Σελίδα 10 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 207

Θέμα: Πως επιλέγεις μοτοσυκλέτα αν

  1. #136
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Έτσι όπως έχει γίνει το θέμα δεν θυμάμαι πλέον μέχρι που είναι το μπατζετ σου αλλά μήπως να περίμενες από καινούρια και το trident 660 ή ξεφεύγεις πολύ οικονομικά;

  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Γιατί να ξενερώσεις με ένα παλαιότερης τεχνολογίας/γενιάς;
    Νομίζω πως κάποιος με τόσα χρόνια εμπειρίας πάει συνειδητοποιημένος σε μια τέτοια αγορά.Και μην ακούσω παρακαλώ ''μα δεν έχουν φρένα.αμορτισερ.καίνε πολύ.στο επαρχιακό στροφιλίκι θα μείνεις πίσω.''
    Δεν τα έχει ανάγκη πολύς κόσμος αυτά,στην απέναντι πλευρά του ωκεανού έχει εκ. αναβάτες που οδηγούν ακριβώς τέτοιες μηχανές.
    Προσωπικά χαμογελάω όταν διαβάζω ότι π.χ το tracer ''δεν έχει αναρτήσεις'' ή κάτι παρόμοιο
    Δυσκολίες στην συντήρηση ;;;;
    Επειδή έζησα πρόσφατα με παλιότερο απωθημένο (Tuono 1ης γενιάς) αλλά και από κουβέντα παλιότερα με φίλο με μηχανή 20ετιας έγραψα τα παραπάνω. Αυτό που θυμόμουν/φανταζόμουν ήταν διαφορετικό από που εισέπραξα. Βέβαια, έχει να κάνει με το κάθε μοντέλο φυσικά (άλλο ένα ιταλικό V2 20ετίας και άλλο ένα ιαπωνικό Ι4 ίδιας εποχής, και μάλιστα πιο mainstream) αλλά και με τι οδηγικά ερεθίσματα έχει ο αναβάτης στο ενδιάμεσο. Αν έχεις να οδηγήσεις 15 χρόνια, ακόμα και το KLE 500 θα σου φανεί μια χαρά, επίσης το που και πως θα κινείσαι έχει και αυτό την σημασία του.

    Για το θέμα ανταλλακτικών, δεν λέω για κάποιο αναλλώσιμο αλλά για πιο χοντρά πράγματα (φανάρι, καλάμια, δισκόπλακες, καπάκια μοτέρ κτλ). Αναλογικά με την αξία της μηχανής πάντα, και για τον μέσο χρήστη. Για τον μέσο χρήστη, μάλλον θα είναι ακριβά, δεν είναι τυχαίο που στην ελληνική αγορά, παλιότερες μοτοσυκλέτες παρουσιάζουν προβληματική εμφάνιση το λιγότερο

    Βέβαια, όλα τα παραπάνω είναι αμπελοφιλοσοφίες μιας και στην τελική, θα μιλήσει και το συναίσθημα. Προσωπικά, αν μπορούσα να έχω παραπάνω από 2-3 μηχανές, θα ήθελα να είχα και ένα από τα παλιά όνειρά μου, όπως το 98αρι CBR 900RR στο μπλε/μωβ/χρυσό που χάζευα στην βιτρίνα του Κουτσουμπού...Και δεν θα πουλούσα το τουμπανιασμένο Tuono gen1 μου!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  3. #138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Επειδή έζησα πρόσφατα με παλιότερο απωθημένο (Tuono 1ης γενιάς) αλλά και από κουβέντα παλιότερα με φίλο με μηχανή 20ετιας έγραψα τα παραπάνω. Αυτό που θυμόμουν/φανταζόμουν ήταν διαφορετικό από που εισέπραξα. Βέβαια, έχει να κάνει με το κάθε μοντέλο φυσικά (άλλο ένα ιταλικό V2 20ετίας και άλλο ένα ιαπωνικό Ι4 ίδιας εποχής, και μάλιστα πιο mainstream) αλλά και με τι οδηγικά ερεθίσματα έχει ο αναβάτης στο ενδιάμεσο. Αν έχεις να οδηγήσεις 15 χρόνια, ακόμα και το KLE 500 θα σου φανεί μια χαρά, επίσης το που και πως θα κινείσαι έχει και αυτό την σημασία του.

    Για το θέμα ανταλλακτικών, δεν λέω για κάποιο αναλλώσιμο αλλά για πιο χοντρά πράγματα (φανάρι, καλάμια, δισκόπλακες, καπάκια μοτέρ κτλ). Αναλογικά με την αξία της μηχανής πάντα, και για τον μέσο χρήστη. Για τον μέσο χρήστη, μάλλον θα είναι ακριβά, δεν είναι τυχαίο που στην ελληνική αγορά, παλιότερες μοτοσυκλέτες παρουσιάζουν προβληματική εμφάνιση το λιγότερο

    Βέβαια, όλα τα παραπάνω είναι αμπελοφιλοσοφίες μιας και στην τελική, θα μιλήσει και το συναίσθημα. Προσωπικά, αν μπορούσα να έχω παραπάνω από 2-3 μηχανές, θα ήθελα να είχα και ένα από τα παλιά όνειρά μου, όπως το 98αρι CBR 900RR στο μπλε/μωβ/χρυσό που χάζευα στην βιτρίνα του Κουτσουμπού...Και δεν θα πουλούσα το τουμπανιασμένο Tuono gen1 μου!
    Εχεις 3 μηχανες??????

    ΖΗΛΕΥΩ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #139
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    556
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Επειδή έζησα πρόσφατα με παλιότερο απωθημένο (Tuono 1ης γενιάς) αλλά και από κουβέντα παλιότερα με φίλο με μηχανή 20ετιας έγραψα τα παραπάνω. Αυτό που θυμόμουν/φανταζόμουν ήταν διαφορετικό από που εισέπραξα. Βέβαια, έχει να κάνει με το κάθε μοντέλο φυσικά (άλλο ένα ιταλικό V2 20ετίας και άλλο ένα ιαπωνικό Ι4 ίδιας εποχής, και μάλιστα πιο mainstream) αλλά και με τι οδηγικά ερεθίσματα έχει ο αναβάτης στο ενδιάμεσο. Αν έχεις να οδηγήσεις 15 χρόνια, ακόμα και το KLE 500 θα σου φανεί μια χαρά, επίσης το που και πως θα κινείσαι έχει και αυτό την σημασία του.

    Για το θέμα ανταλλακτικών, δεν λέω για κάποιο αναλλώσιμο αλλά για πιο χοντρά πράγματα (φανάρι, καλάμια, δισκόπλακες, καπάκια μοτέρ κτλ). Αναλογικά με την αξία της μηχανής πάντα, και για τον μέσο χρήστη. Για τον μέσο χρήστη, μάλλον θα είναι ακριβά, δεν είναι τυχαίο που στην ελληνική αγορά, παλιότερες μοτοσυκλέτες παρουσιάζουν προβληματική εμφάνιση το λιγότερο

    Βέβαια, όλα τα παραπάνω είναι αμπελοφιλοσοφίες μιας και στην τελική, θα μιλήσει και το συναίσθημα. Προσωπικά, αν μπορούσα να έχω παραπάνω από 2-3 μηχανές, θα ήθελα να είχα και ένα από τα παλιά όνειρά μου, όπως το 98αρι CBR 900RR στο μπλε/μωβ/χρυσό που χάζευα στην βιτρίνα του Κουτσουμπού...Και δεν θα πουλούσα το τουμπανιασμένο Tuono gen1 μου!
    Μετανιωσες με το tuono;

  5. #140
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Κοίτα να δεις ποια είναι η διαφορά.Είχες το Sv,είχα παρακολουθήσει το θέμα.Αν δεν κάνω λάθος το ήθελες/είχες και για χρήση πίστας.
    Λογικό εκεί μέσα να φανούν τα ελαττώματα του λόγο κατασκευής και ηλικίας.
    Για εμένα όμως και για πολύ κόσμο δεν είναι μια τέλεια μοτοσυκλέτα για βόλτες,ταξίδια,σούζες,διασκεδαστική οδήγηση;Και συγνώμη ειλικρινά που λέμε άλλα από το κυρίως θέμα .
    when life gets complicated... i ride.

  6. #141
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    556
    Μάγκες ελπίζω να μην σας κούρασα με το μπέρδεμα μου. Έχω όμως αρχίζει και ξεκαθαρίζω.

    Μιας και έχω παπάκι και ιχ πολλές από τις ανάγκες μετακίνησης μου είναι καλυμένες. Το δίκυκλο που θα αγοραστεί θα έχει τον σκοπό μιας, κυριακάτικης βολτας,
    για κάποια σαββατοκύριακα, για κάποια όμορφα καλοκαιρινά βράδια, για την πίτα του φόρουμ.

    Δηλαδή δεν μιλάμε για πάνω από 5000 χλμ τον χρόνο. Νομίζω ότι ένα τετρακυλινδρο γιαπωνέζικο πάνω από 500 cc κατασκευής γύρω στο 2000 με ανθρώπινη εργονομία και αξιοπρεπή οδική συμπεριφορα με καλύπτει.

    Σαν outsider βάζω μικρα κυβικά κουτα όπως και κάποια τρελή προσφορά που μπορεί να κάνει κάποια αντιπροσωπεία στα μεσαία κυβικά. Για 5κ χιλιόμετρα τον χρόνο δεν θέλω να ανέβω πάνω από τα 5 σε πόσο.

    Μέχρι 10 Ιανουαρίου θα έχω ψώνισει.

  7. #142
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Ωραία, τώρα που ξεκαθαρισες, zx 636r από εμένα. Και φαν, και σπόρ, και mia_zoi_kawa.

  8. #143
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    556
    Και ανθρώπινη εργονομία...

  9. #144
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.097
    Η μπίλια σε Fazer/Bandit θα κάτσει τελικά

  10. #145
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Περα απο τις ρομαντικες/συναισθηματικες προεκτασεις του θεματος, για να λεμε τα πραγματα με τ΄ονομα τους ειναι πολυ διαφορετικο να δωσεις 2500-3000 απο το να δωσεις 6500. Αφου δε φαινεται να εχεις ιδιαιτερο καψιμο με ενα συγκεκριμενο καινουριο τοτε η αληθεια ειναι οτι το να γλυτωσεις τοσα λεφτα ειναι μεγαλο κινητρο για να πας στο παλιο. Ειδικα αφου δεν το θες για καθημερινο εργαλειο, οποτε και το να εχεις καμια βλαβη παραπανω ή αναμονη για ευρεση ανταλλακτικων δε σε καιει τοσο.

    Επισης οπως σωστα ειπε κι ο katsar η χρηση που κανει ο μεσος αναβατης δεν ειναι αυτη που κανει ο lospsi ή εγω. Οποτε εκει συχνα εμεις κανουμε το λαθος να κρινουμε βλεποντας τα πραγματα απο την πλευρα μας. Καλες αγορες ο,τι κι αν παρεις. Αν θες κρατα ενημερο το νημα με καμια αγγελια απο υποψηφια μηχανακια, ετσι για το τζερτζελο.

  11. #146
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Μάγκες ελπίζω να μην σας κούρασα με το μπέρδεμα μου. Έχω όμως αρχίζει και ξεκαθαρίζω.

    Μιας και έχω παπάκι και ιχ πολλές από τις ανάγκες μετακίνησης μου είναι καλυμένες. Το δίκυκλο που θα αγοραστεί θα έχει τον σκοπό μιας, κυριακάτικης βολτας,
    για κάποια σαββατοκύριακα, για κάποια όμορφα καλοκαιρινά βράδια, για την πίτα του φόρουμ.

    Δηλαδή δεν μιλάμε για πάνω από 5000 χλμ τον χρόνο. Νομίζω ότι ένα τετρακυλινδρο γιαπωνέζικο πάνω από 500 cc κατασκευής γύρω στο 2000 με ανθρώπινη εργονομία και αξιοπρεπή οδική συμπεριφορα με καλύπτει.

    Σαν outsider βάζω μικρα κυβικά κουτα όπως και κάποια τρελή προσφορά που μπορεί να κάνει κάποια αντιπροσωπεία στα μεσαία κυβικά. Για 5κ χιλιόμετρα τον χρόνο δεν θέλω να ανέβω πάνω από τα 5 σε πόσο.

    Μέχρι 10 Ιανουαρίου θα έχω ψώνισει.
    Αντί για cbf 1000 που έλεγες στην αρχή ίσως ένα blackbird;;

  12. #147
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    556
    Καταπληκτικη μοτοσυκλέτα το blackbird αλλά τι να την κάνω. Εθνική πάω μέχρι 120 και μόνο σε προσπέρασμα ανεβαίνω παραπάνω..

  13. #148
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    ελα σου βρήκα, ειδικά για την περίπτωση σου!

    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #149
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    556
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Περα απο τις ρομαντικες/συναισθηματικες προεκτασεις του θεματος, για να λεμε τα πραγματα με τ΄ονομα τους ειναι πολυ διαφορετικο να δωσεις 2500-3000 απο το να δωσεις 6500. Αφου δε φαινεται να εχεις ιδιαιτερο καψιμο με ενα συγκεκριμενο καινουριο τοτε η αληθεια ειναι οτι το να γλυτωσεις τοσα λεφτα ειναι μεγαλο κινητρο για να πας στο παλιο. Ειδικα αφου δεν το θες για καθημερινο εργαλειο, οποτε και το να εχεις καμια βλαβη παραπανω ή αναμονη για ευρεση ανταλλακτικων δε σε καιει τοσο.

    Επισης οπως σωστα ειπε κι ο katsar η χρηση που κανει ο μεσος αναβατης δεν ειναι αυτη που κανει ο lospsi ή εγω. Οποτε εκει συχνα εμεις κανουμε το λαθος να κρινουμε βλεποντας τα πραγματα απο την πλευρα μας. Καλες αγορες ο,τι κι αν παρεις. Αν θες κρατα ενημερο το νημα με καμια αγγελια απο υποψηφια μηχανακια, ετσι για το τζερτζελο.
    Δηλαδή τι χρήση τους κανεται;

  15. #150
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή τι χρήση τους κανεται;
    Ο lospsi πάει Μέγαρα και Επίδαυρο, ενώ ο ptc πηγαίνει Ρύσιο και Προβατά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 10 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2015, 15:36
  2. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SeNNinhA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2007, 10:56
  3. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 23:05
  4. Πως θα απαντούσες το τηλέφωνο αν δούλευες εκεί;
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 01:06
  5. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SSMPRINIS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 15:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF