Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Μηχανή για α2 η σκούτερ 300cc-350cc

  1. #16
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    νομιζω ενα nc750x η τα αλλα τα 650 χωρις να εχω οδηγησει κανενα απ αυτα νομιζω θα ηταν ιδανικα για αυτο που θελω
    Το βασικό θέμα είναι ότι τις βροχερές ημέρες θα τρως περισσότερη βροχή σε σχέση με το scooter. Κατά τα άλλα είναι καλά για τη χρήση που θέλεις.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το βασικό θέμα είναι ότι τις βροχερές ημέρες θα τρως περισσότερη βροχή σε σχέση με το scooter. Κατά τα άλλα είναι καλά για τη χρήση που θέλεις.
    Δεν με απασχολεί αυτό αδιάβροχα και το πολύ πολύ παπουτσάκι μοτοσυκλέτας. Το θέμα είναι τώρα τι γινεται έχεις κάποια γνώμη από το cb?

  3. #18
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    ...Το θέμα είναι τώρα τι γινεται έχεις κάποια γνώμη από το cb?
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά απ΄ό,τι βλέπω σου απαντούν τα παιδιά στο σχετικό νήμα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά απ΄ό,τι βλέπω σου απαντούν τα παιδιά στο σχετικό νήμα.
    σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου καλες βολτες να εχεις

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    θεμα συνηθειας η θελει περισσοτερα κυβικα για να κινηθει αξιοπρεπώς ?
    Αν μιλάμε για 160 ίσως να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από 500.
    Αν μιλάμε για τη χρήση που περιγράφεις ξεχνάς 300άρια σκούτερ το 500 σε καλύπτει.
    Από εκεί και πέρα ένα nc ή vstrom θα σε καλύψει καλύτερα σε δικάβαλα ταξίδια φορτωμένος με το ανάλογο κόστος.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Με ποσα χαω θες να ταξιδευεις; Σημαντικη παραμετρος.

    Προσωπικα ειτε ειχα 250 κυβικα ειτε 850, στο commuting δεν ξεπερναω τα 120χαω (χονδρικα). Γνωμη μου, οταν εχεις καθημερινη μετακινηση ειναι απο πολλες αποψεις καλη ιδεα να τηρεις τον ΚΟΚ. Μειωση κινδυνου ατυχηματος, αποφυγη μπλεξιματος με το νομο και οικονομια καυσιμου ειναι καποια απο τα θετικα που εχει μια τετοια οδηγηση. Κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου και σου προτεινα το 300αρι σκουτερ. Αλλη οδηγηση κανουμε με μια μηχανη που ειναι για την καυλα μας και την κυριακατικη βολτα και αλλη με ενα εργαλειο που θελουμε να μας παει και να μας φερει με ασφαλεια καθημερινα. Ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    εισαι λιγο δυσκολη περιπωση γιατι αντι για πρωτο μηχανακι να εχεις ενα μοτοσυκλετακι 250cc+ ωστε να μπορεις να κανεις υπομονη μεχρι να παρεις μεγαλυτερο,σου εκατσε το 125ακι.Εγω ειχα κανει υπομονη 2 χρονια με το 125 μου μεχρι να παρω μεγαλυτερο κατηγορια Α γιατι δεν μ αρεσουν οι πολλες αγοραπωλησιες,στα 17 χρονια μονο 3 αγορες εχω κανει.

    Εσυ αν νομιζεις οτι το χεις και οτι δε θα χασεις λεφτα στο αγοραζε/πουλα,μπορεις να παρεις ενα cb500 για 2 χρονια να κανεις τη δουλεια σου μεχρι να βγαλεις το μεγαλο διπλωμα.

    Στο αν θα παρεις cb ή σκουτερ 350 προφανως πρεπει να επιλεξεις το cb για να μαθαινεις και οδηγηση αφου στοχος σου καποια στιγμη ειναι οι μεγαλου κυβισμου μοτο.Οσο για του κραδασμους του cb ε κι εκει θα κανεις υπομονη αλλα θα εχεις κερδισει αλλου.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αν μιλάμε για 160 ίσως να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από 500.
    Αν μιλάμε για τη χρήση που περιγράφεις ξεχνάς 300άρια σκούτερ το 500 σε καλύπτει.
    Από εκεί και πέρα ένα nc ή vstrom θα σε καλύψει καλύτερα σε δικάβαλα ταξίδια φορτωμένος με το ανάλογο κόστος.
    Μήπως δεν μου φτάνουν τα κυβικά ωστε να ταξιδεύει στον εθνικό δρόμο πιο άνετα σε αυτά τα χιλιόμετρα σε σχέση με το cb το κόστος δεν ξεφεύγει τόσο πολύ με αυτά και ο. Μόνος λόγος που με σταματάει είναι το δίπλωμα δυστηχος

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Με ποσα χαω θες να ταξιδευεις; Σημαντικη παραμετρος.

    Προσωπικα ειτε ειχα 250 κυβικα ειτε 850, στο commuting δεν ξεπερναω τα 120χαω (χονδρικα). Γνωμη μου, οταν εχεις καθημερινη μετακινηση ειναι απο πολλες αποψεις καλη ιδεα να τηρεις τον ΚΟΚ. Μειωση κινδυνου ατυχηματος, αποφυγη μπλεξιματος με το νομο και οικονομια καυσιμου ειναι καποια απο τα θετικα που εχει μια τετοια οδηγηση. Κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου και σου προτεινα το 300αρι σκουτερ. Αλλη οδηγηση κανουμε με μια μηχανη που ειναι για την καυλα μας και την κυριακατικη βολτα και αλλη με ενα εργαλειο που θελουμε να μας παει και να μας φερει με ασφαλεια καθημερινα. Ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον.
    Θέλω τα 120 να τα κρατάει άνετα και γενικά να πηγαίνω 120-130 άνετα αλλά φοβάμαι ότι η μοτο βγάζει κραδασμούς τουλάχιστον σε μένα όσο το σκούτερ δεν διαφωνώ αλλά το θέλω και για ταξίδια και 9 κύριος λόγος που Έλεγα να φύγω είναι η ανάρτηση και ότι στην οδήγηση μια μηχανή μ δίνει περισσότερη χαρά απλά το 500αρι ένιωσα ότι στα 120 μπορεί να με κουράσει

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    εισαι λιγο δυσκολη περιπωση γιατι αντι για πρωτο μηχανακι να εχεις ενα μοτοσυκλετακι 250cc+ ωστε να μπορεις να κανεις υπομονη μεχρι να παρεις μεγαλυτερο,σου εκατσε το 125ακι.Εγω ειχα κανει υπομονη 2 χρονια με το 125 μου μεχρι να παρω μεγαλυτερο κατηγορια Α γιατι δεν μ αρεσουν οι πολλες αγοραπωλησιες,στα 17 χρονια μονο 3 αγορες εχω κανει.

    Εσυ αν νομιζεις οτι το χεις και οτι δε θα χασεις λεφτα στο αγοραζε/πουλα,μπορεις να παρεις ενα cb500 για 2 χρονια να κανεις τη δουλεια σου μεχρι να βγαλεις το μεγαλο διπλωμα.

    Στο αν θα παρεις cb ή σκουτερ 350 προφανως πρεπει να επιλεξεις το cb για να μαθαινεις και οδηγηση αφου στοχος σου καποια στιγμη ειναι οι μεγαλου κυβισμου μοτο.Οσο για του κραδασμους του cb ε κι εκει θα κανεις υπομονη αλλα θα εχεις κερδισει αλλου.
    Έκανα υπομονή 3 χρόνια γτ έλεγα στα 20 να βγάλω α2 να πάω στα 22 απεριόριστο αλλά με απεργίες 1μιση χρόνο και μετά σειρά αναμονής έφτασα να βγάλω δίπλωμα τον Ιούνιο στην αρχή ελεγα δεν πειράζει λίγο υπομονή ακόμα αλλά πλέον η καθημερινότητα μου άλλαξε και κάνω πολλά χιλιόμετρα. Νομίζω προσωπικά και το σκούτερ μου έμαθε πολλά άλλα περίμενα 3 χρόνια να πάρω μοτο για αυτό το σκέφτομαι και θέλω να δω μήπως ενοχλούν εμένα οι κραδασμοί τόσο. Επίσης οι αγοροπωλησιες και πλέον δεν ξέρω πως χάνεις λιγότερα χρήματα

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Εμενα η αποψη μου σαν οριτζιναλ καγκουρας ειναι να δωσεις το pcx που πιανει πολυ καλα λεφτα. Με τα λεφτα που θα παρεις απο αυτο να πας να παρεις ενα sym citycom 300 μεταχειρισμενο και να το κρατησεις τοσο οσο μεχρι να βγαλεις το μεγαλο διπλωμα. Προσωπικα δεν ειχα ποτε μηχανη κουτα γιατι για μενα οι μηχανες ειναι να τις αλλαζουμε οσο ποο συχνα μας το επιτρεπει η τσεπη μας. η μηχανη ειναι απ τις μεγαλες χαρες της ζωης σαν τη γυναικα καπως και πρεπει να δοκιμασεις οσο πιο πολλες μπορεις!

  12. #27
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Θέλω τα 120 να τα κρατάει άνετα και γενικά να πηγαίνω 120-130 άνετα αλλά φοβάμαι ότι η μοτο βγάζει κραδασμούς τουλάχιστον σε μένα όσο το σκούτερ δεν διαφωνώ αλλά το θέλω και για ταξίδια και 9 κύριος λόγος που Έλεγα να φύγω είναι η ανάρτηση και ότι στην οδήγηση μια μηχανή μ δίνει περισσότερη χαρά απλά το 500αρι ένιωσα ότι στα 120 μπορεί να με κουράσει
    Σύμφωνα με αυτά που θέλεις κ λες πας για το CB.
    Δεν υπάρχει σκούτερ 300αρι να κραταει 120-130 άνετα.
    Απλά θα το κάνεις κουδούνι.
    Στο λέω εγώ που έχω Beverly 350 κ το έχω ξεχειλωσει.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Εμενα η αποψη μου σαν οριτζιναλ καγκουρας ειναι να δωσεις το pcx που πιανει πολυ καλα λεφτα. Με τα λεφτα που θα παρεις απο αυτο να πας να παρεις ενα sym citycom 300 μεταχειρισμενο και να το κρατησεις τοσο οσο μεχρι να βγαλεις το μεγαλο διπλωμα. Προσωπικα δεν ειχα ποτε μηχανη κουτα γιατι για μενα οι μηχανες ειναι να τις αλλαζουμε οσο ποο συχνα μας το επιτρεπει η τσεπη μας. η μηχανη ειναι απ τις μεγαλες χαρες της ζωης σαν τη γυναικα καπως και πρεπει να δοκιμασεις οσο πιο πολλες μπορεις!
    Σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου ή αλήθεια είναι δεν ξέρω πραγματικά τι θα κάνω γιατί νιώθω λγ μ...... Ας να δώσω χρήματα γ κάτι π δν μ άρεσε η με τρελένει

  14. #29
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Ας πει κάποιος κάτοχος στο παιδί, αν το CB500X πηγαίνει άνετα με 130 Km/h. Αφενός χωρίς να κουράζει τον αναβάτη του με κραδασμούς ή θόρυβο, αφετέρου χωρίς να πιέζεται πολύ ο κινητήρας, ώστε να αχρηστευτεί σε μερικές δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα.


    Στα 130 km/h πάντως έχεις αρκετό αεροδυναμικό θόρυβο. Πρακτικά χρειάζεσαι μοτοσυκλέτα τουρισμού για να πεις ότι πηγαίνεις πραγματικά άνετα. Αλλά τώρα για 30 km επί δύο φορές τη μέρα, δεν είναι κάτι τρομερό να έχεις λίγο θόρυβο. Με 130 km/h θα τα έχεις διανύσει σε λιγότερο από 15 λεπτά και άλλα τόσα το απόγευμα.

    Έτσι κι αλλιώς σε μερικά χρόνια θα την αλλάξεις για κάτι μεγαλύτερο, αν δεν αλλάξεις δουλειά ή τόπο διαμονής.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 24/11/2020 στις 12:06.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #30
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    Φιλε για να μην το πολυψυριζουμε το θεμα θα σου πω δυο τρια πραγματα που πιστευω οτι θα βοηθησουν και σενα και οσους αλλους εχουν τις ιδιες αποριες.
    1)Το χοντα το 500 που γουσταρεις,μπορει ανετα να πηγαινει στα 130 χωρις να χαλασει.
    2)τιποτα ΔΕΝ αντικαθιστα τα κυβικα,οπως λενε οι φιλοι μας και ''συμμαχοι'' αμερικανοι,οσο περισσοτερα ,τοσο πιο λιγο πιεζεται το μηχανακι.
    3)οι αντοχες στον αερα και η αισθηση της ανεσης ειναι σε ''μεσαιες'' καταστασεις υποκειμενικες για τον καθενα.
    4)Δεν μπορει οσο και καλη διαθεση κανενας ,να σου δωσει να καταλαβεις ΑΚΡΙΒΩΣ,τις εμπειριες του.Πρεπει ΕΣΥ να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ τα μηχανακια που γουσταρεις.
    5)σε ''γενικες'' γραμμες ενα 300-500αρι σκουτερ θα σε εξυπηρετησει καλυτερα σε συνθηκες πρακτικοτητας,ανεσης,καθαριοτητας,απο μια αντιστοιχη μοτο.
    6)παρε αυτο ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ η ΚΑΡΔΙΑ σου.Ακομα και λαθος ναχεις κανει αξιζει τον κοπο.

    Πιστευω να βοηθησα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή για Α2 διπλωμα
    από Giannis04 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2020, 21:07
  2. Τι κράνος να αγοράσω για σκουτερ 300cc ;
    από leonidas89 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2020, 12:31
  3. motard μηχανή για α2 δίπλωμα
    από ktm24 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2017, 20:37
  4. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:02
  5. μηχανή για αρχή???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 19:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF