Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Μηχανή για α2 η σκούτερ 300cc-350cc

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190

    Μηχανή για α2 η σκούτερ 300cc-350cc

    Καλησπέρα σας είμαι νέος στο φόρουμ (βασικά σας διάβαζα αλλά δεν είχα κάνει εγγραφή). Είμαι 22 χρόνων έβγαλα α2 και κοιτάω για μηχανή ή σκούτερ. Τώρα έχω εδώ και 3 χρόνια ένα pcx 125 όπου το έχω ευχαριστηθει έχω κάνει και20-30 εκδρομές η πιο κοντινή να είναι συνολικά 150 χιλιόμετρα. Στην αρχή κοίταγα για cb500x μιας και μου αρέσει εμφανισιακά και να φύγω από σκούτερ που τα βρίσκω λίγο πιο άχαρα. Το όχημα το θέλω για καθημερινή μετακίνηση 60 χιλιόμετρα σε εθνικό δρόμο με όριο τα 130 δεν με απασχολεί να μετακινούμε με 120.Επισης το θέλω και για εκδρομές εντός Ελλάδας. Το cb το έκανα test ride το καλοκαίρι αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά τα 100 ένιωθα κραδασμούς ειδικά μετά τα 120 ενώ το μηχανάκι τράβαγε αρκετά ακόμα και δεν ξέρω αν με ενοχλούν η όχι όταν φύγει ο ενθουσιασμός η σε ένα μια εκδρομή η στην καθημερινή μετακίνηση σε αυτά τα 60 χιλιόμετρα σε βάθος χρονου . Αντίθετα τα σκούτερ που οδήγησα (xmax 300 και forza 300) δεν μου βγάλαν κανένα κραδασμό σε 120 χιλιόμετρα ακόμα και 130 και ας είναι μονοκυλινδρα. Αυτό που κατάλαβα χωρίς να είμαι σίγουρος μάλλον θέλω παραπάνω κυβικά αλλά χωρίς το Δίπλωμα Α δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω τέτοιο όχημα. Πρωταρχικός σκοπός μου ήταν να πάω στα 22 απεριόριστο με το α2 στα 20 αλλά με Έπιασαν οι απεργίες και δεν μπόρεσα. Το ερώτημα είναι να πάρω η να κάνω υπομονή 1μιση χρόνο ακόμα για το απεριόριστο η όχι και αν όχι τι από τα 2 να πάρω επίσης θα ήθελα και γνώμες έτσι είναι όλες οι μηχανές; Με το pcx μέχρι και την τελική δεν είχα κραδασμούς. Άμα πάρω τώρα μηχανάκι νομίζω οπότε ξαναμαζεψω χρήματα θα κοιτάξω να πάρω κάτι μεγαλύτερο για αυτό στην αρχή έλεγα σε κάνα 650 να το κρατήσω περισσότερα χρόνια. Επίσης έδω και 2 μήνες που χρειάζετε να μετάφερομαι κάθε μέρα σε αυτά τα 60 χιλιόμετρα το κάνω με το pcx . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    κρατα το pcx ,και αργοτερα το ξανασκεφτεσαι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παντως για τη χρηση που περιγραφεις το ιδανικο ειναι 250-500 κυβικα, ειτε ειναι σκουτερ ειτε μηχανη. Οποτε το διπλωμα δε σε περιοριζει σε κατι. Δηλαδη και το Α να ειχες παλι μοντελα Α2 θα κοιτουσες (300αρια σκουτερ ή μικρομεσαιες δικυλινδρες μηχανες). Το 125 μπορει να σου κανει τη δουλεια σου αλλα σιγουρα δεν ειναι ο,τι πιο ιδανικο (και ασφαλες).

    Αν δεν εχεις κανενα φοβερο καημο με το θεμα μοτοσυκλετισμος (ως χομπι δλδ) χτυπα ενα 300αρι σκουτερ και θα εισαι αρχηγος.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    κρατα το pcx ,και αργοτερα το ξανασκεφτεσαι.
    Σε ευχαριστώ για το σχολείο και την γνώμη σου αλλά η αλήθεια είναι ότι με δυσκολεύει στην καθημερινότητα μου όποτε θέλει πολύ σκέψη το τι θα κάνω

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Παντως για τη χρηση που περιγραφεις το ιδανικο ειναι 250-500 κυβικα, ειτε ειναι σκουτερ ειτε μηχανη. Οποτε το διπλωμα δε σε περιοριζει σε κατι. Δηλαδη και το Α να ειχες παλι μοντελα Α2 θα κοιτουσες (300αρια σκουτερ ή μικρομεσαιες δικυλινδρες μηχανες). Το 125 μπορει να σου κανει τη δουλεια σου αλλα σιγουρα δεν ειναι ο,τι πιο ιδανικο (και ασφαλες).

    Αν δεν εχεις κανενα φοβερο καημο με το θεμα μοτοσυκλετισμος (ως χομπι δλδ) χτυπα ενα 300αρι σκουτερ και θα εισαι αρχηγος.
    Ο Κύριος προβληματισμούς μου είναι γιατί θέλω μοτοσυκλέτα αλλά είδα ότι το cb δν κρατάει άνετα τα χιλιόμετρα που θέλω. Το σκούτερ αντέχει να κάνει τα πάντα εμείς βαζουμε τα όρια απλά θεωρώ λόγο εθνικής οδού δεν είναι ασφαλές. Με το Α νομίζω θα κοιτούσα κάνα 650

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Καλησπέρα φιλε δεν μας ειπες ποσα χρηματα διαθέτεις τι τυπο μοτοσυκλετας προτιμας αν θες καινουργιο μεταχειρισμένο, παρολα ταυτα εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις kawasaki versys 300x(5500-6000€ κουτα) ktm 390 adventure η και duke αναλογος τι τυπος αναβατη είσαι (6500 και 5800 αντιστοιχα για το duke,μιλαμε κουτα παντα) υπαρχουνε πολλες επιλογες, benelli leoncino 500 ιταλοκινεζικο cafe racer οπως και το αντιστοιχο trk με το ιδιο μοτερ φορεμενο σε on off σκαρί!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Για κίνηση σε εθνική καλύτερα μοτοσυκλέτα.
    Βέβαια τα 300αρια σκούτερ τα έχουν τα 120 άνετα (όταν είναι καινούργια ή όταν τα συντηρείς καλά) αλλά σε βάθος χρόνου μια μοτοσυκλέτα θα είναι οικονομικότερη και στη χρήση και την συντήρηση, για την δουλειά που την θέλεις.
    Πράγματι έχουν περισσότερους κραδασμούς από τα σκούτερ αλλά αυτό είναι θέμα συνήθειας.

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    To PCX 125 δεν είναι ό,τι καλύτερο για 60 χιλιόμετρα αυτοκινητόδρομο καθημερινά, ειδικά αν θέλεις να κινείσαι με το όριο των 130 km/h. Θα έλεγα να το αλλάξεις με μοτοσυκλέτα ή scooter 400-500cc, ιδανικά δικύλινδρο.

    Αργότερα θα κάνεις πιο συνειδητοποιημένη αγορά, σε κάτι μεγαλύτερο. Νομίζω πως όταν η οδήγηση μπει στην καθημερινή ρουτίνα, ένα mega scooter θα είναι καλή επιλογή. Αλλά τότε θα χρειαστείς περισσότερα χρήματα και δίπλωμα κατηγορίας Α.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mr_Overdose Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φιλε δεν μας ειπες ποσα χρηματα διαθέτεις τι τυπο μοτοσυκλετας προτιμας αν θες καινουργιο μεταχειρισμένο, παρολα ταυτα εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις kawasaki versys 300x(5500-6000€ κουτα) ktm 390 adventure η και duke αναλογος τι τυπος αναβατη είσαι (6500 και 5800 αντιστοιχα για το duke,μιλαμε κουτα παντα) υπαρχουνε πολλες επιλογες, benelli leoncino 500 ιταλοκινεζικο cafe racer οπως και το αντιστοιχο trk με το ιδιο μοτερ φορεμενο σε on off σκαρί!
    μπορω να φτασω ολες τις μοτο καινουριες (της κατηγοριας α2 εννοειτε) μεταχειρησμενες ομως μαξ 5000 γιατι για παραπανω θα μπουν καποιες διευκολύνσεις και αναλογα μηχανη (χρονια κατασταση ). η κατηγορια των 300 κυβικων νομιζω δεν εχει κινηση στην ελλαδα αρα θα δυσκολευτω να την πουλησω σε 2-3 χρονια αμα υπαρχουν χρηματα για αλλαγη μηχανης. Οσο για τον τυπο η Moto που θα προτιμούσα θα ειναι κατι σε ον-οφ λογο οτι βολευει και για ταξιδια αλλα δεν ξερω με αυτα τα κυβικα τι ταξιδια κανεις γιατι δεν ενιωθα οτι το cb κραταει ανετα τα 120+ σε σχεση με τα σκουτερ που οδηγησα .Τωρα το 390 ωραιο ειν το adv αλλα η αληθεια ειναι οτι του cb ο κινητηρας ειν δοκιμασμενος. δυστηχος δεν ξερω αν με καλυπτουν αυτα τα κυβικα σε μοτο γιατι θελω κατι ησυχο ενω τα σκουτερ τα 300αρια τα 120 τα κραταγαν χωρις κραδασμους . Οποτε δεν ξερω αν πρεπει να παρω η να περιμενω 1μιση χρονο ακομα να παω σε κατι με περισσοτερα κυβικα με οτι συνεπεια εχει αυτο στην καθημερινοτητα μου για τον επομενο 1μιση χρονο.
    αν το cb ηταν πιο ηρεμο σε αυτα τα χιλιομετρα 120-130 θα ηταν μια πολυ ωραια επιλογη για μενα ωστε να μπω στον κοσμο της μοτοσυκλετας.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Για κίνηση σε εθνική καλύτερα μοτοσυκλέτα.
    Βέβαια τα 300αρια σκούτερ τα έχουν τα 120 άνετα (όταν είναι καινούργια ή όταν τα συντηρείς καλά) αλλά σε βάθος χρόνου μια μοτοσυκλέτα θα είναι οικονομικότερη και στη χρήση και την συντήρηση, για την δουλειά που την θέλεις.
    Πράγματι έχουν περισσότερους κραδασμούς από τα σκούτερ αλλά αυτό είναι θέμα συνήθειας.
    θεμα συνηθειας η θελει περισσοτερα κυβικα για να κινηθει αξιοπρεπώς ?

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    To PCX 125 δεν είναι ό,τι καλύτερο για 60 χιλιόμετρα αυτοκινητόδρομο καθημερινά, ειδικά αν θέλεις να κινείσαι με το όριο των 130 km/h. Θα έλεγα να το αλλάξεις με μοτοσυκλέτα ή scooter 400-500cc, ιδανικά δικύλινδρο.

    Αργότερα θα κάνεις πιο συνειδητοποιημένη αγορά, σε κάτι μεγαλύτερο. Νομίζω πως όταν η οδήγηση μπει στην καθημερινή ρουτίνα, ένα mega scooter θα είναι καλή επιλογή. Αλλά τότε θα χρειαστείς περισσότερα χρήματα και δίπλωμα κατηγορίας Α.

    το pcx δεν φτανει τοσα Παω με 80-90. η οδηγηση ειναι ρουτινα πλεον λογο εργασιας τα 60 χιλιομετρα. Στην αρχη ηθελα μηχανη λογο οτι ηθελα να μπω στον χωρο της μοτοσυκλετας αλλα τα 120 ενιωθα οτι δεν ειναι τοσο ηρεμο σε σχεση με ενα σκουτερ για αυτο ρωταω μηπως δεν φτανουν τα κυβικα. Σκουτερ 500 δικυλινδρο και μπορω να οδηγησω ειναι το τ-μαχ πολλα χρηματα και σε αγορα και σε εξοδα οποτε δν εχω αλλα δικύλινδρα

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    το pcx δεν φτανει τοσα Παω με 80-90. η οδηγηση ειναι ρουτινα πλεον λογο εργασιας τα 60 χιλιομετρα. Στην αρχη ηθελα μηχανη λογο οτι ηθελα να μπω στον χωρο της μοτοσυκλετας αλλα τα 120 ενιωθα οτι δεν ειναι τοσο ηρεμο σε σχεση με ενα σκουτερ για αυτο ρωταω μηπως δεν φτανουν τα κυβικα. Σκουτερ 500 δικυλινδρο και μπορω να οδηγησω ειναι το τ-μαχ πολλα χρηματα και σε αγορα και σε εξοδα οποτε δν εχω αλλα δικύλινδρα
    Αν οδηγείς με 80 km/h, έχε υπόψη ότι ανεβαίνοντας στα 130 km/h κερδίζεις σε χρόνο και σπάει η μονοτονία της απόστασης, αλλά τα έξοδα μετακίνησής σου σχεδόν θα διπλασιαστούν. Όχι μόνο λόγω της αισθητά μεγαλύτερης κατανάλωσης καυσίμου, αλλά και λόγω της ακριβότερης συντήρησης του νέου οχήματος. Θα κερδίσεις σε άνεση και ενεργητική ασφάλεια, οπότε μένει να αξιολογήσεις αν θέλεις να πληρώσεις το αντίτιμο. Προσωπικά θεωρώ ότι, αν δεν πιέζεσαι οικονομικά, είναι προς το καλό τέτοια αλλαγή.

    Τα scooter είναι πιο άνετα (εξαιρούνται οι μοτοσυκλέτες τουρισμού), αλλά οι μοτοσυκλέτες, όπως ειπώθηκε, αντέχουν περισσότερο σε τέτοιου είδους χρήση, με λιγότερα έξοδα συντήρησης, σε σχέση με ένα mega scooter.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν οδηγείς με 80 km/h, έχε υπόψη ότι ανεβαίνοντας στα 130 km/h κερδίζεις σε χρόνο και σπάει η μονοτονία της απόστασης, αλλά τα έξοδα μετακίνησής σου σχεδόν θα διπλασιαστούν. Όχι μόνο λόγω της αισθητά μεγαλύτερης κατανάλωσης καυσίμου, αλλά και λόγω της ακριβότερης συντήρησης του νέου οχήματος. Θα κερδίσεις σε άνεση και ενεργητική ασφάλεια, οπότε μένει να αξιολογήσεις αν θέλεις να πληρώσεις το αντίτιμο. Προσωπικά θεωρώ ότι, αν δεν πιέζεσαι οικονομικά, είναι προς το καλό τέτοια αλλαγή.

    Τα scooter είναι πιο άνετα (εξαιρούνται οι μοτοσυκλέτες τουρισμού), αλλά οι μοτοσυκλέτες, όπως ειπώθηκε, αντέχουν περισσότερο σε τέτοιου είδους χρήση, με λιγότερα έξοδα συντήρησης, σε σχέση με ένα mega scooter.
    Δεν ειναι οτι μου περισσεύουν απλα γενικα κοιταγα να παρω μοτοσυκλετα βεβαια οταν οδηγησα το cb νομιζα οτι δεν με καλυπτε σαν μοτοσυκλετα για να την κρατησω καποια χρονια και ελεγα θα το σκεφτω καλυτερα τωρα ομως λογο εργασιας με εβαλε να το ξανασκεφτω γιατι η αληθεια ειναι οτι με κουραζει 60 χιλιομετρα την ημερα με το pcx για την ακριβεια 70 ειναι αλλα 60 ειναι σε εθνικη.

    Τωρα εγω θελω ενα οχημα και για ταξιδια οχι μονο για μεσα στην πολη και εκδρομες τα σκουτερ εχουν αηδιαστική αναρτηση προσωπικα δεν την αντεχω στο pcx στο forza ηταν καλυτερη αλλα παλι κοπαναγε. Το cb sta 130 μου εβγαζε παντου κραδασμους σε μενα προσωπικα ισως λογο οτι δεν ειχα ξανα στην κατοχη μου μοτοσυκλετα μου κακοφενεται για αυτο μηπως χρειαζεται περισσοτερα κυβικα. Και δεν ξερω αμα παρω κατι αν θα το ευχαριστηθω πραγματικα η οχι γιατι εγω κατα βαθος θελω μοτοσυκλετα και ομως σε αυτα τα κυβικα ενιωσα οτι δεν μου αρεσε να την πηγαινω με 120-130 απ οσο θυμαμαι. Το forza και το xmax πηγαιναν ανετα αυτα τα χιλιομετρα χωρις κραδασμους η κατι και δεν ξερω τι θελω να επιλεξω τι θα με βοηθησει η αν πρεπει να κανω υπομονη....

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Χρειάζεσαι ένα Honda NC750X, αλλά αφενός είναι ακριβότερο από τα χρήματα που έχεις, αφετέρου θέλει δίπλωμα Α κατηγορίας.

    Όμως είναι δύσκολο να μείνεις 1,5 χρόνο με το PCX125 για 70 km τη μέρα, κυρίως σε αυτοκινητόδρομο. Δεν έχεις την απαραίτητη ενεργητική ασφάλεια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Χρειάζεσαι ένα Honda NC750X, αλλά αφενός είναι ακριβότερο από τα χρήματα που έχεις, αφετέρου θέλει δίπλωμα Α κατηγορίας.

    Όμως είναι δύσκολο να μείνεις 1,5 χρόνο με το PCX125 για 70 km τη μέρα, κυρίως σε αυτοκινητόδρομο. Δεν έχεις την απαραίτητη ενεργητική ασφάλεια.
    νομιζω ενα nc750x η τα αλλα τα 650 χωρις να εχω οδηγησει κανενα απ αυτα νομιζω θα ηταν ιδανικα για αυτο που θελω

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή για Α2 διπλωμα
    από Giannis04 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2020, 21:07
  2. Τι κράνος να αγοράσω για σκουτερ 300cc ;
    από leonidas89 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2020, 12:31
  3. motard μηχανή για α2 δίπλωμα
    από ktm24 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2017, 20:37
  4. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:02
  5. μηχανή για αρχή???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 19:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF