δέρμα, όταν πήγα να τα βάλω χώρισαν σε δύο κομμάτια. Είχα τις αμφιβολίες μου για το ευφυές της κατασκευής από πριν, οπότε στο τέλος απλά επιβεβαιώθηκα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	columbia.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	44,7 KB 
ID:	422972

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Πολυουρεθάνες μάλλον.

  6. #21
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Μήπως κράτησες τις οδηγίες που το συνόδευαν; συνήθως εκεί γράφουν το συντηρητικό που χρειάζονται κάθε φορά που στεγνώνουν.
    Σε γενικές γραμμές όσα είναι με βάση το καουτσούκ "σαπίζουν" αν δεν αερίζονται κατάλληλα και προστατεύονται με ταλκ σε λαδόκολλα.
    Τα πλαστικά εκτός αυτών με προδιαγραφές τροφίμων, χάνουν την ενυδάτωση τους και συντηρούνται με γαλάκτωμα.

    Οι σόλες των sneaker, συνήθως, έχουν μεγάλη φθορά όταν πλένονται στο πλυντήριο.
    Η κόλλα (μόνο θερμικής σταθεροποίησης σε λάστιχα) είναι αρκετά πιθανό να ακυρωθεί αν μείνουν καιρό φυλαγμένα
    αλλιώς κοντά στα 10 χρόνια.
    Δεν ξέρω πώς λειτουργεί αλλά σε τσαγκάρη που εφαρμόζει την ίδια επισκευάζεται με τις ίδιες προδιαγραφές.

    Σύγχρονα υλικά όπως η πολυστερίνη κ.λπ. που μοιάζουν με φελιζόλ, συνήθως αντέχουν αλλά χάνουν τις ιδιότητες τους.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Της φυλακής τα σίδερα.....
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2008, 20:06
  3. Βρες σαν τα χιονια...
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 17:38
  4. Ωραία όλα τούτα τα καλούδια, αλλά
    από swtos στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 09:59
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF