Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 41 από 41

Θέμα: "Φούιτ" και... trackday

  1. #31
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ρε παιδιά με το μΠαρΔον, γιατί δεν βάζετε ζουμί; σας έχει πει κανείς κάτι κακό για το ζουμί;

    Η όποια ανησυχία είναι για το ατσάλινο φύλο που δεν ξέρει κανείς σε τι κατάσταση είναι.
    Αν σας ανησυχεί τόσο η πίεση του αέρα, που είναι εξαιρετικά μικρή στις μοτό, το ζουμί κλείνει μεγάλες τρύπες
    σε λεπτά ελαστικά με 140psi (συνήθως συγκρατεί άνετα 95psi) και είναι εμφανές ότι χρειάστηκε γιατί λερώνει.

  2. #32
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά με το μΠαρΔον, γιατί δεν βάζετε ζουμί; σας έχει πει κανείς κάτι κακό για το ζουμί;

    Η όποια ανησυχία είναι για το ατσάλινο φύλο που δεν ξέρει κανείς σε τι κατάσταση είναι.
    Αν σας ανησυχεί τόσο η πίεση του αέρα, που είναι εξαιρετικά μικρή στις μοτό, το ζουμί κλείνει μεγάλες τρύπες
    σε λεπτά ελαστικά με 140psi (συνήθως συγκρατεί άνετα 95psi) και είναι εμφανές ότι χρειάστηκε γιατί λερώνει.
    Ποιο ζουμί ρε συ; Της γριάς κότας;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #33
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    motorcycle tyre sealant κάντε την έρευνα σας και δείτε αν και ποιο σας αρέσει.

  4. #34
    Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις που κατατέθηκαν!

    Λοιπόν προσπάθησα να διασταυρώσω τα λεγόμενα του Περιστερά και με άλλον λαστιχά... όντως έχει δίκιο ο άνθρωπος. Στο εμπρός ελαστικό λόγω της έντονης καμπυλότητας εσωτερικά, δεν μπαίνει -κι αν μπει ξεκολλάει- μπάλωμα ή μανιτάρι. Το κορδόνι είναι προσωρινή λύση, άσχετα αν δεν το κάνουμε συνήθως, πρέπει να γίνει αποκατάσταση-επισκευή μετά.

    Οπότε κορδόνι και πίστα ΝΟΤ.. το ρίσκο μιας πτώσης ειναι μεγάλο και δεν αξίζει! Πάμε για νέο εμπρός ελαστικό...

    Τα "καλά" νέα (λέμε τώρα) είναι οτι σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε trackday δεν πρόκειται να γίνει άμεσα (ούτε το επόμενο προγραμματισμένο στις 4/12 προφανώς), οπότε μένω με το λάστιχο όπως είναι και όταν θα υπάρξει προοπτική trackday (άνοιξη; ) θα κάνω την αλλαγή.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Πάντως για το μπάλωμα που σου είπε, είπε την μισή αλήθεια.
    Έχοντας φίλο λαστιχά σε μια απο τις πολλές συζήτησης περί ελαστικών η απάντηση περί μπαλώματος είναι ότι στα "γρήγορα" ελαστικά (δεν ξέρω τα γράμματα που βάζουν πάνω στα ελαστικά γι αυτό μου το εξήγησε απλοϊκά) η οδηγία είναι να μην παρεμβαίνεις ούτε με μπάλωμα ούτε με κορδόνι. Τρύπησε το πετάς. Βέβαια αυτό δεν το κάνει κανείς διότι τουλάχιστο οι περισσότεροι δεν είμαστε κρίσοι οπότε το επισκευάζεις. Το κορδόνι δεν είναι μόνιμη λύση το μπάλωμα είναι.
    + για το ζουμι που αναφέρθηκε πιο πάνω αν και ελάχιστοι το γνωρίζουν
    Πάτα το 0

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις που κατατέθηκαν!

    Λοιπόν προσπάθησα να διασταυρώσω τα λεγόμενα του Περιστερά και με άλλον λαστιχά... όντως έχει δίκιο ο άνθρωπος. Στο εμπρός ελαστικό λόγω της έντονης καμπυλότητας εσωτερικά, δεν μπαίνει -κι αν μπει ξεκολλάει- μπάλωμα ή μανιτάρι. Το κορδόνι είναι προσωρινή λύση, άσχετα αν δεν το κάνουμε συνήθως, πρέπει να γίνει αποκατάσταση-επισκευή μετά.

    Οπότε κορδόνι και πίστα ΝΟΤ.. το ρίσκο μιας πτώσης ειναι μεγάλο και δεν αξίζει! Πάμε για νέο εμπρός ελαστικό...

    Τα "καλά" νέα (λέμε τώρα) είναι οτι σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε trackday δεν πρόκειται να γίνει άμεσα (ούτε το επόμενο προγραμματισμένο στις 4/12 προφανώς), οπότε μένω με το λάστιχο όπως είναι και όταν θα υπάρξει προοπτική trackday (άνοιξη; ) θα κάνω την αλλαγή.
    4 μήνες μετά...
    Συμμετείχα στο προχθεσινό (28/4) trackday του Ζαφειρόπουλου στα Μέγαρα με το... ίδιο λάστιχο!

    Όλο αυτό το διάστημα έλεγχα τακτικά τις πιέσεις του μπροστινού ελαστικού, χωρίς να βλέπω άξιες λόγου διαφοροποιήσεις και έτσι για οικονομικούς λόγους αποφάσισα να μείνω με το "κορδόνι", αφού δεν μπορεί να γίνει μόνιμη επισκευή, και να μην αλλάξω ελαστικό (3000χλμ από αλλαγή). Έτσι πήγα και στο trackday, γυρνούσα με πιέσεις 30/30 χωρίς να έχω απώλειες πίεσης και χωρίς να αισθανθώ το παραμικρό που να με προβληματίσει έστω. Θέλω να πω ότι δεν μου δημιουργήθηκε η παραμικρή αμφιβολία που να με κάνει να πιέσω λιγότερο ή να μην το διασκεδάσω τόσο! Όλα καλά λοιπόν!

    Αυτά δεν τα γράφω για να ανατρέψω το συμπέρασμα που βγήκε από το thread παραπάνω και σαφώς η ασφαλής λύση θα ήταν η αλλαγή του ελαστικού (ίσως και να ήμουνα τυχερός, ξέρω γω), απλά σαν κατάθεση της προχθεσινής εμπειρίας μου και τίποτα παραπάνω.

  7. #37
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    4 μήνες μετά...
    Συμμετείχα στο προχθεσινό (28/4) trackday του Ζαφειρόπουλου στα Μέγαρα με το... ίδιο λάστιχο!

    Όλο αυτό το διάστημα έλεγχα τακτικά τις πιέσεις του μπροστινού ελαστικού, χωρίς να βλέπω άξιες λόγου διαφοροποιήσεις και έτσι για οικονομικούς λόγους αποφάσισα να μείνω με το "κορδόνι", αφού δεν μπορεί να γίνει μόνιμη επισκευή, και να μην αλλάξω ελαστικό (3000χλμ από αλλαγή). Έτσι πήγα και στο trackday, γυρνούσα με πιέσεις 30/30 χωρίς να έχω απώλειες πίεσης και χωρίς να αισθανθώ το παραμικρό που να με προβληματίσει έστω. Θέλω να πω ότι δεν μου δημιουργήθηκε η παραμικρή αμφιβολία που να με κάνει να πιέσω λιγότερο ή να μην το διασκεδάσω τόσο! Όλα καλά λοιπόν!

    Αυτά δεν τα γράφω για να ανατρέψω το συμπέρασμα που βγήκε από το thread παραπάνω και σαφώς η ασφαλής λύση θα ήταν η αλλαγή του ελαστικού (ίσως και να ήμουνα τυχερός, ξέρω γω), απλά σαν κατάθεση της προχθεσινής εμπειρίας μου και τίποτα παραπάνω.
    Εμενα παντως μου εχει τυχει να λιωσει μπαλωμα με κορδονι σε πισω λαστιχο (metzeler tourance) σε παρατεταμενες 200ρες. Το καλο ειναι πως εγινε αργα και το πηρα χαμπαρι εγκαιρα. Σε νορμαλ οδηγηση πιστευω θα αντεχε οσο το υπολοιπο λαστιχο. Στη δικη σου περιπτωση πιστευω αντεξε γιατι στην πιστα εισαι μονιμως πλαγιασμενος.
    Δεν αξιζει ομως το ρισκο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Ο συγκεκριμένος ειναι καλό παιδί και τον εμπιστεύομαι.

    Εγω στην θεση σου δεν θα εμπαινα πίστα με κορδόνι στο εμπρός, θα έβαζα ενα νεο λάστιχο μπροστα να ξερω τι έχω και θα κρατούσα το κορδονάτο καβα.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Συμμετείχα στο προχθεσινό (28/4) trackday
    Καλησπερα, μπορεις να μου πεις αν στον 1 μηνα πιο "μπροστα" απο εμας που ζεις αυτο το διαστημα, εχετε ακομα καραντινα ή οχι;



    Υ.Γ. Αφου ολα πηγαν καλως, αυτο ειναι που μετραει... μου αρεσει που ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙΣ την προσωπικη σου εμπειρια με το σωστο. Λιγοι ειναι τοσο επιφυλακτικοι με τις δηλωσεις τους.
    Κανε ενα κοπο τουλαχιστον και αφου μπαινεις που μπαινεις με μπαλωμενη τρυπα, κανε ενα εσωτερικο μπαλωμα με μανιταρι και την σωστη κολλα.
    Εαν το κορδονι αντεχει μια, αυτο το μπαλωμα αντεχει εκατο φορες.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Ενημερωτικά , όλες οι εταιρίες προτείνουν αντικατάσταση μετά ξεφούσκωμα , γιατί πιθανολογούν ότι θα έχει πάθει ζημιά ο σκελετός λόγω της πρόκας ή επειδή απλά περπάτησε ξεφούσκωτο για κάποια μέτρα.
    Δεν απαγορεύουν τα μπαλώματα , απλά τα συστείνουν για χαμηλές ταχύτητες μέχρι να φτάσεις στο λαστιχάδικο και το αντικαταστήσεις.

    Στο motorradonline το είχα δει πρόσφατα , αλλά δεν βρίσκω το λινκ για να το ανεβάσω.

  11. #41
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Νομίζω πως το "περπάτησε ξεφούσκωτο" είναι στις προδιαγραφές τους όπως και η αποφυγή ρηγματωσης στο σημείο που τρυπιέται.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2007, 01:11
  2. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 22:23
  3. Trackday σε Catalunya και Valencia !!!
    από Μήτσος1 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2007, 10:47
  4. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2007, 19:21
  5. και... TrackDay, πριν τον 1ο Αγώνα 2006
    από gr_champion στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 11:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF