Σελίδα 4 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 207

Θέμα: Πως επιλέγεις μοτοσυκλέτα αν

  1. #46
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    η γρια κοτα εχει το ζουμι
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #47
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Οπότε σπίτι και τηλεόραση, αλλά με ταινίες χωρίς πολλές συγκινήσεις.
    Όπως; "Το παλαμάρι του μούτσου" , ας πούμε;
    Πολύ χάλια ήταν, όταν την είδα 30 και βάλε χρόνια πριν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Έχουν, οι έχοντες όμως και 2 μωρά, έχουν παραπάνω ψυχές....
    Επίσης μιας και πιασαμε τα ρητά "Οποιος φοβάται πέφτει τη νυχτα και κοιμάται" Που ελεγε και ο σοφος παππους μου
    Τελευταία τροποποίηση από Mr_Overdose; 26/11/2020 στις 04:52.

  4. #49
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mr_Overdose Προβολή μηνύματος
    Επίσης μιας και πιασαμε τα ρητά "Οποιος φοβάται πέφτει τη νυχτα και κοιμάται" Που ελεγε και ο σοφος παππους μου
    Δεν σου λέμε να μην την πάρεις, κι εγώ κάπου το 2002-03 τέτοιες σκέψεις έκανα αλλά επικράτησε η λογική και το βλέμμα του γιού μου και πήρα κάτι πιο νορμάλ...
    Με το καλό ότι αποφασίσεις
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #50
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Καλημέρα και από Κρήτη.

    Λοιπόν βρέθηκα και γω με παρόμοιο προβληματισμό όσων αφορά την αγορά μηχανής και διαδραματίστηκαν τα παρακάτω...

    Σε εφηβική ηλικία ανακάλυψα το μικρόβιο που έχω για τις μηχανές. Απέκτησα στα 17 ένα Superbike που αναγκάστηκα να πουλήσω μετά από ένα χρόνο περίπου και έμεινα με ενα παπί. Τα χρόνια πέρασαν και λόγω δουλείας βρέθηκα να οδηγώ μηχανές μεγάλου κυβισμού, χωρίς να είναι δικές μου, γεγονός το οποίο ικανοποιούσε ως ένα βαθμό την παθολογική μου ανάγκη του ήχου, του ανέμου και της ταχύτητας και έτσι και άλλα χρόνια πέρασαν...

    Οικογένεια (3 παιδιά), προτεραιότητες, υποχρεώσεις, οικονομικά κλπ κλπ... μια μέρα ξύπνησα κοίταξα τον καθρέπτη, είδα λευκές τρίχες, ρυτίδες και ο έφηβος που ακόμα ζούσε μέσα μου δεν αντανακλούσε ως εμφάνιση στον καθρέπτη, ήμουν, είμαι 47χρονών. Αργά ή γρήγορα, αναλόγως βιωμάτων και φιλοσοφικής δυνατότητας ο άνθρωπος συνειδητοποιεί ότι είναι θνητός και ότι το ταξίδι κάποια στιγμή θα φτάσει στο τέλος του. Έτσι είπα και γώ δεν μαμιετε θα πάρω μηχανή !!!

    Άρχισα λοιπόν να ψάχνω τι μηχανή θα πάρω. Για άλλη μια φορά επικράτησε η χειραγωγική εκπαίδευση ετών που επισκιάζει τα θέλω της καρδίας και βρέθηκα με ένα Vstrom 650 μοντέλο του 2009. Σε 3μήνες έχω κάνει 4500χλμ τα οποία έχω απολαύσει αρκετά αλλά...και εδώ το αλλά κάνει όλη την διαφορά...δεν ήταν αυτό που εξ΄αρχής ήθελα. Αισθανόμουν ότι πήρα την φίλη της γυναίκας που γουστάρω γιατί ξέρει να μαγειρεύει, να πλένει, να καθαρίζει δηλαδή είναι γενικά καλή αλλά.... δεν με εξιτάρει, δεν μου προκαλεί το ίδιο καρδιοχτύπι, το πάθος και δεν με κάνει να θέλω να την χαζεύω με τις ώρες και να σκέφτομαι "τι κ**λα".

    Αποτέλεσμα...μετά από 3 μήνες έκανα εξωσυζυγική σχέση με το CBR 1000RR του 2006 και σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή πρέπει να το πω στο Vstrom και να χωρίσουμε. Εκτός και αν δεχτούν τους ρόλους της συζύγου και του συναισθήματος... και μπορέσω οικονομικά να συντηρώ και τις δύο. Διαφορετικά, χωρίς καμία αμφιβολία και ενδοιασμό το Vstrom θα πρέπει να συνεχίσει την ζωή του με κάποιον άλλο που είμαι σίγουρος ότι μπορεί να τον κάνει ευτυχισμένο... αρκεί παντρευτούν από αγάπη...

    Αυτά... Ελπίζω να σε βοήθησα.
    Τελευταία τροποποίηση από MartinEden; 26/11/2020 στις 08:06.
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Ρε παιδια τι ωραια συζητηση ανοίξαμε. Νομιζω πρεπει να καταχωρηθει στη κατηγορια με τα μονιμα θεματα καθως οπως βλεπω δεν ειμαστε και λιγοι οι ψυχικα καταπιεσμενοι.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    721
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mr_Overdose Προβολή μηνύματος
    Νομιζω μέχρι να παρω κατι δεν θα ηρεμήσω,
    Και αυτή είναι η αλήθεια, οπότε πάρε κάτι τώρα ή όποτε βρεις την κατάλληλη αγγελία ανεξάρτητα αν είναι χειμώνας, ανοιξη, καλοκαίρι, πρωί, βραδυ, εφόσον έχεις πέντε φράγκα στην άκρη για κάψιμο που δεν θα σου λείψουν. Και εγώ με δίπλωμα Α από το 2016 δύο φορές μάζεψα λίγα λεφτά αλλά φύγανε (υποχρεώσεις οικονομικές και νέο μέλος στην οικογένεια) φέτος ξανα από την αρχή είπα θα πάρω ότι και να γίνει και πήρα το Σεπτέμβρη. Βέβαια να σου πω την αλήθεια ούτε μετά πολυηρεμείς αλλά τουλάχιστον η ανησυχία σου είναι για το τι λάστιχα θα βάλεις, αν θα αλλάξεις όλο ή το μισό μηχανάκι και που θα βρεις πάλι τόσα λεφτά κτλ :-)

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Και αυτή είναι η αλήθεια, οπότε πάρε κάτι τώρα ή όποτε βρεις την κατάλληλη αγγελία ανεξάρτητα αν είναι χειμώνας, ανοιξη, καλοκαίρι, πρωί, βραδυ, εφόσον έχεις πέντε φράγκα στην άκρη για κάψιμο που δεν θα σου λείψουν. Και εγώ με δίπλωμα Α από το 2016 δύο φορές μάζεψα λίγα λεφτά αλλά φύγανε (υποχρεώσεις οικονομικές και νέο μέλος στην οικογένεια) φέτος ξανα από την αρχή είπα θα πάρω ότι και να γίνει και πήρα το Σεπτέμβρη. Βέβαια να σου πω την αλήθεια ούτε μετά πολυηρεμείς αλλά τουλάχιστον η ανησυχία σου είναι για το τι λάστιχα θα βάλεις, αν θα αλλάξεις όλο ή το μισό μηχανάκι και που θα βρεις πάλι τόσα λεφτά κτλ :-)
    Για καινουργιο κοιταω φιλε μου κουτα που λεμε μιας και ειμαι αλλεργικος σε οτιδηποτε μεταχειρισμενο, δεν θελω μπελα στο κεφαλι, εχω ηδη αρκετα

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Στην ίδια φάση με τον MartinEden αλλά και με πολλούς άλλους, φαντάζομαι, εδώ μέσα αποφάσισα μετά από 13 χρόνια να μπω και πάλι στο τρυπάκι των μηχανών. Από το 1988 μέχρι το 2007 με ένα c50 ήμουν, το χα κάνει 72αρι για να λέω στο χωριό όπως και τα άλλα παιδιά πως το "πείραξα" και ότι τώρα "πετάει". Με αυτό δούλεψα κούριερ, έκανα τις βόλτες μου σε όλη την Αθήνα, με αυτό ταξίδεψα σχεδόν όλα τα νησιά της χώρας με την κοπελιά μου και μετέπειτα γυναίκα μου.
    Βρήκα δουλειά, παντρεύτηκα, έκανα 2 παιδιά, δάνειο σπιτιού και βρέθηκα ξαφνικά από ροκάς και ζαμαν φου, χειροπόδαρος και απλά μεσάζων των χρημάτων που έπαιρνα και πήγαιναν σε πληρωμές των υποχρεώσεων.
    Ο μακρυμμάλης νέος τώρα στα 48 έχει αποκτήσει μια μικρή καράφλα που φέγγει πάνω στο κεφάλι και άρχισε να την ψάχνει για να επιστρέψει και πάλι στους δρόμους με μια μηχανούλα. Να μη τα πολυλογώ την έψαξα πολύ τη δουλειά και αποφασίσαμε από κοινού με τη σύζυγο για μια τρίτροχη μηχανή με χώρο που θα μας εξυπηρετεί για τις τσάρκες μας. Ξέρω, κάποιοι θεωρούν την τρίτροχη μηχανή φλώρικη, όμως τελικά είναι εξυπηρετικό εργαλείο και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος. Μέσα στην Αθήνα κυκλοφορώ άνετα και όσο μαθαίνω τις διαστάσεις της χώνομαι όλο και περισσότερο ανάμεσα στα αμάξια κλπ.
    Έχω ξανανιώσει και ανυπομονώ να βρίσκομαι συνέχεια στο δρόμο.

    Αυτά κι από μένα.

  10. #55
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Στην ίδια φάση με τον MartinEden αλλά και με πολλούς άλλους, φαντάζομαι, εδώ μέσα αποφάσισα μετά από 13 χρόνια να μπω και πάλι στο τρυπάκι των μηχανών. Από το 1988 μέχρι το 2007 με ένα c50 ήμουν, το χα κάνει 72αρι για να λέω στο χωριό όπως και τα άλλα παιδιά πως το "πείραξα" και ότι τώρα "πετάει". Με αυτό δούλεψα κούριερ, έκανα τις βόλτες μου σε όλη την Αθήνα, με αυτό ταξίδεψα σχεδόν όλα τα νησιά της χώρας με την κοπελιά μου και μετέπειτα γυναίκα μου.
    Βρήκα δουλειά, παντρεύτηκα, έκανα 2 παιδιά, δάνειο σπιτιού και βρέθηκα ξαφνικά από ροκάς και ζαμαν φου, χειροπόδαρος και απλά μεσάζων των χρημάτων που έπαιρνα και πήγαιναν σε πληρωμές των υποχρεώσεων.
    Ο μακρυμμάλης νέος τώρα στα 48 έχει αποκτήσει μια μικρή καράφλα που φέγγει πάνω στο κεφάλι και άρχισε να την ψάχνει για να επιστρέψει και πάλι στους δρόμους με μια μηχανούλα. Να μη τα πολυλογώ την έψαξα πολύ τη δουλειά και αποφασίσαμε από κοινού με τη σύζυγο για μια τρίτροχη μηχανή με χώρο που θα μας εξυπηρετεί για τις τσάρκες μας. Ξέρω, κάποιοι θεωρούν την τρίτροχη μηχανή φλώρικη, όμως τελικά είναι εξυπηρετικό εργαλείο και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος. Μέσα στην Αθήνα κυκλοφορώ άνετα και όσο μαθαίνω τις διαστάσεις της χώνομαι όλο και περισσότερο ανάμεσα στα αμάξια κλπ.
    Έχω ξανανιώσει και ανυπομονώ να βρίσκομαι συνέχεια στο δρόμο.

    Αυτά κι από μένα.

    !!!!!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	best-post-of-the-day.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	54,2 KB 
ID:	423137



    ρε φίλε σε όλα!
    για το παπί και την μακροχονια συμβίωση για ολες τις χρήσης, την βιοποριστικοτητα και την ροκ&ρολ μακρυμάλλικη καράφλα
    καλωσήρθες
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #56
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mr_Overdose Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδια τι ωραια συζητηση ανοίξαμε. Νομιζω πρεπει να καταχωρηθει στη κατηγορια με τα μονιμα θεματα καθως οπως βλεπω δεν ειμαστε και λιγοι οι ψυχικα καταπιεσμενοι.
    Αυτό το τελευταίο ξαναπέστο.... Και λίγα λες, είναι η μόνη παρηγοριά που μου έμεινε και πάνε να μου την πάρουν!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αυτό το τελευταίο ξαναπέστο.... Και λίγα λες, είναι η μόνη παρηγοριά που μου έμεινε και πάνε να μου την πάρουν!
    https://youtu.be/t29feiHZMcM

    Σε βλεπω ετσι μεχρι το τέλος
    Χαχαχαχα

  13. #58
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Θα πω και εγω τη μικρη μου ιστορια αλλα παρακαλω να μη γελάσετε

    Πριν 2 χρόνια, πριν ακομα γινουν σουπα και ενοχλητικα στην πολη, αγόρασα ενα πατίνι της xiaomi. Τελικη 25χμ/ω.

    Στον πρωτο χρόνο έκανα 1200 χιλιομετρα αν και η αποσταση δουλεια σπιτι πανε έλα ειναι μόλις 6κμ.

    Γυριζα βραδια ΟΛΗ την Αθηνα. Μενω κέντρο κουκακι και πηγαινα Χαλανδρι, Μαρουσι, Νεα Σμυρνη, Πλακα Ψυρρη κτλ.

    Απλα ερωτεύτηκα να ειμαι πανω σε διτροχο. Αυτη η αισθηση ελευθερίας απλα ειναι ασυγκριτη.

    Οποτε δειλα δειλα αρχισα να βλεπω ότι μικρότερο i.e. 125cc σε στυλ μηχανης. Είχα καταληξει στο yamaha ys125 ή το honda cb125f.

    Απλα μιλωντας με ενα πολυ καλο φίλο, χρονια μοτοσυκλετιστη μου είπε: "Ενα πραγμα θα σου πω. ABS."

    Οποτε εχω παει και πλεον κοιταω κατι σε suzuki-vstorm250 ή tkr251.

    Ανυπομονω να βγω στους δρόμους

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Εγω 5χρονια μικρότερος ομως ισως λιγοτερο αθλητικός απο εσένα και πριν 7 χρονια εχασα φιλο σε εντουροβολτα ανακοπη ουτε ασθενοφορο δε προλάβε ηταν ετων 37 παρακαλω. Μετα ψαχουλευτικα οτι οκ χρειαζονται καποια στοιχειώδη πριν μπεις σε αυτο τον χωρο..
    Τι θα γίνει ρε Δόκτορα, θα μας αγχώσεις κι άλλο?

    Δεν μας φτάνουν οι τούμπες, οι μανιβελίες, το σκύψε-μάζεψε το μηχανάκι, σπρώξε, τράβα, θα ανησυχούμε και για έμφραγμα τώρα.

    Σοβαρά τώρα, οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα μετά τα 30-35, έντονη ή και λιγότερο, καλό είναι να συνοδεύεται από έναν καλό καρδιακό έλεγχο και ένα γενικότερο check-up, ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

    ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΟΝΤΕΣ!!!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1939 AJS 500cc V4 supercharged.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	64,4 KB 
ID:	423150

  15. #60
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Είσαι σε μεταβατική φάση στην ζωή σου και δεν ξέρεις τις ανάγκες μετακίνησης σου σε ένα χρόνο ή πόσο ελεύθερο χρόνο θα έχεις να διαθεσεις για βόλτες κτλ. αλλά θες να επιστρέψεις στον μοτοσυκλετισμο...

    Δηλαδή πας σε μια έκθεση και βλέπεις ένα cbf 1000 μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση και σε ωραία τιμουλα. Μια μηχανή που είχες απωθημένο. Λες να το αγοράσω. Η δεύτερη σκέψη είναι Θα το χρησιμοποιήσω όμως καθόλου;;;(εχω και παπί) Αρχίζεις και μπερδεύεσαι και σκέφτεσαι μηπως είναι καλύτερα να αγοράσεις τίποτα σε μεσαία κυβικα κούτα;

    Τελικά αγοράζεις; Παίζεις πάσο και αφήνεις τον χρόνο να περάσει να ξεκαθαρίσεις;

    Σας έχει συμβεί; Και αν ναι τι κάνατε; Μετάνιωσατε για αυτήν την αγορά;
    επιλέγεις το ποσό των χρημάτων που θέλεις να “κάθεται” και σιγά σιγά να χάνεται και μετά προχωράς με την αγορά της μηχανής που σου γουστάρει περισσότερο εντός αυτού του budget.

    Εννοείται ότι προχωράς γιατί ισχύει το παρακάτω:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    [...] Κάποιοι άνθρωποι γουστάρουν απλά να έχουν μια μοτό στο γκαράζ τους και να την καβαλάνε 2 φορές το χρόνο κυριολεκτικά. Ε αυτές τις δυο φορές το ευχαριστιούνται.

    [...]

    Το να έχεις μια διέξοδο να ξεφύγεις απο την καθημερινότητα είναι κάτι πολύτιμο.

    [...]

    Μια βόλτα στο τόσο όμως, θα την κάνεις. Μια κυριακή πρωί θα πεταχτείς έναν άγιο, μια επιδαυρο, μια παραλία σαράντη. Ψυχοθεραπεία για πάρτυ σου .
    Ακόμη και ο χρόνος που θα αφιερώσεις να πλύνεις το μηχανάκι ή να καθαρίσεις τον εξοπλισμό σου είναι θεραπευτικός.

Σελίδα 4 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2015, 15:36
  2. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SeNNinhA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2007, 10:56
  3. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 23:05
  4. Πως θα απαντούσες το τηλέφωνο αν δούλευες εκεί;
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 01:06
  5. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SSMPRINIS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 15:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF