Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: "Φούιτ" και... trackday

  1. #1

    "Φούιτ" και... trackday

    Παίρνοντας τη μηχανή σήμερα το μεσημέρι μετά τη δουλειά, βρήκα το μπροστά λάστιχο να έχει χάσει πολύ αέρα από μια βίδα που καθώς φαίνεται είχα πατήσει. Αργά-αργά έφτασα μέχρι τον Περιστερά στη Μιχαλακοπούλου, όπου μπήκε το σχετικό κορδόνι.

    Το θέμα είναι αυτό που μου είπε ο ίδιος ο Περιστεράς... Βλέπω, μου λέει, ότι τα λάστιχα σου είναι καινούρια όμως δυστυχώς το εμπρός λάστιχο δεν μπορεί να επισκευαστεί σωστά καθώς δεν μπαίνει μπάλωμα από μέσα. Έτσι για μέσα στην Αθήνα ΟΚ, αλλά για ταξίδι ή κάτι παραπάνω καλό θα ήταν να βάλεις ένα καινούριο ελαστικό!

    Μου έπεσε το σαγόνι, γιατί τα Rosso III που φοράει το Monster S2R1000 μου είναι 6-7 μηνών και έχουν λίγο πάνω από 2000χλμ!

    Το θέμα είναι, του λέω, ότι είχα σκοπό τώρα μεθαύριο 22 του μήνα να συμμετέχω στο trackday του Ζαφειρόπουλου στα Μέγαρα. Μπορεί να μην παίζει αυτο λόγω lockdown, όμως ένα trackday είναι στα άμεσα σχέδιά μου!

    Τότε μου λέει ή καινούριο Rosso III μπροστά ή μπορώ με 30-40€ να σου βάλω μια μτχ "γόμα" με χάραξη (εννοούσε D213, Supercorsa κλπ) που έχει κάνει ήδη καμιά 40αριά γύρους σε πίστα...

    Ερώτηση λοιπόν προς τους συμφορουμίτες τρακντεάδες κατά κύριο λόγο... Είναι όντως επίφοβη η συμμετοχή μου σε trackday με κορδόνι στο μπροστινό λάστιχο; Ένα λάστιχο από τα παραπάνω (πχ Supercorsa), που είναι μεν μια κατηγορία πάνω από τα δικά μου αλλά ήδη με χ γύρους σε πίστα, είναι safe επιλογή;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Περίεργο. Για να στο είπε κάτι παραπάνω θα ξέρει αλλά γιατί να μην κάνει με κορδόνι να στρίψει το μηχανάκι? Και γιατί δεν μπαίνει μπάλωμα από μέσα?

  3. #3
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    τα περισσότερα κορδόνια που έχω κάνει σε αδέσποτα βουλκανιζατερ μετά από λίγες 100αδες χλμ άρχισαν να χάνουν αέρα. στο γνωστό βουλκανιζατερ στην αρχή της Βουλιαγμένης όσα κορδόνια έχω κάνει έχουν βαστήξει έως που άλλαξα λάστιχα .
    η απορία μου είναι γιατί δεν μπαίνει εσωτερικό μπάλωμα! η τρυπά που ήταν ? στα πλαϊνά?
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #4
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    τα περισσότερα κορδόνια που έχω κάνει σε αδέσποτα βουλκανιζατερ μετά από λίγες 100αδες χλμ άρχισαν να χάνουν αέρα. στο γνωστό βουλκανιζατερ στην αρχή της Βουλιαγμένης όσα κορδόνια έχω κάνει έχουν βαστήξει έως που άλλαξα λάστιχα .
    η απορία μου είναι γιατί δεν μπαίνει εσωτερικό μπάλωμα! η τρυπά που ήταν ? στα πλαϊνά?
    Στο πλάϊ ούτε κορδόνι πιάνει...........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #5
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Στο πλάϊ ούτε κορδόνι πιάνει...........
    πιάνει όμως εσωτερικό μπάλωμα ,το έχω κάνει πάρα την σκοτούρα του μάστορα και μια χαρά την έβγαλε 1,5 χρόνο.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    τα περισσότερα κορδόνια που έχω κάνει σε αδέσποτα βουλκανιζατερ μετά από λίγες 100αδες χλμ άρχισαν να χάνουν αέρα. στο γνωστό βουλκανιζατερ στην αρχή της Βουλιαγμένης όσα κορδόνια έχω κάνει έχουν βαστήξει έως που άλλαξα λάστιχα .
    η απορία μου είναι γιατί δεν μπαίνει εσωτερικό μπάλωμα! η τρυπά που ήταν ? στα πλαϊνά?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Στο πλάϊ ούτε κορδόνι πιάνει...........
    To να τρυπήσει στο πλάι προυποθέτει απίστευτη γκαντεμιά.... το θεωρώ σχεδόν αδύνατον, παρά μόνο από αστοχία υλικού η κατασκευής. Αν παρ΄ελπιδα τρυπήσει στο πλάι απλά το πετάς......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    πιάνει όμως εσωτερικό μπάλωμα ,το έχω κάνει πάρα την σκοτούρα του μάστορα και μια χαρά την έβγαλε 1,5 χρόνο.
    Με πρόλαβες... πως τρύπησε στο πλάι ρε συ;
    35 χρόνια οδηγώ, δεν μου έχει τύχει ποτέ, μόνο μια φορά έσκισε λάστιχο η γυναίκα με το αμάξι σε πεζοδρόμιο.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Όχι το τρύπημα ΔΕΝ ήταν στο πλαί. Η βίδα καρφώθηκε σχετικά κεντρικά. Μπάλωμα μου είπε ότι δεν μπαίνει στο εμπρός ελαστικό (ως μόνιμη επισκευή αντί του κορδονιού) λόγω του μικρού εσωτερικού πλάτους του ελαστικού.

    Δεν λέω ότι το κορδόνι δεν θα αντέξει απαραίτητα, στο κάτω-κάτω στην καθημερινή χρήση θα ελέγχω πιο συχνά πιέσεις.

    Η ερώτηση μου αφορούσε καθαρά ΧΡΗΣΗ ΠΙΣΤΑΣ. Αν δηλαδή με λίγο χαμηλότερες πιέσεις και με φουλ φρένα στην πίσω ευθεία των Μεγάρων ενδέχεται να γίνει επικίνδυνο...

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Με πρόλαβες... πως τρύπησε στο πλάι ρε συ;
    35 χρόνια οδηγώ, δεν μου έχει τύχει ποτέ, μόνο μια φορά έσκισε λάστιχο η γυναίκα με το αμάξι σε πεζοδρόμιο.....
    Ως νέος οδηγός είχα φάει στο πλάι Michelin με τα χρόνια, επειδή εσκεμμένα ακουμπούσα το λάστιχο στο πεζοδρόμιο όταν πάρκαρα, για να μην προεξέχει το αμάξι. Το λάστιχο φαγώθηκε προοδευτικά και κάποια στιγμή έκανε τρύπα, οπότε πετάχτηκε. Ήταν όμως έτσι κι αλλιώς για αλλαγή η τετράδα, λόγω ηλικίας. Παρεμπιπτόντως, τα Bridgestone που έβαλα μετά στο αμάξι, ήταν πιο ανθεκτικά στην πλευρική φθορά. Τα πρόσεχα βέβαια περισσότερο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Εεεε όποιος σου πει όχι θα λέει ασυναρτησίες...απο λογική και μόνο έστω και λίγο να έχει αρχίσει να χάνει σε περίπτωση σκληρών φρένων δε θες να σε προδώσει...σκεψου το και αλλιώς...πας με το λαστιχο έτσι πίστα???θα το χεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου..γνωμη μου η άλλαξε το η πιστόλι το τρακντει...γενικά σε νορμάλ χρήση δε νομίζω να έχεις θέμα...ειχα κορδόνι σε σκούτερ 10.000χλμ μέχρι που άλλαξα λάστιχα...κανενα θέμα..στη χειρότερη και να χάσει κάποια στιγμή πας και βάζεις άλλο ένα...και στα 6000 με 7000 αλλάζεις λάστιχα και τέλος
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #11
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Όχι το τρύπημα ΔΕΝ ήταν στο πλαί. Η βίδα καρφώθηκε σχετικά κεντρικά. Μπάλωμα μου είπε ότι δεν μπαίνει στο εμπρός ελαστικό (ως μόνιμη επισκευή αντί του κορδονιού) λόγω του μικρού εσωτερικού πλάτους του ελαστικού.
    ε τότε σε έμενα πως μου έχουν κάνει εσωτερικό μπάλωμα σε μπροστινό ελαστικό πλάτους 120 ????
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2018
    Μηνύματα
    20
    Δεν μπαίνεις με κορδόνι ή αμφίβολα ελαστικά, μηχανάκι, εξοπλισμό ή οτιδήποτε άλλο στην πίστα.
    Είναι αυτονόητο θεωρώ γιατί είναι και το μονο μερος που θα πιεστεί τόσο πολύ όλο το μηχανάκι και τόσο συνεχόμενα για ώρα.

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Περίεργο. Για να στο είπε κάτι παραπάνω θα ξέρει αλλά γιατί να μην κάνει με κορδόνι να στρίψει το μηχανάκι? Και γιατί δεν μπαίνει μπάλωμα από μέσα?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    τα περισσότερα κορδόνια που έχω κάνει σε αδέσποτα βουλκανιζατερ μετά από λίγες 100αδες χλμ άρχισαν να χάνουν αέρα. στο γνωστό βουλκανιζατερ στην αρχή της Βουλιαγμένης όσα κορδόνια έχω κάνει έχουν βαστήξει έως που άλλαξα λάστιχα .
    η απορία μου είναι γιατί δεν μπαίνει εσωτερικό μπάλωμα! η τρυπά που ήταν ? στα πλαϊνά?
    Δεν πρόκειται να στο επισκευάσει κατάστημα. Έχει να κάνει με τις στρώσεις κάτω ακριβώς από την γόμα.
    Αν είναι ατσάλι υπάρχει περίπτωση να συνεχίσει το σκίσιμο που δεν είναι μια στρογγυλή καθαρή τρύπα και ίσως κάνει και άλλη ζημιά.
    Αν δεν είναι ατσάλι θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	index.png 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	62,8 KB 
ID:	422966

    Αν ήταν για καθημερινή χρήση, θα σου έλεγα να ασχοληθείς με στρογγυλή λίμα και να βάλεις κορδόνι
    και υγρό για σκασίματα έτσι ώστε αν χάσει να είναι άμεσα ορατό και να αλλάξεις λάστιχο.

    Στην πίστα αλλάζει το πράγμα..

    Μήπως τα αγόρασες σε κατάστημα που προσφέρει αντικατάσταση με χαμηλό κόστος;
    Αν δεν κάνω λάθος είναι επιβεβλημένη υπηρεσία στην υπόλοιπη ευρώπη και έχει σήμα έναν άσπρο λαγό.

    υγ: κάτσε γιατί τώρα είδα το δεύτερο μήνυμα σου, δεν σου είπε για το λάστιχο; μόνο για το εργαλείο του;
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 21/11/2020 στις 00:15.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Να πω και γω τις εμπειρίες μου.

    Έχω κάνει αρκετά χλμ με κορδόνι. Και σε σκούτερ και σε μοτό. Κανενα πρόβλημα.
    Έχω κάνει 650χλμ+ σερι σε μια μέρα με στραβιά εμπρος ζάντα που έχανε αέρα. Σε επαρχιακό, σε καθε φρενάρισμα έχανε αέρα. Σε κάθε βενζινάδικο έβαζα αέρα. Στην εθνική "οκ". Σε σταθερές ταχύτητες δεν έχανε και έφτασα σπίτι. Φυσικα ηταν από ανάγκη και όχι από επιλογή.
    Έχω κάνει τρακντέι μέγαρα με μπάλωμα πίσω στο κέντρο. Καινούριο λάστιχο <1000χλμ. Κανένα πρόβλημα


    Μπάλωμα μπροστά δεν μου έχει τύχει ποτέ. Δεν θα έμπαινα πίστα έτσι. Θα έλεγα να πάρεις το μεταχείρο και μετά την πίστα να ξαναβάλεις αυτο που έχεις. Υπάρχουν μεταχειρισμένα και μεταχειρισμένα. Εάν ειναι φρέσκο δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα.
    Εαν είναι παλιό και γλιστράει αστα να πάνε. Θα εχεις ολη τη μερα το νου σου σε αυτό, προπόνηση δεν θα κάνεις και θα πάει χαμένη η μέρα.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Να πω και γω τις εμπειρίες μου.

    Έχω κάνει τρακντέι μέγαρα με μπάλωμα πίσω στο κέντρο. Καινούριο λάστιχο <1000χλμ. Κανένα πρόβλημα

    Μπάλωμα μπροστά δεν μου έχει τύχει ποτέ. Δεν θα έμπαινα πίστα έτσι. Θα έλεγα να πάρεις το μεταχείρο και μετά την πίστα να ξαναβάλεις αυτο που έχεις. Υπάρχουν μεταχειρισμένα και μεταχειρισμένα. Εάν ειναι φρέσκο δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα.
    Εαν είναι παλιό και γλιστράει αστα να πάνε. Θα εχεις ολη τη μερα το νου σου σε αυτό, προπόνηση δεν θα κάνεις και θα πάει χαμένη η μέρα.
    Αν ήταν πίσω δε θα το συζητούσα. Το μπροστά όμως και περισσότερη πίεση δέχεται και όποιο "χάσιμο" μπορεί να είναι πολύ επώδυνο...

    Ένα μεταχειρισμένο Supercorsa ας πούμε, που έχει κάνει αρκετούς γύρους σε πίστα, μπορείς πιο εύκολα να το εμπιστευτείς;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2007, 01:11
  2. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 22:23
  3. Trackday σε Catalunya και Valencia !!!
    από Μήτσος1 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2007, 10:47
  4. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2007, 19:21
  5. και... TrackDay, πριν τον 1ο Αγώνα 2006
    από gr_champion στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 11:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF