Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: "Φούιτ" και... trackday

  1. #16
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Αφού θες να μπεις πίστα βάλε ένα καινούριο μπροστά μιας κ που το πίσω έχει λίγα χλμ.
    Δεν αξίζει το ρισκο κατά εμε.
    Τώρα αν θες να παίξεις με τις πιθανότητες...
    Ride(s) the wind of change...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά εγώ θα το εμπιστευόμουν.
    Ανάλογα και το λάστιχο φυσικά.
    Αλλά ναι, το σωστό ειναι να βαλεις ενα ιδιο καινούριο μπροστά και να ξεμπερδεύεις.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    mikes λαμβάνει?
    Sent from me using a computer.

  4. #19
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Ρε σεις για να καταλάβω. Ο κίνδυνος είναι να πάει στην πίστα και κάποια στιγμή να μην αντέξει το μπάλωμα από την πίεση, να αρχίσει να χάνει σταδιακά και να ξενερώσει ο άνθρωπος που θα αναγκαστεί να χάσει το track day ή λέτε ότι υπάρχει περίπτωση (όχι θεωρητικά ε? ) να γίνει το μπαμ ξαφνικά και να χάσει τον έλεγχο της μηχανής με ότι αυτό συνεπάγεται ?
    Οκ, προφανώς με το να βάλει καινούριο λάστιχο το ξέρει ότι έχει το κεφάλι του εντελώς ήσυχο, αλλά κρίνοντας από την περιγραφή και για να έγινε μπάλωμα με κορδόνι η τρύπα δεν είναι και κανένας κρατήρας.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  5. #20
    Μπάλωμα δεν έχει γίνει εσωτερικά, απλώς κορδόνι στην τρύπα που άνοιξε η βίδα.

    Άνοιξα το νήμα ακριβώς για να διασταυρώσω (κυρίως από ανθρώπους που κανουν trackdays και ίσως είχαν στο παρελθόν κορδόνι στο μπροστινό λάστιχο) την "κινδυνολογία" του Περιστερά. Αν όντως υπάρχει ένα ρίσκο δηλαδή που θα με κάνει να μην πιέσω και άρα να μην ευχαριστηθώ το (επόμενο και όταν θα γίνει) trackday...

    Το να βάλω ένα καινούριο μπροστινό ξέρω ότι είναι η πιο "εύκολη" λύση, όμως τα λάστιχα μου είναι καινούρια ρε γαμώτο και δεύτερον αν είχα έτσι αβίαστα ένα "αχρείαστο" 150άρι επιπλέον πιθανότατα δε θ' άνοιγα αυτό το thread.

  6. #21
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    πριν το καλοκαίρι ταξίδεψα από Αθήνα Γιάννενα με κορδόνι στο εμπρός και κινούμουν με ταχύτητες 160 ++ σε όλη την διαδρομή. μια εμπειρία σου λέω άπλα.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #22
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    194
    Στην πίστα είναι το πρόβλημα και στο μεγάλο ταξίδι, αλλιώς όπως είπε και ο Περιστερας , μέσα στην πόλη δεν θα πάθει κάτι το μπάλωμα.

    Οι λόγοι είναι ότι στην πίστα το λάστιχο ζεσταίνεται πολύ περισσότερο από ότι στην καθημερινή χρήση αρα μπορει να ξεκολλήσει το μπάλωμα και να έχεις απώλεια πίεσης , επίσης στη πίστα δουλεύει με πιο χαμηλή πίεση για να απλώσει και να έχει grip, άρα δημιουργουνται συνεχώς έντονες στρεβλώσεις παράλληλα με την υπερθέρμανση.
    Αυτό που μπορεί πρακτικά να γίνει , είναι να χάσει πίεση το ελαστικό κατά την διάρκεια του session με αποτέλεσμα να ρισκάρεις γλυστριματα υπό κλίση. Αν γίνει αυτό θα καταστραφεί σιγουρα το λάστιχο και ρισκάρεις και πτώση.

    Γνώμη μου, κάνε όσα χιλιόμετρα μπορείς τώρα με το μπάλωμα, δεν βλέπω και πολύ φως για track Day σύντομα, και μετά βάλε ένα μεταχειρισμενο όπως σου είπε που θα σου κρατήσει σχεδόν τα ίδια χιλιόμετρα με αυτό που φοράς τώρα καθως συνήθως τα μεταχειρισμενα από track days δεν έχουν καθόλου φθορά στο κέντρο.

  8. #23
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά εγώ θα το εμπιστευόμουν.
    Ανάλογα και το λάστιχο φυσικά.
    Αλλά ναι, το σωστό ειναι να βαλεις ενα ιδιο καινούριο μπροστά και να ξεμπερδεύεις.
    Εσύ είσαι σαικο και σ αγαπάμε ετσι...

    Προφανώς και δε το ρισκάρεις κατ' εμέ..μπαμ δε θα κάνει αλλά έστω και άλλες απώλειες να έχεις κινδυνεύεις με διαστρέβλωση του σε κάποια δυνατά φρένα όποτε η δε θα σταματήσεις ποτέ η θα βρόντηξεις η αν έχει χάσει αέρα στα φρένα μετά από 2-3 γύρους σε κάποια στροφή θα σε πουλήσει και να το low...δε νομίζω να αξίζει το Ρίσκο αυτο το 150αρι.....οποτε κρατάω την άποψη μου του πρώτου ποστ.. από κει και πέρα ο καθένας ρισκάρει όσο θέλει και τον παίρνει..


    Υγ:next time μη βάλεις τα III βάλε ROSSO CORSA 2..βγαζουν σχεδόν τα ίδια χλμ και τα τρακντει σου θα τα χαρείς πολύ περισσότερο..ανωτερο λάστιχο με Όχι τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή...οβερ Εντ αουτ
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #24
    Έχω κάνει ολόκληρη μέρα Σέρρες + αρκετές χιλιάδες χλμ με μπάλωμα πίσω. Ψιλο-κουλό το ότι δεν γίνεται μπάλωμα μπροστά αλλά για να το λέει...

    Αν είναι να πας πίστα και το μυαλό σου να είναι (έστω και μερικώς) στο μπροστά λάστιχο:
    1. Μην πας
      Ή
    2. Βάλε καινουριο
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    To trackday θα γινει αυριο τελικά?

    Αν όχι μείνε όπως εισαι και όταν γίνει το επόμενο με το καλό βάζεις τότε καινουργιο λάστιχο. Ή βλεπεις πως συμπεριφέρεται το κορδωνάτο και αποφασιζεις τότε.

  11. #26
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Με πρόλαβες... πως τρύπησε στο πλάι ρε συ;
    .
    Καλα μην φανταστείς στον σκελετό. Στο τέλος του πέλματος, προκα!

    Και αναρωτιέμαι ξανά, κανείς δεν έχει κάνει εσωτερικό μπάλωμα σε εμπρός ελαστικό? Μόνο εγώ!
    Το μπάλωμα είναι περίπου 2 επί 2 εκατοστά και ελαστικό, δεν βρίσκω λόγο να μην χωράει σε ένα ελαστικό πλάτους 120.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος

    Το να βάλω ένα καινούριο μπροστινό ξέρω ότι είναι η πιο "εύκολη" λύση, όμως τα λάστιχα μου είναι καινούρια ρε γαμώτο και δεύτερον αν είχα έτσι αβίαστα ένα "αχρείαστο" 150άρι επιπλέον πιθανότατα δε θ' άνοιγα αυτό το thread.
    Άμα σκάσεις κάτω τα 150 θα είναι πολύ λίγα

    τα κορδόνια άλλοτε πιάνουν άλλοτε όχι
    το μανιτάρι εσωτερικά πιάνει πάντα

    Εγω θα το άλλαζα στη θέση σου αν μη τι άλλο για να μην το σκέφτομαι όλη μέρα

  13. #28
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Καλα μην φανταστείς στον σκελετό. Στο τέλος του πέλματος, προκα!

    Και αναρωτιέμαι ξανά, κανείς δεν έχει κάνει εσωτερικό μπάλωμα σε εμπρός ελαστικό? Μόνο εγώ!
    Το μπάλωμα είναι περίπου 2 επί 2 εκατοστά και ελαστικό, δεν βρίσκω λόγο να μην χωράει σε ένα ελαστικό πλάτους 120.
    Έχω κάνει 2 εγώ συν 2 κορδόνια στο εμπρός και ένα συν 3 κορδόνια στο πίσω, στο προηγούμενο σετ που είχα
    Είχαν ξεραθεί τόσο πολύ που άνοιγαν για πλάκα μέχρι που αποφάσισα να μην παίζω άλλο το κεφάλι μου....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    891
    Εγω στα Μεγαρα θα πηγαινα με το κορδονι.Να επεφτα απο το κορδονι το θεωρω ακραιο,εδω εχουμε παθει αλλα κι αλλα.Αν για καποιο λογο χασει πολυ αποτομα αερα το ελαστικο σου θα το καταλαβεις μεσα σε ενα δευτερολεπτο,το μηχανακι θα κοψει αποτομα ταχυτητα και θα θελει να ερθει σε ορθια θεση.Αλλα δε νομιζω να γινει αυτο.

    Αρα θα πηγαινα με την σκεψη μονο μη χανει αερα σιγα σιγα,αρα θα ειχα μονο την σπαστικη διαδικασια να μετραω πιεση πριν ξαναμπω για το επομενο σεσσιον.

    Εγω προσωπικα καινουργιο λαστιχο θα το αλλαζα μονο αν ηταν ελαττωματικο,με τα κορδονια εχω θετικη εμπειρια οσον αφορα το πισω ελαστικο με σπινιαρισματα και τετοια μεχρι τα λινα.Κι αυτο δε το λες μικρη πιεση για το κορδονι.

    Το σκεφτηκα κι εγω αυτο με το χαμηλες πιεσεις λογω τρακ ντει αλλα και παλι θα πηγαινα αφου απο 34-35 Psi που βαζω μπροστα για δρομο στα τρακ ντει πεφτω στα 29-30 psi...δε το θεωρω μεγαλη διαφορα.

  15. #30
    Εγώ θα κρατούσα το υπάρχων μπροστά ελαστικό για να το φοράω στο δρόμο και για ψυχολογικούς λόγους, και μόνο, θα αγόραζα ένα φρέσκο μτχ σε καλή κατάσταση με ένα 50ευρω για το τρακντεϊ.
    Τελευταία τροποποίηση από ποπαϋ; 21/11/2020 στις 21:41.
    MM#93

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2007, 01:11
  2. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 22:23
  3. Trackday σε Catalunya και Valencia !!!
    από Μήτσος1 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2007, 10:47
  4. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2007, 19:21
  5. και... TrackDay, πριν τον 1ο Αγώνα 2006
    από gr_champion στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 11:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF