Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Τι μηχανή να πάρω ?

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Nαι δεν λέω ότι εσύ τα λες λάθος, λέω ότι κάτι δεν πάει καλά με τον φίλο που στα μετέφερε.
    Ριξε μια ματιά στο παρακάτω βιντεο, είναι μια κοπέλα που πάει ψάχνοντας σε πιο δύσκολη έκδοση με το ίδιο μπροστινό, μόνη της και κάνει διπλή δουλειά ενώ
    κάνει πράγματα που δεν είναι σωστά, πχ ξεβιδώνει με το δυναμόκλειδο, βάζει υπερβολική loctite, δεν είναι επαγγελματίας σίγουρα.
    https://youtu.be/QSeq3DeK7NA

    τα λάστιχα έχουν τόσο 20 χρόνια τώρα, δεν είναι 600αρι, λίγο φθηνότερα έχουν με τακούνια, τα όργανα δένουν σε ατσάλινο σωληνωτό υποπλαίσιο και οι τιμές που αναφέρεις
    είναι τιμές χαμηλές σε σχέση με γιαπωνέζικες μοτό. Έχω αγοράσει για φίλο 1150R που ήθελε κύλινδρο + κεφαλή γιατί το είχαν τρακάρει. Κόστισε 400ε συν αναλώσιμα και εργατικά που δεν μας προβλημάτισαν.

    Δεν θέλω να σε κουράσω γιατί είμαι απο αυτούς που τους αρέσουν και η παρέα μου είναι αντίστοιχη με άπειρα παραδείγματα, φαντάσου ότι όλοι τα χρησιμοποιούμε σαν παπιά και απλά ντυνόμαστε καλύτερα όποτε μας έρθει και κάνουμε ταξίδια, μόνοι μας, χωρίς να είμαστε πολύ αυστηροί με την συντήρηση κ.λπ.
    Προσωπικά τηρώ κάποιες βασικές αρχές αλλά ο τρόπος που οδηγώ μπόξερ (αναφέρομαι σε όλη την γκάμα τετραβάλβιδων απο το '93 μέχρι το '04) θα έλεγα ότι είναι λίγο παραπάνω από το σκληρός ή πολιτικά ορθός, έτσι όπως διαμορφώνονται οι έννοιες από τους φυσιολογικούς ανθρώπους.

    Γράφω και σβήνω για να μην κουράσω αλλά ειλικρινά: θα ήθελα πάρα πολύ να πιστεύουν όλοι τα ίδια με εσένα και να πέσουν στα 500ε αυτές οι μοτοσυκλέτες.
    Θα αγόραζα δύο από κάθε στυλ που μου αρέσει, με συμφέρει προσωπικά.

    Ο λόγος που για πρώτη φορά αγόρασα κάτι άλλο είναι καθαρά ότι τα έξοδα διαβίωσης μου και τα έσοδα μου δεν μου επιτρέπουν να συγκεντρώσω 4-4.5χιλ
    που χρειάζομαι για ένα 1200R πρώτης - δεύτερης γενιάς.
    Συνειδητά την στήνω έτσι ώστε να πετύχω αξίες που μου πρόσφεραν τα μπόξερ όσο είναι δυνατό.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 25/11/2020 στις 20:03.

  2. #17
    Να πω και εγώ την γνώμη μου στον φίλο για τα bmw. Εδώ και 15 χρόνια έχω αλλάξει και είχα για 2η μοτο αρχικά το bmw f650funduro ( μοντ 1997 ) και μετά 2 bmw f650 gs ( μοντ 2004 και τα δύο). Τα αγόρασα όλα μεταχειρισμένα και έκανα πριν τα δώσω σε 15 χρόνια κατοχής τους πάνω από 150.000 χλμ και στα 3. ( Ολα είχαν +100.000χλμ στο κοντέρ όταν τα πούλησα). Το 1ο δεν έβγαλε τίποτα στα 20.000 χλμ που το είχα, τα άλλα δύο σε 130.000 χλμ συνολικά που έκανα έβγαλαν αντλία βενζίνης και τα 2 ( κόστος 130€), κομμένα καλώδια στο λαιμό ( κόστος 10€) και το πιό σοβαρό και στα δύο τρύπησε το...ψυγείο και το έφτιαξα με κόστος 120€. Κάποιες δουλειές ( λάδια, φίλτρα κλπ) τις έκανα μόνος μου. Κόστος σέρβις σε μη εξουσιοδοτημένο τιμες φυσιολογικές. Τιμές ανταλλακτικών όχι μεγαλύτερες από japan. Κατανάλωση δε απίστευτα χαμηλή για 650cc ( 4,5 l/100 πόλη, 3,8λ/100 ταξίδι με 120-130)
    Και να προσθέσω στο τέλος ότι βασικά είμαι japanόφιλος αφού είμαι κάτοχος εδώ και 21 χρόνια ενός αψεγάδιαστου honda blackird, αλλά δεν μπορώ να μην πώ ότι τα bmw (για μέσα στην πόλη τουλάχιστον) με έχουν βολέψει απίστευτα σε χρήση και κόστος μετακίνησης!
    Βέβαια ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ εκφράζω

  3. #18
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Πενφε μεν με αυστριακο μοτερ δε

  4. #19
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    ολοι γερμανικα φυλλα ειναι,μην ξεχνας οτι ο πλεον αρειος γερμανος ηταν αυστριακος.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    46
    Καλησπέρα Φίλιππε. Να ζοριστεις λιγάκι να πάρεις ένα v-stromaki ABS είναι η ταπεινή μου γνώμη. Για πρώτη μηχανή είναι ήρεμη αξιόπιστη και οικονομική στη συντήρηση.

  6. #21
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μαλλον θα ζοριστει ΑΦΟΥ το παρει το v-stromaki...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2020
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μαλλον θα ζοριστει ΑΦΟΥ το παρει το v-stromaki...
    Καλησπέρα, σε τι θα ζοριστω ακριβώς? αναφορικά με τον όγκο της μηχανής?

  8. #23
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filippos89 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, σε τι θα ζοριστω ακριβώς? αναφορικά με τον όγκο της μηχανής?
    μην παρεξηγεις τον γεροντα ,μιλαει με γριφους γιατι πλησιαζει παρασκευη,μια χαρα ειναι το βεστρωμάκι,αρκει να βρεις της προκοπής.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #24
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filippos89 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, σε τι θα ζοριστω ακριβώς? αναφορικά με τον όγκο της μηχανής?
    Σχετικά με την αξιοπιστία , από όσα έχω διαβάσει (και εν τέλει επέλεξα πριν έναν μήνα για τον εαυτό μου) είναι πολύ ψηλά οι Transalp.
    Υπάρχουν κάτι καλοδιατηρημένες 400ρες-600ρες του 1999. (μέχρι 1800) τυχαία αγγελία https://www.car.gr/classifieds/bikes...a-transalp-600
    Υπάρχουν πολλές 650 χωρίς ABS στο budget σου. (2000-2500) τυχαία αγγελία https://www.car.gr/classifieds/bikes...a-transalp-650
    Υπάρχουν λίγες 700 με ABS στο διπλάσιο Budget Σου. (3000-4500) τυχαία αγγελία https://www.car.gr/classifieds/bikes...a-transalp-700
    Εύκολη μηχανή , δεν θέλει πολλά στα συνεργεία και από όσο γνωρίζω δεν βγάζουν προβλήματα.

  10. #25
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    δεν βγάζουν γενικά όχι μόνο προβλήματα...

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    46
    Εγώ οικονομικά μίλησα... Τώρα για το μέγεθος είναι θέμα κυβικών δικών σου... Και τα τρανσαλπ βεβαίως είναι μια πολύ καλή επιλογή!!!!

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2020
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από φωτης15 Προβολή μηνύματος
    Εγώ οικονομικά μίλησα... Τώρα για το μέγεθος είναι θέμα κυβικών δικών σου... Και τα τρανσαλπ βεβαίως είναι μια πολύ καλή επιλογή!!!!
    Δεν με πειράζει ο όγκος, είμαι 1,83 ,90 κιλά, θα τα κουμαντάρω πιστεύω . Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις/απόψεις!

  13. #28
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    δεν βγάζουν γενικά όχι μόνο προβλήματα...
    Πάλι τα ίδια περί αντι-κούκου ε?
    haha

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Όντως το F650 δε καίει τίποτα, όμως αν το κρατησεις χρόνια από τις πολλές βλάβες μια η άλλη θα σου έρθει.

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Για πες μερικές

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι μηχανη να παρω?
    από fkayios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2007, 12:15
  2. Τι μηχανή να πάρω?
    από ermiss στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2007, 22:59
  3. Τι μηχανή να πάρω;
    από mchris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 01:22
  4. Τι μηχανη να παρω ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2004, 16:54
  5. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 02:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF