Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Τι μηχανή να πάρω ?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2020
    Μηνύματα
    8

    Τι μηχανή να πάρω ?

    Καλησπερα σε όλους,

    Ισως ειναι μια ερώτηση που κανουν πολλόι εδω οπότε συγνωμη αν δεν ειναι κάτι πολυ ενδιαφέρον αλλα μπορει να ανοίξει το τόπικ.
    Μόλις εβγαλα δίπλωμα Α όποτε δεν εχω περιορισμό ως προς αυτό. Ειμαι παλιος παπακιας που τρακαρε και δεν ακούμπησα μηχανακί για δεκα χρόνια αλλα τωρα που (ψιλο) ωρίμασα θελω μια μεταχειρισμένη μηχανούλα να κανω την πλακα μου.
    Μένω στην Αθηνα αλλα φοβάμαι να εχω μηχανη εδω και την θέλω μονο για εξοχικό κανα ΣΚ η το καλοκαίρι κανα κοντινό ταξιδακι.
    Ειμαι ανάμεσα σε πολλά μοντελα τα οποία σας αναφέρω πιο κάτω για να δείτε το γουστο.
    Γενικα θελω μια μηχανη που να είναι πρώτα πολλα ασφαλής, μετα οικονομικη( να μην χαλάσει συνέχεια και να μην καίει, οχι πανάκριβα ανταλλακτικά) και άνετη Οι επιδόσεις και η εμφάνιση μου είναι παντελώς αδιάφορες.
    Γνωρίζω οτι ειναι δύσκολη απάντηση καθως για τα μεταχειρισμένα το θεμα ειναι η προηγούμενη μεταχείριση αλλα θα ηθελα μια γνωμη για τα μοντελα που σας αναφέρω απο κατω σαν μοντελα γενικότερα η και αλλα μοντέλα παραπλήσια αν εχετε εμπειρίες και άποψη.

    το μπατζετ μου ειναι το πολύ 2 χιλιάρικα οπότε ακριβα μοντελα και νεα μοντελα μαλλον δεν...

    Δυο κατηγορίες κοιτάω σε μεσαίους κυβισμούς:


    Naked

    CBF κατα κύριο λόγο 500/600 cc και αλλα παρόμοιας κοψίας

    Και περισσότερο σε on/off

    V-strom
    KLE
    TRANSALP


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filippos89 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε όλους,

    Ισως ειναι μια ερώτηση που κανουν πολλόι εδω οπότε συγνωμη αν δεν ειναι κάτι πολυ ενδιαφέρον αλλα μπορει να ανοίξει το τόπικ.
    Μόλις εβγαλα δίπλωμα Α όποτε δεν εχω περιορισμό ως προς αυτό. Ειμαι παλιος παπακιας που τρακαρε και δεν ακούμπησα μηχανακί για δεκα χρόνια αλλα τωρα που (ψιλο) ωρίμασα θελω μια μεταχειρισμένη μηχανούλα να κανω την πλακα μου.
    Μένω στην Αθηνα αλλα φοβάμαι να εχω μηχανη εδω και την θέλω μονο για εξοχικό κανα ΣΚ η το καλοκαίρι κανα κοντινό ταξιδακι.
    Ειμαι ανάμεσα σε πολλά μοντελα τα οποία σας αναφέρω πιο κάτω για να δείτε το γουστο.
    Γενικα θελω μια μηχανη που να είναι πρώτα πολλα ασφαλής, μετα οικονομικη( να μην χαλάσει συνέχεια και να μην καίει, οχι πανάκριβα ανταλλακτικά) και άνετη Οι επιδόσεις και η εμφάνιση μου είναι παντελώς αδιάφορες.
    Γνωρίζω οτι ειναι δύσκολη απάντηση καθως για τα μεταχειρισμένα το θεμα ειναι η προηγούμενη μεταχείριση αλλα θα ηθελα μια γνωμη για τα μοντελα που σας αναφέρω απο κατω σαν μοντελα γενικότερα η και αλλα μοντέλα παραπλήσια αν εχετε εμπειρίες και άποψη.

    το μπατζετ μου ειναι το πολύ 2 χιλιάρικα οπότε ακριβα μοντελα και νεα μοντελα μαλλον δεν...

    Δυο κατηγορίες κοιτάω σε μεσαίους κυβισμούς:


    Naked

    CBF κατα κύριο λόγο 500/600 cc και αλλα παρόμοιας κοψίας

    Και περισσότερο σε on/off

    V-strom
    KLE
    TRANSALP


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση
    εδω εισαι, δεν σπαει δεν χαλαει δεν κλεβεται δεν την πιανει το ματι.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...=22&model=1586
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filippos89 Προβολή μηνύματος
    .....Γενικα θελω μια μηχανη που να είναι πρώτα πολλα ασφαλής.......το μπατζετ μου ειναι το πολύ 2 χιλιάρικα...
    Καλησπέρα. Εφόσον βάζεις πρώτα την ασφάλεια, φαντάζομαι θέλεις ABS. Με αυτό το μπάτζετ δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι σε V-Strom, Transalp, KLE με ABS. Ίσως να κοίταζες CBF600, όπως ανέφερες, αλλά και Suzuki Bandit, γύρω στα 2.000-2.500.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2020
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    εδω εισαι, δεν σπαει δεν χαλαει δεν κλεβεται δεν την πιανει το ματι.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...=22&model=1586

    Ωπ δεν το ηξερα αυτο το μοντέλο, θα το ερευνήσω!

    Ευχαριστώ.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2020
    Μηνύματα
    8
    νταξει το διαπραγματευομαι το ABS:P. Ναι το ξερω οτι αναβαίνει το κόστος αλλα εφόσον δεν θα κανω τρελή χρήση η να τρεχω σε πολύ υψηλές ταχύτητες ισως να το προσπεράσω.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filippos89 Προβολή μηνύματος
    Ωπ δεν το ηξερα αυτο το μοντέλο, θα το ερευνήσω!

    Ευχαριστώ.
    Ειχα 2 στο παρελθον,δεν υπαρχει αλλη σαν αυτη,μετανοιωσα που την πουλησα ,αλλα ηθελα τοτε λεφτα επειγοντως,εχει τον κινητηρα του bross 650 ,αθραυστο μηχανακι και με αξονα αντι για αλυσιδα,(καθαριοτης,ανυπαρξια συντηρησης)και με CBS τα μοντελλα απο 2003 και μετα.Το παιρνεις και το παρκαρεις στο πεζοδρομιο και ΔΕΝ σε ενοχλει κανενας ακομα και τα κλειδιά ν αφησεις επανω(τοχω παθει ,για μια βδομαδα που δεν την κυκλοφορουσα λογω γριππης)
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    εδω εισαι, δεν σπαει δεν χαλαει δεν κλεβεται δεν την πιανει το ματι.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...=22&model=1586
    Και σε μεγαλη γκαμα ιπποδυναμης ..
    (απο 8 εως 90 bHp..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Και σε μεγαλη γκαμα ιπποδυναμης ..
    (απο 8 εως 90 bHp..)
    54 εως 56 για το 650.
    τα υπολοιπα ειναι υπερβολες του κιτρινου τυπου
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2020
    Μηνύματα
    8
    Συνεχίζω το ψαξιμο και βρήκα παρα πολλές Bmw F 650 GS με κατω απο 2000 με ΑΒS και σε σχετικα καλή κατάσταση. Μου κάνει εντύπωση, υποψιάζομαι ακριβή συντήρηση και ανταλλακτικα?

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...res=50&sp=1400

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filippos89 Προβολή μηνύματος
    Συνεχίζω το ψαξιμο και βρήκα παρα πολλές Bmw F 650 GS με κατω απο 2000 με ΑΒS και σε σχετικα καλή κατάσταση. Μου κάνει εντύπωση, υποψιάζομαι ακριβή συντήρηση και ανταλλακτικα?

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...res=50&sp=1400
    Καλο μηχανακι............................. οταν δουλευει.Αλλα μπεμβέ με οτι αυτο συνεπαγεται(τιμες ανταλλακτικων,ακριβοι μαστορες ΑΝ πας σε εξουσιοδοτημενο κλπ.)
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filippos89 Προβολή μηνύματος
    Συνεχίζω το ψαξιμο και βρήκα παρα πολλές Bmw F 650 GS με κατω απο 2000 με ΑΒS και σε σχετικα καλή κατάσταση. Μου κάνει εντύπωση, υποψιάζομαι ακριβή συντήρηση και ανταλλακτικα?

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...res=50&sp=1400
    ακριβά ανταλλακτικά κ μετ/να κ καινούργια -θέλει γνώστη μάστορα για bmw -πολύ ακριβά service -μού ελεγε προχθές φίλος που εχει το R1150 GS 2003 ,οτι κάθε 4 χρόνια ,πρέπει να κάνει service στην εμπρός ανάρτηση telelever που εχει ,εξω κανένα συνεργείο ΔΕΝ αναλαμβάνει οπότε αναγκαστικά πηγαίνει μόνο σε bmw συνεργείο ...με 150 ευρω καθαρίζει κάθε φορά ,χρειάζονται 2 ατομα για να κάνουν την εργασία αυτη ταυτόχρονα ,κάτι σαν εξαέρωση φρένων αν κατάλαβα
    καλά ,ειναι κάτω απο το ντεπόζιτο κ θέλει ιδιαίτερες γνώσεις κ δεν αναλαμβάνουν αλλα συνεργεία εκτός bmw...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2020
    Μηνύματα
    8
    Κατάλαβα, αρα την οικονομική αρχική αγορά θα την βρώ μπροστά μου μετα.

    Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις!

  13. #13
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Ναι αλλά το 650 έχει συμβατική ανάρτηση και είναι ένα απλό μονοκύλινδρο. Δεν έχει σχέση με το 1150 που λόγω ιδιαιτερότητας ίσως έχει παραπάνω έξοδα συντήρησης..
    Τελευταία τροποποίηση από giorgosb; 25/11/2020 στις 17:52.

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    ακριβά ανταλλακτικά κ μετ/να κ καινούργια -θέλει γνώστη μάστορα για bmw -πολύ ακριβά service -μού ελεγε προχθές φίλος που εχει το R1150 GS 2003 ,οτι κάθε 4 χρόνια ,πρέπει να κάνει service στην εμπρός ανάρτηση telelever που εχει ,εξω κανένα συνεργείο ΔΕΝ αναλαμβάνει οπότε αναγκαστικά πηγαίνει μόνο σε bmw συνεργείο ...με 150 ευρω καθαρίζει κάθε φορά ,χρειάζονται 2 ατομα για να κάνουν την εργασία αυτη ταυτόχρονα ,κάτι σαν εξαέρωση φρένων αν κατάλαβα
    καλά ,ειναι κάτω απο το ντεπόζιτο κ θέλει ιδιαίτερες γνώσεις κ δεν αναλαμβάνουν αλλα συνεργεία εκτός bmw...
    'Αλεξ κάτι δεν σου λένε καλά, η ανάρτηση είναι απλή και βγαίνει εύκολα αν ποτε χρειαστεί service και τα καλάμια ανοίγουν - κλείνουν πιο εύκολα απο τυπικά upside down.
    Έχω κάνει όλα τα προβλεπόμενα μέχρι τις 200000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα και σε λογικές τιμές.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 25/11/2020 στις 17:07.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    'Αλεξ κάτι δεν σου λένε καλά, η ανάρτηση είναι απλή και βγαίνει εύκολα αν ποτε χρειαστεί service και τα καλάμια ανοίγουν - κλείνουν πιο εύκολα απο τυπικά upside down.
    Έχω κάνει όλα τα προβλεπόμενα μέχρι τις 200000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα και σε λογικές τιμές.
    ακριβώς οπως τα εγραψα μου τα ειπε ,
    εχει ενα τετράγωνο κουτάκι που μέσα εχει γρανάζια κ οταν αλλάζεις λάδια (κάθε 4 χρόνια by the book) ειναι πολύ δύσκολη κ χρονοβόρα η διαδικασία,μάλιστα αλλαξε πρόσφατα ελαστικά με κόστος 260 ευρώ ,ενας πολύ δυνατός αέρας την εριξε κάτω και επεσε πάνω σε ενα αμάξι κ εσπασε το μαύρο μούτρο μπροστά που στερεόνονται τα οργανα ,βρήκε 2-3 μετ/να του ζηταγαν 200 ευρω ακατέβατα ,τελικά πήρε για 300 ευρώ καινούργιο ,μιλάμε για ενα κομμάτι πλαστικό ....μιλάμε πάντα για R1150GS ΤΟΥ 2003 με τα 85 αλογα αν θυμάμαι ,δηλαδή για μοντέλα μετά του 2010-2015-2018 πόσο θα κοστίζουν τα ανταλ/κά και το service ...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι μηχανη να παρω?
    από fkayios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2007, 13:15
  2. Τι μηχανή να πάρω?
    από ermiss στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2007, 23:59
  3. Τι μηχανή να πάρω;
    από mchris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 02:22
  4. Τι μηχανη να παρω ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2004, 17:54
  5. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 03:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF