Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 116

Θέμα: Λαστιχα για ελαφρυ on-off.

  1. #1
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731

    Λαστιχα για ελαφρυ on-off.

    Θελω να βαλω λαστιχα στο σαβουρι μου! Dominator 650.
    Tι θα προτεινατε;;
    Χρηση κυριως επαρχιακοι δρομοι με στροφες. Θελω κατι καλο για την ασφαλτο, το κρατημα σε βρεγμενο δεν με ενδιαφερει τοσο ουτε και το χωμα.
    Επισης, αν ειναι δυνατον, να μην ξεπαραδιαστω! Mεχρι 200 το πολυ! 90/90-21, 120/90-17

    Για πειτε καμια ιδεα..
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #2
    Λεωφορειολωριδάκιας
    Εγγραφή
    07/06/2006
    Μηνύματα
    127
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Θελω να βαλω λαστιχα στο σαβουρι μου! Dominator 650.
    Tι θα προτεινατε;;
    Χρηση κυριως επαρχιακοι δρομοι με στροφες. Θελω κατι καλο για την ασφαλτο, το κρατημα σε βρεγμενο δεν με ενδιαφερει τοσο ουτε και το χωμα.
    Επισης, αν ειναι δυνατον, να μην ξεπαραδιαστω! Mεχρι 200 το πολυ! 90/90-21, 120/90-17

    Για πειτε καμια ιδεα..

    Καλησπέρα,

    Έχω κολλήσει εδω και δύο αλλαγές με τα Dunlop TR91. Έμαθα οτι δεν βγαίνουν πλέον αλλά φίλος καλός φόρεσε τα Trailsmart σε Transalp και δηλώνει ευχαριστημένος.
    Τσέκαρε τα, στα λεφτά σου είναι νομίζω..

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    934
    Ρίξε μια ματιά στα BRIDGESTONE TW41-42,τα φοράω στο KLR στις ίδιες διαστάσεις και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.Άψογα σε στεγνό και βρεγμένο,εξαντλούνται τα όρια κινητήρα και ανάρτησης και αυτά δεν χαμπαριάζουν ! Στα μείον η σχετικα γρήγορη φθορά.

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Ρίξε μια ματιά στα BRIDGESTONE TW41-42,τα φοράω στο KLR στις ίδιες διαστάσεις και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.Άψογα σε στεγνό και βρεγμένο,εξαντλούνται τα όρια κινητήρα και ανάρτησης και αυτά δεν χαμπαριάζουν ! Στα μείον η σχετικα γρήγορη φθορά.
    Δεν ειναι αρκετα off-road τα συγκεκριμενα (σαν τα Sahara πχ);; Δεν παω χωμα σεδον καθολου και αν παω ειναι χωμα που πας και με slick.
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    934
    70/30 τα δίνει αλλά στο χώμα συμπεριφέρονται σαν ασφάλτινα,ούτε 90-10 δεν θα έλεγα,καμμιά σχέση με sahara που δουλεύουν μια χαρά στο χώμα.

  6. #6
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Τα Mitas E07 τα είδες; Τα είχα βάλει στο μονοκύλινδρο. 60-40 τα δίνουν βέβαια αλλά είναι αρκετά οικονομικά και έμεινα ευχαριστημένος (ειδικά στο κομμάτι του 40% )
    Φύγαμε...

  7. #7
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Βρές αυτόν τον τύπο να σου πει τι λάστιχα φοράει
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p7190836.jpg 
Προβολές:	371 
Μέγεθος:	64,6 KB 
ID:	339651
    Τα μόνα σχετικά ασφάλτινα που έχω δοκιμάσει στο δικό μου χρέπι είναι τα pirell mt90 και τα vee rubber vrm163. Τα πρώτα ήταν μια χαρά αλλά το πίσω δεν είχε μεγάλη διάρκεια ζωής.Τα δεύτερα(vr) τα έχω στο 2ο σετ τροχών αλλά δεν τα έχω ζορίσει σε ασφαλτινα στροφιλίκια για να σου πω με σιγουριά τι και πως.Σαν σχεδίαση είναι παρόμοια με τα tw41-42 που προαναφέρθηκαν και είναι σαφώς φτηνότερα.
    Μην νομίζεις ότι τέτοιας χάραξης λάστιχα δεν κάνουν για άσφαλτο,εδω τα τακουνάτα pirelli mt21 που χρησιμοποιώ χρόνια είναι πραγματικές βεντούζες στα ασφάλτινα στροφιλίκια και ζεσταίνονται άμεσα ακόμα και στην πόλη.
    Μοναδικό μείον η σχετικά γρήγορη φθορά τους ειδικά στην ΕΟ.
    Ενα μικρό review για τα TW41-42 στο ποστ Νο231 http://www.moto.gr/forums/showthread...122659&page=16
    RIDE MORE TALK LESS

  8. #8
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Αυτος πανω πρεπει να μου πει τι χερια φοραει, οχι τι λαστιχα..!
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Μην νομίζεις ότι τέτοιας χάραξης λάστιχα δεν κάνουν για άσφαλτο,εδω τα τακουνάτα pirelli mt21 που χρησιμοποιώ χρόνια είναι πραγματικές βεντούζες στα ασφάλτινα στροφιλίκια και ζεσταίνονται άμεσα ακόμα και στην πόλη.
    Μοναδικό μείον η σχετικά γρήγορη φθορά τους ειδικά στην ΕΟ.
    Ενα μικρό review για τα TW41-42 στο ποστ Νο231 http://www.moto.gr/forums/showthread...122659&page=16
    +750...

    Αν και τα λάστιχα είναι τελείως προσωπική υπόθεση , στους ελληνικούς δρόμους κάποια λάστιχα με τακούνι πολλές φορές συμπεριφέρονται καλυτέρα από τα πιο στριτ…
    Το μονο που δεν τους αρέσει είναι η εθνική οδός γιατί τα φθείρει γρηγορά.
    Εσύ όμως απ ότι ξέρω είσαι σε νησί οπότε δεν έχεις τέτοιο θέμα .
    Θελεις κατι που να ζεσταίνεται γρήγορα μιας και οι αποστάσεις φαντάζομαι είναι μικρές .
    Εγώ θα σου πρότεινα τα metzeler SAHARA enduro3 , αλλα είπαμε τα λάστιχα είναι προσωπική υπόθεση..

  10. #10
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Τα φορουσα χρονια σε ΧΤ και ΤΤR τα Σαχαρα. Ωραια μεν αλλα αρκετα οφφ. Ισχυει οτι κρατανε στην ασφαλτο (ακομα και τελειωμενα) αλλα φαγωνονται γρηγορα αν τους κανεις χιλιομετρα και ειναι και ακριβα. Τοτε τα ηθελα γιατι εμπαινα χωμα καθε μερα και ηταν ιδανικα για τις ξερες φλαταδουρες, τα χαλικια και τους χωματοδρομους.
    Θα προτιμουσα κατι σε χαραξη οπως τα Anakee III, ΤR91 τωρα γιατι δεν παταω πλεον χωμα και πιστευω θα ειναι καλυτερα στην ασφαλτο.
    Τα Anakee τα εχω δοκιμασει σε ΧΤ 600 και μου αρεσαν. Εχει κανεις καμια γνωμη για αυτα;; (πολυ ασχημο λαστιχο βεβαια)
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Τα φορουσα χρονια σε ΧΤ και ΤΤR τα Σαχαρα. Ωραια μεν αλλα αρκετα οφφ. Ισχυει οτι κρατανε στην ασφαλτο (ακομα και τελειωμενα) αλλα φαγωνονται γρηγορα αν τους κανεις χιλιομετρα και ειναι και ακριβα. Τοτε τα ηθελα γιατι εμπαινα χωμα καθε μερα και ηταν ιδανικα για τις ξερες φλαταδουρες, τα χαλικια και τους χωματοδρομους.
    Θα προτιμουσα κατι σε χαραξη οπως τα Anakee III, ΤR91 τωρα γιατι δεν παταω πλεον χωμα και πιστευω θα ειναι καλυτερα στην ασφαλτο.
    Τα Anakee τα εχω δοκιμασει σε ΧΤ 600 και μου αρεσαν. Εχει κανεις καμια γνωμη για αυτα;; (πολυ ασχημο λαστιχο βεβαια)
    Anakee (δεν πρπει να ηταν τα 3) φορούσα για λίγο στο XTR660 το 2006 που είχα και δεν μου πολυάρεσαν ειδικά στον βρεγμένο.
    Tο αφρικα τώρα φοράει τα anakee 3 και νοιώθω ότι πατάνε πολύ καλά στον στεγνό αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός στον βρεγμένο ίσως και από την παλιότερη εμπειρία .

  12. #12
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Anakee (δεν πρπει να ηταν τα 3) φορούσα για λίγο στο XTR660 το 2006 που είχα και δεν μου πολυάρεσαν ειδικά στον βρεγμένο.
    Tο αφρικα τώρα φοράει τα anakee 3 και νοιώθω ότι πατάνε πολύ καλά στον στεγνό αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός στον βρεγμένο ίσως και από την παλιότερη εμπειρία .
    τα anakee 3 εχουν αλλεργια στην υποψια νερου.τα ετοιμαζω για αλλαγη πριν την ωρα τους στο στρωμα τον αλλο μηνα...
    μπομπ,τα ντανλοπ τρ91 (βεβαια σε πιο βαρια μηχανακια απτο δικο σου,πχ στρωμ,gs,990) ολοι,τα θεωρουν οτι καλυτερο.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  13. #13
    Hey satan, payed my dues. Το avatar του/της petros1479
    Εγγραφή
    10/08/2015
    Μηνύματα
    310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Anakee (δεν πρπει να ηταν τα 3) φορούσα για λίγο στο XTR660 το 2006 που είχα και δεν μου πολυάρεσαν ειδικά στον βρεγμένο.
    Tο αφρικα τώρα φοράει τα anakee 3 και νοιώθω ότι πατάνε πολύ καλά στον στεγνό αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός στον βρεγμένο ίσως και από την παλιότερη εμπειρία .
    Michelin δαγκωτο!!! Μετά από pirelli, bridgestone, metzeler, και τώρα dunlop (σε διαφορετικές μηχανές) πιστεύω ότι είναι τα πιο αξιόπιστα στεγνό,βρεγμένο, χώμα ο,τι να ναι. Ειχα τα anakee II έκανα 21000 χμ και ένιωθα ότι μπορώ να κάνω πολλά ακόμα αλλά ο περιστεράς είχε άλλη άποψη και μου είπε "βαλε dunlop και θα με θυμηθείς" θα τον θυμηθω συντομα λοιπόν αφού δε νομίζω να αντέξουν πάνω από 10000 , ούτε στριτακι να ειχα!!!! Βέβαια και με τα Ντάνλοπ είναι βεντούζα το εργαλείο αλλά πάνω από 170 έχω πάρκινσον βαριάς μορφης!!! Μισελεν πάντως!!!!!
    Τελευταία τροποποίηση από petros1479; 19/08/2015 στις 16:11.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Anakee (δεν πρπει να ηταν τα 3) φορούσα για λίγο στο XTR660 το 2006 που είχα και δεν μου πολυάρεσαν ειδικά στον βρεγμένο.
    Tο αφρικα τώρα φοράει τα anakee 3 και νοιώθω ότι πατάνε πολύ καλά στον στεγνό αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός στον βρεγμένο ίσως και από την παλιότερη εμπειρία .
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    τα anakee 3 εχουν αλλεργια στην υποψια νερου.τα ετοιμαζω για αλλαγη πριν την ωρα τους στο στρωμα τον αλλο μηνα...
    μπομπ,τα ντανλοπ τρ91 (βεβαια σε πιο βαρια μηχανακια απτο δικο σου,πχ στρωμ,gs,990) ολοι,τα θεωρουν οτι καλυτερο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από petros1479 Προβολή μηνύματος
    Michelin δαγκωτο!!! Μετά από pirelli, bridgestone, metzeler, και τώρα dunlop (σε διαφορετικές μηχανές) πιστεύω ότι είναι τα πιο αξιόπιστα στεγνό,βρεγμένο, χώμα ο,τι να ναι. Ειχα τα anakee II έκανα 21000 χμ και ένιωθα ότι μπορώ να κάνω πολλά ακόμα αλλά ο περιστεράς είχε άλλη άποψη και μου είπε "βαλε dunlop και θα με θυμηθείς" θα τον θυμηθω συντομα λοιπόν αφού δε νομίζω να αντέξουν πάνω από 10000 , ούτε στριτακι να ειχα!!!! Βέβαια και με τα Ντάνλοπ είναι βεντούζα το εργαλείο!!! Μισελεν πάντως!!!!!

    bob , καταλαβαινεις οτι τα λαστιχα ειναι ΠΟΛΥ προσωπική επιλογή.
    Κάποιο λάστιχο που σε έναν θα είναι το τέλειο σε άλλον θα είναι φρικτό.
    Εγώ έναν γενικό κανόνα που ακολουθώ είναι ότι λάστιχο που με ικανοποιεί δεν το αλλάζω.
    Όσες φορές πειραματίστηκα με αλλά γιατί άκουσα καλά λογία , το μετάνιωσα..

  15. #15
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    ας γινω λοιπον λιγακι πιο συγκεκριμενος,μιας και μας εβαλε ο γιωργος στον χορο.
    ειναι μαλλον το πιο υποκειμενικο θεμα πανω στο μηχανακι,εκτος εμφανισιακων βελτιωσεων/αλλαγων.
    εχω εναν κανονα που λεει οτι:λαστιχο που δεν λιωνει,δεν δουλευει σωστα.ειδικα εσυ που κανεις -φανταζομαι- μικρες αποστασεις,θες ενα μαλακο ελαστικο.χωμα δεν πατας,οποτε περιοριζεις τις παραμετρους.
    η εμπειρια μου απο το anakee 3 ειναι οτι το μπροστινο ιδιως ειναι ασταθες οταν εχει υγρασια και η ασφαλτος ειναι η γνωστη υπεροχη ελληνικη.ειδικα σε καμια σχαρα υπονομου κλπ, φευγει φετα.τα ιδια συμπρωματα εχω διαβασει και ακουσει απο διαφορους.τα ιδια συμπτωματα ειχε και ο βασκα και φορεσε τα ντανλοπ οπου δηλωνει ικανοποιημενος.
    τα δικα μου ανακη τα ειχε πανω το μηχανακι μερικους μηνες και 2-3.000 χλμ.πλεον 15 μηνες στο μηχανακι και 10000 χλμ τα λαστιχα,δεν εχουν εντονα σημαδια φθορας,οποτε βγαζουν καμποσα ακομα.αν θες βγαζω φωτο να τα δεις.
    επισης θα σε συμβουλευα να ρωτησεις τιμες.αν καταληξεις πχ σε 2 λαστιχα και εχουν 30 ευρω διαφορα,ειναι διαφορετικο απο να εχουν ιδια τιμη
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)
    από daz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 497
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2023, 09:08
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 08:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF